Miliardové dotace přírodu v Česku nezlepšily, tvrdí NKÚ

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Odpovědět
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Miliardové dotace přírodu v Česku nezlepšily, tvrdí NKÚ

Příspěvek od Karel61 »

Uznávám, že toto téma zcela přesně myslivosti neodpovídá, přesto se IMHO o související téma jedná.
Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/427193-mi ... i-nku.html

Dotace z evropských fondů a státního rozpočtu ve výši 9,4 miliardy korun přidělované v letech 2013 až 2015 stav přírody v Česku výrazně nezlepšily. V některých směrech nastalo naopak zhoršení, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad. Stát podle něj nedokázal vyhodnotit účelnost dotací.

Ubylo například zemědělské půdy, klesla rozloha nefragmentované krajiny a nepříznivá situace je také u vodních toků. Česká republika přitom získala ve srovnání s ostatními zeměmi EU druhý největší podíl peněz na podporu biologické rozmanitosti a ochrany přírody.

Kontroloři zjistili, že ministerstvo životního prostředí nemohlo vyhodnotit, jestli byly peníze vynaloženy účelně a měly skutečný přínos pro přírodu a krajinu. Nestanovilo totiž u programů, z nichž rozdělovalo dotace, konkrétní a měřitelné cíle.

Co se výstupů z programů týče, ministerstvo sice stanovilo konkrétní hodnoty pro jejich splnění, často je ale natolik podhodnotilo, že byly pak ve skutečnosti mnohonásobně překročeny. Ministerstvo například počítalo s tím, že se z programu zrevitalizuje 10 km2 území, ve skutečnosti ale revitalizovaná plocha dosáhla 214 km2.

Jako cíl si také dalo podpořit 150 projektů na zlepšení stavu přírody a krajiny, nakonec jich ale dotovalo 2213. Obdobné problémy přitom inspektoři našli už při kontrole v roce 2010.

Podobné nedostatky jako NKÚ našel Evropský účetní dvůr (EÚD) při kontrole v roce 2014. Prověřil 32 projektů ve vybraných zemích EU včetně České republiky. EÚD zjistil, že k hodnocení úspěšnosti programů se používaly jen hmatatelné výstupy, jako je například počet a druh vysázených rostlin. Chyběly ale ukazatele, podle kterých by bylo možné říci, jak a jestli taková opatření pomohla ke zvýšení biodiverzity.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Miliardové dotace přírodu v Česku nezlepšily, tvrdí NKÚ

Příspěvek od Toma »

Jak to bylo ve Švejkovi,Pepku tady máš šesták,a napíšeme příspěvek informátorovi 50 korun.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Miliardové dotace přírodu v Česku nezlepšily, tvrdí NKÚ

Příspěvek od Tim »

Hlášky ze Švejka celkově krásně parodují to, co se okolo děje...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Miliardové dotace přírodu v Česku nezlepšily, tvrdí NKÚ

Příspěvek od crif »

Kdysi jsem řešil tohle téma po SZ vzhledem ke svým emocím s xaxapem i dalasem poté.
Např jsem se 3/4roku zabýval ochranou listonoha v určité lokalitě. Dalo to dosti práce i nemalých financí. Když jsem měl vše jak se říká v kapse, tak si vymysleli najednou svůj management ochrany, od pár chytrých mozků. V podstatě na pár slov kopíroval to, čemu jsem ten čas věnoval.
Ode mne už čistě žádné soukromé finance s dobrým úmyslem.
O prachy nešlo, ale že ten projekt nakonec ukradli....
Odpovědět