Jaké celoroční boty?

Kdo co nosí, schání a doporučuje.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od Šumavák »

Cenově zajímavou alternetivou celoroční myslivecké obuvi jsou tyto botky značky Solognac z Decathlonu: https://www.decathlon.cz/boty-100-zelen ... 81869.html Navzdory mé původní averzi k něčemu, co spíše než obuv do lesa vypadá jako podivná zelená kotníková botaska z umělého textilu, jsem si za tu cenu jedny koupil, abych je vyzkoušel a případně donosil jako takovou hobby pracovní obuv. Navíc manželka už je tou dobou cca rok nosila a byla s nimi velmi spokojená. No a nyní je už druhým rokem až na výjimky nosím do lesa prakticky celoročně. Botky jsou to pohodlné již od nákupu, takzvaně "vyšlápnout" prakticky nepotřebují. Dosud se mi nikdy nepromáčely, takže jsem byl příjemně překvapen. Velkým bonusem je pro mě jejich bezúdržbovost, když už jsou hodně od bláta, tak se prostě umyjí vodou a nemusím je ničím ošetřovat, stačí je nechat uschnout. Možná by se občas mohly stříknout nějakým impregnačním sprejem, ale já na to jaksi ehm... Treková obuv to samozřejmě není, takže do hor nebo do obtížně schůdného kamenitého terénu bych si je nevzal, na to jsou příliš měkké, ale na ty moje +/- 10 km pochůzky honitbou jsou naprosto O.K. Samozřejmě mají své limity, například zastavit v nich v louži hluboké až k jejich hornímu okraji asi nebude úplně dobrý nápad, protože mají jazyk mají sešitý cca do úrovně kotníku, až úplně nahoru ne. Také mi připadá, že na zledovatělém sněhu kloužou o něco víc, než jiné moje boty. Ale jinak si nemohu stěžovat. V zimě na čekanou, nebo na naháňky, kde je předpoklad, že budu stát déle na štontu, nosím vysoké kožené boty s mebránou, u kterých jsem zvolil takovou velikost, že se do nich vejdu i s velmi tlustými termoponožkami, na zbylé aktivity většinou nasazuji Solognac. :)
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od Michal_123 »

Doplňuji informaci k Lowa Tibet GTX.
Boty jsou velmi fajn, pouze jsem je měl tím Elaskonem mazat od začátku.
Párkrát se mi v době, kdy jsem je místo mazání jenom stříkal nějakým sprejem dost namočily.
Předpokládám, že z toho důvodu boty trochu popraskaly za špičkou.
Každopádně, boty super a Elaskon je jistota :)
Uživatelský avatar
jarda65
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 109
Registrován: pon 07.4.2008, 11:59
Bydliště: Jizerky

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od jarda65 »

U mě byly Lowy mezi favority. Potom, co se dost zásadně rozpadly Salewy Bison jsem váhal mezi Lowa Tibet a Meindl Island. Lowy jsou tvrdší, řekl bych, že spíš na horskou turistiku, na Meindly si občas někdo stěžuje. Ale pak jsem se dočetl, kolik se jich prodá, takže občas se někomu může něco stát. Mám je asi 5 let v lese i na turistiku a nemůžu říct nic proti. Takže jasný vítěz. A na práci dnes nosím kanady - Prabos ECWS 2010 GTX. Od vojáků jsou k dostání do 2 tis. Kč. A to se vyplatí !!! :)
Edit: na Prabosky je přímo krém Prabos za 110 Kč. A na Meindly používám Grangers G-Wax
CZ 557 Lux 6,5x55SE + LEUPOLD VX-III 3,5-10x50 Ill, IŽ 27EM-1C 12/76, IŽ 27E 16/70, ZKM 451 + LEUPOLD MARK 4 3,5-10x40 CHINA :(
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od motolada »

Trochu to tu oživím, budu letos kupovat boty.
Moje představa jsou kožené, VYSOKÉ, nepotřebuji žádné zateplení.
Máte někdo tip, co používáte v poslední době?
Momentálně mám Prabosy Predátor, které mi nevyhovují kvůli hlučnosti podrážky.
JakubS
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: pát 23.10.2020, 17:48

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od JakubS »

Osobně mám Meindl Island Pro a nikdy více. Sedí mi výborně, fungují vcelku dobře, nicméně po cca 5 letech letech minimálního používání mi úplně odpadla podrážka, naprosto bez varování, bohužel na výletě v Rusku za polárním kruhem, tak jsem je dva týdny provizorně omotával americkou páskou. Při snaze o nápravu mi v originální prodejně vysvětlili, že je to pro dobro mých kloubů, jak je to úžasný materiál tlumící vibrace a podobné marketingové žvásty. Bylo mi líto je vyhodit, tak jsem za nějakých 15 stovek nechal dát nové podrážky ale až zase odejdou, Mindl si určitě nepořídím, už to zdaleka není co to bývávalo. Před tím jsem měl LaSportiva a byl jsem spokojený, model už si bohužel nepamatuju.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od motolada »

Nooo hlavně neříkejte, že ty pákistánské z Decathlonu budou fungovat 😁😁😁
Nic potřebuji vysoké.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od kounek »

Krom léta používám celý rok tyto:

https://www.myslivecke-odevy.cz/obuv-s- ... 45?guide=1

Mám je 4 roky, používám impregnaci co mi doporučil prodejce a za mě zatím spokojenost jak s kvalitou, tak s pohodlím
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od Šumavák »

JakubS píše: pon 09.11.2020, 20:28...nicméně po cca 5 letech letech minimálního používání mi úplně odpadla podrážka, naprosto bez varování, bohužel na výletě v Rusku za polárním kruhem, tak jsem je dva týdny provizorně omotával americkou páskou. Při snaze o nápravu mi v originální prodejně vysvětlili, že je to pro dobro mých kloubů, jak je to úžasný materiál tlumící vibrace a podobné marketingové žvásty...
Klasika, to jsem zažil také... :D Člověk si vezme na vícedenní trek do hor dobře vyšlápnuté osvědčené boty, vizuálně v dobrém technickém stavu, no a najednou lup, je bez podrážky a belhá zpět do civilizace s botou omotanou vším, co je zrovna po ruce, jako nějaký homeless... :cry: :lol: Naprostá většina soudobé outdoorové obuvi používá jako spoj mezi podrážkou a tělem boty vrstvu polyuretanové pěny, která, jak hlásá marketing, ve jménu blaha uživatele výborně tlumí otřesy, reálně však představuje zejména výrobně nejjednodušší (= pro výrobce nejméně nákladný) technologický postup. Jenže tento materiál podléhá tzv. hydrolýze, díky které degraduje a časem se zcela rozpadne. Tento proces paradoxně u méně používaných bot přichází o několik let dříve, než u těch používaných pravidelně. Člověk s tím buď musí počítat a nechat si podrážku např. po pěti letech preventivně vyměnit, nebo si prostě pořídit boty vyrobené starým poctivým způsobem, tedy s podrážkou (nebo její podkladem) přišitou k botě. Takové boty se vyrábí i dnes, o něco levnějším řešením, než zakoupit nějaké originální pohorky, může být sehnat si vhodnou celokoženou vojenskou obuv staršího typu, nebo případně její kvalitní repliku.
motolada píše: pon 09.11.2020, 21:35Nooo hlavně neříkejte, že ty pákistánské z Decathlonu budou fungovat 😁😁😁
To si piš, že budou fungovat! :D Pouze je otázkou, jak dobře a jak dlouho... :lol: Jinak já v Decathlonu nakupuji rád, poměr cena / výkon je tam výborný, akorát si to chce dobře vybírat, protože i v rámci stejné kategorie (např. kalhoty) mají některé produkty na ho*** a jiné super.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od motolada »

kounek píše: úte 10.11.2020, 7:19 Krom léta používám celý rok tyto:

https://www.myslivecke-odevy.cz/obuv-s- ... 45?guide=1

Mám je 4 roky, používám impregnaci co mi doporučil prodejce a za mě zatím spokojenost jak s kvalitou, tak s pohodlím
Prabos viz můj komentář výše.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od motolada »

Zítra bych rád vyzkoušel tohle
https://www.kostelecky.cz/lovecka-obuv/ ... e-chiruca/

Ale kamarád dneska vychválil značku Hanwag
https://www.hanibal.cz/panske-outdoor-boty/f/hanwag/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od dalas »

Reaguji na příspěvek JakubS a Šumaváka a potvrzuji degradaci podrážky u Maindlů. Mám je více staré, jak chozené a na pravé bodě se mi začíná podrážka rozpadat. Levá zatím drží. Jinak skelet je naprosto OK. Takže Maindly radši nešetřit.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Dovolím si taky několik postřehů s botami do přírody.
Meindly Perfekty mám asi 10 let. Je to tvrdá "pohorka" s šitým rámem. Bez membrány. Dle Meindl stupnice tvrdosti jsou "C". Na meindl stupnici jsou A nejměkčí, D nejtvrdší. Na šoulání neohrabaná, tvrdá (hlučný došlap), vrže. Je to výborná turistická bota do svahu s kamenitým terénem, na chození mimo stezky. Necelé 2 roky nosím Meindl Badille s šitým rámem, taky bez membrány jako předchozí. Jsou z tenčí kůže (kat. "B"), takže lehčí, měkčí, nevržou na lov doporučuji. Koncem léta se mi začala mírně odlepovat vibram podrážka od rámu, v záruce podraženo novou vibramkou, k tomu nové vložky a tkaničky... :wink: Asi měsíc chodím v Meindl Island s GTX membránou, jsou trošku tvrdší (kat. B/C) zatím spokojenost. Jsou podobné Hanvag Alaska, ty jsem ošlapal 5 párů. Na chození (Hanvagy i Islandy) jsou prima, Islandy mi lépe sedí. Ani jedny nevržou. Než jsem u Alasek ochodil vzorek z poloviny (cca 1000 km) byly tvrdší, hlučné. Jak se ochodily a změkly, byly jak papuč, v lese tiché. Bohužel ochozený vzorek, už nebyl tak bezpečný při výpravách za tmy (klouzaly). Výše zmiňované boty se dají nosit i v zimě. Nosím do všech těchto kožených bot dvoje ponožky. První (spodní) jsou tenké uměliny aby nesály vlhkost. 2. vrstva jsou silné vlněné ponožky vysoké často i 10cm nad botu k vůli odvádění vlhkosti z boty ven knotový efekt). Důležitá je správná velikost. U těchto dvou vrstev ponožek na nohách, když si opřu prsty do špičky v botě, se mi vleze ukazováček do boty za patu. Vůle je důležitá k vůli natékaní nohy při delší chůzi. Volnost nohy v botě nesmíme přehnat, utažená bota nesmí skákat na patě. V zimě na chození většinou nosím vysoké Prabosy tuším Predátor. Kdysi jsem je nafasoval, jsou vyšší než výše zmiňované, tak se do nich tolik nehrne sníh, samozřejmě návleky nosím taky. Do Prabosek opět dvoje ponožky, ale druhé jsou opravdu hrubé vlněné, plete mi je tchýně ze starých svetrů. Nevýhoda u těchto botek v zimě je jejich klouzavost, zimní speciály mají podrážku měkčí, přilnavější. Na čekanou nosím Foxy, mám ještě Baffiny Apex, ale ty odpočívají ve skříni, pod -15°C už na čekanou nechodím.
Na šoulání (kromě zimy) jsem nosíval vysoké tenisky z Armyshopu, byly to látkové kanady, říkali jsme jim s kamarádem "tichošlápky". Dnes šoulám v lehoučkých teniskopohorkách od AKU s GTX, jsou opravdu tiché, za 2 sezony mám podrážku skoro ošmajdanou. Nevýhoda je, že ve volném terénu musíte pořád koukat pod nohy, v nerovnostech vás nepodrží a hrozí, že si vyvalíte kotník.
Boty na voděodolnost ošetřuji spreji, momentálně ULTRA REPEL cherry blossom, je chválený i na Out. foru. Na výživu a částečně i impregnaci kožených bot s membránou, či bez používám cca 6 let Limmerův krém na boty, dnes se dá koupit i v ČR. Používal jsem roky krémy na bázi včelího vosku Snoseal ap., ale to není dobře. Boty sice neprotečou, ale kůži chybí výživa a je proto náchylná k praskání. Hezké návody na údržbu obuvi jsou na již zmiňovaném outdoor fóru.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od FrantaB »

Cokoliv s polyuretanem v podrážce tu podrážu během typicky 5-7 let ztratí. Je to přirozená vlastnost PU, kterou nelze nijak zlikvidovat. "Trochu rozlepovat" typicky znamená, že podrážka upadne kdykoliv v rámci období "za dvě minuty až dva roky" a zcela pravidelně ji druhá následuje s odstupem jednotek kroků až jednotek kilometrů (ne, to není básnická licence). Nenošení bot škodí, ty nošené obvykle vydrží víc. Nové podrážky se dají vyřešit v Restday, mají materiál a kopyta na kdeco a přes dvacet let zkušeností s opravou bot, které dostávají mnohonásobně větší sodu než jakékoliv boty na lovu, plus na nich často doslova visí život (třeba na mačkách).

Pro lidi se spíše širší nohou v záprstí a vysokým nártem doporučím Lowa Tibet, buď v klasické kotníkové, nebo vysoké verzi (a ostatně obecně boty od Lowy). Ty vysoké (Tibet GTX High-Tibety v klasické zelenošedé, nebo Hunter GTX High-v hnědé barvě) jsou sice tvrdostí poctivé C a chození potichu se v nich člověk musí naučit, ale pokud vám Alasky tlačí na malíček a Islandy jsou spíš nižší/škrtící na nártu, jsou tyhle Lowy naprosto famózní. Jediný problém-délka ponožek pro dvouponožkový systém. Klasické fusekle jsou tak 4-5 cm nad botu, což je málo. Pokud vám je někdo neplete, počítejte s 350-700/pár. V léte potřebujete dvoje-jedny v botách, druhé se suší. V zimě v našich a přilehlých krajích je vám úplně fuk, jaká ta zima je. Takže to celé stojí za každý halíř...
Měkčí tichošlápky pak Lowa Zephyr-jsou to sice vojenské boty, ale na tohle dost povedené. Měkčí než Tibet, kotníkovky, ale trochu podržet dokážou taky. Nejsou to úplně boty do zimy, zvlášť když máte málo pohybu.
JakubS
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: pát 23.10.2020, 17:48

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od JakubS »

Tak to rad ctu dobre zkusenosti s Lowa Zephyr, prave jsem o nich uvazoval jako o lehci alternative k Meindl Island Pro. S temi kdyz prolezam pul dne kleci tak toho mam dost. Jinak v zime se mi jeste osvedcily dvoje vlozky, do rozslapanych Islandu jsem pod originaly pridal univerzalni s Alu folii, mista tam mam stale dost a subjektivne je to dost znat...
Bock
Nový návštěvník
Příspěvky: 38
Registrován: pon 15.2.2021, 9:27

Re: Jaké celoroční boty?

Příspěvek od Bock »

dalas píše: ned 22.11.2020, 9:02 Reaguji na příspěvek JakubS a Šumaváka a potvrzuji degradaci podrážky u Maindlů. Mám je více staré, jak chozené a na pravé bodě se mi začíná podrážka rozpadat. Levá zatím drží. Jinak skelet je naprosto OK. Takže Maindly radši nešetřit.
odpověď na bolest EVA podrážek a obecně lepených podrážek je nejblíže a na míru... Makara + snoseal za studena + 1x ročně umýt terpentýn a dát za tepla výživu (lanolin) a na to opětovně zase za studena dávat dokola snoseal
Odpovědět