Ruger American Rifle

Vše o kulovnicích a malorážkách
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od vasil »

vše myšleno v dobrém, nevnímej to jako kritiku. Ten Magnum odtamtud zmizel někdy v prosinci. Dlouho jsem na něj koukal a váhal s objednáním (nakonec to vyhrál 450 Bushmaster )
Že Ti ta montáž drží je super, já když mám dát na pušku nízkorozpočtovou montáž tak šesti-šroubkovou Vortex (číňan co ho pod svým jménem nabízí více značek) a nebo novinku od Vortexu ProRing, ta je boží.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od pufr »

Prima, Gratuluji!
Pěkné, čtivé ... bezva popis zbraně i motivace k výběru,

Každému samozřejmě z informací o nové zbraniuvízne v hlavě něco jiného a tak vycházíme vždy z nějakého subjektivního pohledu, ale článek od člověka, který má s danou puškou 3000 ran je o něčem jiném, než u nás jinak obvyklé - "na týden nám spolu s 18 ks nábojů půjčili ... "

Pokud bych si měl někde - v dobrém - rýpnout, tak asi drobně do terminologie - soustřel versus rozptyl, termín "dvoustupňová spoušť" - vymýšlet nové termíny místo popisu funkce pojistky je zbytečné ..., ale to jsou jen drobnosti (notabene ten "soustřel" dnes na FB i jinde užívá značná část střelců 8) ).
Pufr
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od Ratte »

Vasil:
V pohodě, já to taky nemyslel zle.

Ty kroužky co tam mám jsou UTG, tuším za 400 Kč Od stejné firmy mám kroužky na můj Super Blackhawk 44 magnum, tam jsou ty rázy s řádně přebitou loveckou municí ještě více zničující a taky se to ještě nehlo.
Jasně, kdybych střílel na kilometr z 300 RUM tak budiž, ale u vysloveně pracovní pušky v 308? UTG nebo Wortex je na to jako dělaný.

Jinak zpět k tomu Americanu. Nedávno jsem měl příležitost to trochu víc otestovat na 500 metrů za ideálních povětrnostních podmínek. Zatím jsem to proháněl na střelnicích jen do 300 metrů a loni v Africe na 400 metrů na pláních. A musím říct, že dobrý. Popr 25 cm na 500 metrů vleže s oporou téměř každou ranou, přičemž ta chybovost bude spíš v rukách a relativně slabé optice na takové vzdálenosti, než ve zbrani.

Na ten magnum jsem taky koukal, ovšem střelba na vzdálenosti pro které by se to už oproti 308 vyplatilo pořídit je na mě už příliš technická a drahá disciplína.


Pufr:
Samotného mě zajímá, jak dlouho to takový nápor vydrží. Zatím jsem si nevšiml degradace ničeho. Ale i kdyby, je to prostě pracovní nástroj. Když se rozsype tak se prostě koupí nová. Za tyhle prachy to není nic co by nějak zvlášť bolelo.

S tím soustřelem máte naprostou pravdu. Je hrozné jak se to vžilo, že jsem to ani nevnímal jako chybu při kontrole.
Ta dvoustupňová spoušť - vím, že to není ideální, ale byla to jedna z obětí na oltář psaní do časopisu. Máte jenom přesně daný počet znaků. Já v podstatě napíšu článek jak bych ho napsal normálně na net a pak buď přidávám vatu nebo mažu abych se dostal na zadaný rozsah. I když uznávám, že se to v tomto případě dalo vyřešit elegantněji. Když jsem psal knihu Lovíme Jinak, tak jsem ty technické nuance roztahoval s gustem na celé stránky, ale tady to dost dobře nejde.
rolee
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pát 29.3.2013, 9:07

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od rolee »

Poraďte, kde majú skladom Predátora v .308 model 26974.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od vasil »

pokud je skladem u dovozce (MPICZ), tak každý schopný prodejce si jí na Tvojí poptávku vezme na krám. Pokud tedy nejsi vyhlášený "poptavač" :)

neznám historii tohoto modelu, ale model 26974 už na stránkách výrobce nenajdeš. Vypadá to, že se model 308 se zásobníkem AI style stal minulostí. Na stránkách dovozce jej ale najdeš, tak neváhej 8)
rolee
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pát 29.3.2013, 9:07

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od rolee »

Ďakujem za radu. Bohužial nemá to ani MPICZ. Nezostáva nič iné len sledovať inzeráty v komise...
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od vasil »

nezoufej, eMPÍkům brzy musí dorazit dodávka zbraní z USA, já jsem se např 450BM ještě nedočkal, snad teď na podzim!
z-boy
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: sob 05.1.2019, 21:13
Bydliště: Hulín

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od z-boy »

Chtěl bych se zeptat chci si to koupit jako pracovní flintu model standart. Dá se do toho také nacpat ten 10 raný zásobník nebo to jde jen do toho modelu predator? A ještě jedna věc nikde sem na to nenašel lištu kdybych chtěl do budoucna vyměnit za ty kameny. Jde to někde koupit nebo bych musel koupit toho predatora spíš? Ale mě se nelíbí ta zelená pažba :-(
Gazela 58, Glock 43x, Rakousko 16/70, IŽ16,SAKO A7 Roughtech Range 308win. - ZD 6-24x56, Ruger American rifle 308win. - Vortex Crossfire ll 3-9x50 V-brite + pard NV008 plus
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od vasil »

když nechceš zelenou, vem ruger ranch v 300aac. Není zelená, máš 10ran, je to vč weaveru, splňuje zákon, váží 2,6kg, má nulový zpětný ráz, je krátká a je ještě levnější. Pracovní flinta jak víno :D
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od Ratte »

Myslím, že současná řada standard zásobníky typu AICS nepodporuje, jen ty jejich rotační na 4 náboje.

Ta lišta je v současné době běžná i u standardů.

Není jedno jakou má pažba barvu, pokud mluvíme o pracovní pušce?
z-boy
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: sob 05.1.2019, 21:13
Bydliště: Hulín

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od z-boy »

Chcu to jako pracovní flintu a na natláčky občas, do budoucna bych si na to chtěl koupit pažbu thumbhole.
Gazela 58, Glock 43x, Rakousko 16/70, IŽ16,SAKO A7 Roughtech Range 308win. - ZD 6-24x56, Ruger American rifle 308win. - Vortex Crossfire ll 3-9x50 V-brite + pard NV008 plus
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od miso243 »

Nakoľko je funkčná tá poistka v jazýčku spúšte? Lebo prehmatávanie palcom na chrbtovú poistku nie je pri thumbhole pažbe príliš pohotové na nátlačky.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od vasil »

nejedná se o glocka, který námačknutím spouště odemkne jinak zamčený zápalník. Kulovnice po odjištění manuální pojistky odemkne blokaci úderníku a samotná "pojistka" spouště téměř nic neznamená. Je zde tudíž riziko nechtěného odpálení !!! Riziko spočívá v krátkém chodu spouště, jejím odporu (dost často podpořeným kutilským zásahem majitele) a také v tom, že máš naplno aktivovanou pružinu úderníku, zase oproti glocku, kde si jí pohybem spouště donatáhneš.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od pufr »

Porovnání s Glockem je určitě užitečné / názorné z hlediska bezpečnosti!
Praktická zkušenost ale ukazuje, že i ten Glock s nábojem v komoře pojistku nepotřebuje, ale jen pokud je nošen v pevném pouzdru zakrývajícím lučík se spouští. Osobně znám velmi erudovaného střelce, co se pokoušel dokázat opak, pak si jenom "tak nějak rovnal košili" a asi pět měsíců marodil s prostřelenou nohou.

Pojistka v jazýčku spouště na puškách Savage, Ruger Amer. rifle, Marlin XL7, má jen tu funkci, že zabrání plnému stisknutí spouště, pokud na ni tlačím tak, že nestisknu i tu páčku uprostřed. Prostě je to dobré tak proti zmuchlanému kabátu, na který bych pušku naplocho položil a nějak posunul ...
Mechanizmus je jednoduchý - druhý konec páčky nesené ve spoušti se - pokud není stisknutá - opře /šprajcne o nějakou plošku nad spouští a zabrání tím stisknutí celé spouště. Při obvyklém stisknutí spouště prstem se páčka této pojistky sklopí tak, že projde bez kontaktu s opěrnou ploškou a může dojít k výstřelu :?

Znám i lidi, co říkají, že pojistka na lovecké pušce je pro posery, ale naštěstí jich není moc. A taky jsem bohužel během doby viděl i několik takových, co manipulovali s puškou na posedu a už "loví ve věčných lovištích".

Pokud jde o podíl pružiny pojistky na odporu spouště u Ruger Am. rifle (asi má kombinovanou funkci) nabízejí se sady se vcelku zajímavým snížením odporu spouště:
https://www.ebay.com/itm/Ruger-American ... 2621127357


RUGER_American_rifle Trigger_safety.jpg
RUGER_American_rifle Trigger_safety.jpg (7.42 KiB) Zobrazeno 4688 x

Aftermarketové spouště pro výše uvedené pušky z velké části žádnou podobnou pojistku spouště nemívají. :?
Pufr
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od miso243 »

Podľa obrázku je pružina tej poistky nesená jazýčkom spúšte, takže odpor samotnej spúšte nezvyšuje.
Odpovědět