Pracovní kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od lörinc »

jiskra už to tu někde bylo: http://www.youtube.com/watch?v=e4AqMl1A4aQ
Na kolik je to objektivní ví čert, ale o něčem to vypovídá....
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Gadet
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: úte 20.11.2012, 6:25

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od Gadet »

Jeste jednou, zacina mne vice zajimat.Ponevac nesleduji vysledky zavodnich strelcu na strileni nad 100m tak mne nikdy nenapadlo zeby rozptyl do 20cm byl nejak vyjmecny i na tech 650m pro specialni zbrane. Ja to tam usadim temer na 100%.To ze moje prvni rana se mota kolem stredu v okruhu 3cm mohu brat jako nahodu i kdyz se mi to povedlo nekolikrate. Je pravdou ze mozna na dalsi rany muze mit nejaky vliv horka hlaven a nebo at uz bolest v rameni z zpetneho razu a nebo jen obycejna nesoustredivost.Kazdopadne si to jeste rad overim a verte mi nemam nejmensi duvod na sebe obracet nejakou nesmyslnou pozornost.Proste mi to tak leta. Jestli je to tak vyjmecny vysledek, natocim o tom filmecek a nabidnu ho vyrobci za slusny peniz.A to ze by byl X bolt tak nebezpecny se mi nechce ani verit.Urcite by se tu nemohl prodavat a konkurence, ktera je tu obrovska by se o to urcite uz postarala.Ja mu verim :-))
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od Jiskra »

Nevím o čem to vypovídá,když nevím kdo a proč a jak ten test dělal,jak ucpal hlaveň a čím a co za náboj následně vystřelil.A hlavně jestli to bylo pokaždé stejně provedeno. Takto vidím co vidím.Jinak nic.A dál mi trošku vrtá hlavou kdo by utratil dost peněz,aby vyzkoušel ty destrukce všech těch kulovnic.Ale třeba je dostal na test zdarma,ale pak bych očekával nějaké obsáhlejší info a objektivitu. Mám jak Sako,tak Tikku tak i Rem. 700 (toho ale ve varmintu) a u toho remingtonu se dělali určité úpravy hlavně a puškař neříkal,že je to bláto a kontura je silnější než třeba u té Tikky. Takže těžko soudit jen podle videa.Ale máme kus zkrácené hlavně,tak bych mohl nechat uděl rozbor materiálu a změřím tvrdost. Rozhodně se nebojím.že by mi ta varmintová hlaveň v 308w prdla.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od dalas »

to gadet: to, co je na videu nemá žádný vliv na zákaz prodeje. Pro povolení, či zakázání prodeje jsou směrodatné tormentační zkoušky a ty se neprovádí s překážkou v hlavni. Je použit náboj vyvíjející vyšší tlaky, ale časový nárůst tlaku je daleko mírnější, než když střela narazí na překážku v hlavni. Tam dojde k obrovské tlakové špičce s pridkým čelem nárustu tlaku. Za normálních podmínek používání je Browning zcela jistě bezpečný.

Co se týká videa, není to jen o síle a pevnosti materiálu, Ale taky o vrubové houževnatosti. Velký vliv má určitě provedení drážkování. Faktem ale zůstává, že nejsou žádné informace pro posouzení objektivity takového testu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Gadet
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: úte 20.11.2012, 6:25

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od Gadet »

Taky si myslim,ze ten test na videu je trosicku neprimereny a mozna i zamerne.Browning X Bolt nema nejak prehnane tlustou hlaven, ponevac je to lovecka zbran a neni urcena na opakovane strileni na strelnici a nebo k boji do Avganistanu.Dobry lovec musi zvire zasahnout na prvni ranu.Pak jestlize neni dobry strelec pak ho muze dorazit dalsima dvema.Tam uz nebude potreba az tak velke presnosti a mensi odchylka je asi tolerovana.Ja si osobne myslim,ze to tak mel v umyslu i vyrobce a celkove celou zbran tak navrhnul.Pokusim se jeste jednou sam pro sebe nastrilet par strel po sobe a natocim si to na video.Pak budu presne vedet jak se meni rozptyl zasahu narustajici teplotou hlavne.Jestli to bude zajimave tak s Vam podelim,jinak na YouTube je spousta amaterskych zaberu na strelbu na opravdu velkou dalku staci si jenom natukat : long shooting a nebo long range shooting.Skoda jen ze nemohu najit jeden pekny klip,kde chlapik strili na ca.1000m z specialni pusky za 10000$ a pak pouzije prumernou flintu za tisicovku a nastrili to same.Podle mne uz nove technologie zpracovani a materialy jsou na vysoke urovni a asi uplne smejdy se asi delaji mozna uz jen v Cine.A na konec vetsina lovcu nestrili vic jak na sto metru tak nevim za cim se stale vsichni zenou.V Kanade se zvirata lidi jeste nenaucila bat a zvedave srny se k cloveku priblizi i na deset metru a pred jeleny se musis pomalu schovavat proto se tu casto lovi kusi a lukem.Taky je tu povolene loveni do pasti, coz si myslim je docela hloupe.Maji tu neuveritelne rocni lovecke limity.Rocne muze lovec nastrilet 3srnci Jelena lose 10 kraliku denne zrovna tak bazantu dva medvedy nejaka ta koza a spousta ptaku. 5 rysu, dve pumy a bez limitu je tu vlk,kojot a myval.Tak pro to je tu lovecky raj.Ja osobne lovim jenom pro maso a co nejim nestrilim.Pusku mam jako pracovni nastroj a ne na paradu.Musi vydrzet prach a spinu vlhkost a mraz.A tak mi do ted slouzila docela dobre a urcite si ji necham.Ze se sni da strilet hodne daleko a presne jsem do nedavna ani nevedel. Tim to ma u mne o bod na vic a kdo mi to neveri, tak to ho nebudu nijak zoufale presvedcovat hlavni je pro mne moje spokojenost.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od dalas »

Nechtěl jsem, ale musím. Jakým způsobem a z kolika ran hodnotíš soustřel? Výsledek který uvádíš předpokládá špičkovou zbraň. špičkový náboj a špičkového střelce. 3cm kružnice opsaná středy zásahů na 650m, z kolika ran?
"Puska byla zastrilena na 100m a tak jsem jenom odhadem nadhodil v levo a nad terc dle tabulky vyrobce streliva" - Který výrobce uvádí balistická data do 650m? Asi jsem neználek, ale já nejvíc viděl do 300m. Jakou osnovu má puškohled a kolik je 1 klik. Zpravidla bývá 7mm/100m. Na 650m je to 45mm.
Zkus to 5 po sobě jdoucích ran. Jedno jestli budeš čekat na zchládnutí, nebo budeš střílet s provozní teplotou, ale dej jich 5 za sebou, ne výběr.
Pokud to střelíš za těchto podmínek pak hluboce smeknu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Belson
Častý návštěvník
Příspěvky: 66
Registrován: ned 19.12.2010, 22:19
Bydliště: Tatry

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od Belson »

K meritu veci sa nevyjadrujem, bolo tu uz popisane toho dost. Len chcem upresnit Gadeta v poslednom jeho prispevku, ze uvedene limity ulovkov neplatia v Kanade vseobecne, ale asi len v BC, kde on zije (a ktora je skutocne loveckym rajom). Kazda provincia ma vlastnu legislativu a limity urcite nie su vsade az take velkoryse.
Gadet, zdravim ta z "nedalekej" Alberty, kde travim posledne dni svojho momentalneho pobytu.....
Gadet
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: úte 20.11.2012, 6:25

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od Gadet »

Taky zdravim kolegu do Alberty. U nas je uz krasne vsechno kvete priroda blazni a hory jsou stale zasnezene nadhera. Britska Kolumbie je skutecne raj pro lovce ja se momentalne nahanim za kuguarem a medou.V praci si z nej varime gulasek k beculce Plzne a opravdu neni nic lepsiho do hrnce.Ale vratim s k strileni.Moje hodnoceni neni zdaleka na profesionalni urovni.Proste jsem trikrat pouzil novy terc.Nez uslapu 650 m a zpatky puska dukladne vychladne a mozna i ja.Na prvni ranu zasah do stredu a pak vsechno v kruznici 20cm.Tak jsem si rikal,ze kdybych si dal pokazde rane pauzicku, mozna by tam byly tri ve stredu,ale to je jenom takova moje myslenka.K tomu nastavovani, slo to hodne a hodne odhadem.Padani strely klikani atd.Povedlo se to i bez tabulek asi mam vic stesti.Ale jak rikam jeste jednou si dam tu praci a nastrilim to pekne za sebou a natocim si to. Jsem sam zvedavy jestli jsem mel jenom dobry den a nebo mam slusnou flintu.Znova jsem premyslel nad tim testem s ucpanou hlavni.A tak jsem dosel k zaveru,ze nekdo pouzil test ktery je urcen na automaticke zbrane.Ktere musi necim takovy urcite projit.Vzdyt vojak na fronte nema suchou a kvalitni munici jakou maji dnes lovci, zrovna tak asi svoji pusku necisti nekolikrat denne.Pak asi nedokaze zastavit palbu v davce i kdyz si uvedomi,ze naboj byl spatny a kulka zustala v hlavni.Tak to chapu tam je opravdu moc dulezite jak se zbran zachova.Ale ze by lovec opakovane vystrelil z kulovnice, kdyz mu uvizne kulka v hlavni se mi nechce verit.To musi kazdy prece poznat,ze neni neco v poradku.Alespon jsem o tom nikdy neslysel.Abych to nejak cele povidani uzavrel, na zacatku byl dotaz na pracovni kulovnici a ja rikam ano Browning X bolt tam urcite patri.Ja chapu, ze v Cesku je zarucene nejlepsi auto Skoda, vzdy ma nejaky desnik ve dveri a nebo tajnou schranku pod sedadlem a nebo vice hacku na kabat nez konkurence.Tradice je tradice a stejne tak je zakoreneno i puskarske umeni evropskych mistru.Ovsem X bolt se vyrabi v Japonsku a zrovnatak hodne dobrych optik.A kdo se jednou svezl v Japonskem aute tak mi da si za pravdu,ze oni opravdu neco umi.Akorat ty hacky na kabat jim moc nejdou :-)
Belson
Častý návštěvník
Příspěvky: 66
Registrován: ned 19.12.2010, 22:19
Bydliště: Tatry

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od Belson »

Ked uz Gadet nacal tych Japoncov, pridam aj ja trocha exotiky. Tu, kde sa momentalne nachadzam, som si kupil ako pracovnu gulovnicu Browning BLR Takedown. Tiez bola vyrobena v Japonsku, potvrdzujem Gadetove slova, remeselne spracovanie na 100℅. Na nase europske gusto trocha tvrda spust, ale ziadne lapovanie nepomoze, lebo pracovnymi plochami to nie je, tie su japonsky dokonale. Ziadne long range som s nou nerobil, na 80m som to mal v 4cm. A to aj po niekolkonasobnom zlozeni hlavne (takedown). Nic extra, ale bolo to s prvym fabrickym strelivom, ktore bolo po ruke. Vymenil som jednu pruzinku za slabsiu a dosiahol som co som chcel, spust ide znatelne lepsie. Po zjemneni som z nej este nestrielal, je tu nepriaznive pocasie (dnes rano bolo bielo a -6° - albertska preria je na tom horsie nez BC :( ), uz sa tesim domov, strielat sa bude inokedy.....
Gadet
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: úte 20.11.2012, 6:25

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od Gadet »

Dekuji pane kolego ;-). Mozna se rychle uci a pro to X bolt uz ma nastavovaci spoust. Neni to primo napinacek, chodi kratce ovsem neni to az tak spatne.Mi docela vyhovuje vyrobni nastaveni, komu ne ma moznost. si to zmenit. Jinak preji stastnou cestu, ja tu mam jeste nejakou praci ;-)
Uživatelský avatar
Petr1k
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: ned 31.3.2013, 21:31

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od Petr1k »

do X-Bolta jsem se zamiloval. Mám ho pár dní.
Mám LH Huter .308w naháňková mířidla + Meopta optika na weaver liště

mj. Spoušť v továrním nastavení je dostatečně jemná ani jsem nezkoušel jí poštelovat.
Browning X-Bolt Hunter LH .308w R1r 3-12x56RD
Browning BAR New Elite Left 30-06spr Leupold VX-3 1,75-6x32
Beretta SV 10 Perennia I 12/75 12/75
Gadet
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: úte 20.11.2012, 6:25

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od Gadet »

Jsem rad, ze tu nejsem sam.Urcite by bylo lepe, kdyby se k dane zbrani a k jejimu hodnoceni vyjadril jeji soucasny a nebo byvaly vlastnik.Nejhorsi je, kdyz si lide mezi sebou zprostredkovavaji neoverene a nebo neuplne informace.Verim, ze se svou flintou budes stale spokojeny tak jako. ted ja.Chtel jsem jeste prihodit fotky mojich nastrelu,ale nemohu je dostat z telefonu.Coz mne docela mrzi.Jsou ve vetsim formatu a presto ze jsem je zmensil nemohu je tu dostat.Zitra vyrazim na medveda a jestli bude cas natocim video jak mi to leta.Ale uz ted do predu vim, ze. mi stejne nikdo nebude verit.X bolt si svou cestu do Ceska jednou najde, mozna az s nim vyhraji mistrostvi sveta :-). Pak vsichni zahodi ty svoje Tikky a CZ.
jira
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: ned 01.3.2020, 15:42

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od jira »

Ahoj chlapy, chci si pořídit levnou pracovní kulovnici. Cenova relace plus minus 20tis. Přemýšlel jsem o Saueru případně mausru M18 nebo CZ 557 eclipse. Patu ba v plastu nejedná se o zbraň která bude "hýčkan" dostane zabrad v aute traktoru vlese. Která je podle vás lepši volba sauer 783 mauser nebo CZ eclipse. Případně nějaký jiný návrh. Děkuji za odpovědi
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od bon »

Sauer bude mimo tvoji cenovou relaci, Mauser M18 je taky přes 20 000,- Kč, tak že v úvahu připadá Marlin X7, Remington 783, případně CZ 557 eclipse, záleží jak ti která sedne. Osobně, pokud bych kupoval kulovnici do traktoru, tak bych vzal něco komisního. Nové je škoda i když je to jen "plasťák".
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: Pracovní kulovnice

Příspěvek od pultik »

Ještě si přidej do porovnání Ruger
Odpovědět