Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od figi »

dalas píše:... To že je lehká pažba a těžká hlaveň je dobře. Ta hmota musí být u Varminta vpředu. Lehká hlaveň a těžkej zadek pažby má mnohem menší příznivý vliv na přesnost. Když je obojí těžké, pak si zase stěžujeme "kdo se s tím má tahat". ...
A zrovna tohle, nic z toho, bych nikdy netvrdil. Nikdy.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od dalas »

figi> zkus si namalovat rozložení akčních a reakčních sil při výstřelu. Jednou dej 10 kg (ať je to markantní) na ústí a jednou do botky. Proč bych měl dávat kvicht tam, kde ho mám díky kontaktu pažby s mou maličkostí. Přece neovlivní přesnost to, že flinta letí v ose hlavně dozadu, ale to, že díky klopným momentům uhýbá osa hlavně od původního směru. Jinak nechápu, proč třeba na sportovního Holka narvou na hlaveň futrál, že zbraň váží 2x tolik, proč dělají třeba Ruger GP100 "full shroud"? Aby byl na nošení těžší? Ne, lépe to zachytí klopný moment. Ano, jsou to krátké zbraně, ale princip je v podstatě stejný. Proto jsem si dovolil napsat co jsem napsal.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od Reno »

Choochoo007 píše:...O jakych modrych pismenkach v prispevcich to mluvis? Prosel jsem schvalne vsech 141 prispevku Kodiaka a nikde jsem nic nenasel, ani jeden korigovany prispevek. Ze by spatne hledal vyhledavac?...
Jo, někde je asi chyba. Tak tedy třeba tady http://www.loveckeforum.info/viewtopic. ... 7&start=75 nebo tady http://www.loveckeforum.info/viewtopic. ... 19#p110819 . Nevím, jestli je to všechno, na rozdíl od tebe nemám náladu všechny jeho příspěvky procházet. Ke tvým tvrzením ohledně chodu závěru kulovnic CZUB a jejich ochození po pár ranách - já vlastnil CZ 550 dlouhá léta a k tomu mi jich hodně dalších prošlo rukama na střelnici, u CZ 527 je to stejné, dokonce mám jednu dodnes. Také několik CZ 557 už mi prošlo rukama. A něco takového jsem nezažil, to by to museli dělat z bláta a úplně kašlat na dokončovací operace. Pro mě jako lovce CZUB zatím Tikku T3 v ničem kromě nižší pořizovací ceny nepřekonala. Pokud by mi šlo pouze o střelnici, tak nebudu mít s CZUB problém, terč počká a nehýbá se. Jinak jak na tom bude s prodejností nová řada Tikka T3x si netrounu odhadnout, svým nárůstem ceny se z kategorie "Sako pro chudé" dostala na úroveň nejlevnějších modelů jiných renomovaných značek (Mauser M12, Mannlicher CL II...). Ale to holt dělá ta vysoká poptávka, kdyby si to CZUB mohla dovolit, našponuje cenu také, ale to jí zatím prochází jen u státních zakázek, kde vždy "vyhraje" výběrové řízení...

dalas - stejně precizně u T3 chodí a podává i závěr L
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od Choochoo007 »

figi píše:
dalas píše:... To že je lehká pažba a těžká hlaveň je dobře. Ta hmota musí být u Varminta vpředu. Lehká hlaveň a těžkej zadek pažby má mnohem menší příznivý vliv na přesnost. Když je obojí těžké, pak si zase stěžujeme "kdo se s tím má tahat". ...
A zrovna tohle, nic z toho, bych nikdy netvrdil. Nikdy.
Ja bych to take netvrdil, mam rovnez jeste jednoho varminta v plastu a mohu rici, ze s nozickama se to preklapi na hlaven a me to pekne se.e. Takze vyvazovani olevenymi broky pazbu nemine. Ze bude pak puska tezsi mi nevadi, vetsi pohoda pri noseni a pri strileni.

Kazda puska si najde sveho zakaznika. Cena je odrazem poptavky. Prave ze dnes po vyraznem zdrazeni Tikky dost pochybuji o vyhodnosti a kdyz ne 557 tak bych sel bych radsi treba do Howy nebo Saka v nerezu a lamino pazbe, mam pro lamino slabost. Nerikam ze Tikka je spatna, ale po zdrazeni pomer cena/vykon dost pada. Oproti Howe varmint ma Tikka pro me horsi pazbu a o dost vyssi cenu. 557 ma rovnez pazbu velmi povedenou.
Vyber je hlavne otazka penez, pokud jich nechci utratit hodne koupim 557, pokud chci utratit vice koupim neco drazsiho, ale uz asi ne Tikku, ktera byla drive jak rika Reno Sako pro chude. Howa je kopie starsiho Saka a diky rozumnejsi cene bych dnes za Sako pro chude oznacil prave Howu. Zaver Howy pouziva Weatherby Vanguard a i treba Nosler, ktery za jejich pusky chce v Custom verzi i 4500dolaru, takze asi Howa zaver nebude spatny.
Vetsina vlastosti je ale subjektivnich, takze to vidi kazdy jinak, kazdy resi jine detaily.

Jinak Reno, asi bude nekde chyba. Asi u me, prochazel jsem jen v rychlosti
http://www.loveckeforum.info/search.php ... 3&sr=posts
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od dalas »

Dovolím si ještě toto poslední OT. To myslíš při střelbě nebo při nošení? Pokud při střelbě, tak to máš ty nohy dost vzadu. Když dám na Tikku Harrisky, tak musím dát na konec hlavně 2,75 kg, aby mě to začalo zvedat pažbu. Při nošení na levým rameni to je skutečně cítit, ale i to se dá. Je to jen věc zvyku. No a pokud nebazíruji na tradici, hodím to na pravý rameno na záda a téměř o ní nevím. No ale proti gustu žádnej dišputát.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od Choochoo007 »

To myslim pri noseni a prevozu. Davam na nozicky loket a po par krocich se to hned toci hlavni dolu. Jak hodnotis Sendero, asi tak bych to videl.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od figi »

Tady na fóru jsem už několikrát psal, že každou zbraň mám vyváženou na přední šroub, který drží pouzdro závěru v pažbě. V každé pažbě mám olovo,konkrétně v T3 Varmintu těsně pod botkou přes 600 g, a ještě poutko na řemen vysunuté asi 7 cm před předpažbí. Každá takto upravená zbraň se skvěle nosí a i moje CZ 550 s hmotností přes 7 kg zvládnu nosit celý den a kupodivu dokážu s takto vyváženou zbraní střílet poměrně přesně i z volné ruky, což bych s flintou která padá na předek asi nedal. Klopný moment bych asi řešil u silných ráží technikou střelby, ale třeba u mých 308W je při hmotnosti mých zbraní nepodstatný, a o 243W asi nemá cenu mluvit. Stejně je nejdůležitější vlastností pažby tuhost - předpažbí a části, kde je uložen systém - to podporuje přesnost i konzistenci střelby zároveň s hmotností pažby.

A zvládnutí klopného momentu a zpětného rázu - tehdy měla moje CZ 550 pouhých 5,25 kg
https://www.youtube.com/watch?v=ucFKHSnks3M
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od sailormoon81 »

ja lovím cez 10 rokov s cz 550 lux 308win, zásobník. A zhodnotil by som to asi takto. Pažba sa mi dotýkala hlavne, takže som šmirgľoval, taktiež predné pútko prechádzalo cez pažbu a dotýkalo sa hlavne, že som ho musel taktiež skrátiť. Tie pútka sa mi časom v pažbe povoľovali a točili tak som ich zalial epoxidom. Neskor som prišiel na to že pažba je prasknutá neviem či to bolo už z výroby alebo neskor. Bolo to prasknuté stredom pažby pod záverom, zrejme to malo vplyv aj na presnosť. Vyvrtal som malé dierky, do ktorých som dal takú oceľovú sponu z pružiny a zalial pri robeni beddingu. Rozperky pri šróboch som taktiež zalial v 1. kroku a potomv 2 . beding. Podľa mňa to funguje ako pillier bedding. Prebíjanim som z toho dostal 5 rán na 100 m do 1MOA. Na pažbe mi ešte celkom nesedí sklon pištolovej rukovete. Možno mám malé ruky. Monte carlo by mi asi sedelo teraz viac koli optike a tiež by sa mi páčil nejeký ebenový predok pažby. Ale pažbu mám peknú tmavú. Toľko k pažbe. Čo sa týka železa, tak gulička na páke sa mi ako prvá začala odkrúcať. Na závit som dal trocha smrekovej živice a odvtedy je to ok, Lepšie drží ako sekundové lepidlo. Hlaveň by mi stačila aj nejakých 56 cm, záver je pre 308 w zbytočne dlhý, mohol by byť kratší ako to má sako. Ani by sa klika záveru potom toľko v zadnej polohe nekývala ale nemal som s tým nikdy problém. Mechanické mieridla by som dával iba dodatočne ako možnosť lebo ich vôbec nepoužívam, strieľal som cez ne len raz keď som ešte nemal optiku. Hrdzu na nej nepoznám, nenosím ju v puzdre len v aute cez sedačky, s povrchovkou som spokojný aj keď od sedačky ako sa šúcha chytá akoby patinu.Zásobník by som už nebral, nakoľko nejde doň vložiť náboj zhora keď je v zbrani a limituje ma pri prebíjaní a štvrtý náboj tam ide celkom ťažko. Poistku som sa naučil spúštať dvoma prstami, vôbec mi to nevadí. Mám trojpolohovú. Do polohy odistené mi to ide celkom ľahko, dokonca niekedy mi to tam akoby skočilo už keď potisnem do druhej polohy. Možno je to tým plastovým kolečkom poistky. Ešte sa mi opakovane stáva že po výstrele, neviem prečo ale snažím sa prebiť ticho a teda zrejme klikou záveru neťahám uplne do zadu a keď posuniem ďalší náboj do komory, nejde zbraň zaistiť nakoľko nie je natiahnutý bicí mechanizmus. Tak musím ešte raz dozadu. Neviem či som to pri tom bedingu niekde trocha viac zalial, alebo neviem čo to sposobuje, pred tým bedingom som si to nevšimol. Myslel som že bicí mechanizmus naťahuje, hneď otvorenie záveru. kto vie nech poradí. Mám 95 kg ale flinta sa mi zdá na také dlhšie nosenie keď je teplo priťažka, mám tam 3x12x56 zeisa a oceľovú montáž na mieru. na posed úplne v pohode. Celkove som s flintou spokojný, vtedy som dal za ňu cca 19 tis. SK, vtedy som sa o zbrane vôbec nazaujímal a ani som v podstate nepoznal niektoré značky, šlo mi len o tom aby som mal plnohodnutnú guľovnicu. Otec ma to iste v 7x64 a tam sme akurát pošmirgľovali pažbu. Pred tým sme mali kozlicu, Mal som v rukách aj M03, fajn flinta ale tiež ťažšia, keby bola hlaveň na závit a tým pádom aj puška lacnejšia, porozmýšľal by som. Sauer 202, ľahká fajn flintička. Možno som niekomu poradil aj keď 550tka mimo ebenovej asi končí...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od dalas »

Nejspíš bych typoval, že nedojde k zachycení matice úderníku spoušťovým mechanizmem při zavření kliky. Chová se to, jako by si měl při zamčení závěru zmáčknutou spoušť.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od Toma »

Úderník se natáhne při zvednutí kliky ,to je jasné,ale že někdy dojde k zachycení úderníku a někdy ne,je z hlediska bezpečnosti na pováženou.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od figi »

Stává se to jen po výstřelu, a nebo i když spustíš naprázdno ? A zkus také prudce zavřít závěr a pak pomalu, jak to děláš na lovu.
Mimochodem jim po ráně zvuk závěru vůbec nevadí.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od Reno »

sailormoon81 píše:...Ešte sa mi opakovane stáva že po výstrele, neviem prečo ale snažím sa prebiť ticho a teda zrejme klikou záveru neťahám uplne do zadu a keď posuniem ďalší náboj do komory, nejde zbraň zaistiť nakoľko nie je natiahnutý bicí mechanizmus. Tak musím ešte raz dozadu. Neviem či som to pri tom bedingu niekde trocha viac zalial, alebo neviem čo to sposobuje, pred tým bedingom som si to nevšimol. Myslel som že bicí mechanizmus naťahuje, hneď otvorenie záveru. kto vie nech poradí...
Něco podobného jsem před lety zažil u CZ 550 jednoho známého. Měl dvě opakovací kulovnice, jednu CZ 550 jako "pracovní pušku" a druhou starou luxusní Mannlicherku v nějaké atypické výběhové ráži (už si nepamatuji jaké). Do této kulovnice si nechával náboje přebíjet a kvůli tomu s ní na střelnici fungoval tak, že po výstřelu vždy hodně pomalu otevíral závěr, aby prázdné nábojnice ze zbraně padaly jen na stůl a nelétaly až na zem, kde by se mohly potlouci o beton. Když na střelnici střílel z CZ 550, obsluhoval jí úplně stejně, ačkoliv si do ní přebíjet nenechával. Byl tak prostě zvyklý. A také se mu u CZ 550 občas stalo, že po takovém pomalém přebití nebyla natažená. Při lovu, kdy závěr obsluhoval jak říkal normálně, se mu to údajně nikdy nestalo. Po chvíli experimentů s jeho zbraní se mi tuto závadu podařilo nasimulovat, ale musel jsem kliku závěru držet vyloženě křečovitě a po celou dobu práce se závěrem ji neuvolnit. To, jak daleko jsem dojel závěrem dozadu, na to nemělo vliv. Ačkoliv mě samotného nenapadla situace, kdy bych měl důvod závěr ovládat tímto krkolomným způsobem (i velmi pomalé otevření lze realizovat pohodlněji), stejně mě to poněkud zarazilo, považoval jsem totiž závěry typu Mauser za "blbuvzdorné". Doma jsem se hned vrhnul na moji tehdejší CZ 550, abych to vyzkoušel i na ní, ale u té bylo vše v pořádku, úderník vždy zůstal natažený. Dotyčný známý s tím pak byl někde u puškaře, který mu, pokud si to ještě dobře pamatuji, po kontrole zbraně a simulaci toho problému měl říci snad něco takového, že se u této CZ 550 tak blbě potkaly spasování zbraně s většími vůlemi, že se při oné atypické obsluze závěru stalo, že ačkoliv klika odemknutého závěru ještě nebyla zvedlá úplně do horní úvrati, závěr už šlo odtáhnout dozadu a když se vrátil vpřed, kvůli nějakému nedotočení (zřejmě matice úderníku?) nezůstal úderník napnutý a s pohybem kliky dolů (uzamčení závěru) se opět vypustil. Puškař mu pak měl cosi jen lehce dopasoval a od té doby klid. Jak a co to přesně bylo, to už se bohužel nezeptám, neboť dotyčný už mezi námi není. :? Jestli ve tvém případě dochází k tomu samému, pochopitelně nevím, ale určitě bych to raději odnesl puškaři zkontrolovat, mohlo by to být nebezpečné.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od dalas »

Není třeba v tom hledat vědu. Prostě záchyt úderníku je v záběru s maticí úderníku jen velice málo. Pak díky vůli mezi závěrem a pouzdrem se může stát, že matice při zamykání přejde nad hranou záchytu úderníku. Další možností je malá síla pružiny záchytu úderníku, nebo jeho drhnutí, která při pomalé manipulaci nedotlačí záchyt dostatečně nahoru. Ta první varianta je z bezpečnostního hlediska horší, protože zbraň může spustit bez zmáčknutí spouště.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od pufr »

Kolega mne kdysi obšťastnil krásnou historkou doprovázející reklamaci výše uvedeného typu zbraně, kdy "poľovník" (stalo se to rovněž na Slovensku) nabíjel zbraň při odchodu do honitby a to v bezpečném směru, proti svému domu. Při dovření závěru vyšla rána, střela zasáhla regál na boty. Myslivec zasakroval: " to jsem ale k...., zavadil jsem o spoušť!" a nabil znovu. Střela skončila opět ve stejném kusu nábytku u domu. Třetí střela už šla do záhonu. Puška byla odeslána na reklamaci. V rámci reklamačního řízení byla závada odstraněna seřízením spoušťového mechanizmu zbraně.

Podobné závady se na dálku po netu vyšetřují jen těžko. Příčin může být víc (i víc současně). Ta myšlenka uvolnit spoušťové ústrojí, by se neopíralo o dodatečný beding není určitě špatná, spoušť je zřídka stavěná tak, aby při výstřelu nesla namáhání pohybem celého systému zpětným rázem (s výjimkou třeba ZG47, kde je to jinak).
Pufr
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012

Příspěvek od sailormoon81 »

Skúsim to doma nasimulovať, lebo keď normálne nabíjam a vybíjam zbraň tak sa to nestáva. Uvedomím si to vždy keď mi nejde zaistiť zbraň, že nie je natiahnutá. Ono fakt po tom výstrele nabíjam niekedy veľmi pomaly a možno ani klikou nejdem úplne do hornej polohy a dozadu len toľko čo treba. Je to možno kvôli tomu že zbieram nábojnice a takže nechcem aby mi zo stromu popadali v noci do porastu. Niekedy som takto aj menil náboj v komore nakoľko mám viac druhov v zásobníku a keď povedzme prišla líška tak som pomaly v tichosti vytiahol prvý a nabil druhý náboj. Osobne si ale skor myslím, že to začalo až po tom bedingu lebo pred tým si na niečo také nespomína. No a keď teraz tak nad tým uvažujem tak keď som ho mal vlastne už hotový a obrúsený aby mi tam vošlo železo do pažby a všetko pekne dotiahnuté tak mi opakovane nenatiahlo úderník. Potom som to znova trocha obrúsil a bolo to OK tak som to zmontoval a zabudol na to. Mal som koli bedingu rozobraný aj spúšťový mechanizmus ale zložil som tak ako bol. Rozobral a vyčistil som aj záver či tam nenatieklo veľa oleja a nevotvorila sa tam náhodou nejaká lepkavá hmota. Včera som to skúšal asi 10x bez náboja, normálnou rýchlosťou a všetko OK. Bude to zrejme tým spôsobom pomalého prebíjania v kombinácii s bedingom. Až budem mať najbližšie železo von z pažby tak to skúsim tiež nasimulovať. Vďaka za rady.
Odpovědět