vložná kulová hlaven

Vše o kulovnicích a malorážkách
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

vložná kulová hlaven

Příspěvek od Bojar »

Zdravím ,potřeboval bych info ohledně vložné kulové hlavně do brokovnice.Na Promysu prý mají i v ráži 30-30win.Zajímalo by mne zdali po namontování do hlavně brokové kozlice je nutnost tuto zbran poté přezkoušet ve st. zkušebně,neb mám dojem že ty tlaky tam budou asi vyšší než u brokového náboje 20/76mm. :D
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od rimar77 »

tuto hlaveň jsem pořídil do trojáku, zbraň necháváš u Lepiče a dá ti jí až po zkušebně a jestli tam šla jen hlaveň a nebo celá zbraň netuším
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od kounek »

Řekl bych že na zkušebnu půjde celá zbraň, protože sice střílí vložná hlaveň, ale bez zbraně z ní těžko vystřelíte. Vložnou hlaveň dělá přesně podle parametrů jednotlivé zbraně (kalibr, délka brokové hlavně, komora, typ vytahovače), tak aby z ní bylo na zkušebně možné střelit, musí tam jít oboje.

Jak to probíhá by musel napsat někdo ze zkušebny, jestli tam třeba nemají nějakou stolici, na kterou dokáží uchytit jakoukoli vložnou hlaveň a vystřelí z ní samotné i bez nutnosti zbraně...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od Zbrojovák »

Přesně tak, ČÚZZS převezme k přezkoušení jen zbraň v takovém stavu, kdy se do ní dají vložit kalibry (jak válečkové do vývrtu, tak uzamykací do komory) a dále vložit náboj, upnout (čili s pažbou) a vystřelit.
Zbraň nemusí být dokončená, s finální povrchovkou a doplňky.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od Choochoo007 »

Jen úvaha, možná úplně mimo:
Můžu si koupit jen vložnou hlaveň - zkušenost nemám? Co když si pak zbraň půjčuji a zbraň nemám a po těch 20 - 25 letech musím na zkušebnu? Co pak budou dělat s tou vložnou hlavní ČÚZZS?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od Bojar »

No právě sám vím,že se vložné hlavně prodávaly samostatně ,tudíž zajdu do zbraní, koupím hlaven, namontuju do zbraně ,a kdo mne potom donutí jít s tím na zkušebnu?Pravě to mi není jasné a byl bych rád kdyby mi někdo kdo má s tím zkušenost odpověděl a objasnil celý proces od koupě až po výstřel :D bez nějakých spekulací a domněnek. :shock:
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od Myslivec Milda »

Bojar píše: koupím hlaven, namontuju do zbraně ,a kdo mne potom donutí jít s tím na zkušebnu?Pravě to mi není jasné a byl bych rád kdyby mi někdo kdo má s tím zkušenost odpověděl a objasnil celý proces od koupě až po výstřel :D bez nějakých spekulací a domněnek. :shock:
Přesně tak to funguje. U seriózních výrobků, hlavních částí a součástí zbraně. Vložná hlaveň MUSÍ MÍT svoje výrobní číslo a značku Zkušebny . Stejně jako hostitelská zbraň . Pak jen vložit a používat. Tedy teoreticky používat. Prakticky je to naprd, jako každý "Kočkopes". Navíc po každém vyjmutí a opětovné instalaci do hostitelské hlavně se musí systém vložné hlavně znova nastřelovat. A to je velice problematické a s pochybným výsledkem. Na stejném legislativním principu = výměna hlavní části zbraně, funguje třeba malorážkový adaptér pro pistole . Navíc často bývá systém vložné hlavně kratší než hlaveň hostitelské zbraně ( Vyrábělo se to i v ČZ - Uh. Brod ) . Problémy s instalací, nastřelitelností a funkcí = zápalník u brokovnice = středový zápal, u malorážky okrajový zápalník , vedly k rychlému ukončení této slepé evoluční větve. Kdo nevěří ať si to zkusí sám.
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od Bojar »

Mildo to já vím ale příklad koupím hlaven silnější ráže než malorážka kde ty tlaky budou jinde než u hostitelské zbraně .
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od Myslivec Milda »

Bojar píše:Mildo to já vím ale příklad koupím hlaven silnější ráže než malorážka kde ty tlaky budou jinde než u hostitelské zbraně .
NO A CO ??? Vložná hlaveň sama MUSÍ ustát tlaky při tormentační zkoušce. Skutečnost, že je zasunutá do silnější roury = nějaké hlavně brokovnice na tom nic nezmění. V té brokovnicové hlavni je jenom opřená dvěma§ třemi "prstýnky" , většinou z lehkých slitin s nějakým "štelovacím" vystřeďovacím šroubovacím vehementem pro účely nastřelení, aby to bylo jaxi-taxi s hlavní brokovnice. Vzadu se toto " vložné umění" uchytí do nábojové komory, uprostřed a ve předu to v hlavni drží těmi kroužky. Při střelbě se to kroutí a výsledek je praticky žalostný. Vyzkoušej si to sám a pak mi dej za pravdu. NIKDY to nebude jako kulová hlaveň kulobroku . A když to nebude trefovat jako klasická kulová hlaveň, pak je tu otázka. K čemu je to vlastně dobré ?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od dalas »

1. nová hlavní část zbraně bez tormentace by se Ti vůbec neměla dostat do rukou. Je tedy záležitostí výrobce, či prodejce zajistit tormentaci
2. na opakovanou tormentaci Tě může PČR poslat kdykoliv. Musí ale uvézt důvod.
3. Zbraň musíš zkušebně dodat ve střelbyschopném stavu. To znamená, namontovanou v hostitelské zbrani, ikdyby jsi ji měl půjčit.
4. Tormentuje se jen hlaveň. Proměří se před střelbou a po střelbě. Pokud vyhoví, vyrazí na ni tormentační značku opakované zkoušky. Na hostitelskou zbraň nic nerazí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od Bojar »

Pořád se nechápem ,jde o to jestli to udrží zámky té brokovnice :)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od dalas »

Vložné hlavně se dělají ve slabších rážích, takže produkují menší síly na závěr než mateřský náboj.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od Bojar »

Na promysu i v 30/30win či 9,3*72r tož teda nevím :)
uvadej prosim ke kteremu prispevku se tvuj vaze ...takto je to jako vykrik do tmy,od toho je zde funkce "citovat" .dik vhool
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od dalas »

No to nejsou zrovna jedovatý ráže. Všimni, jsou s rantlem, tedy určeny taky pro lůžkový závěr. Ta síla je dána vnitřní plochou dna nábojnice a max tlakem. Ikdyž brokový náboj má nižší tlaky, má dost velký průřez, čímž předežene kulový s vyššími tlaky, ale s dost menším průřezem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od Bojar »

dalas píše:Vložné hlavně se dělají ve slabších rážích, takže produkují menší síly na závěr než mateřský náboj.
Na promysu i v 30/30win :)
Odpovědět