Bergara Scout

Vše o kulovnicích a malorážkách
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Bergara Scout

Příspěvek od miso243 »

campo píše: pát 10.1.2020, 8:51 Dobrý den. Vlastníte někdo BA13 v knedlíku 45-70Gov ? Zjistil jsem že tuhle ráži potřebuji :) a teď řeším z čeho to střílet. Pákovku nechci, tak zbývá Bergara nebo nějaká přestavba. Za sdělení případných zkušeností předem děkuji.
Ešte cez Brownells sa dá objednať zlamovačka Henry
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Bergara Scout

Příspěvek od campo »

Díky kolegové za vaše podněty. Zatím mne z toho nejlépe vychází ta Bergara neboť je dostupná a mohu si ji před koupí osahat. Vše ostatní se bude objednávat a čekat na dodávku bez předešlé možnosti si zbraň prohlédnout. S přestavbou třeba z té IŽ to bude zase na dlouho. Jinak dle slov dovozce je BA13 v téhle ráži hodně populární na Slovensku, většina prodeje údajně směřuje tam.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Bergara Scout

Příspěvek od gawein »

Nejjednodušší přestavba je vložná hlaveň. Jinak v USA se říká, že nejlepší vláda která může být se jmenuje 45-70.
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Bergara Scout

Příspěvek od campo »

gawein píše: ned 12.1.2020, 14:20 Nejjednodušší přestavba je vložná hlaveň. Jinak v USA se říká, že nejlepší vláda která může být se jmenuje 45-70.
Vložná hlaveň je také řešení, netuším ale kdo by to vyrobil a za kolik. Byla by to super kombinace do kulobroku např. ZH tj. 45-70 na hromadu a do řepky a v záloze je 7x57 na větší dálky a jiné příležitosti. Teď jak to píšu tak se mne to začíná víc a víc líbit. Neznáte někoho kdo tu vložnou vyrobí ? Snad by to nemusela být pecka, myslím finanční.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Bergara Scout

Příspěvek od vasil »

na Ježíška a na přestavby už nevěřím. Tedy alespoň na tento typ přestaveb. Sériová Bergara je natolik dobrá a levná, že jakékoliv oživování IŽ nebo ZH může napadnout jen člověka se sklonem k sebepoškozování.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Bergara Scout

Příspěvek od xtaup »

Mám dotaz ohledně Bergary scout, rozebírá se stejně jako Bergara B13, nebo je třeba k rozebrání nářádí? Děkuji.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Bergara Scout

Příspěvek od xHonza »

Když jsem se porozhlédl po internetu, tak jsem ji moc neviděl. Kde jste ji kupovali?
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Bergara Scout

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Ta privarena hlaven nema chybu, to by som nechcel ani zadarmo

Přesunuto z tématu "Montáže," kde příspěvek komentoval pohled na sváry upevněné "háky" hlavně. Pufr
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Bergara Scout

Příspěvek od vasil »

Funguje to. Mám rád přiznané konstrukční prvky. Když se ti to nelíbí, oblož to třeba sádrokartonem :lol:
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Bergara Scout

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Áno funguje, kus od kusa, škoda že nemám k dispozícii foto - zbrojar, čo mi mení hlavne riešil tento problém s tou bergarou b13 viackrát. Nakrivo privarená hlaveň a rozptyl katastrofálny. A za to pýtajú tuším 900 evri. Jak som videl tie popraskané tvary, tak mi povedal, že nechápe, ako také dačo mohlo opustiť fabriku. A to nevravím, že ma v dielni pár gulovych dvojakov svetoznámych znaciek, kde hlavne idú každá svojou stranou 😁 b13 ani zadarmo-moj názor.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Bergara Scout

Příspěvek od vasil »

na facebooku teď byla jedna u které se trhaly nábojnice. Na dně nábojnice rýha od zápalníku jak se puška při výstřelu pootevřela. Jednalo se o nerezový Apex 270win. Příčinu vzniku této závady neznám.

Mě prošly rukama dvě TD13, obě bez problémů a obě chodily MOA
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Bergara Scout

Příspěvek od Toma »

Tak jak ten navařený hák,to je bída.

Přesunuto z "Montáže." P.
Lovec zabíjí jednou ranou.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Bergara Scout

Příspěvek od pufr »

Thompson-Center-Encore-BERGARA-Blue-30-06-Springfield.jpg
Thompson-Center-Encore-BERGARA-Blue-30-06-Springfield.jpg (51.58 KiB) Zobrazeno 5200 x

Pravda je, že takováto "housenka" už tak neurazí (je hezčí a dotažená skoro do konce :D )
A ta je taky od Bergara - na více namáhané části a ještě k tomu pro US trh 8)


Ty Bergara hlavně ale mají prý mít zas trošku jiné výhody :D 8) :
https://www.youtube.com/watch?v=zpqTWlCQKvk
Pufr
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Bergara Scout

Příspěvek od tonny »

Co patří Thompson Center pod Smit and Wesson, tak už to není ono ale že by ty hlavně střílely tak špatně? Jaké jsou ty výhody?
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Bergara Scout

Příspěvek od Citron »

Tak, lepší téma na Bergaru BA 13 jsem nenašel, tak dám svou roční zkušenost s touto zbraní sem. Jedná se o BA 13, nerez, kanelovaná hlaveň, závit na ústí, 308 win., 1:11, 580 mm délka, odstříleno cca 120 ran. Pažba běžná, černý plast.
Proč jsem si koupil tohle? V době nákupu jsem vlastnil 2 varminty, které se sice dají bez potíží provozovat na posedu, kam jdu cca 500-600m, ale na zimní šoulání to bylo už hodně těžké a dost nepohodlené na nošení. Měl jsem i kulobrok, ale na ten se nedal namontovat tlumič. Takže kritérii byla nízká váha, možnost závitu na ústí, nerezové provedení zbraně a to pokud možno zabaleno do nízké nebo alespoň přijatelné ceny. Jestli to bude opakovací nebo jednorannová kulovnce bylo jedno. Pracovní zbraň do lesa, takový otloukánek, kterého mi nebude úplně líto položit do mokré trávy, nenáročný na údržbu.
Když jsem to dostal do ruky, tak se mi líbila váha, slušné zpracování kovu, ale třeba pažba je viditelně a i po hmatu podstatně horší, než mají moje kulovnice CZUB. Mechanismus otevírání chodil hladce, natahování bicího mechanismu s přijatelným odporem, ale odpor spouště z počátku katastrofální. Hodně se mi líbí ten způsob natažení, při otevření zbraně se mi automaticky nenatáhne a dám náboj do komory, zbraňzavřu a není natažená, tokud ten úkon já vědomě neudělám. Super věc, bezpečná, hned jsem pochopil, proč si majitelé moderních zbraní některých značek zamilují hřbetní napínání. Jen byla na mou postavu (189 cm) poměrně krátká pažba.
Spojil jsem to ihned s tlumičem Aimsport Triton 5 a s optikou Vortex, což ji sice zatížilo, ale pořád je to velmi únosné a stále se do vejde do kritérií výběru.
Mám na tom cca 120 ran, střílel jsem 40 ks 180 gr SPCE, 10 ks 150 gr Hornady GMX, zbytek jde na účet monolitů Fox 150 gr. Tu hlaveň jsem si zamiloval. Kanelování na povrchu je třeba oproti Saueru spíš optické než funkční, ale tento "optický" neduh vynahradí kvalitou vývrt, který se zanáší tombakem naprosto minimálně, až mě to překvapilo. Co se přesnosti týká, oba druhy továtního střeliva chodí na 100m spolehlivě v položce na 3 rány do 1 MOA na 100m, což považuju s touhle hlavní a způsobem uzamčení s + tlumičem na konci za velmi dobrý výsledek. Na vychladnutí mezi ranami samozřejmě nečekám. Po několika desítkách ran do terče a cvičných si sedl i spoušťový měchanismus, ve spojení s prodloužením pažby o cca 1,2 cm se mi i líp spouští a to mi pomohlo s přesností, teď se pohybuji kolem 0,75 MOA na 100m. Svoje střelivo jsem ani moc neladil, délku náboje jsem udělal tak, že jsem tam zavřel nábojnici s málo usazenou střelou (max déleka je větší) a udělal jsem pouze jeden test navážek a z něj si vybral, nemám to na terčovku ale na lov do 200m...
Shrnutí:
Mínusy:
Ta pažba. Tvrdý plast (možná i na klepnutí hlučný), viditelné spoje na pažbě, neúplně odstraněné otřepy. Překvapením bylo, že rozhraní weaver bylo jen dotažené, ne podlepené. Z počátku tvrdá spoušť, bez možnosti regulace.
Plusy:
Dobře provedenný vývrt na hlavni (alespoň můj kus), hlavně teda ten vnitřní "finiš". Velmi obstojná přesnost na to, co jsem na konec hlavně ještě pověsil. Bezpečnost, tedy hlavně díky "hřbetnímu natahování".
Vlastně je to obstojná pracovní flinta, a i přes některé neduhy za dobrou cenu. Pokud opravdu někdo netrvá na opakovací kulovnci, tak jako kolovnice na vození v autě třeba pro lesáky v provozu ideál, to podpoří i cena.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Odpovědět