Zakázkové kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Zakázkové kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Pred lety jsem narazil na test malorazky, kdy majitel zacal postupne delat bedding predpazbi od pouzdra zaveru a postupne dodelaval az k usti a pritom testoval soustrel. Bylo zajimave videt, ze nejlepsi vysledky dosahl prave s plnym beddingem predpazbi. Uz to bylo vcelku nejaky rok co jsem to videl, tak doufam, ze jsem to nepomotal.
Prave, ze si rikam, ze se silou predbazbi nastrel muze menit, coz jsme tu uz nekolikrat diskutovali. Drevo se muze vlivem vlhkosti oprit o hlaven a muze hlaven o nejake setinku, desetinku vychylit, coz muze byt na 100m slusne cislo. Na druhou stranu, pokud je to ta pazba slusne napustena olejem a uvnitr epoxid, ktery rovnez zabrani nasakavani vody, tak ta vlhkost, ktera se tam dostane, asi nebude nijak zasadni a vliv to bude mit minimalni. A jak rika Pufr, to drevo asi nebude nejaka krajinka, takze to krouceni bude take minimalni samo o sobe.
Souhlas s Gaweinem i v tom, ze to jiste takto vypada o poznani lepe, nez CZ s kazdou fukou jinou, ikdyz mi prijde ze se ted s poslednima modelama velmi zlepsili a nebo i s jakoukoli fukou.

Je krasa videt, kdyz si s tim nekdo da hodne zalezet a umi a je i super, ze se nekdo podeli i o ty postupy, jak se dopracovat k tak peknemu vysledku. Samo tim nerikam, ze to neumi i nekdo u nas a ze se uz u nas nenasel nekdo kdo se o to podelil. Jen jsem na toto video nahodou narazil a pak si clovek uvedomi, ze ty zakazkove zbrane tu cenu mit musi, kdyz je tam investovano spousta casu hodne sikovneho a pecliveho cloveka.

I druhe video je pekne, kdy komplet hlaven obrabi i s miridly z jednoho kusu a neni to na CNCecku.
https://www.youtube.com/watch?v=3UaPfRsXnkM
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Zakázkové kulovnice

Příspěvek od gawein »

Hezké video, ještě když by tam dotočil celou práci s pilníkem, smirkem a kameny bylo by tak o čtvrtinu delší.

Čo si Kefalín predstavujetě pod pojmom stabilizované drevo?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zakázkové kulovnice

Příspěvek od dalas »

Je tu třeba rozlišovat soustřel a posun středního zásahu. Vše, co bude tlumit amplitudu kmitů hlavně přispěje ke zlepšení soustřelu, ale už jen jiná tepelná roztažnost železa a dřeva může velmi dobře vést k posunu středních zásahů. On vlastně i kulobrok, je kulovnice s železným beddingem. :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Zakázkové kulovnice

Příspěvek od Citron »

Pojem stabilizované dřevo...to je dřevo, které se napustí speciální epoxidovou pryskyřicí ve vákuu. Takový kus dřeva, je-li promořen celý, je netečný ke změnám vlhkosti. Pryskyřice může být čirá, ale i barevná.
Z jednoho takového špalíku jsem dělal střenku na nůž. Krásně hladký povrch, který se dal vyleštit hadrovým kotoučem, dobře se to opracovávalo a ať jsem na to sáhl jakkoliv špinavou nebo mokrou rukou, tak to drželo povrch, na rozdíl třeba od voskovaných nebo olejovaných dřev. A neošoupe se to jako šelak.
O pažbě z takového dřeva už jsem také přemýšlel, je otázka, jestli jde tak velký kus dřeva dostatečně natáhnout tou pryskyřicí. Další otázkou je to, jestli to nějak nemění i mechanické charakteristiky dřeva s ohledem na požadované vlastnosti pažby.
I tak si nemyslím, že by to bedding mohlo nahradit, spíš by to jen minimalizovalo možnost ohýbání předpažbí.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zakázkové kulovnice

Příspěvek od pufr »

Stabilizované dřevo znám taky jen z nožů.
Jen před těmi cca 30 lety, kdy jsem si takový nůž naposled pořídil, doprovázela ten materiál legenda, že se dřevo uloží do tlakových nádob a ty se pak naplní čpavkem, který dřevo částečně rozpustí, dřevo se pak lisuje a dále nějak ošetřuje ...
Krátce jsem zaGooglil. Dnes asi má majoritu napouštění pryskyřicí, kterou pak přivedeme k polymeraci (zpevňuje se tak kde co - mamutovina, lebky v muzeích ...). V uplatnění stab. dřeva se ale asi mnoho nezměnilo. Extra velké kusy jsou popisované jako "pro mlýnky na koření" ...

Materiál má vysokou hustotu - hodně nad 1g/cm3. Pevnost a pružnost se nikde moc nepojednává. Z mého pohledu by to bylo hodně těžké, drahé, nevím jaká by byla obrobitelnost - hezčí dřeva většinou v pórech nějaký "písek" obsahují ...
Asi by to bylo pro "fajnšmekry". Jinak jsou z mého pohledu jiné voděodolné, pevné materiály (dotaz "Low density stabilized wood" žádnýužitečný jednoduchý výsledek nedal - pomíjím celkem zajímavou studii o "tvrdých dřevech s nízkou hustotou" z Malaisie).

Olejová politura na lehkém a celkem pevném ořechovém dřevu se čtvrtmilimetrovými zátečkami zpolymerovaného oleje, pemzy a pilinek ve všech pórech na celé pažbě je z tohohle pohledu úplně geniální.
Ale i tady by určitě s dnešními - novými materiály byla cesta pro šikovného řemeslníka - natřít pryskyřicí hotovou pažbu, strčit do komory s vývěvou (stačí i s kompresorkem od ledničky) - udělat ušlechtilému, lehkému dřevu tvrdou a pevnou 1 až 2 mm silnou "stabilizovanou obálku", která by zpevnila celý profil ... obdobně jako se pažby závodních speciálů s limitem pro hmotnost zbraně lepí tak, že obálka je z pevného, vrstveného dřeva a jádro je z balzy ...).
A vlhkost by se dovnitř skrz "stabilizovaný povrch" taky nedostala :)
Pufr
Odpovědět