Sele na rožni

Kulinářské rady a recepty
Odpovědět
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Sele na rožni

Příspěvek od Andy »

Pripravime si potiraci smes.
K tomu nam staci bezne "divoke koreni" co kuchyne da.

Pak pridame olej, trosku cervene papriky, bily pepr a dve deci fernetu.

Sele potreme a nechame dve hodiny odlezet a sem tam potreme a obratime.

No a pak sup na ohen a zabalit do alobalu aby se nespalilo.

Po dvou hodinach sele odkryjeme a na zhavych uhlicich peceme hodinu az dve az do uplneho vyhladoveni :lol:

Tesne pred kolapsem podavame!

Vsem doporucuji!

Dobrou chut!!

Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Andy dne pon 28.5.2007, 14:41, celkem upraveno 1 x.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Vypadá moc dobře, my jsme také dělali sele(divočáka) a musím říct, že to bylo výborné! :)
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

to musela být ba?ta! :wink:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Sele na ro?ni

Příspěvek od Perník »

se selátky na rožni máme několikaté zkušenosti (hlavně můj tchán :D ). na tři dny před grilováním naložíme do slaného nálevu ( sele okolo 30kg, žádná rychlosůl ani napichování). Před zabalením do alobalu potřeme "patlačkou", tou potíráme i po rozbalení. Pečeme v alobalu cca 4 - 5 hodin v uzavřeném grilu . Poté dopékáme a odkrajujeme, potíráme, pojídáme,dopékáme, zapíjíme, odkrajujeme .... a tak stále dokola. Druhý den pokračujeme (pokud zbude). Mám dojem, že i díky tomu uzavřenému grilu je pak zvěřina i částečně prouzená a ještě o chlup lepší. Do grilu používáme švestkové dřevo. Ještě jsem zapoměl na složení patlačky: pivo, stolní olej, grilovací koření, med. Všem mohu jen doporučit!
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Sele na rožni

Příspěvek od Lotr »

Koukám, že co myslivec, to gurmán: Přidám zkušenost se selátkem divokého prasete, na jehož konzumaci jsem byl pozván: Sele stáhli, naložili na 3 dny do slaného nálevu, poté vyndali, nechali pořádně oschnout, potřeli grilovací směsí a šup s ním na oheň, kde ho na prudkém ohni osmažili, aby se maso zatáhlo. Pak ho neprodyšně obalili alobalem, opravdu pečlivě, stáhli drátkem a na velmi prudkém ohni asi 4 hodiny pekli. Dřívím opravdu nešetřili!! Potom alobal dolů a selátko bylo upečené tak, že maso samo odpadalo od kosti. Neskutečná mňamka!!! Bohužel složení grilovací směsi nemůžu zveřejnit, protože je předmětem rodinného tajemství maminky našeho hostitele. Nicméně fantazii se meze nekladou a grilovací směs si každý vyrobí sám podle vlastní chuti. Takže dobrou chuť a lovu zdar!
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
tomikpech
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 05.8.2009, 20:15

Re: Sele na rožni

Příspěvek od tomikpech »

:D :D :D :D :D :D
Hanzi216
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 27.11.2008, 20:01

Re: Sele na rožni

Příspěvek od Hanzi216 »

V sobotu pečeme selátko. Vybral jsem si Andyho recept s tím fernetem - je to v krbu v hospodě tak to musí být stylový. Jen ještě jeden dotaz. Musíme to balit do alobalu? Selátko má 25 kg, bude od středy naložený v česneku a soli a gril je zděnej ze šamotek, tak si myslím, že je ten alobal zbytečnej. Před měsícem jsme grilovali beránka taky zhruba 25 kg a byl hotovej za .čtyři hodiny - začlo nám odpadávat maso z předku.

Edit 22.9.09.
Tak prase proběhlo a naprosto úžasný. Ve středu jsme ho vyndali z mrazáku natřeli česnekovou pastou 50% plus dalších asi 200 gr. česneku. V sobotu jsme ho dali na rožeň v 14:00, potíral jsem ho olejem s paprikou a tím fernetem. Krb je udělanej ze šamotek a za tři hodiny byl hotovej, což mi udělalo čáru přes rozpočet, protože lidi byli pozvaný na osmou. Tak jsem ubral dřevo a furt jsme potírali, aby se nevysušilo. V osm jsem ho sundal a pak začli orgie - masíčko jak dortíček, chuť po česneku a po fernetu taková bylinková - prostě super díky Andy za recept.

Na ten alobal jsem se ptal, protože jsem si myslel, že selátku by to mohlo prospět (ale nebylo to potřeba). Ale na normálním praseti mi to moc nechutnalo, protože to bylo takový uvařený jako ovar. Jedině když se alobal po dvou hodinách sundal tak to šlo, ale tím to zase postrádá smysl.
Naposledy upravil(a) Hanzi216 dne úte 22.9.2009, 20:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Sele na rožni

Příspěvek od Perník »

podle mě to balit nemusíš, ale má to svoje výhody. Maso se spíš dusí než jen peče a bude jistě šťavnatější.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
martin.9mm
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 07.5.2009, 12:31

Re: Sele na rožni

Příspěvek od martin.9mm »

Bez alobalu jsem to nikdy nezkoušel. Můj postup: pečeme 4 hodiny v alobalu na 200 st., poté dopékáme 1 hodinu na 100 st. a potíráme směsí 0,7l oleje, 03l piva, 4grilovací koření, 1texas gril, 30dkg česneku, špetka soli.
werts
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 20.1.2010, 9:50

Re: Sele na rožni

Příspěvek od werts »

Vyzkoušel jsem tenhle recept na stránce s recepty online a moc mi to chutnalo, zkuste to taky. :-)
Navštivte internetovou prodejnu koření nebo zajímavé recepty online.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Sele na rožni

Příspěvek od Petr1970 »

jen technická: alobal se používá proto, že při delší úpravě (x hodin) je riziko "spálení" kůže-vrchní vrstvy, když budete míň topit aby se nespálila tak se zase pořádně neudělá v vnitřek.. (zoufalci co mají černou kůži a krev u kosti..)

takže alobal jako "ochrana" před přímým žárem, po nějaké době sundat a "dodělat vršek" - časy jsou různé, na menší věci (kuřata, kýty, různě "rozsekané maso") a když je schopný topič není nutné, na velké (sele, kůzle, tele) osobně doporučuji alespoň na polovinu času

chce to zkoušet a zkoušet a zkoušet :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Fugas
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pon 15.11.2010, 13:00

Re: Sele na rožni

Příspěvek od Fugas »

No my sme piekli lončáka zhruba 45 - 50kg. Týžden bol naložený v cesnakovo slanom naleve v tlakovej nádobe, a pod tlakom asi 6barov sa do milého prasiatka ten nalév dostával. V uzavretom grile sme prasiatko obalili alobalom, piekli 4 hodiny, potom alobal zložili dole a do chrumkava opiekli. Alobal mi poradil známi a to z dôvodu, že divočák je nachylný na zčernanie rebier od vnútra. Prasa krásne penilo celú dobu pečenia, nepotieral som ho, a bolo úžasne šťavnaté. Môžem povedať že divočák správne naložený nemá konkurenciu a s domacim prasaťom sa nedá porovnať.
http://img843.imageshack.us/img843/212/30526237.jpg
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Sele na rožni

Příspěvek od Petr1970 »

obecně k aluminiu... byl jsem kdysi na několika prasatech (domácí, divoký) který zkoušeli zkušení lidé dělat bez alobalu - nechá se to, ale je to hodně náročné - když to naložíte aby se upeklo maso u kostí tak je nahoře spáleno, když topíte pomalu tak je to na 10 hodin atd...

alobal je dobrej na cokoli (nakládané, napichované, syrové) kusy.. hodně to zrychlí a zjednoduší fázi pečení... v mém okolí už nikdo bez alobalu nedělá - první fázi, pak sundat a už dopékat, ořezávat atd...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět