Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

kabát> u ostatních druhů zvěře to bude lokalitu od lokality jinak, ale u černé a vysoké bych řekl, že je to celorepublikový problém. Jelenů je málo a chybí jeleni vyšších věkových tříd. K tomu přispívá i lov podle §36 a povolování lovu podle §39, kdy jak jelen vyleze přes hranice, tak leží. Pak si vodí v říji laně jeleni, kteří by za normálního stavu neměli šanci. Lokalit, kde je to jinak, není moc. Jsou, ale není jich moc. S kňoury je to zřejmě podobně, byť tam to není tak dobře zmapované. Nicméně, to má přímý důsledek na kvalitu populace, ale ne na její početnost. Tam je klíč v samičí zvěři, jako nositelce přírůstku, a dokud mě někdo nepřesvědčí, že je to blbost, a to relevantními argumenty, budu to tvrdit dál.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od kabát »

Ještě si dovolím poznámku k figimu,
mámy od dětí budeš vraždit vždycky, otázka je jenom kdy k tomu dojde. Jen pitomec uloví bachyni od selat na jaře, v létě nebo od malých.
No a nevím na jaký zázrak čekáš, kdo jiný než myslivci ty stavy bude regulovat. Ještě dej černé zvěři ochranu 3/4 měsíce a máš vymalováno. V ten týden který na lov v noci povolíš ti garantuju že prase z houštin nevyleze. Věř tomu že do roka to zjistí a budou chodit přesně podle kalendáře a fáze měsíce, což si myslím, že už vcelku funguje i teď.

No mezitím mě napadla další myšlenka, možná už to někde i funguje.
Zástřelné za černou, to by i ty pecivály mohlo přimět k aktivitě.
Možná nastane doba, kdy ten odstřel černé bude muset udělat někdo jiný a to bude určitě za peníze.
Neumím si představit, že to bude armáda profíků, co z dlouhé chvíle budou sedět na posedech nebo půjdou udělat naháňku.
Je v podstatě jedno kdo to zaplatí, jestli zemědělci, nájemci honiteb nebo na to dá dotaci vláda, v každém případě bude cena za kus a podle toho se bude odvíjet iniciativa.
Motivační systém je v současnosti asi málo funkční, jelikož stavy drobné stále klesají a stavy spárkaté neustále rostou. Pro mnoho myslivců už není možnost ponechání si uloveného selete zajímavá. Daleko přínosnější je pro občana stravenka, za kterou si v hypermarketu může koupit .........
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od kabát »

Kdo vlastně má největší zájem na snížení stavů černé zvěře?

U spárkaté je mi v podstatě jasné, tam je zájem ze strany majitelů lesa, proto jsou podmínky nastaveny tak jak jsou. Myslím, že LČR si své zájmy umí prosazovat docela intenzivně.

Kdo vás konkrétně a jak nutí stavy černé zvěře redukovat?
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

kabát> odpovím za dvě honitby, kde působím, jedno je lesní honitba LČR, a tam je to vlastník lesa přímo, ačkoliv černá škody v lesích významné nedělá, tak to berou vážně, až tak, že i když nemáme černou normovanou, tak trvají na tom, abychom každý rok měli nařízenou minimální úpravu stavů včetně počtu dospělých bachyní, které máme ulovit. A nejsou to úplně malá čísla. S ostatní spárkatou jakbysmet. Druhá honitba je společenstevní, a podstatná část jsou pole a pastviny, a tam jsou to vlastníci půdy a hospodařící zemědělci, kteří vymáhají škody, a naštěstí pro nás, většinový vlastník zatím hrozí, že jestli s tím něco neuděláme, bude muset škody uplatnit, a to by byla raketa, která by mohla spolek položit. Brigády a zvěřina jsou fajn, to děláme samozřejmě, ale dneska zajímají kohokoliv jen peníze na dřevo. Vycházejí nám relativně vstříc, ale chtějí vidět, že něco děláme, což chápu. Jinak těm menším už platíme.

Jinak k tomu, co jsi psal před tím, rozumný zemědělec si uvědomuje, že myslivce potřebuje, tedy pokud jsou rozumní, ochotní k domluvě a nějaké aktivitě. Protože pokud se trochu zajímá, tak mu dojde, že pokud myslivce zlikvidují, dopadne to tak, jak je běžné v anglosaském světě, kde když stavy zvěře na soukromém majetku překročí únosnou mez, úřad nařídí úpravu stavů, a pošle tam profesionála, který jí provede. A rázem místo toho, aby myslivci platili zemědělci za to, že na jeho pozemcích můžou lovit, tak platí ten zemědělec profesionálovi za to, že mu tam tu zvěř postřílel. Že by to dělali v souladu s mysliveckou etikou, to si asi nikdo nemyslí. Jsou z toho živi, takže heslem je maximální efektivita - termo, automaty tam kde lze, pasti, chytáky atd. stačí pohledat na netu, videí a odkazů je dost. To asi taky zrovna nechceme. Takže je to, jak říkáš. Zástřelné by mohla být motivace, jen se obávám, že by to o to spíš vedlo k tomu, že zejména ti, co jim jde jen o to zástřelné, protože do teď do lesa nechodili, zabijou všechno, co má slechy a pírko, jen aby dostali svůj mrzký peníz. A jsme tam, kde říká Zdeněk a Figi.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

Asi to patří k diskuzi, měl jsem za to, že to bude součástí návrhu novely zákona (předkládáni znaků pro uznání plnění plánu), ale zdá se, že veterina si pospíšila, nebo jsem něco blbě pochopil:


Dobrý den,



vzhledem k plánované změně metodiky kontroly zdraví zvířat na rok 2016 si dovoluji upozornit na zásadní změnu oproti roku 2015 v požadavku na vyšetření divokých prasat na trichinelózu (kód EpI 200), neboť od 1.1.2015 budou vzorky svaloviny vyšetřovány jako státní zakázka pouze v případě, že bude tento vzorek odevzdán současně s ocasem („pírkem“) daného kusu divočáka. V ostatních případech, kdy bude po 1.1.2016 odevzdán k vyšetření pouze samotný vzorek svaloviny (nejčastěji vzorek bránice) bez přiloženého "pírka", bude Státní veterinární ústav účtovat náklady na toto vyšetření osobě povinné za odevzdání požadovaného vzorku (svaloviny a současně dodaného ocásku prasete divokého).



Děkuji vám všem za Vaši dosavadní práci i flexibilní spolupráci a přeji krásné, klidné dny sváteční



MVDr. Petra Fadrhoncová

veterinární inspektor – odborný rada

Krajská veterinární správa SVS pro Středočeský kraj
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od kabát »

BwanaHunter- no ale o to mi přece jde, jen čekám až na to přijdou ostatní, nechci nikomu své názory nutit.
Jestli je z jakéhokoliv důvodu potřeba provádět regulaci stavů, udělat se to musí a udělá.
A já se cítím jako myslivec kurzem na to připravený a praxí vyškolený k tomu, abych takovou regulaci prováděl. A to v souladu s představou svojí o tom, jak si to představuju.
Pokud nesplním své " poslání " jako myslivec, nastoupí sankce ať už odkudkoliv.
Ta sama ale ovšem nevyřeší problém zvýšeného stavu zvěře, je to jen pobídka a vlastně bych řekl opačným směrem, protože za udělenou pokutu si nic nekoupím. Je to jen šťouchanec.
Mám možnost se buď probrat nebo dostanu další kopanec.
Pokud je potřeba snižovat stavy, nastoupí systém, který to udělá. A někdo ten systém musí zaplatit.
O nějakém trávení černé zvěře nepřemýšlím, to je poslední a ne zrovna představitelná varianta.
Udělá to někdo, kdo je motivovaný lépe než nájemce honitby.
Nevidím cestu v tom, že si profesionální lovec půjde týden v měsíci sednout na čekanou někde mimo hromadu třeba na ochoz a tam s optikou s červeným bodem zredukuje stav černé.
Spíš to bude profík pravděpodobně skupina, která si vytipuje vhodné místa, zakrmí, postaví strážní budky a bude lovit. K tomu použije adekvátní techniku co je dostupná, použije možnosti které mu ze zákona budou uděleny a my můžeme dál sedět u seriálů nebo u piva a meditovat.
A podle ceníků který bude nastaven, bude předkládat markanty o tom co ulovil.
Za kňoura nedostane nic, za sekáče nic, za sele bramboru, za lončáka zelí, za bachyni dvě jelítka.
Když to celé vyčíslí, náklady na krmení, dopravu, stavbu zařízení, techniku k lovu a čas strávený v lese nebo u pole, vyjde z toho překvapivé číslo.
Nejsem si jistý, že tento profík bude žhavý zaplatit za takovou „ PROFI LICENCI „ nějaké extra vysoké poplatky, včetně nájmu za možnost výkonu práva „ odstřelu „.
Už teď sedím na židli a škrábu se za uchem, co že to já vlastně jsem za druh živočicha, když za tuto kratochvíli jsem ochoten platit?
Napadá mě ještě další varianta a to je „ denní válka“ – naháňka. Armáda, samopaly, obklíčené houštiny a střelba, na vše co se objeví.
Záleží jen na Myslivcích, jestli si nechají napařit sankce za to, co ONI způsobili se stavy zvěře.
Sakra kdo jiný čekáme, že to za nás udělá a líp nebo zadarmo? Máme možnost se jakýmkoliv způsobem domluvit, najít způsob financování a podílení se na něm, dávat náměty a hledat způsoby.
Nevzpomínám si, že bych četl nějaký praktický námět od zemědělců, jak snižovat stavy černé v souvislosti s plochou řepky, obilí a kukuřice.
To je asi tak do oběda všechno, co mě napadlo. Sám sebe jsem utvrdil v přesvědčení, že žádná pokuta ten odlov neprovede, a já myslivec jsem tu od toho abych navrhoval způsob řešení a prováděl praxi.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od figi »

Opravdu jsem přesvědčen, že se moc nezmění, protože
- nezmění se přístup k zemědělskému hospodaření
- nadále bude při individuálních lovech velmi vysoký odstřel kňourků - lončáků a sekáčů, jsou neopatrní a velmi snadno se loví
- mnoho našich myslivců opravdu nepozná věk ulovené zvěře, natož živé, proto se po ulovení kusu o to ani nezajímají a vychází mi z toho, že jim to je jedno
- rozumná doba pro lov bachyň je říjen až prosinec, rozhodně ne celý rok
- pokud se nezmění způsob a kvalita provádění odstřelu , nezmění se nic. Drtivá většina z těch, co loví černou, loví jen z kazatelen v noci u hromad žrádla. Obvykle rozeznávají jen malý flek, o něco větší flek a velký flek na který střílí. Zase iluze při lovu bachyň - chci ulovit bachyni z tlupy, tak který z těch velkých fleků to je ? A je vedoucí nebo vodící ? Mnohým to bude opět šuma fuk, protože po ulovení už to nikdo nezjistí. Noční lov má naprosto zásadní vliv na klid v honitbě alespoň v noci - a díky povoleným světlům, nočním viděním a termovizím je překvapivě hodně honiteb, kde většinu nocí během roku je někdo venku. Navíc se do honitby jezdí až za tmy. Mnoho nářků z honiteb je na velmi vysokou opatrnost černé. Dělají si to myslivci sami, proto jsem přesvědčen o nutnosti nárazového lovu u těch hromad žrádla.
Velmi málo lovců umí lovit černou na šoulačce nebo na ochozech ráno nebo večer za světla, nebo u kaliště. To je naprosto jiné, lovit se dá zvěř naprosto klidná, je dobře vidět a pak i vím, co lovím, a navíc na ochozech opakovaně z téže tlupy. Přitom kdo tohle umí, je schopen nalovit více kusů než ten, kdo vysedává celé noci u hromad, a rozhodně si to lépe užije. A právě to je cesta k lovu těch správných bachyň.

Společné lovy - to je zhusta další ostuda. Pamatuji lovy v letech osmdesátých, kdy jsme měli téměř 100% úspěšnost - lovili jsme obeznanou a stálou zvěř, velmi často stačilo nechat nastoupené honce u leče udělat trochu rámus a černá šla ven, hezky po ochozech a pomalu. Dnes se zvěř opravdu pronásleduje, takže se naučila neopouštět kryt, bojovat se psy a i napadat lovce samotné. Výsledek je nutnost střelby na zvěř v rychlém pohybu, a to jsou všechno rány s bídou tak 20/80. Navíc se stejně loví dospělé kusy, velmi často je slyšet - lovte do 80 až 90 kg, u nás jsou lončáci velcí.

Jak ale tohle všechno změnit netuším, zašlo to už moc daleko. Myslivci budou dále lovit tak, jako teď, jen se částečně zlegalizuje to, co stejně je. Jaké bylo vlastně dosud omezení v lovu bachyní ? A co je teď najednou jinak? Co se tedy vlastně změní ? Jen to, že mnozí budou ve jménu zákona střílet kdykoli po všem, jestli tedy si s tím dosud vůbec dělali hlavu.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od figi »

Řešení je podle mne asi následující
- na omezenou dobu stanovit 100% hájení kňourů
- zákaz lovu samotných kusů
- pro selata a lončáky doba hájení od 1.10 do 30.11. ( lovit v říjnu a listopadu pouze bachyně )
- doba lovu bachyní od 1.9. do 15.1.
- v krajním případě nařídit pro každou honitbu odchytové zařízení
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od Reno »

Přátelé, uvědomte si prosím, že tato změna vyhlášky Ministerstva zemědělství ohledně celoročního lovu černé bez rozdílu není ničím jiným, než důsledkem dlouhodobého přemnožení černé a stejně dlouho trvající neschopnosti myslivců reálně snížit její početní stavy. Prostě si za to (zobecněně) můžeme sami. Každá honitba je samozřejmě jiná (zazvěření, podmínky lovu atd.), ale jak už tu někteří trefně poznamenali, teorie regulace populace černé pouze odstřelem ročního přírůstku ve spoustě z nich evidentně nefunguje a po této legislativní změně už nebude na co se vymlouvat :idea: Začínám být unavený z omšelých klišé, že zastřelit dospělou bachyni je za každých okolností vlastně kontraproduktivní, protože to nadělá víc škody než užitku a blablabla... Pokud máte v honitbě vysoké stavy černé, které se vám dlouhodobě nedaří standardním odstřelem pouze selat a lončáků snížit, ale navzdory tomu stále pardonujete všechny bachyně, tak jak toho snížení vlastně chcete dosáhnout? Nějakými kouzly? Domnívám se, že se za tímto přístupem nezřídka skrývá hladovost ve smyslu, aby nebyla nouze co střílet. Ano, ono je to pohodlíčko, vylézt na posed u hromady žrádla, chvíli posedět a bác, jedu s úlovkem domů. Osobně je mi proti srsti střílet černou celororočně bez ohledu na fázi reprodukčního období a domnívám se, že účinné regulace stavů bylo možné dosáhnout i za dosavadních podmínek. Ale to by se musely doopravdy využívat a nehledět na lovce, který střelil bachnu, jako na hrdelního zločince. Je jasné, že snížení počtů černé v honitbě později znamená její náročnější lov, ale co? Myslivost by přece neměla být o pouhé masařině, ale o opravdovém hospodaření se zvěří a loveckých zážitcích, ne? Každopádně pokud se ani po této legislativní úpravě v některých honitbách nerozhoupají k účinnému řešení, co přijde pak? Profi střelci s vrtulníky, kteří budou účtovat náklady příslušným MS? To asi nikdo nechceme...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Reno nikdo neříká, že se bachna neloví a hned se trhá hlava. Já se jen velice citlivě snažím naznačit to co se bude dít po nové vyhlášce. Vy co sem přispíváte Vás se to netýká, rozum je rozum. Bez vyhlášky si dovolím říci, že se několik let i více dělo jak s vyhláškou. Co se změnilo? Jatka v řepkách, kukuřicích od 5kg do 200kg ,je a bylo jasné že jsou to přerostlý lončáci.....A pokud takto někdo masíruje mladé začínající, že černá je čert, která mu bere všechno a okolo sebe vidí ležet všechno co je černé...Ne nechci to popisovat dál bud žijete někde jinde a nebo sedíte doma...S rezervou... za 5 let uvidíme. Je vidět, že Figi má praxi a pohled na věc vidí i tam od spodu. Nejvíc mě bude zajímat polní versus lesní.....To bude konců kamarádství...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od Leon »

Figi kde jsi sebral tu rozumnou domu pro lov bachyní ?
CZ 550 american 308win.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

Leon> já bych s tím i souhlasil, v té době mají bachyně obvykle dostatečně vyspělá selata, aby dokázala vytvořit samostatnou a normálně fugující "lončáckou" skupinu a za normálních okolností by neměla mít malá selátka. Jen si myslím, že by nic nemělo být tesáno do skály, a lokalita do lokality se bude potřeba přizpůsobit místním podmínkám. A občas zatnout zuby. Letos než jsem omarodil jsem byl ještě na lovu jako host, a hlásili, že jsou prasata, ale je to bachyňka s malinkými selátky, ať nikdo nestřílí. V listopadu... Když jsem říkal, že tedy to respektuju a střílet nebudu, ale že podle mého patří bachyňka zastřelit a selata pochytat psy, koukali na mě jak na vyvrhele.

Zdeněk> to mluvíš ještě o prasatech, nebo už o imigrantech :lol:

figi> schválně jsem si prošel záznamy na letošní rok. Mám poměr pohlaví ulovené černé zvěře 2,35:1 ve prospěch (tedy spíš neprospěch :D ) bachyní. Počítám v to i trofejového kňoura uloveného úmyslně a selata, kdy samozřejmě netuším nebo jen hrubě odhaduju, na co střílím. Takže to asi nějak jde. A není v tom žádná dospělá bachyně, protože hlavní sezonu, kdy je - a v tom s tebou souhlasím - vhodná doba pro jejich lov, jsem už nestihl kvůli nemoci. Jinak jsem se zmiňoval, že v jednom revíru nám už několik let předepisují úpravu stavů, a dospělou zvěř necháváme právě na konec roku, v tom jsme ve shodě. Lovím jen s denní optikou, nemám nočák, ačkoliv lovím převážně za šera a v noci, tam kde lovím černá opouští kryt až po setmění a ještě za tmy zatahuje. Lovím, pokud na to dostatečně vidím. Minimálně lovím na hromadách, nejvíc na lukách a ochozech, většinou šoulačkou nebo ze země. Souhlasím i s tím, že by bylo potřeba zvýšit zastoupení kňourů v populaci, taky se o to snažím, a jak to jen jde, preferuju bachyňky. Jen bych nešel cestou striktních nažízení a zákazů, to není můj styl, a dává to prostor pro buzeraci a perzekuci někoho, kdo v nejlepší snaze udělá chybu (komu se to nestalo?) a brání možnosti se zařídit podle momentálních podmínek. Šel bych spíš cestou vzdělávání myslivců, začal bych u MH, aby nežili v 30 let starých pravdách a "tradicích", ale znali situaci, rizika, nové poznatky z výzkumu...a byli schopní to přenášet dál do praxe. Už jsem to tu psal, že - a klidně povinné - doškolování a přezkušování MH by nám jenom prospělo. Ale nejsme v zásadním rozporu a zbytek je téma k diskuzi. Pokud jde o naháňky, už jsem se tu rozepisoval celkem široce, a nebudu se opakovat, ve zkratce - jsou tak dobré nebo špatné, jak si je umíte udělat. To že prasata změnila chování, to je fakt, se kterým se nedá nic udělat, adaptují se na podmínky, ale pořád se to dá. 20/80, to snad je nadsázka, ne?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od kabát »

Mě jde v podstatě jenom o to, že máme čím dál víc prostředků pro to aby se černá lovila a ne aby se furt vykecávalo, co tomu brání.
Dále bych rád poznamenal svůj názor, že kdo lovit zájem má, ten je úspěšný a vyvíjí se obvykle souběžně s dobou.
Kdo dodnes měl s lovem problémy, toho do lesa žádné nařízení nedostane, raději toho nechá než by platil za škody.
Až mi bude hrozit někdo pokutama a černá bude u nás přemnožená, asi půjdu do obchodu, koupím si některou z moderních technologií a budu se bránit klidně i na hromadě krmení. A jestli to bude nutné, střelím i tu bachyni na podzim i kolem nového roku.
Je nádherné si ulovit za světla nerušenou zvěř ale tady už nejde o romantiku. No a zajímalo by mě, kolik takových myslivců Figi znáš, co uloví na šoulačce byť jen 5 prasat za sezonu. A taky kolik % myslivců to dokáže praktikovat vzhledem k volnému času. Takový listopad, prosinec a leden bez sněhu a mrazu je k šoulačce přes den poměrně neproduktivní, pak jsou plné bachyně, potom vlezou do řepky, obilí,v kukuřici jsou dokud nepadne v listopadu na zrno a mě osobně zbývá jen to sezení v lese, pokud příjdu z rachoty a chci aspoň trochu žít.
Až si vážně nebudu vědět rady, domluvím se asi se dvěma kamarádama, společně si pořídíme termovizi, narafičíme ji na flintu se kterou si budou rozumět všichni 3 a mám minimálně 10 dní v měsíci na redukování.
předpokládám, že to vyjde lépe než platit x let škody a sedět doma když zrovna není vidět, prší, fučí nesvítí měsíc.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od kabát »

BwanaHunter- někdy mám pocit, že ta zvěř se přizpůsobuje daleko rychleji než valná část myslivců.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: Změna vyhlášky o době lovu zvěře

Příspěvek od Marcus.das »

S tím přizpůsobováním máš asi pravdu a jde o takovou hodně zrychlenou evoluci-kusy, které se nepřizpůsobí hold skončí na pekáči a svoje geny nepředají, ty co se chovají tak jak se chovají a lovcům uniknou, se množí dál-resp. učí svoje potomstvo stejnému chování. U myslivců toto asi neplatí, už jen proto, že po nás nikdo nestřílí a zmiňovaný vývoj chování černé netrval tak dlouho, aby se tady stačila vystřídat ani jedna generace.
U nás se na(ne)štěstí černá vyskytuje hodně ale hodně zřídka (polní hotitba), takže tohle řešit nemusíme, ale moc nechápu, co se sleduje tím přidáním pírka k "balíčku" se vzorky pro testy na svalovce. Pokud jsem to pochopil správně, pokud jej nepřidám, zaplatím si to sám? A jak je v tom případě přistupováno k testování jádra napřídklad z jezevce apod.?
Naposledy upravil(a) Marcus.das dne sob 19.12.2015, 15:11, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět