Kanelovaná hlaveň

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Kanelovaná hlaveň

Příspěvek od Petr Vysok »

Omlouvám se dopředu vhoolovi, že znovu zakládám toto téma jím uzavřené, ale jde mi pouze o kanelovanou hlaveň, ne o výrobu a rovnání hlavní, kam odkázal tuto diskuzi.
Chci se zeptat, zda má někdo objektivně ověřené zkušenosti s vlivem kanelování na loveckou a sportovní střelbu. Čtu totiž různé údaje, např:
Dr. Jiří Hanák, Myslivost, článek o zbraních Steyr Mannlicher - údajně tužší hlaveň
Prodejce Walter Trading - lepší chlazení při rychle opakované střelbě
Webové stránky Tikka - Odlehčení při zachování tuhosti, větší povrch pro chlazení.
V katalozích vidím kanelování především u zbraní určených pro přesnou střelnu, např. modely pro lov v horách, Sako Varmint Laminated, Mauser Jagd Match atd.
Já sám mám malorážku CZ 453 Premium Lux s kanelováním, kde nevidím žádný efekt, zřejmě především díky malému výkonu náboje a relativně velké tloušťce stěny.
Nyní si chci koupit kulovnici "vyšší střední" ráže, zřejmě 308W nebo 8x57 IS, pro loveckou střelbu na naháňkách s předpokladem rychlého opakování, a lov na čekané do 200m, opravdu výjimečně 250m, + občas (cca 200 ran ročně?) střelbu do terče. Mám rád přesné zbraně, na které je spoleh při první i třeba třetí ráně. Má smysl jít do kanelovené hlavně? Úspora hmotnosti vlivem kanelování je pro mne nepodstatná, jsem středního věku a sportovního založení, takže si nehraju na gramy a preferuji přesnost a spolehlivost.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Kanelovaná hlaveň

Příspěvek od Jiskra »

Je to jedno,protože na to na co to chceš stejně nepoznáš rozdíl.Střílím sportovně a pohybuji se mezi ,,odstřelovači" (ber s rezervou) a sportovními střelci tak jsem hodně pušek viděl v reálu střílet a mám na to tento názor. Pro mě je kanelace na nic.Kup to co se Ti líbí a na co Ti stačí peněženka.Jde o kvalitu zbraně jako takové a ne o kanelaci.Je zbytečné si s tím lámat hlavu.8x57JS stejně na sportovní střílení není a u 308 je to opravdu o kvalitě zbraně a náboje.Dobrý varmint s dobrým nábojem bude střílet velmi dobře.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1062
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Kanelovaná hlaveň

Příspěvek od Josef Kuřitka »

S 8x57JS by se asi sportovně dalo střílet, ale stálo by to hodně úsilí postavit zbraň, vyladit munici, výběr střel, možná i prachu a kval. nábojnic je podstatně omezenější než u 308W a bude tam asi vyšší zpětný ráz při stejné konstrukci, rozměrech a hmotnosti zbraně. Možná i náboj pro sportovní střelbu bude i o něco dražší. Při dobrém zásahu je ranivý učinek v podstatě stejný a mizerný zásah je mizerný zásah.
Jedinou výhodou kanelované zbraně je menší hmotnost, ale to můžeš poznat jedině na lovu v obtížných podmínkách (třeba v horách), když se budeš tahat s puškou celý den nebo na naháňce. Pravda je ale taková, že většina myslivců nemá revír, kde by se smyslupně dalo chodit a šoulat celý den. Spíš to jsou šoulačky k posedu a od posedu, případně takové šoulací procházky. Na naháńkách je taky plno různých přestávek, svačin. přejezdů a pod., kdy jsou flinty různě "odloženy" a tak nevadí ani těžké kombinované zbraně, kulové kozlice apod..
Mám 308W Sako Lam. Varmint s kanel zbraní a v létě je s tím na střelnici problém. Hlaveń se skutečně rychleji ohřeje, ale žádné rychlejší chladnutí jsem nepozoroval. Naopak mě vadí silnější odvod tepla z hlavně při míření s puškohledem. Skutečně je vidět rychle silné vlnění a je to hned na lentu. Přitom v podstatě stejná hlaveň o shodném průměru ve stejné ráži a u stejného výrobce, i když je to "jenů Tikka, se bez kanelace ohřeje o pár tan pomaleji a to vlnění mě v optice přijde při dosažení stejné provozní "ohmatové teploty" menší,ale to může být jen můj subjektivní pocit.

P.S. Jinak 200 ran do terče ročně a uvažovaných občasných 200m pro lov je podle mě málo na omluvu diskonfortu při tebou zvažovém způsobu lovu, který vznikne pořízením nějaké těžké, kanel. kulovnice ve stylu varmint nebo taktical s laufem 26" (pokud se ti to vysloveně nelíbí) a plně ti bude podle mě stačil dobrá lov kulovnice i s plnou hlavní délky 52-56cm. Výhodou 308W, že někdo ji dělá i na krátkém závěru a pak je puška i plnou 60cm délkou laufu manipulovatelnější.

P.S. Hlavně vyber dobrou a spolehlivou optiku.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kanelovaná hlaveň

Příspěvek od pufr »

Vložím i sem odhad zhotovený pomocí kalkulátorku na webu Pac-Nor.
http://pac-nor.com/cgi-bin/bweight.cgi

Při hustotě oceli cca 7,85 g/cm3 a osmi drážkách dlouhých cca 400 mm představuje úspora hmotnosti v tabulce cca 0,1g na každý milimetr drážky. Což znamená cca 13mm2 příčného profilu drážky - tak by to i v reálu mohlo být :?

Estimation_of_Blaser_barrels_weight_in_Pac-Nor_calculator.jpg
Estimation_of_Blaser_barrels_weight_in_Pac-Nor_calculator.jpg (105.04 KiB) Zobrazeno 4140 x

Pokud pominu další vlivy, jako je zvětšená vnější plocha = lépe chlazená hlaveň, vyšší tuhost při stejné hmotnosti apod. - viz diskuze výše, tak pro někoho může mít těch 20 - 40 dKg význam - pokud staví lehkou pušku pod 3 kg celkové hmotnosti, potřebuje se vejít do váhového limitu zbraně v soutěžních pravidlech ... :?
Jinak bych viděl význam spíš "estetický" - nakonec ten český termín "Kanelovaná hlaveň" ukazuje, že tu módu sem přinesla už Renesance a italští mistři - a tehdy jim myslím o malou úsporu hmotnosti a "vyšší tuhost" zase tak nešlo :)
Prostě pokud na to "kanelování" dohlédne šikovný designer, vypadá to sakra dobře :lol: 8)
Pufr
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Kanelovaná hlaveň

Příspěvek od gawein »

U této kalkulace ještě chybí šířka a hloubka kanel. Reálná redukce běžných kanelací (továrních) je tak do 200 gramů. S větší hloubkou a délkou se dá dostat na 300 g. 400 je u lovecké kontury už moc. Většina továrních kanelací je tak 5 až 6 mm šířka a 1,2-1,5 hloubka a 6 max 8 kanel. Blaser má kanely užší a větší počet.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Kanelovaná hlaveň

Příspěvek od dalas »

To zvýšení chladící plochy je hodně diskutabilní. Prakticky je konkávní křivka nahrazena obdobnou konvexní. Co se ale výrazně změní, je nižší tepelná kapacita hlavně díky snížené hmotě při prakticky zachované chladící ploše. Hlaveň se po výstřelu zahřeje na vyšší teplotu než stejná hlaveň bez kanel. Při zachované chladící ploše je pak přestup tepla do okolního vzduchu díky také vyššímu tepelnému spádu rychlejší. Výsledek je rychlejší ochlazení hlavně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kanelovaná hlaveň

Příspěvek od pufr »

Ty tvary drážek jsou všeljak "vyumělkované" - takže nějaké zvětšení povrchu tam bude ...

Majorita je ale - IMHO - o marketingu, "černých" pušek (ve smyslu "Black rifles" - taktických) s cenou nad řekněme 100 tis. Kč už se bez kanelek nabízí velmi málo ... :?
Pufr
Odpovědět