Lovecká vesta

Kdo co nosí, schání a doporučuje.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od fesoj »

Pro určení směru větru je - zvlášť pro nekuřáky - mnohem lepší pomůckou než zapalovač oblíbený dětský bublifuk.
Kritériem pravdy je praxe.
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od pecan1 »

….nebo sucha tráva…a je to bez smradu a máš to pořad po ruce!
Pecan
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od zvire »

Bublifuk je dobrá věc i pro kuřáky, obzvláště v lese!! Člověk se až někdy diví, jak se může vítr o hranu stromů otočit, když mu po jisté chvíli přiletí bublina před posed!!
A suchá tráva po, nebo za deště?? A nebo v zimě na sněhu?? Nejsme vždy na golfu na ferveji!! :lol:
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Přátelé, ještě potřeba rozlišit jednu věc a to, zda jdeš na čekanou na tři hodiny za ves nebo pár set metrů za barák, kde bydlíš nebo jedete na víkend do "Jeseníků" a nocujete na stromě. Podle toho máte nacpaný ruksak nebo jen baterku v kapse...
Franzisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: ned 18.3.2012, 21:28

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od Franzisek »

Absolutní souhlas s Janem a výše uvedenými komentáři. Praxe a zkušenosti tvoje a zde kamarádů na fóru Ti dají námět ,co je dobré a nezbytné mít na čekané u sebe. Co do batohu je obrovské téma ! Málo kdy bývá čekaná stejná. Jako nekuřák, dávám přednost zapalovači - zápalkami před bublifukem ač bublifuk je k určení směru větru mnohem lepší. Proudění větru a změna směru je viditelná i několik metrů od kazatelny. To zapalovač nedokáže. Jednou jsem potřeboval zkrátit umělý provázek k přivázání kusu na nosič zvěře. Ztupil jsem nůž. Pak jsem přišel na to, že jsem to mohl " přetavit " zapalovačem. V autě mám i "gumicuk" ale tam mi jednou selhal ten kovový háček. Několik roků používám dlouhé plastové pásky ( k přichycení kabelů a pod.). A teď ještě otázka, kam s ulovenou zvěří. V mém případě z místa lovu do chlaďáku to mám cca 8 km. O ošetření zvěře ( převážně vysoké ) se musím postarat sám, včetně předložení - ukázání úlovku hospodáři. V nejlepším případě to znamená 3 - 4 hodiny z pohodlí domova. Vábničky nenosím, co se mi podařilo 2x za sebou přivábit kolegy myslivce a jednou na čekané za balíky slámy uprostřed lánu se strništěm mezi lesy ze 3 stran přišli 3 srnci až k balíkům okolo nichž se honili. Od lesa ve vzdálenosti ode mě cca 150 m nás pozoroval 4. srnec. Po těchto nezapomenutelných zážitcích nevábím. Prostě to neumím. Občas na kazatelnu beru tigger stock - trojnožku. Co dát do batohu ( s sebou ), když máš možnost lovu na kazatelně od stmívání do pozdního rána - to je kapitola sama pro sebe. Velmi nepříjemné je to, že když něco "nenahraditelného" potřebuješ a ty to nemáš v batohu ani v autě ! Ale Pecan1, věř mi, i to se dá přežít. Znám to z vlastní zkušenosti.
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od pecan1 »

zvire píše: pát 22.4.2022, 2:47 Bublifuk je dobrá věc i pro kuřáky, obzvláště v lese!! Člověk se až někdy diví, jak se může vítr o hranu stromů otočit, když mu po jisté chvíli přiletí bublina před posed!!
A suchá tráva po, nebo za deště?? A nebo v zimě na sněhu?? Nejsme vždy na golfu na ferveji!! :lol:
Polož si vedle sebe zapalovač a bublifuk 😐
Pecan
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od pecan1 »

Kdybych doplnil seznam, už je to na dva batohy.
Je taky rozdíl letní čekaná odpoledne a lednová etc….. ale je zajímavé, co všechno se nevymyslelo.
Pecan
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od zvire »

Jo, jasně! Já jsem kuřák, tak to moc neřeším, a zjistit směr větru se dá mnoha způsoby!!
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od Šumavák »

To, co všechno člověk "potřebuje" nosit s sebou na lov, závisí nejen na terénu (zejména dostupnosti pro auta), druhu lovené zvěře a způsobu lovu, ale i na naturelu dotyčného jedince. Někdo si potrpí na vysoký komfort a technické vymoženosti, takže nosí batůžek se vším, o čem si myslí, že může potřebovat. Jiný si strčí pár věcí do kapes a je také spokojený. Znám dva bratry, lovící ve stejné honitbě - jeden s sebou nosí na lov batůžek s kde čím a ten druhý se nad tím usmívá, protože si místo podsedáku vystačí se silným hubertusem a jinak s sebou nosí pouze dalekohled nebo nočňák, pušku s náboji, nůž, plombu, popruh na tahání a pytlík na právo. :D Jinak batůžky již vidím některé z mysliveckých kolegů používat běžně, vesty ale ne, to se spíš občas objeví nějaká lovecká ledvinka, jako např. tohle: https://www.decathlon.cz/p/lovecka-ledv ... mc=6028998 Na ověřování směru větru používám malou plastovou lahvičku, ze které lze zmáčknutím vyfouknout obláček bílého prášku. Je to menší než bublifuk, lze to ovládat jednou rukou, nic z toho neteče a nevaká to, jako zapalovač. :)
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od zvire »

Tak ještě k tomu, co beru sebou na lov! Lovím v polní i podhorské honitbě a každá má určité specifika. V obou jezdím a chodím dost na lehko, což znamená flinta s puškohledem, nočák, dalekohled nebo noční pozorovák, nůž, malou baterku a toaleťák!! Ale nejdůležitější je pro mě auto, kde mám vše ostatní a potřebné!! Pokuď lovím v polní, ulovím, dojdu ke kusu, vzdám pocty a jdu pro auto! ( Z pole kus donesu, nebo dotahnu kam můžu dojet!) Když lovím v těch 700-800m.n.m. mám jinak vybavené zateplené posedy a sedím celou noc! A hlavně v autě nesmí chybět mot. pila, když je na autě naviják, tak je to fajn! ( Není nad to, když krásně celou noc padá mokrý sníh, popadají nějaké stromy a špice a k ránu to hezky přimrzne, pak je sranda dostat se domů a do civilizace!!) Když lovím tam, dojdu ke kusu, vzdám pocty a pak pomáhá i auto s navijákem s přiblížením kusu! (když je za autem ještě vozejk, je to fajn při nakládání jelena a transportu!)
Tak že, já na lov nalehko, ale důležité je pro mě auto a ne batoh!!!
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od SoukuM »

Tak já si třeba nedokážu představit, že bych šel bez baťůžku :-), páč těch věcí, co nutně potřebuju je moc a nedokážu si představit, že bych je nastrkal do nějaký vesty :-). Takže pokud mám udělat nějaký coming out a zveřejnit můj model Leffingwelova-Bronštajnova baťohu, tzv. Zajícova varianta, tak je následující. Používám klasický baťůžek, který člověk koupí v kdejakých loveckých potřebách, tedy 2 boční kapsy, jedna přední a hlavní bágl. Levá boční kapsa = celá role kvalitního toaletního papíru zabalená v mikoténovém sáčku, aby nedošlo k navlhnutí či případnému znehodnocení :-), v tomto případě bez výhrady platí, že je lepší mít a nepotřebovat, než nemít a potřebovat, kdo zažil, tak ví, modří už vědí :-). Samozřejmě je možno obkročit smrček nebo použít kachňátko s prachovým peřím, mech, lopuchové listy apod,, ale v těchto případech je to obvykle nedostupné :-). Kachňátko má tu výhodu, že po násobném protažení ho hodíte na vodu a druhý den je znovu použitelné :-). Krom toho v boční kapse kalhot nosím pořádný kus toaleťáku odmotaný, kdyby něco :-). Pravá kapsa baťohu je okupována tzv. lekárničkou, tedy nepromokavě zabaený tlakový obvaz, nomální obvazy, škrtidlo, náplasti, nůžky atd., jeden nikdy neví, kdy bude potřeba postřelenému srnci nebo prasátku poskytnout první pomoc :-). Přední kapsa - vábničky (myškovačka, zaječí vřeštidlo), náhradní baterka do puškohledu (RD), malá baterka LED na dosled, čelovka na vývrh, náhradní baterky do baterky :-), malý kňourotah, á 2ks patron do každý flinty co mám, 2 m provázek (paracord), věším na to první střelený kus na žebřík, pokud střílím brzo (aby to vykapalo), příp. se to hodí na svázaní běhů srnce, pokud ho nechcete tahat přes ten bordel a takhle ho odnesete v jedný ruce, koneckonců už Kája Mařík říkal, že kluk musí mít nožík a kus provázku od pana Šulce :-) a tak se toho držím :-). Vlastní baťoh - dalekohled ve futrálu (nesnáším dalekohled bimbající se mi na krku, zásadně si ho pokládám na sedačku ať na žebříku nebo na kazatelně), velká baterka, velký kňourotah, podseďák, 3D rukavice, nákrčník nebo kuklu, (v zimě zimní rukavice, čepici atd.)., rezervní nůž (Moraknive), u benzínky si kupuju malou flašku minerálky (Mattoni, malinová :-), je to hnus, v zimě to střídám za termosku s čajem nebo kafem, poseďák si nechávám na kazatelně. tohle všehcno je na normálmí sezení, když jedu na víkend do KLrušných Hor tak je soupis rozšířený o další bágl :-). MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Franzisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: ned 18.3.2012, 21:28

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od Franzisek »

SoukuM - tak nějak obsah batohu standard. Máme téměř stejný "vkus". Výjezdní lov o víkend je rozšířen o další "zavazadlo" s " životně důležitými " věcmi po dobu lovu a pobytu mimo teplo
domova . Na první pohled to vypadá, jako když jede " panička " do lázní na tři týdny ale bez flint. Mysliveckou - loveckou " praxí " a zkušenostmi obsah batohu se mi zvětšoval. Mnohokrát jsem ocenil, že tu "věc" mám v batohu náhradní aniž bych čekanou zrušil a jel domů, nebo mohl pokračovat v ošetření zvěře bez časové prodlevy a pod. Nevzpomínám si, že bych nikdy co mám v batohu ( náhradní) v kritický moment nepotřeboval nebo v danou chvíli nepůjčil kamarádovi , který je poblíž v honitbě. To je pak dvojnásobná radost. :D
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od Michal_123 »

Z mojí výbavy ještě vypíchnu lámací chemická světla.
Je to opravdu neoceninelný pomocník při dosledu.
Když střílím v terénu a nevidím přímo střelený kus protože odběhl, jedno světlo nechám tam, odkud jsem střílel.
Druhý kus nechám na nástřelu, až ho najdu.
Kolikrát stačí při problémech s hledáním nástřelu vrátit se na místo odkud jsem střílel a uvědomit si kam jsem střílel. Zní to jednoduše, ovšem bez označení toho místa střelby se to jaksi většinou udělat nedá.
Další chemická světla používám na dosledování při nálezu barvy.
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od Martinř »

Za mě batoh, mám ho i s integrovanou sedačkou, takže obzvláště na naháňky je to výhoda. Jinak obsah téměř totožný s většinou z vás + fajfka kterou si občas rád zapálím po úspěšném lovu!
Michale, doufám, že ty chemický světýlka po splnění účelu po sobě posbíráš!?
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Lovecká vesta

Příspěvek od SoukuM »

Já třeba k označení nástřelu a poslední barvy používám útržek kvalitního několikavrstvého toaletního papíru, který mám odmotaný v boční kase u kalhot :D . vzhledem k tomu, že se jedná o rozložitelný biologický materiál, tak ho pak nesbírám :D . Já to řikám pořád, bez toaleťáku do lesa ani náhodou :D , je to součást výbavy, mající všestranné použití :D . MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Odpovědět