Strakolap

Kdo co používá a jak mu to funguje :-)
shadow55
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: ned 06.7.2008, 16:06

Re: Strakolap

Příspěvek od shadow55 »

Nevíte někdo, jak by se dal vyrobit tento sklopec. Líbí se mi více než ten o příspěvek výše. Do tohoto věřím, že straka vlítne.
http://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/ ... a/d-76922/ . Akorát pořád podle fotek nechápu jak funguje ten spouštěcí mechanismus. Neumíte někdo podobný sklopec na stejném principu vyrobit? Klidně bych ho i odkoupil od Vás za nějaký peníz , ale za kolik to v obchode prodavaji je pro me moc 2.500Kč. Nebo alespon foto podrobné jak ty dvířka vyrobit + pokud by nekdo vedel, co je vse na to potreba případně i postup. Děkuji moc by mi to pomohlo.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Strakolap

Příspěvek od Posmiros »

já si asi vyrobím podobnej jako tenhle
Obrázek
Obrázek
Obrázek
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
David.cze
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: ned 05.1.2014, 23:07

Re: Strakolap

Příspěvek od David.cze »

Zdarec, jestli jsem to správně pochopil, tak když jako návnadu ve strakolapu použiju cokoliv krom živé straky, tak je podle zákona vše v pořádku a nikdo nemůže říct ani prd? 8) Myslím si že je to určitě dobrý způsob jak snižovat stavy strak, ale nerad bych se rozmístěním těchto zařízení po honibě dostal do nějakého problému....lidi sou různí :wink:
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Strakolap

Příspěvek od Tim »

Myslím, že pokud tam dáš třeba zbytky z uzený makrely, tak se ničeho špatnýho nedopustíš :wink: Já ani tak nemám strach z reakce lidí na chytání strak jako z toho, že veškerá energie a veškerý čas vložený do výroby strakolapu přijde vniveč, protože až to nějaký zvědavec najde tak straky vypustí a strakolap zničí :(
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Strakolap

Příspěvek od fesoj »

Zde vyobrazená zařízení vesměs fungují na principu nějaké spouště, která za chycenou strakou zavře dvířka. Ale strakolap, který byl kdysi, ale opravdu kdysi dávno vyobrazen a popsán v Myslivosti, fungoval úplně jinak Jednalo se o poměrně velkou klec, spíše voliéru, ze všech stran potaženou pletivem s tak velkými oky, aby jimi bez problémů pronikli dovnitř i ven drobní pěvci, ale straka už ne. V jedné ze stran jsou dvířka na vybírání úlovků. Strop byl tvořen čtyřmi lichoběžníky sbíhajícími se dovnitř k obdélníkovému otvoru, kudy mohla straka vniknout dovnitř. Jeho šířka musela být menší, než rozpětí stračích křídel.Ten otvor byl přehrazen šprušlemi cca 6 - 7 cm od sebe /ale tou vzdáleností si nejsem úplně jistý, přece jenom jsem to viděl před dost dlouhou dobou/. Na dno pohodím návnadu, nejlépe něco masitého, v dostatečném množství, mohu přidat i nějaké to zrní pro drobné pěvce - pro ty to zároveň funguje jako krmítko. Když to objeví straka, snaží se dostat dovnitř, ale skrz pletivo to nejde. Nakonec se odhodlá vniknout dovnitř jediným možným způsobem, a to shora mezi příčkami žebříčku. A je chycena, protože zpátky mezi příčkami neproletí a zachytit se v pozici hlavou dolů neumí. Důležité je volit správnou velikost ok pletiva, aby chycená straka nebo sojka nemohly povraždit ptáky, kteří tam vnikli před nimi. Je samozřejmé, že první chycená straka zároveň slouží jako volavý pták pro další, ale zákon tím neporušujeme, protože jsme ji tam za tím účelem nevložili. Co se týče celkových rozměrů strakolapu, čím větší,tím lepší. Jen se divím tomu, že toto prastaré zařízení asi dnes už nikdo nezná a nepoužívá.
Kritériem pravdy je praxe.
A.Kasparek
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: sob 02.10.2010, 7:12

Re: Strakolap

Příspěvek od A.Kasparek »

Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Strakolap

Příspěvek od fesoj »

Děkuji, to je přesně ono !
Kritériem pravdy je praxe.
David.cze
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: ned 05.1.2014, 23:07

Re: Strakolap

Příspěvek od David.cze »

Díky za info a eště mě není úplně jasný jak je to s dobou lovu.....řekl bych, že je možný to používat jen v době lovu Strak :) A taky když nějaký chytnu, tak co s něma? Někdo mě je po jedný vypouští a já střílím nebo je na to nějaká jiná vypracovanější metoda? :D
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Strakolap

Příspěvek od fesoj »

KAŽDOU zvěř, tedy i straku, je možno lovit jen v zákonné době lovu - a co se týče toho, co s ulovenou strakou, najdi si téma Jak lovíte vrány a straky, tam se o tom dovíš spoustu.
Kritériem pravdy je praxe.
David.cze
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: ned 05.1.2014, 23:07

Re: Strakolap

Příspěvek od David.cze »

Jasný a díky za info :)
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Strakolap

Příspěvek od Perník »

jaká je velikost otvorů na tom žebříčku? podle videa mi příjde že tak 15 cx 15cm.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Strakolap

Příspěvek od Zdenek41 »

Jeto vlastně vrš na pernatou.A funguje.Já to dělal 15 cm.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Strakolap

Příspěvek od Klein »

Lápák na straky, který zde na začátku popisoval Jura ve svých příspěvcích, je v podstatě taková zmenšenina jestřábího koše.

http://www.policie.cz/obrazek/galerie-f ... i-kos.aspx

Spodní kosntrukce lapáku byla tvrořena z klasické dřevěné bedínky, která se položila dnem vzhůru a místo samotného dna se udělal otvor pro padací víko. Samotné víko bylo z železné konstrukce obalené pletivem (podobné jako na obrázku). Doprostřed bedny se podélně umístil kolik na kterém byla umístěna destička s návnadou.Další kolík, který stál zvrchu jedním koncem na destičce podpíral zároven druhým koncem víko lapáku. Poté co straka skočí na destičku, tak uvolní kolík který podpírá víko. Viko se poté zaklapne a straka je lapena.

Ps: Jelikož diskutéra Juru znám osobně, tak jsem měl možnost tento vyrobený lapák vidět na vlastní oči. Jeho zhotovení je velmi jednoduché a opravdu funguje. Jedinou vadou na kráse je snad to, že tento lapák polapí pokaždé jenom jednu jedinou straku, takže se musí častěji kontrolovat. :wink:
Odpovědět