Jeleni Krušné hory

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Jarda 357
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: pon 07.3.2016, 22:53

Jeleni Krušné hory

Příspěvek od Jarda 357 »

Mohu se optat na názor na tohle ? Je to tedy link na ekoteroristy, ale nějak bych uvítal něco fundovaného z praxe.
http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpra ... premnozeni
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od dalas »

Jen jsem to přehlídl hrubým okem a stačí. "Skutečné zjištěné stavy zvěře jsou 16 424 kusů, normovaný stav je přitom 3626 kusů," Přemnožení je 3x-7x. Tomu tak trochu nerozumím. Chápu, že sčítané stavy (na kus) jsou výsledkem nějaké přibližné metody. Tady to vychází na 4,5 x. Ale 3-7 se mi zdá poněkud silný rozptyl.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jarda 357
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: pon 07.3.2016, 22:53

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od Jarda 357 »

Možná tim myslej že v některý honitbě jsou přemnožení 3x, jinde 7x. Vcelku čekám, jak nějakej popleta začne zase, jako s prasatama, tvrdit že to naprosto napraví nějaká ta smečka vlků :-)
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od Tim »

Ono je to trochu složitější... Určitě by to lépe napsal můj krušnohorský kamarád, se kterým jsem o tom během loňské říje hovořil, ale snad to zvládnu i já.
Lesy ČR se můžou divit jak chtějí, ale pokud bude trend pronájmu jejich honiteb stejný jako dosud, bude to čím dál horší. Honitbu, kterou si někdo pronajme za tři čtvrtiny milionu, těžko bude chtít mít bez zvěře. Holá se tam ve fůře honiteb prakticky neloví (jen do mrazáku) a těch pár poctivců to nezachrání. Normované stavy!? To je k smíchu, to dnes nemůže nikdo chtít... To by se totiž ve svých honitbách se zvěří sotva potkali.
Nicméně to není problém pouze Krušných hor, ale cerorepublikový. Kde se vysoké líbí, tam prostě je a ve velkém počtu. Odlov stavy nesníží. I vysoká totiž chodí téměř výhradně v noci...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od BwanaHunter »

Tim> taky dnes povolují noční lov jelení zvěře jak na běžícím pásu... Taky je třeba říct, že krom toho, co tu už zaznělo, je chov jelení zvěře, a Krušky jsou toho výkladní skříní, totálně v hajzlu. Poměr pohlaví katastrofální, jelenů je málo, a ty co jsou, to jsou děti a ne jeleni. Zcela chybí 3. vt, 2vt. je vzácnost a naprostá většina z toho mála jelenů je 1. vt. Pak není nijak vzácné vidět, když si o říji vodí laně jeleni na druhých, třetích hlavách, někde i špičáci. Zato holé je dost a začarovaný kruh se točí dál... Tzn. stavy jsou jedna věc, ale nejvíc by bylo potřeba "zrekonstruovat" chov, srovnat poměr pohlaví, nechat dorůst jeleny... Na Libavé, Šumavě, Křivoklátu...je vidět, že to jde, ovšem v dané situaci malých honiteb s vysokými nájmy a bez jednotného hospodaření v adekvátně velké oblasti je to utopie.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od Tim »

To jsem tak nějak měl na mysli. Že holá se neloví, ale vše co vypadá trochu jako jelen jde poplatkově k zemi. Někdo mi říkal, že povolení na lov vysoké v noci se dostat dá (a mám pocit že zrovna Ty když jsi u nás byl) ale ruku na srdce, kolik lidí by šlo v noci na vysokou? To samé jako na prasata, tzn. tak 5% lidí. Zbytek je buď líný a nebo prostě musí ráno cvakat do práce a chce se vyspat.
Jinak ten můj kamarád je z Nových Hamrů a zrovna tam to s tou vysokou docela jde...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od Petr1970 »

bwana: hm, mi to připadá jak u srnčí.. každej šetří holou, krmení je dost - čím víc srn, tím víc kusů, tím víc masa..... takže pak na 1 srnce (libovolné věkovky, obvykle tu 3vt přejede auto, haha....) připadá 4-8 srn..

takže to asi není jen o jelenech..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od BwanaHunter »

Tim> no nevim jak kde, ale kdyz mas strilet 120, taky 170ks jeleni zvere, jinak hrozi skody za par set tisic, je to silna motivace :D kdyz jsem jeste strilel na Krusnych, lovivali jsme cele noci.

Petr> tak to je problem i se srnci i s cernou, u kazde zvere to ma trochu jine dopady, ale jednak tohle tema je o jelenech (a jeste k tomu v KH) a jednak jeleni zver je velmi citliva, mozna nejcitlivejsi z nasi zvere, na nevhodne chovatelske zasahy.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od johanes1 »

Krušky a jeleni? Osobní zkušenost z cca posledních 10 let… Nájmy revírů vyšroubované z desetitisíců Kč až na 1.000.000 Kč vč. DPH za 1.200 až 1.500 ha. Upřímně? Tohle není vina LČR. Tu nabídku tam někdo musel dát a taky jí reálně zaplatit. Chovatelé, filantropové a sponzoři české myslivosti? Určitě ne. Takže to tam jede podle pravidla: kdo má holou, má v říji jeleny. Závody v krmení počítáno na kamiony. Čím je jelenů méně a horších, tím se to více hrotí a kolotoč se roztáčí.
Situace u revírů, které už nešly ve 2013 do výběrových řízení, protože pozemky byly převáděny do majetku církví, nicméně právo myslivosti do doby předání vykonávaly LČR? Plány odstřelu splněny na minimálně 100%. To se v řadě případů dělo 2 roky a dneska když tam jdete, nezavadíte o kus vysoké. Nejen fyzicky, ale ani podle pobytových znaků!
to: Tim & Bwana: myslím, že výjimky na lov vysoké zvěře ti chlapci často nevyřizují za účelem odstřelu holé zvěře!
to: Bwana: Podle toho co jsem od tebe četl myslím, že tu problematiku vysoké v Kruškách znáš dobře, ale snažíš se to pro čtenáře tak nějak přijatelně dávkovat :) Osobně jsem přesvědčen, že s vysokou v Kruškách je amen. Přes všechny vynikající předpoklady, snad kromě špičkového genofondu, který tahle lokalita pro chov jelení zvěře v posledních desetiletích měla. Žádná „rekonstrukce chovu“ nemá šanci. Neexistují podmínky, neexistuje systém a hlavně neexistuje vůle! Prostě to pohraničí zase zdecimujeme. Tentokrát ve zvěři…
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od Tim »

Petr1970 - ne jako u srnčí to není, protože srnčí zvěř má naprosto jinou etologii. Srnčí je jeden z mála druhů zvěře, který se nepřemnoží natolik, aby devastoval své prostředí.

Bwanahunter - Nooooo. Upřímně... Zaměstnancem LČR, jak víš, jsem... A ty statisícové škody uplatňované že strany našeho podniku, s těmi to tak horké není. Kontakty, kamarádi... Na kolik myslíš, že bude mně dovoleno vyčíslit v květnu škody zvěří? :D Já už teď vím, že ta vysoká mi tu udělala škody za asi 19 856,-Kč, protože se musím vejít do limitu. Jistě to tak není všude, ale stačí pár takových honiteb a snaha okolí jde vniveč...Samozřejmě bych byl raději, aby škody a pokuta za ně uplatňovaná, byla dostatečná motivace na snížení stavů, protože ani mně nebaví pořád vykazovat holiny v nulkách a každý rok vylepšovat, v horším případě projektovat rekonstrukce porostů. Ale cítím asi takovou bezmoc, jako když Ti ženská při souloži řekne "vraž mi ho tam hlouběji" a Tobě tak nějak už došel penis :wink:

Johanes1 - musím přiznat, že s hospodařením LČR na honebních pozemcích podléhajících restitucím máš pravdu. To bylo i tady u nás... Jenže rozkaz zněl jasně...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od Lotr »

Nevím jak v které části, ale tam, kde mám možnost pobývat v krušných horách já, tozn. od Flájí k hranicím, tak tam nic takového není. Plán lovu překračující stovku, holá se loví na 100%, o nějakých hromadách si můžou nechat nechat jenom zdát, to je ze strany LČR přísně kontrolováno a zvěř tam pořád je, ve velmi slušných počtech. Je pravdou, že hodně zvěře se díky hranicím "přelévá" z Německa, a to je hodně znát. Díky tlaku na splnění plánu se loví ve dne v noci a zvěř tam pořád je. Nejsem jelenář, kvalitu si netroufám posoudit, ale pár trofejích dobrých lovných jelenů jsem viděl, ale taky je pravdou, že chybí ti staří, vyzrálí jeleni ve věku 10+.
O výši nájmů nemluvím, uměle vyšroubované ze 70.000 Kč na rovný milion :roll:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Jarda 357
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: pon 07.3.2016, 22:53

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od Jarda 357 »

Tak já se v těch Krušnejch horách pohybuju dost, protože v nich žiju a mám to dost prochozený, ale teda zničený stromy od jelenů nepotkávám, spíš furt víc a víc poražený na černo, kradení dřeva je tu vcelku národní sport.
Co se týče jelenů, potkávám furt víc a víc sikáčů.

Zajímavý je, že se toho hned chytaj zachraňbrouci a že i kdyby bylo to poškozování tak hrozný, vzhledem k moudrum který jsem se dozvěděl v souvislosti se Šumavou od jejich "kapacit"-příkladně že uschlej les zadržuje vodu stejně jako živej, nebo že když les uschne živočichum který tam žijou to nevadí a příroda vše zvládne a podobný moudra", tak pár stromů jim nemuže vadit, zvláště když jsem viděl ty výsledky jejich činnosti na Šumavě :-)
Pochopitelně už jsem s těma jelenama četl, jak vše vyřeší vlci a podobný krávoviny, protože u nás je na les vodborník každej, kdo měl doma vánoční stromek a byl někdy na houbách a na živočichy ten, jehož soused měl psa.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od pufr »

Západní část Krušných hor jsem znal velmi dobře v době před 20 -30 lety a musím říct, že je pro mne příjemným překvapením, že ty tyčoviny, které byly tenkrát téměř rozpadlé díky zlomům ve výši cca 1,3 metru nad zemí, že přežily. Nakonec možná právě díky silnému proředění, které jim umožnilo zachovat hluboké koruny, odolávají i větru a námraze, snad i brouku :)
Tehdy jsme se báli, že to bude velký průšvih :D

Pokud je někde v Krušných málo jelenů, není to nic překvapivého, ta vize, že cesta z represivních tlaků na jeleny je v "hlášení" špičáků do odlovu holé zvěře zde už v uvedené době byla velmi silně zakořeněná - významná část odlovu holé byla tvořena špičáky - což vypovídá i o tehdejších skutečných stavech. Ale jak říkám jsou to vzpomínky starého zbrojnoše, dnes to tam moc nesleduju.
Se zkušeností z Krušných pro mne naopak bylo příjemné sledovat, jak to běží na Křivoklátě, kdy je vidět výrazně méně holé zvěře ale mládenecké skupiny s osmi, deseti jeleny první i druhé věkovky vidíte celkem běžně :?
Pufr
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od BwanaHunter »

Johanes> Amen. Ono by to šlo, kdyby se chtělo. Jenže když se nechce, je to horší, než když se nemůže. Honitby by musely mít aspoň 3000 ha, ne 600, jelenářská oblast s centrálním hospodařením, probrat holou, nechat dorůst jeleny, srovnat poměr pohlaví... Jenže když není vůle... nájemci, aspoň většina, chce mít hodně zvěře, na kvalitu nehledíc, a Lesy velmi často nechtějí zvěř žádnou. Nedávno mi kolega lesník, nebyl tedy z Krušek, a sám myslivec (!), vykládal, jak les je pro něj víc než zvěř, a že by jí všechnu ve volnosti vystřílel a zbytek zavřel do obor... No, musel jsem jít pryč, protože jsem cítil, že mi rupnou nervy a řeknu něco hodně ošklivýho. Já nejsem blázen, a je mi jasný, že vše musí být v rovnováze a že zvěř má zlatý zuby... ale každý extrém je blbě. Aspoň podle mě. Jinak máš pravdu s těmi nájmy. Každý nadává na LČR, ale ty nabídky tam položili nájemci, ochotní to zaplatit. To co ale i já vyčítám LČR je to, že při výběrkách hrál roli jen a jen finanční ukazatel a na nic jiného nekoukali. Záměr mysliveckého hospodaření nikdo asi ani nečetl. A pak to takhle vypadá. Tedy ano, ty částky vyšroubovali sami nájemci. Ale to, že teď to hospodaření vypadá tak jak vypadá, hodně způsobily Lesy tím, že kromě toho kolik kdo zaplatí, je o nájemcích nic nezajímá a nezajímalo.

Tim> hele asi jak kde. Pamatuju doby, zrovna na KH, kdy platilo - nenastřílels, platíš. A hodně. A taky že se plnění plánu dokládalo předkládáním kelek...

Pufr> Křivoklátsko je jednou z mála, řekl bych tak tří oblastí v ČR, kde hospodaření s jelení zvěří je v pořádku. Bohužel i chlapu odtud pláčou, že se chovají s dobrými jeleny aspoň přes 10 let, v zimě to vyleze ven na řepku, a místní lidolovci jim je sfouknou podle slavného §39... :evil:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Jeleni Krušné hory

Příspěvek od kasari »

To Lotr - nezlob se, ale i kdyz tuhle situaci znam, vyplyva z ni jiny zaver - 100 ks je zoufale malo a vzhledem k tomu, ze v Nemecku je stav zvere nekolikanasobne mensi (osobni zkusenost ), jedna se spise o dusledek lovu v okolnich ceskych honitbach.

To BH - nechci se LCR nijak zastavat, ale podle ceho jineho by meli vybirat? MZ byli vetsinou formou CtrlC - CtrlV.
Ulkomaalainen...
Odpovědět