Myslivecká kamizola vs. maskáče

Kdo co nosí, schání a doporučuje.
Odpovědět
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od Petr1970 »

na druhou stranu, tradice tu nejsou od pravěku, takže taky musely nějak vzniknout a je otázka jestli něčím nezakládáš na novou tradici (to říkám jako člověk co camuflage taky odložil a chodí v zelenejch ponožkách od bobra občas i do práce) :-))) )

jinak na brigády a práce do lesa chodím nejradši v oranžovým triku, člověk je vidět když se kácí nebo někdo něco hází:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
lo3k
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: pát 15.7.2011, 20:27

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od lo3k »

To ano,mohlo by to tak byt,moha by z toho byt nova tradice.Ono to ma jeste jeden aspekt,oprostim-li se od idei tradice,jde jeste o to jak to vnima nezasvecena verejnost a vco je vychovavana a to myslim doslova,pred rokem jsem po predchozi dohode nalozil kamarada ktery byl momemtalne nepojizdny a svezl ho kus cesty za ves,kdy on si dal do batohu naradi k oprave krmelce,prez rameno dvojku a nasoukal se do 60satek,no co rekl jsem si,je opravovat krmelec,tak proc ne,tu dvojku mel kdyby nahodou nachytal kmotru.U lesa kousek od hraze rybnika jsme nechali auto a hura do haje,kus spolecne po lesni ceste,tam jsme potkali rekreanty s deckem sotva petiletym a tu slysim maminku jak tomu capartu povida ,podivej myslivec s vojakem. :)
U nas jde zatim opravdu jenom o jedince,ale kdyz se podivam na zahranicni videa,hlavne ta z ruska ci rumunska,jima me hruza z predstavy,ze by se tady ta maskacova moda rozmohla.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od Leon »

pánové pořád mícháte dvě různý věci dohromady gamo oblek a vojenskou uniformu a to i ta laická veřejnost pozná :wink:
CZ 550 american 308win.
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od Michal S »

Já třeba když jdu krmit nebo se jen tak projít se psem tak si i ty maskáče vezmu ale na lov ne. Na lovu sem v nich byl jen jednou když sem neměl vypraný jiný kalhoty. Ale nejhorší sou podle mě ty co chodí v monterkách ať třeba zelenejch a pak do mě na schůzi ještě rejpou že sem přišel v ryflích.
Vocas
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: sob 18.2.2012, 14:12

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od Vocas »

To mě když se rekne myslivec tak se mě vybaví prědevším pán v klobouku,akdyž vidim na nástupu myslivce a někdy i hospodárě v basebolovych kšiltovkách chce se mi zvracet.Myslim že pokud je někdo príslušnikem nějakého cechu tak by měl dodržovat jeho pravidla a ne se za ně stydět.
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od SamanFalco »

Pár názorů...
Neberte to osobně, jenže jaksi zapomínáte na to, páni myslivci, že jsou i lidé, jako já, co se stydí za českou myslivost a beru za urážku, když mě někdo uznačí za myslivce! a to mám 7 let lesárny (perfektní na znechucení spol. honů)... taky držkovali, když jsem jako honec dorazil v červené membránové bundě na hon ke knížeti - měli smůlu...byl jsem donucen a bylo hnusně(sníh/déšť)...nakonec jsem se jim smál já - tradicionalisti mokrý a zmrzlí, já pěkně v suchu, teple a díky opravdu výrazné barvě v bezpečí - kupodivu nikdo po mě v červený bundě nevystřelil :shock: , jako se to běžně dělo proti zeleným honcům! tuším že teď stejně používají reflexní vesty... :lol: :lol: .

JSEM LOVEC, lov je mojí přirozeností, jde mi o maso - kůži - paroh - kopyto... Lovit pouze pro trofej je pokřivená zábava, napodobující lov vrchnosti! UBOHOST!!! Hastrošit se jako nějaký kníže nebo lord mi přijde ubohé až trapné - choďte si v tom, ale necpěte to pořád někomu do hlavy...my, obyčení prostí LOVCI v maskáčích a moderních materialech vás taky nebuzerujem, že vypadáte jak panáci z muzea voskových figurýn...alá baron, lord a kníže :lol: .Když Vás jenom baví dřepět na kazatelně, tak si dřepte - Vaše volba, ale chci vás vidět jak se v tom plazíte 200m v příkopu sněhem, aby jste se dostali na lepší pozici...

Pořád je nejdůležitější mít úctu k lovenému zvířeti, a ne k hadrům! Jenže to je o zodpovědnosti že :roll: - co je lepší: být v oblečení, které mi maximálně vyhovuje po pohybové stránce a po stránce splynutí s okolím, zajistí mi dokonalý tepelný komfort, popř. umožní mi se o něco víc přiblížit ke zvěři - tudíž budu moc lépe a přesnějí zamířit a vystřelit, nebo se zabývat tradicemi, které málokoho dneska zajímají, a pofláknout kde co? protože se navlečenej v hubertusu nemůžu ani hejbat, klepu se zimou...nebo střílet po špatně viditelných honcích ŽE :evil: ! a pak k čemu nějaký nepraktický tradiční zelený oblečení, když přes to na společným honu raději natáhnete reflexní vestu? Kvůli fotce na nástupu? KAŠPAŘI :lol: :lol: :lol: (já to řeším tak, že na hony nechodím vůbec, teda alespon na ty, kde se střílí :lol: ! )

Vojenský vs. lovecký vzor. - jednoznačně ty lovecké motivy...jinak nic proti hejkalům - 100% ten co na ně nadává a posmívá, ani neví, že hejkal byl nápad scotských hajných, co se takle snažili chytat pytláky :-)...no a osvědčilo se to i na lov...jak lidí, tak zvěře :D
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od fesoj »

Dovolím si tedy také svůj názor přidat... Nemám vůbec nic proti používání camo obleků, hejkalů /mimochodem toho hejkala považuji zejména pro lov strak za vůbec nejlepší řešení/, případně součástí vojenského oblečení, o bezpečnostních oranžových doplňcích ani nemluvě. ALE myslivecké oblečení, přesněji řečeno uniforma, má z hlediska tradic svoji nezastupitelnou funkci. Když se podíváme na vojáky, také vidíme, že rozeznávají uniformu bojovou a slavnostní, ve které by vytáhl do boje proti nepříteli pouze potenciální sebevrah. Tím, že na sebe vezmu mysliveckou uniformu, vlastně veřejně deklaruji svou stavovskou příslušnost. Např. v sousedním Polsku existuje dost mysliveckých sdružení, jejichž členové mají své jednotné uniformy, které se třeba spolek od spolku nějak liší, ale v každém případě se jedná o uniformu mysliveckou, což je zřejmé na první pohled. Ale rozhodně nechodí jednotně oblečeni na hon, tím méně na individuální lov. Myslivecká uniforma by měla být určena především pro slavnostní příležitosti - návštěvy výstav, plesy, pohřby, VČS a ostatní myslivecké akce. Nejlépe je to vidět na používání klobouků, které jsou snad nejtradičnější součástí mysliveckého oblečení. Určitě nejsem sám, kdo do lesa nosí oblíbenou omšelou hučku a na parádu klobouk "hodobóžový", s odznaky a jinými parádičkami. A v obou případech jde o totéž, i když každý vypadá jinak. Samozřejmě, že i když jdu na čekanou či šoulačku, obléknu se tak, že je na mně k poznání, že jsem myslivec, tím spíš na společný hon - ale pokud vím, že mě čeká prodírání houštinami, vůbec se nebudu rozpakovat vzít si na sebe ty zatracované maskáče, beztak přes ně natáhnu reflexní vestu. Ale to, že se někdo za svou příslušnost k myslivcům stydí, jak zaznělo hned v úvodu předchozího příspěvku, považuji za velice smutné...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od Zdenek41 »

To Fesoj pod to se podepíšu...
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od SamanFalco »

No když jsem byl i očitým svědkem spousty mysliveckých prasáren, tak se nediv... nevím jak třeba obhájíte hon na bažanty, kde vám z křoví dva - tři lidi vyhazujou bažanta před řadu střelců rovnou z klece, bažanty, který předtím pochytali ve volieře...jenom stačilo ještě přidat HOP :-( Nedivte se, když se nehodlám začlenit do takového spolku, v ČMMJ jsem v podstatě z nutnosti... Co je vám platný frak, když se každou chvíli najde ho.ado, co to pošle proti řadě honců? Jak můžu být hrdý na český myslivce, když do dneška je stovky z nich schopný střílet po dravcích? včetně sokolů, orlů, orlovců?...nebo jim vytřelovat hnízda?...házet otrávený návnady pod hnízda! A co v bažantnicích používaný nelegálně železa a koše? Atd... No jestli se za todle nestydíte, tak já tedy ANO... proto jsem zavrhl českou myslivost! K čemu tradice, když chybí zoodpovědnost, morálka a úcta? K čemu je pak to nafintěný oblečení? To raději budu lovit s bandou indianu v červených flanelkách...
Jo a chtěl bych Vás ortodoxní myslivce vidět, jak by jste se koukali na sokolníka v TMAVĚ MODRÝM sáčku v honitbě - protože to je zase naše tradiční barva :wink: ... no co by jste mu řekli? že nectí tradice české myslivosti? nebo ať se jde převléknout? :lol: To by mě fakt zajímalo... POŘÁD JDE VÍC O LIDI, NEŽ HADRY!!!
Ale je fakt, že uniforma je tak akorád na ples...
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od Zdenek41 »

Podívej vše je o lidech...podiv se okolo sebe třeba i vysoko a člověk by musel ble..jt.To,že se pouštěj bažanti z beden a divočáci z transportek to je vše o komerci a k té se jaksi myslivec alespon mojeho jména nehlásí.A co se týče dravců a vašich stejnokrojů mě vůbec nevádí,dravec na pesti,krásné ženy v klobouku neni jen o majestátnosti toho či onoho dravce,ale trochu historie a tech tradic taky.Nechce házet všechny lidi do jednoho pytle.A bejt zapšklej na celý svět a prosazovat jen svoje.Ono v současné době člověk přestal poslouchat toho druhého.A co myslíš,že to zplodí..... :wink:
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od SamanFalco »

Bohužel todle není vždy jenom o komerci, ale děje se to i v mnoha sdružení...a pak to nazývají myslivostí.. No takže se hlásiš k myslivcův, ale zároveň se jich taky straníš - akorád já to dělám malinko víc otevřeně a provokativně... Ono se stačí zeptat laické veřejnosti, jak kouká na myslivce...a za tenhle obrázek si mohou sami...a nedivím se...
Je to padlí na hlavu - snažíte se mermomocí nevypadadat jako vojáci, ale přesto se chcete navlíkat a běhat po lese v uniformách? Kvůli loveckým maskáčům se mnozí můžete pos..., ale třeba taková zelená vojenská uniforma by vám vlasně nevadila... :-D ...
A zeptám se jinak, to nemáte dostatek tolerantnosti, aby jste neposuzovali člověka podle toho co má na sobě? Aby jste dokázali tolerovat i jiný styl a tradice lovu? protože ty český, mi jsou dost cizí... Proč se víc dbá tady na zevnějšek, než na to jaký kdo je, jak se kdo chová... odsuzuje te tady kde koho, kdo přijde v camu, nebo maskáčích... Pomaluje je chcete vylučovat z honů, nebo dokonce vylučujete - ono, jestli mám být perfekcionista, není to náhodou dokonce protizákonný, vylučovat někoho kvůli oblečení? - diskriminace že...schválně co na to nějaký právník jestli je tady :lol: ...

PS: Zdeněk: A bejt zapšklej na celý svět a prosazovat jen svoje.Ono v současné době člověk přestal poslouchat toho druhého.A co myslíš,že to zplodí..... No nemyslíte že s tím spíš máte problém vy? mě uniforma - stejnokroj nevadí - dokud mi ji nikdo nenutí oblíkat! Píšeš tady o poslouchání druheho, ale přitom nutíte někoho, aby chodil tak jak nechce - třeba se tak dokonce cítí jako blbec... a neslyšel jsem nikdy o tom, že by někdo v maskáčích, rejpal do někoho v mysliveckým... ??? nějak se - tě nechápu...
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak to je pak s tebou těžké,prvně si přečti příspěvek Fesoje pak co jsem pod to napsal já a pak co jsem zase napsal já.A myslím,že to pochopíš.
Když ne tak ti to napíšu ve stručnosti znova.Jako pracovní-lovecký oděv mi nevadí jakékoliv doplnky či oděvy,které zjednoduší lov jsou učelné a praktické.Sám jsem mezi prvníma začal propagovat vesty reflexní u nás na okrese.I jsem byl v té době v nevůli.Dnes doplněk v celku běžný.U mě na honě,nahánce si nikdo nedovolil za 15 let střelit do leče a po řadě.Je to o lidech o přípravě lečí a vedení.Kamizola jako taková je pouze na sváteční či smuteční příležitost.Ty taky nepůjdeš s Rarohem na dvůr Opočna v modrákách.Ta uniforma je tradiční něco jako cech.Tobě se třeba nelíbí,ale na takovém pohřbu se odlišuješ od stavu občanů a ukazuješ tím,že myslivec se přišel rozloučit s kamarádem a podle dalších umiforem tu nebyl sám.Na hasiče taky nadáváš?Jsem z větší vesnice a domorodci tady na myslivce nepohlížejí nijak špatně.Horší je to u lidí,kteří se sem přistěhovali.Těm se nelíbí,že psi nemůžou běhat,kde chcou.Že na běžkách štvou zvěř,že se po nocích toulají na čtyřkolkách lesem.S koněma jezdí lany at je to pšenice a nebo kukuřice.Vše se snažíme řešit v pohodě a klidu.Jsou vždy první,kteří zvedají hlas.Demokracii si každý vykládá po svém.V každém společenství se najde pár lidí,kteří udělají průser vezou se s nima i ostatní.Nevím zda jsi byl ve škole v Písku protože to vypouštění bažantů a prasat znám z vyprávění studentů.Ne že by s tim škola měla něco společného.Školy v Písku si vážím vím,že vychovala dost kluků lesníků na vysoké urovni.A jsem s nima dost často.Také nosí uniformy.Myslíš,že ty maskáče nepocházejí z určité uniformy?Všechny nebo se od ní odvíjejí.Nebudu tě nijak přesvědčovat.Každý máme to svoje.A myslím,že s neprotiřečím.
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od SamanFalco »

Jj přesně jsi se trefil...vyhazování bažantů se dělo běžně na polesí a škola to organizovala... :-D :-D :-D teda a abych byl přesnější, tak i na Orlíku to lítalo z beden, přímo před laufy...tam také pravidelně prali po honcích - rok po nás začali používat reflexní vesty, protože někdy to bylo o držku (fakt vás to docela znechutí, každou chvili dělat down), ale skoro nikdo se neměl k tomu nějakýho italkýho-německýho či jinýho šmejda seřvat - platil... Ale tady snad nikdo nezpochybňuje význam uniformy při příležitostech jako plesy, pohřby, svatby atd. ... sic to není v názvu, ale není myšleno spíš použití camo - maskáčů a to hlavně loveckých maskáčů při společných honech? resp. je-li to už přijatelné, když uváží tu obrovskou produkci zaměřenou na lovce - a paradoxem je, že ty nejkvalitnější výrobky dost často nejsou jenom zelený... To pak rapidně zúží výběr ne? A pořád tu narážím na to, jestli je tedy správné, někoho v maskáčích s jakýmkoliv vzorem nějak diskriminovat...
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od fesoj »

Ač dnes nejsem sokolník, tento způsob lovu mě fascinuje, fandím mu a něco málo o tom vím, vždyť jsem už v r. 1967 měl tu čest být jedním z delegátům ustavujícího sokolnického srazu v Opočně. Ale protože jsem se vydal později jinou cestou, má znalost sokolnické problematiky ustrnula na základní a spíš teoretické úrovni a proto se ptám : Teprve dnes jsem se dozvěděl, že tradiční barvou sokolníků je modrá. Z čeho tato tradice vychází ? Nechci rýpat, nezpochybňuji, jen bych si rád rozšířil své myslivecké znalosti.
A co se týče toho vyhazování bažantů z košů před hlavně střelců - jednou jsem byl také na honu, kde se tohle provozovalo a po celou dobu takové "leče" jsem nevzal flintu do ruky. To není myslivost, to je jen střelba do živých terčů, která nám může nadělat jen a jen zbytečné nepřátele a to by si měl každý, kdo organizuje podobnou pitomost, uvědomit. Když jsem byl zaměstnán v kladrubské bažantnici, vypouštěli jsme cca 4.500 kusů a považovali jsme za samozřejmost, že na honech nebyl znát v létavosti sebemenší rozdíl mezi vypouštěnými bažanty a těmi, kteří se vylíhli a vyrostli v přírodě, což oceňovali i zahraniční lovci. Možná, že to zní trochu nadneseně - ale to nám kázala naše myslivecká a bažantnická čest. Já se za to, že jsem myslivec, rozhodně nestydím - a koho svrbí, ať se drbe...
Naposledy upravil(a) fesoj dne ned 16.12.2012, 23:01, celkem upraveno 1 x.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Myslivecká kamizola vs. maskáče

Příspěvek od SamanFalco »

Modrá vychází z oblohy...a byla to v podstatě barva jediný oficialní uniformy pro sokolníky, ta byla používána ve Francii na královském dvoře :wink: ...asi taková modrá :mrgreen: , ale po pravdě, nikdy jsem jí na nikom neviděl... :-D asi vyšla rychle z mody :lol:
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Odpovědět