Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Vše o kulovnicích a malorážkách
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od TomF »

Zdravím,
vím, že tady už toto téma je, ale řeší se v něm spíše druhy nábojů, přesnost a kde je sehnat. Mě zajímá účinek té zbraně. Mám možnost ji koupit, líbí se mi na tom, že to není žádná tuctovka. Na co se dá použít? Srnčí, liška (i na kožešinu třeba), černá a možná párkrát v životě i vysoká? Přiznám se, že nejsem střelec přes 100 (opravdu max. do 150) metrů, takže přesnost na více jak 150 metrů neřeším. Jak se zbraň chová při střelbě? Je to kopyto nebo je zvladatelná? Vím, že je takový zvyk vychvalovat to co mám zrovna doma, ale prosím vás, buďte objektivní. Děkuji
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od pufr »

No projel jsem to v rychlosti a vlákno o loveckém použití pušky Mosin Nagant 1891 a jejích novějších "derivátů" tu zřejmě nemáme.
Jinak až se Tome porozhlédneš, poznáš, že ptát se na účinek zbraně na cíl - s tím, že jinde se řešilo jen střelivo, je trochu mimo.
Nicméně několik účastníků fóra, pokud se pamatuji, zkoušelo tuhle zbraň používat k lovu, takže máš slušnou šanci se něco dozvědět - pokud ne, hledej - jsou zde na to funkce - a oslov třeba přímo uživatele do SZ.

Taky by nebylo od věci napsat o jakou pušku bys měl zájem (délka hlavně ...), jak s ní chceš lovit (způsob lovu), jestli jí hodláš vybavit optickým zaměřovačem atd. atd.
Pufr
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od Reno »

Náboj 7,62x54R / 7,62X53 R je svými parametry podobný 8x57 JS a .30-06 Springfield, takže puška této ráže je dobře použitelná k lovu všeho co zmiňuješ, včetně těžších kusů. Pokud nekoupíš nějaký "vylágrovaný krumpáč", ale zbraň v solidním stavu, měla by být přesnost pro lovecké účely do těch tvých 150 metrů v pohodě.
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od TomF »

Dobrá děkuji,
délku hlavně bohužel nevím, je to model 1944 s rokem výroby 1953. Hlaveň je měněná a pažba je předělávaná, je tam i montáž. Lovím hlavně lišky a srnčí, dvakrát do roka přetahují prasata, takže i nějakého toho lončáka. Na vysokou tak možná pár krát za život. Takže to pro mne není až tak směrodatné. To spíše těžší kusy černé. Jak jsem říkal, vzdálenost okolo 100 metrů je pro mne ideální. Chtěl bych ji na čekanou. Děkuji
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od Zbrojovák »

Klasika s hlavní přes 700mm je pro myslivost dost neohrabaná, leda karabinu ve štucu. Nicméně je dneska spoustu lepších zbraní, mosin je zastaralý i když třeba funční. Pojistka je na prd, spoušť se blbě ladí, dá se to řešit nákupem systému spouště i s pojistkou. Klika je rovná, takže ohnout, je tam třeba hodně úprav. Taky úderník je těžký s větší prodlevou atd atd.
Moje doporučení je: pokud starší opakovačku tak koupit třeba slušnou ZG47, máš po starostech a všechno máš vychytané už v základu, pro tvoje účely asi nejlépe 8x57JS nebo i 30-06, ale tam už to chce na srnčí vybrat střelivo aby to netrhalo, ale to plati i o zmiňované 7,62x54R.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od TomF »

Je kratší, předělaná jako celopažba. Páka závěru je šikmo dolu (pokud je otevřený, tak je vodorovně).
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od Reno »

Pušky Mosin jsou velmi odolné a spolehlivé zbraně za málo peněz. Musíš ale počítat s tím, že navzdory rozličným úpravám (např. pažba, spoušť), které tento "krumpáč" částečně zkultivují, zůstává uživatelský komfort stále blízký úrovni "Traktorové závody V. I. Lenina"... :lol: Mně osobně to nevadí, ale kdo je zvyklý na lepší, tak... Pro pohodlnější (pro rýpaly - myslím tím v případě Mosina :D ) zajišťování pušky osazené puškohledem doporučuji nechat si udělat např. TOTO. Jinak mě osobně přišel Mosin včetně nové pažby, práce puškaře a montáže pro puškohled na 8.000,- Kč. Pokud by to vycházelo výrazněji dráž, tak bych do té přestavby nešel. Nevím, za jakou cenu máš možnost toho Mosina v celopažbě a vyměněnou hlavní koupit, ale pokud nescháníš vyloženě Mosina, doporučuji se podívat po bazarových nabídkách, zda za stejnou cenu nepořídíš něco konstrukcí modernějšího a uživatelsky komfortnějšího, než je vojenská opakovačka z roku 1891 určená pro primitivního mužika... :)
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od Lotr »

Trošku si dovolím oponovat, Mosinů bylo vyrobeno tolik kusů v několika verzích, že je to tuctovka a ještě za levný peníz. Jenže je jednoduchá a zpracovaná tak, aby vydržela zacházení v nejtvrdších podmínkách, že puška samotná se snad ani pro lov nehodí. Ne že bych ji zatracoval, viděl jsem několik velice pěkných přestaveb, ale je otázka, zda se z čirého nadšení pouštět do přestavby nebo pořídil jinou zbraň v této ráži. Na sousedním fóru M-L.cz je zrovna jeden Steyer v této ráži k prodeji a za celkem rozumné peníze. Navíc zpětný ráz je celkem citelný a zvlášť u samotného Mosina střelba s kovovou botkou v létě jen v tričku zavání mírným sado-masochismem :D Sice píšeš, že máš pušku přestavěnou, ale přeci jen doporučuji si z toho vystřelit, abys pak nebyl nemile překvapen. Účinek "kulomeťáku" na Tebou popisovanou zvěř víc než dostatečný, se střelivem je to trošku horší, není takový výběr, ale pokud máš možnost přebíjet, určitě si najdeš pro Tebe nejvhodnější střelu. Je to těžké rozhodování, ale přeju šťastnou ruku při výběru.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od TomF »

František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od František Fořt »

My, co jsme si přestavbami "levných" vojenských pušek prošli :( , budeme tvrdit, že to naprosto nemá smysl. I tahle přestavěná flinta je hodně "limitovaná" z hlediska ovládání. Podle mě je nejhorší ta pojistka, s optikou a v zimě je to fakt asi radost. Spoušť taky žádná sláva. Já osobně má parádně naladěného dlouhého Mosina, tj. 91/30, kde mám spoušť na hraně únosnosti a bezpečnosti. Taky má vybranou a měřenou super hlaveň, komplet udělanou pažbu a uložení železa, takže s dobrou municí střílí fakt dobře. Ale většina je na tom hůř. Těžko říct, co by to umělo, kdybych tam dal optiku. Rozhodně to bude max jako běžná lovecká puška.
Na zábavnou střelbu je to jedna z nejoblíbenějších flint, ale do lesa bych to fakt zvažoval. Na pohotové a tiché odjištění dá "zabrat" i křídlová pojistka na M98, natož tohle.
Co do střeliva je to ještě horší. Loveckých patron je fakt pár a i loveckých vhodných střel .311 je pomálu. Navíc na převažující lov škodné a srnčího jsou rozhodně lepší kalibry.
Pokud se ti to líbí a chceš to, tak si to stejně koupíš, ale já bych to hodně zvažoval, ledaže by to fakt bylo za pár peněz, tj. nějakých 5 tis. Pokud za to chce 8-10 tis,či více, tak nebrat.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od Zvědavec »

I já měl podobnou myšlenku. Mosina vz. 44 jsem nejprve nechal u puškaře vybavit boční montáží a puškohledem, pak jsem koupil gumovou botku a nakonec koupil novou plastovou pažbu z USA. Nakonec nechal uříznout návar bodáku. Výsledek je ten, že v nové pažbě to kope tak o 1/4 méně než v originální březovce (Monte Carlo má jinde osu) a Mosina už v tom pozná jen ten, kdo má tu flintu nakoukanou. Ale musím potvrdit to, co zde již padlo. Laditelnost spouště je minimální, pojistka je taková jaká je a výběr kvalitního střeliva je omezen a za dobrý náboj dáš 40-60,- Kč. S "kulomeťákem" za 3,50 Kč se lovit nedá a navíc se ti nebude líbit asi ani ten rozptyl (záleží co chytneš). Navíc razance náboje tě stejně posune s lovem od černé zvěře po vysokou. Neříkám, že s tím nelze ulovit lišku, ale z liščiny, ulovené mosinem, resp. r. 7,62x54 R si rukavice neušiješ a když ušiješ, tak jen dětský a to ještě bezprsťáky. Pro mne je to srdeční záležitost, ale musím uznat, že za tunění Mosinky si koupíš poměrně vychytanou Savage, nebo Marlina, což jsou dobře udělané spotřební flinty. Takže jestli jsi srdcař - nenech se odradit (vždyť s Mosinem loví "celé" Finsko a Rusko ještě dnes), ale pokud chceš levnou kulovnici na lov, tak se dá vybrat fakt něco lepšího s napínáčkem, montáží i optikou v komisi, nebo ta "Savažka", či Marlin.
jdodo
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 12.11.2010, 12:04
Bydliště: Jeseníky

Re: Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od jdodo »

Také jsem neodolal a krátkého MOSINA jsem si pořídil,chodím se svojím pattíkem do tlaku a tam by moje 550ka dostala zabrat investice puška-3 400 plastová pažba imitace dřeva 2 200 světlovodná mířidla a práce puškaře 1 000kč.Za necelých 7 000 kč mám pušku která dobře vypadá a je levná jinou pušku vhodnou do leče bych za ty peníze nepořídil kromě Iž 18 ale ta se do tlaku nehodí.Za ty peníze mi není líto ji někde odřít nebo s ní upadnout což na sněhu se stává častohttp://www.loveckeforum.info/posting.php?mode=reply&f=2&t=8126#
:D
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od zispo »

mosina jsem jsem měl, ale do tlaku s touto zbraní. No je to asi na uvážení. Jen bych doporučil koupit i jinou pojistku cena kolem 1500 kč. Ale to už tady je v jiném vlákně.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od Reno »

jdodo píše:...plastová pažba imitace dřeva 2 200 světlovodná mířidla a práce puškaře 1 000kč.Za necelých 7 000 kč mám pušku která dobře vypadá a je levná jinou pušku vhodnou do leče bych za ty peníze nepořídil...
Hoď sem nějaké foto, ať se můžeme podívat... :wink:
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: Lovecké použití pušky Mosin ráže 7,62x54(53)R

Příspěvek od MOSSBERG500 »

http://www.rocksolidind.com/gallery/. Lovu lesu.Zde pro všechny příznivce a hlavně odpůrce mosina, této geniální zbraně a náboje.Prosím již žádnou kritiku :D
Odpovědět