Uzení zvěřiny

Kulinářské rady a recepty
Uživatelský avatar
darbujan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 125
Registrován: ned 23.3.2008, 9:38
Bydliště: PS

Uzení zvěřiny

Příspěvek od darbujan »

tak kdopak se pochlubí jak nejlépe poudit čuníka,jezevce a podobně,případně návod na osvětčenou konstrukci udírny,V?em labu?níkom děkuji
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Uzení zvěřiny

Příspěvek od duch Pampuch »

darbujan píše:tak kdopak se pochlubí jak nejlépe poudit čuníka,jezevce a podobně,případně návod na osvětčenou konstrukci udírny,V?em labu?níkom děkuji
Uzená zvěřina je dle mého názoru nic moc, ale Záleží na vkusu každého soudruha.Konstrukce udírny Záleží na krajových zvyklostech, je jedno jestli máš udírnu s teplým nebo studeným kouřem, zděnou nebo jen sud na 4 cihlách. ALE CO URČITĚ NEDĚLEJ:
Nenakládej maso do soli na 5 týdnů jako domácího vepře, ale po konzultaci s řezníkem používej rychlosůl. Problém je, že divočák sebelépe strělený není dokonale vybarvený a barva v mase se začne kazit. takže když to po týdnu překládá?, tak to smrdí..Já to nidky nedělal, ale vím, že dva známí takhle vyhodili každý jedno prase a chyba v technologii nebude, protože oba chodí zabíjet a domácí udí a dobré..
typographus
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: ned 29.3.2009, 15:08

uzení

Příspěvek od typographus »

Zvěřina je dost suchá na uzení,ale nechá se-spí? jako zajímavá chutovka :)
Já třeba rychlosůl nemusim..........,zatim se mi nic neskazilo. známej zase nakládá na tři dny do roztoku soli a moučkovýho cukru-l?ička na 10 l a maso tím napichuje řeznickou jehlou.
Je třeba eksperimentovat :D
Carpe Diem
vhool

Příspěvek od vhool »

ja udil kousek prasete,jelena i srnci.na zkousku.nalozil jsem na dva dni do smesi soli,pepre,bylinek a oleje.maso jsem pred nalozenim radne prospikoval uzenym spekem.potom jsem udil pri 65-70°C cca 6 hodin.vysledek vynikajici jak chutove tak i maso krasne jemne.udil jsem kousky plecek svazane dratem....
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Uzená divočina je opravdu suchá.Dá se však v pařáčku s máslem vykouzlit opravdu zajímavá specialitka.Stím nakládánim do solného laku a jeho kazení.No nevím,ale spíš ledničky či mrazáky nebyly.Zvěřina se dávala běžně do ?kopků a vydrželo lesníkům do doby než ho snědli.Na Slovensku v horách dodnes běžné.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Uzení zvěřiny

Příspěvek od Tommy »

Chlapi,nemáte někdo bližší zkušenost s rychlosolí?
Vždy jsem nakládal do normální soli,ale teď mi jeden kousek vyplaval a vše se zkazilo a ještě před vánocemi musím mít vyuzeno.Někteří říkají,že stačí naložit do rychlo soli na pět dní,je to pravda?
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Uzení zvěřiny

Příspěvek od kabát »

Jeden pokus jsem taky udělal.
Kýtu ze selete jsme naložili do kuchyňské soli asi na 14 dnů, pak jsme to sušili.
Ctěli jsme z toho udělat prošuto. Jenže nejsem moc trpělivý. Správně se má sušit rok - rok a půl.
My jsme to po 40 dnech načali na Silvestra a za 14 dní sežrali celé.
Žádná rychlo sůl, žádné uzení ani vaření. Samozřejmě bylo prase vyšetřené na svalovce.
Nikomu z toho nebylo špatně ale bylo to moc suché - malá kýta - dlouho v soli a suchý sklep, hodně tmavé - zvěřina, bylo to cítit divočinou.
Druhý pokus bude kýta z lončáka nejlépe bachyně, jen ji musím střelit ve vhodném období, aby se to nezkazilo.
Ve švédsku běžně udí srnčí, jedl jsem to, ale bůček je bůček.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Uzení zvěřiny

Příspěvek od Tommy »

Sele jsem udil taky a bylo to tak suchý,že se to nedalo ani spolknout a to jsem během uzení i namáčel.Udil jsem 20 hodin na 60 stupňů.S dobře vychlazenou dvanáctkou se to ale spolknout dalo. :wink:
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Uzení zvěřiny

Příspěvek od tonny »

Před vánoci jsem si nechál u kamaráda řezníka vyudit pár šrůtek z divočáka na zkoušku. Normálně to bylo naložené asi tři týdny v soli (nechci nikde rychlosůl), udil to společně s vepřovým. Ještě týž den jsme ochutnali kotletku a mohu říct, že opravdu vynikající (a to bylo z kňourka 66kg, 4 roky, nesmrděl). Byla i pěkně měkučká kýta. Záměr byl uzené z divočáka zavařit. Nakrájelo se to na silnější plátky, nacpalo do sklének, uvařili jsme vývar z vepřového kolena a paciček, zalili vývarem a nahoru dali tu uvařenou kůži. Zavařovali 1/2 hodiny na 95°C. Původně jsme tam měli dát syrovou kůži s tukem (z bůčku) a zalít vodou, řezník nám poradil vývar. Po týdnu jsme to nevydrželi a otevřeli první sklenku. Také velmi dobré i s tím rosolem a červeným vínem k tomu.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Uzení zvěřiny

Příspěvek od Tommy »

Já jsem tedy zkoušel jen žebra a taky to bylo dobré,ale trochu tuhé. Ta chuť masa jako taková je daleko lepší,jen je potřeba to vychytat. :-)
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Uzení zvěřiny

Příspěvek od tonny »

Tommy. Žebra právě jen oschnou. Kotleta i kýta vynikající, časem ale začne také tuhnout. To jsou teda zkušenosti kolegů. Mě to ztuhnout nestačilo. Pět šrůtek se vykoštovalo do tří týdnů, Poslední čtyři jsem dal do osmi sklének (jedna várka).
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Uzení zvěřiny

Příspěvek od Tommy »

Ty sklenky je nejlepší zakopat a hodně hluboko. :-) To se nedá vydržet se na ně jen dívat. :D
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Uzení zvěřiny

Příspěvek od kojot »

Mám to taky v plánu, akorát mi chybí kus masiska z prasiska. Kolega v práci to běžně vyrábí, ale má sebe a svou rodinu rád a vše řádně zavařuje. Není to vůbec suché a jak praví Tonny, ten sosík na závěr je nejlepší.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: Uzení zvěřiny

Příspěvek od magoda »

pokud chcete něco udit studeně musí se dodržet pár pravidel........bez toho to nejde základ je sůl a cukr,pak naložení,poté průběh uzení,a co nejvíce teplota :wink: poté nejvíce materíal na uzení dřevo.......uzení na studeno je zdlouhavé a časově náročné,až budu mít více času tak to zkusím šoupnout do kostky a vysvětlit,pokud to bude někoho zajímat :wink: :wink:
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Uzení zvěřiny

Příspěvek od Nik.308 »

To magoda - jasně, dej sem vše co víš :lol: Právě dodělávám barák a chtěl bych si postavit udírnu. Nejdřív začnu něčím jednodušším, ale ke zvěřině bych se moc rád také dostal.
Chlapi, jestli máte nějaký zajímavý plánek na udírnu, nějaký odkaz, či foto, dejte to sem pro inspiraci. Lesu Lovu
Odpovědět