Prabos obuv

Kdo co nosí, schání a doporučuje.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Petr1970 »

hm, další generace reklamštiny?:-)
dřív se kůže patlala černým vixo-sračkem
pak se začlo voskem
pak začal sno-seal

a ted kondicionéry co vyživují mrtvou kůži:-)

Rainer: to není nic proti tobe, jen tohle slyším prvně a vzhledem k tomu že jsem přošel všema výše uvedenýma, zůstanu u patlání voskem:-) jako vše kožené - bundy, řemeny, pouzdra atd...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Zde je pekny clanek o osetrovani obuvi
http://bushcraftportal.cz/2015/05/pece-o-kozene-boty/

Hodne je to probirane i na outdoorforu a na knifu.To ze vceli vosk a hlavne zazehleny boty nici neni zadna novinka ale stara vec. Proto zvrasneni a praskani. Je to hlavne problem u nubuku, ketremu je vrchni vstrva-ta nejdodolnejsi odriznuta. Samotni vyrobci nedoporucuji pouzivat vosk na nubukove boty. Znamemu diky tomu neuznali reklamaci u Alasek od Hanvagu.

Komdicioner v soucasne dobe pouzivam na vsechny boty a na final je vylestim kartacem ve kterem jsou zbytky kremu s voskem. Rozdil je vyrazny. V dobe kdy byly boty osetrovane voskem uz silne zvrasnene a ohyby protekalo, tak u techto je vse v poradku. Nevyhodou je, ze boty bez vosku maji vyrazne mensi vodeodolnost.
juraczech
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 27.10.2014, 17:04
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Prabos obuv

Příspěvek od juraczech »

Asi takhle Meindl Island mažu buď Meindl Sportwaxem nebo Snosealem, podle toho, co zrovna mám a ty boty mají po šesti letech používání jen jemný prasklinky narozdíl od Prabosek za rok a něco. Takže podle mě je to o kvalitě kůže a ne výše uvedenou péčí. Co třeba boty z perwanger kůže, který vydrží i bez výrazný péče daleko víc. Nebo třeba klasický kanady vz. 60 - ty mám přes dvacet let, kolik hrubý práce zvládly bez ztráty kytičky a to jen mažu klasickým vojenským krémem. Ad péče o boty - sleduju to na různých fórech taky a nemůžu říct, že by vosk + fén byl přežitej způsob. Používám tenhle způsob protože potřebuju v lese voděodolnost a když vosk nezatavím fénem, tak to za pár prolezlých ostružinišť z bot setřu a za chvíli mám v botách mokro. A nic ve zlým, ale jako lesník o mokrých botách něco už za ta léta vim
juraczech
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 27.10.2014, 17:04
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Prabos obuv

Příspěvek od juraczech »

Ještě když tak přemýšlím nad tou Rainerovou teorií ohledně mikroskopickýho prachu, kterej se dostává do hlubších vrstev kůže spolu se zafénovaným voskem, tak mě k tomu napadá otázka a co prach, bláto a různej další bordel, kterej ulpí na botách a pak třeba při chůzi ev. stání ve vodě se vcelku logicky ten maglajz musí dostávat spolu s vodou do hlubších vrstev kůže, pokud není dostatečně impregnovaná. Takže si myslím, že celá ta teorie s mikroskopickým prachem má trhliny.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Prabos obuv

Příspěvek od crif »

No to jistě má. Člověk by se snad musel pohybovat v čistě sterilním prostředí. A to není jen tak...
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Jak uz jsem psal, sam to pouzivam a pocituji zmenu. Kuze je rozhodne v lepsim stavu, mene vrasni (temer vubec), nepraska a lepe si drzi barvu. Doku drzi membrana, nemam potrebu pouzivat vosky. FC pryskyrice sice nevydrzi jako vosk, ale zatim je vevnitr i po celem dni sucho.
Pokud bych tim prodlouzil zivotnost bot o blby rok, tak mi to zato stalo.

K tem botam. Ono by take bylo s podivem, kdyby boty, ktere stoji dvkrat az trikrat vice take vice nevydrzely. Pokud je nekdo pouziva kazdy den a je schopen je mechanicky znicit behem par mesicu tak si ma cenu priplatit. Pokud je nekdo pouziva sporadicky a kupuje drazsi s tim pocitem, ze je ma na cely zivot tak jsou to u dnesnich lepennych bot vyhozene penizr. PUR mezi vrstva ma nejakou chemickou zivotnost a pak se stejne zacne rozpadat.

A ony ani Hanwagy ani Meindl nejsou take "bezporuchove" reklamaci je na nich tez dost. A napriklad uMeindlu to nastve o to vic, ze cesky dovozce Tilak razi politiku neuznavani jakychkoliv reklamaci...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Petr1970 »

koupil jsem si před 10? lety Asolo kožený boty.. s tím že je mám na hobby nošení (párkrát do roka větší výšlap, jinak na hodinku se psem, podzimní akce-celodenní hony.. když není vyloženě bahno nebo voda-sníh..)..

po 10 letech nensou známky praskání, ničeho. mažu tak 1x-2x měsíčně voskem - vykartáčuji-otřu, nahřeju vosk aby byl lehce tekutý, vetřu hadříkem co to jde, za 12-24 hodin otřu..

pro mě to vyhozený prachy za rekreační nošení neylo
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Michal S »

Michal S píše:Zdravím. Koupil jsem si boty prabos condoriri GTX. všechno zatím bez problému až na jednu důležitou věc, na mokré trávě mi hrozně vrže podrážka. Dá se tomu nějak zabránit?

To jsem vážně jedinej kdo má tenhle problém s praboskama? :)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Petr1970 »

na vrzání gumy mí říkali mazat ricinovým olejem (ale nevím z čeho je ta podrážka a jestli si rozbiješ hubu na asfaltu, tak za to nenesu odpovědnost) :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
defuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 20.2.2007, 17:31

Re: Prabos obuv

Příspěvek od defuch »

Měl jsem stejný problém s vrzáním, na mokru do lesa nepoužitelné /Prabos Condoriri GTX/. Přešel jsem na Meindl a jsem spokojen.
Tikka T3 Varmint - 6,5x55SE
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Prabos obuv

Příspěvek od Tim »

Já loni ke svým Asolo Sasslong pořídil Prabos predator.
Nachodím toho opravdu hodně a boty drží a nevržou. Ošetřuji klasickým krémem bez vosku. Ještě jsem si nechal na práci staré Prabos Javorina, které mám asi devět let, našlápnuto mají nesmysl v nesmyslech a taky drží, popraskané jsou minimálně, jen podrážka je tak trochu bez vzorku. Ono je hodně důležité boty střídat, protože pokud kůže dostatečně nevyschne a je opět namáhaná, ničí se hodně rychle, zvlášť když se vyprdneme na očištění a necháme v ohybech bahno, písek.. Takže dvoje troje botky, mazat čímkoliv mastným krom mazutu a střídat je...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
juraczech
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 27.10.2014, 17:04
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Prabos obuv

Příspěvek od juraczech »

Přesně tak, obuv je třeba střídat, hlavně při každodenním nošení ve vlhkém prostředí - typicky jaro. podzim, zima. Každý den po příchodu z práce vyndavám vkládací stélky a boty nechávám přirozeně vyschnout, nebo tomu pomůžu starými novinami a druhý den beru druhý boty.

Jinak jsem se rozhodl u sebe dát Prabosu ještě šanci. Objednal jsem si Prabos Fox, které jsem nedávno vyzkoušel, tak jsem na to zvědavej. Hlavně mě zaujalo, že nejsou z klasickýho nubuku. A pokusím se nesnosealovat, ale pouze mazat Prabos krémem, případně občas kondicionér.

Nedávno jsem zkusil na rady "nesnosealistů" vydrbat boty (Meindl Island) terpentýnem, abych sundal staré vrstvy vosku a pak jsem nanesl asi třikrát nějakej kondicionér z Hudysportu v cca. dvoudenních intervalech a pak navrch nastudeno Meindlsportwax. Musím říct, že to funguje dobře, vosk se nadměrně nestírá, kůže není tvrdá a nemá sklon praskat.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Prabos obuv

Příspěvek od motolada »

Tak dej určitě vědět jak ti sedí a jak se v nich cítíš, zajímá mě hlavně hlučnost při chůzi po tvrdém povrchu, silnice, tvrdá polní cesta atd... Zkoušeno nejlépe v noci na soulacce.
juraczech
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 27.10.2014, 17:04
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Prabos obuv

Příspěvek od juraczech »

Tak první dojmy s obuví Prabos Fox. Obuv je pocitově výrazně pevnější než Prabos Tundra. Jsou opravdu tiché - byl jsem s nimi 2x šoulat a ani náznak nějakého zavrzání, nebo čehokoliv jiného. Na chodníku ani podrážky neslyšíte.
Výškou jsou stejně vysoké jako Meindl Island, takže to nejsou nijak nízké boty. Oproti uvedeným Meindlům mají méně bandážovaný komín boty a méně šněrovacích oček (očka začínají dál za ohybem). Jinak jsou na chůzi pohodlné a ani při celodenním nošení se zatím žádný otlak nekonal.
První ošetření jsem dělal kondicionérem Top Nubuk a pak Meindl Sportwaxem za studena.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Prabos obuv

Příspěvek od motolada »

To zní dobře letos už budu taky měnit a ta hlucna podrážka je pro mě prvorada, kde mají obchod někde na Jižní Moravě s celkovým sortimentem?
Odpovědět