Zajety vlk na D1

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Zajety vlk na D1

Příspěvek od msoukup » čtv 28.11.2019, 10:58

Ano, to je zcela objektivní problém, spolehlivost vyšetření. Viz třeba zde:

http://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/v-n ... rocent-psa

V německém státě Šlesvicko-Holštýnsko bylo v loňském roce zaznamenáno 173 vlčích útoků na zvířata. U 46 případů nebylo možné prokázat, že útočil vlk. Chovatelé hospodářských zvířat se proto přestávají spoléhat na výsledky genetických testů Senkenbergova institutu, nově sázejí na hamburskou laboratoř ForGen. Její analýzy naznačují, že ve volně žijící populaci vlka může být přítomen velký podíl kříženců se psem.
Ve Šlesvicku-Holštýnsku došlo v roce 2018 k přibližně 173 vlčím útokům. Dalších 46 útoků nebylo možné vlkům jednoznačně přisoudit, výsledky genetických testů totiž byly nejasné. Až dosud byly všechny vzorky za účelem přesného stanovení DNA odesílány do Senkenbergova institutu ve Frankfurtu. Nově začnou myslivci a chovatelé odesílat vzorky do hamburgské laboratoře ForGen.

V databázi je již 200 profilů DNA
Forenzní vědci z laboratoře zajistili již 200 vzorků DNA. Z databáze budou vycházet při hodnocení nových případů. Původně se odborníci z laboratoře specializovali na lidský genom. U soudu mnohokrát svědčili v případech vražd.

K vlkovi se dostali náhodou
„K vlkovi jsme přišli náhodou,“ říká vedoucí laboratoře Dr. Nicole von Wurmb-Schwark. „Náš kolega je myslivec a mezi svými přáteli má několik chovatelů hospodářských zvířat.“
Všechny odebrané vzorky jsou odesílány na analýzu do Frankfurtu. „Když se však opakovaně neprokázalo, že na zvířata zaútočil vlk, přestože ho pastýři viděli, obrátili se na nás.“

ForGen používá složitější postup
Forenzní vědci z ForGen používají kromě analýzy mateřské DNA (mtDNA) i složitější postup.
„Analyzujeme mateřské a otcovské charakteristiky (STR analýza) na 17 lokusech. Je například pravděpodobnější, že budeme schopni rozlišit i sourozence, přestože často mají stejný první lokus,“ říká Thorsten Schwark.

Stanovení hybridů vlka a psa
Určení kříženců vlků a psů je tedy mnohem přesnější. Zatímco „Senckenberg“ trvá na tom, že v Německu není žádný hybridní problém, ForGen obvykle získá výsledky např. 60 % vlk, 40 % pes, často labrador nebo kavkazský pastevecký pes.
Odborný závěr ForGenu je tedy jasný: „100% vlk se tu stěží vyskytuje. Buď je třeba změnit definici vlka, nebo přijmout hybridy.“
Podle jagdwechsel.com, 29. 7. 2019, redakce

Němečtí soudruzi, chovatelé ovcí a koz asi tak nějak ztrácí důvěru ve výsledky Senkenbergu, když to skoro vždycky končí tím, že to byl pes :-). To asi i odpovídá těm 40% podílu.
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Zajety vlk na D1

Příspěvek od msoukup » čtv 28.11.2019, 11:16

No a jak to pak může vypadat v praxi. Dotyčný si to odseděl.

http://www.svetmyslivosti.cz/navrat-vel ... aneho-vlka


Zastřelil divokého nebo uměle odchovaného vlka?
10. duben 2019
Myslivec v Norsku zastřelil vlka. Odpykal si za to pětiměsíční trest. Nyní se objevily nové důkazy, že vlk mohl být uměle odchován a vypuštěn, případ je proto znovu otevřen.

47letý lovec byl odsouzen za to, že v roce 2015 zastřelil v norském Trysil vlka. Na svoji obranu prohlásil, že se bál, že vlk pokouše jeho psa. Případ sám ohlásil a byl odsouzen na pět měsíců vězení za nelegální odstřel vlka.
Trest si odpykal. Nyní žádá přezkoumání případu, protože nové důkazy naznačují, že vlk nemusel pocházet ze skandinávské divoké vlčí populace, ale mohl být uměle vypuštěn – pravděpodobně ze švédské zoologické zahrady.

Oživení krve
Jeho právník Morten Kjensli objevil nové důkazy, které mohou doložit, že došlo k vypuštění několika vlků do volné přírody.
Dokument, který advokát předložil, je podepsaná smlouva z roku 2012 mezi ruskou a švédskou zoologickou zahradou. Smlouva ošetřovala přepravu čtyř v zajetí odchovaných vlčích štěňat za účelem křížení s divokými vlky. Vlčí štěňata z ruské Karélie měla být do Švédska dopravena v rámci programu švédské vlády na posílení genetické základny švédské vlčí populace. Štěňata měla být zřejmě podstrčena divokým vlkům.
Mads Amundin, koordinátor skandinávského projektu zoologických zahrad, popírá, že by vlci byli v zemi vypouštěni, ale potvrdil dovoz čtyř vlčích štěňat v roce 2012. Vlčata měla být vysazena na oživení krve. To se ale nestalo, protože byla příliš stará. Dvě vlčata podle jeho slov žijí ve švédské zoo, dvě uhynula.

Vypouštění vlků v Rusku
Advokát Kjensli vypátral, že i Rusko mělo program na oživení populace vlků pomocí jedinců, kteří byli odchováni v blízkosti člověka.
Genetické testy předložené u soudu přitom potvrdily, že zastřelený vlk přišel do Norska z ruské Karélie.
Navíc nebyl plachý a choval se podobně jako pes. Možnost, že pochází z ruského programu na oživení vlčí populace, tedy nemůže být vyloučena.
Právník obviněného střelce zpochybnil, že by vlk sám urazil tak dlouhou cestu z ruské Karélie, přes Finsko a Švédsko až do norského Trysil (1200 km). Existují vědecké důkazy, že 100 % vlků, kteří přišli ze Švédska do Norska přes oblast severního Finska, nepřežilo. Naopak neexistuje žádný vědecký doklad toho, že by vlk mohl doputovat z Karélie až do Norska.
Také fakt, že zastřelený vlk měl 1,5 cm silnou vrstvu tuku, neodpovídá tomu, že by měl za sebou tak dlouhou cestu. Podle vědeckých pozorování měli vlci putující po Švédsku i na kratší vzdálenosti vrstvu tuku menší než 3 mm.

Musí být zproštěn viny
Advokát došel k jasnému závěru, že rozsudek proti 47letému střelci musí být znovu přezkoumán. Jasně prohlásil, že genetický původ, chování a fyziologický stav vlka odpovídají zvířeti odchovanému v zajetí.
„Vlk odchovaný v zajetí se nestane přirozenou součástí vlčí smečky a odstřel takového jedince by neměl být trestným činem.“


Podle Deutsche Jagdzeitung, 4/2019, redakce
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1956
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajety vlk na D1

Příspěvek od Lotr » čtv 28.11.2019, 11:56

Možná by neuškodilo AOPK poškorpit dalším dotazem dle zákona 106, proč se pitva nezabývala další analýzou uhynulého zvířete, DNA za dalším vědeckým zkoumáním, jak bylo zvíře staré, odkud pocházelo atd. atd.. o stopách o očkování nemluvě.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R
Nikon D-3100
Odpovědět