Vábení lišek

Kdo co používá a jak mu to funguje :-)
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vábení lišek

Příspěvek od fesoj »

Kamarád postřelil v noci lišáka - prý kapitálního. Následující den neměl čas, tak dohledával o den pozděii. Na sněhu barvy dost, myslel no problém - a lišáka nemá. Údajně mu ho sebral vlk !
Kritériem pravdy je praxe.
Glen
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: stř 07.1.2015, 14:50

Re: Vábení lišek

Příspěvek od Glen »

Podle mne ještě kaňkování probíhá,včera cestou na posed jsem na poli ulovil lišku pomocí dvojnožky z lískových prutů,cca na 150-170 m,z kulobroku 65R,SPCE.Minulý týden se mi povedla rána s posedu na lišku přibližně na 220 m, opět kulobrokem, obě čisté průstřely.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Vábení lišek

Příspěvek od Choochoo007 »

Tak jak popisoval figi na zacatku tema tak vcelku funguje vabeni "na hubu". Letos jsem zacal vabit vice tzv. " na hubu" kdyz jsem lisku videl a byla dale nez bylo nutne a celkem to dobre to fungovalo. Z letosnich 12 ulovenych lisek na to slysela vetsina, liscata snad 100%.
Pred lety jsem takto navabil lisce pres den v lete bez pusky na strnisti, ale pri cekane jsem si nikdy moc netroufal. Volbou bylo vetsinou lisku radsi nezradit. Dnes doporucuji i kolegum, vabit na hubu a nese to ovoce. Jen se nebat a zkouset treba na lisky co odchazi atd., kdy by jinak odesla stejne. Darit se zacne urcite :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Drahoš
Častý návštěvník
Příspěvky: 61
Registrován: úte 05.2.2008, 9:22

Re: Vábení lišek

Příspěvek od Drahoš »

Zdravím kolegové.Vábení především lišek mě baví,ale úspěšnost kdy mohu potvrdit,že lov byl u mne úspěšny díky vábničce bude tak do 30%.Z vábniček mám jako kdysi první,kdy jsem si řekl,že vábení zkusim, kombinovanou od Hubertus - vřeštidlo-myškovačka.Myškovačka určitě vede u liščat,tam je na obeznaných liščatech velmi dobrá úspěšnost.Vřeštidlo je laditelné, no stejně mě moc nenadchlo a zřejmě i dospělé lišky.Ale jeden úspěch byl.Dlouho jsem jinou neřešil až zhruba před dvěma lety jsem pořídil vřeštidlo PC4 od Dana Thompsona.Krásná věc ze dřeva s parádním zvukem,až mě samotného překvapila z mého pohledu věrnosti.Zajdové hned kontrolují kde se co kolegovi děje.Co se týká přivábení lišky určitě funguje.Ale i když je uváděná jako z řady nejslabší(400m :) už vím,že na 100m je asi moc.Přivábil jsem lišku z větší vzdálenosti,na 120m zastavila a já zopakoval.No myslím,že mě tehdy na posedu vyhmátla.Dokázala podle intenzivniho zvuku ověřit kde jsem.Moje chyba.Ale od té doby pokud sedím poblíž krytiny jsem opatrnej.Ale ze dva úlovky jsem jí připsal.K tomu nějaké přivábení se zrazením díky liščím smyslům.V zimě 021 jsem koupil Nordic Heat.Hlas lišáka dobrý, vrnění feny mě moc nejde.Před vánoci jsem odpovídal skolením lišákovi,přivábil jsem ho ze 300m odhadem do vzdálenosti 40m.Bohužel mě šel v ústrety okrajem lesa.V létě bohužel díky vytíženosti jsem objednal pozdě srnčí vábničku Weisskirchen.Též pěkné provedení dřevoJeden nelovecký zažitek jsem stihnul.Přivábil jsem z kukuřice srnce.Bohužel díky pozdnimu šeru už řadně nepřečetl.Nyní jsem se znova obratil na Nordik a objednal ptačí nářek.Je na cestě.Pokud ji zvládnu, mohla by být užitečná.Rozhodoval jsem se mezi ní a ptačím nářekem od Weisskrichena.Nordic zvitězi větší variabilností.Úspěch vábení záleží na více známých okolnostech a zvládnutí vábničky.Jsem ale přesvědčen,že dobrá vábnička s dobrým vábičem :) lov dělá úspěšnějším a hlavně napínavějším a o to jde.Osobně je nepoužívám vždy když jdu lovit,mám je jako zpestření.

Tak dnes dorazila Nordic Crying Bird.Teda ta se rozměrem v kapse neztrati . Ale z mého pohledu a naši kočky super.Běžně zvládnutelná.Variabilni pro vice zvuků.Fouknete z druhé (široké strany) a máte zvuky zeslabené.Nevím teda jak zvuky mnou a vábničkou vyluzované ocení dravá :D Takže se budu těšit na ostrý test někdy v budoucnu ve vhodný době.
Naposledy upravil(a) Drahoš dne sob 11.2.2023, 19:45, celkem upraveno 3 x.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Vábení lišek

Příspěvek od precechtel »

Křičící pták, dle mé zkušenosti v lese ok, několik lišek a kuna, v polní honitbě nic. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Vábení lišek

Příspěvek od Choochoo007 »

U toho ptaciho kriku bude asi zalezet i na dobe, asi ideal nekdy od jara do leta, kdyz jsou mladata. Take mam, ale vzdy si na ni vzpomenu v blbou dobu, takze zatim ji nepricitam zadny uspech
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Vábení lišek

Příspěvek od figi »

Ptačí nářek funguje celoročně, dle mé zkušenosti v lese i na loukách a obvykle dobře.
S vřeštidlem (zaječím i králičím)se musí spíše opatrně, některé lišky reagují velmi váhavě z obavy před silnějším predátorem, nebo dělají, že neslyší. A některé běží až mám obavy že do mně narazí. Také mi přiběhly tři najednou, každá z jiné strany. Vřeštidlem vábím vždy pouze jednou, neopakuji, zajíc v přírodě také umře jen jednou. Jak se dá liška do pohybu ke mně, pak použiji obvykle ptáčka, dělám pauzu. Pokud si sedne a pozoruje, tak po pauze opět ptáček.
Dobrá a opakuji dobrá myškovačka je naprosto nejlepší, přijde každá a na pár kroků.

Naprostá většina vábniček bude dobře fungovat pouze tehdy, když dokáži napodobit opravdu zoufalý smrtelný nářek, a to i u napodobení druhů, které u nás lišky už neznají (králík). Není důležité, jaký hlas napodobuji, ale právě to, abych se vžil do toho umírání a to napodobil. Vyjímkou je pouze myš, kde napodobujeme jen normální hlasový projev myši a samozřejmě i skolení, které také funguje celoročně.

Vábniček mám opravdu hodně, osvědčily se a používám už jen vřeštidla a ptáčka od Klause Demmela a myškovačku z Polska - vše od Pavla Kumžáka (nordikpredator). Pavel který loví ročně kvanta lišek právě vábením a také Vašek Svoboda mi svými radami pomohli k tomu, že jsem obvykle úspěšný při vábení. Možná bychom společně mohli v Lysé zkusit jako bod programu blok o vábení lišek.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
schmetterling
Nový návštěvník
Příspěvky: 36
Registrován: úte 20.4.2021, 10:02

Re: Vábení lišek

Příspěvek od schmetterling »

Chlapi, túto zimu sa chcem intenzívnejšie venovať líškam, nakoľko stavy drobnej zveri u nás rapídne klesajú, kým líšok stúpajú. Aké vábničky by ste mi ako úplnému začiatočníkovi v love líšok vábením odporúčali? Chcel som si objednať set od Nordiku, no po prečítaní tejto diskusie pochybujem o správnosti výberu a skôr by som volil niečo od D. Thomsona alebo od Clausa...

Ďakujem za odpovedi!
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Vábení lišek

Příspěvek od Klein »

Zdravím letos jak napadne sníh tak to vábení také zkusím. Tentokrát prostřídat více míst za jeden večer, protože dobrých mrazivých večerů navíc ještě v době před kaňkováním a po kaňkování bude nejspíš pomálu. Jinak jsem se chtěl zeptat jaké máte zkušenosti s vábením kun v zimním období ? Kuny mě vždycky přišli na ptáčka v létě, ale v zimě zatím nikdy.
Olinzak
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: sob 17.12.2022, 8:39

Re: Vábení lišek

Příspěvek od Olinzak »

Zdravím,
používám vřeštidlo zaječí/králičí, tj., Nordik predator. Kdybych si teď kupoval novou, asi bych šel do verze mini, ovšem určitě do předladěné varianty. Jak to chodí? První léta nic, ale to jsem neměl termo.... Momentálně jsem přivábil docela dost lišek, ale jak je psáno dříve. Některé reagují až moc, některé jakoby nic neslyšely. Stalo se mi naposled, že šla rychle přede mnou ve vojtěšce a za 3/4 hodiny mě obešla a vylezla 20m od kazatelny z druhé strany. Tam, ale měla pro ni příznivý vítr a až byla daleko už na vábení neslyšela. Přišla, ale z druhé strany ihned druhá. Držela se ale tak okraje lesa, ač blízko nešlo lovit. Podle mě je potřeba opravdu procítěně vábit a nejlépe se u toho na kazatelně otáčet. Vždy pamatovat na to, že to, že ji nevidím, neznamená, že nedošla ;-) Každopádně jsem díky vábničce zažil hodně mysliveckých zážitků, např. když je "uplně mrtvo" a chci jít domů tak to při bezvětří zkouším....
Hodně úspěchů ;-) Olda
Odpovědět