Mechanický výr

Kdo co používá a jak mu to funguje :-)
Odpovědět
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Mechanický výr

Příspěvek od curil »

máte někdo zkušenost jestli to funguje a nalétávají na něj vrány,straky atd. ?dík (nejde o lov)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: mechanický výr

Příspěvek od BwanaHunter »

osobně jsem to nezkoušel, ale předpokládám, že by to fungovat mělo. Jednak fungují jiné balabány, proč by tenhle nefungoval, jednak vycpaný výr poháněný lankem se používat na výrovku už za první republiky. Holt naši předci neměli naše technické možnosti... :)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: mechanický výr

Příspěvek od curil »

nikdo nepíše,asi ho nikdo nemá :-).
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: mechanický výr

Příspěvek od TomF »

http://www.youtube.com/watch?v=txN0X-DWKPQ
Na videu je vycpaný, který se nehýbe a straky i vrány nalétávají. A řekl bych, že rozdíl mezi plastovým (který ještě hýbe křídly) a vycpaným nebude markantní rozdíl. Než to prokouknou můžeš fotit anebo střílet.
Pamatuju, když jsem jako malý chodil s tátou, měli jsme ale živého výra. Vypadl z hnízda a měl něco s letkou, takže nebyl schopný létat. Docela hlasitě klapal klovcem a to si myslím, že je další věc, která dráždí ostatní pernatou.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: mechanický výr

Příspěvek od fesoj »

Jako dítě jsem bydlel ve škole a když byla příhodná konstelace hvězd, "vypůjčil" jsem si z kabinetu vycpaného puštíka /výra jsme tam neměli/ a šli jsme na "výrovku" na školní zahradu. Lovili jsme vrabce vzduchovkou a padlo jich dost, dokonce - a to vždy byla sláva - se nám někdy podařilo střelit i sojku. Byly to nezapomenutelné zážitky, zejména ten, když jsem se snažil kamarádovi zabránit ve výstřelu na sýkorku, strčil jsem mu ruku před lauf, diabolka vnikla do posledního článku levého prostředníčku a zarazila se pod nehtem. :mrgreen: Je tomu již 50 let a mohu říci, že větší bolest jsem v souvislostí s myslivostí nezažil. Byl jsem kousnut postřelenou kočkou, na zápěstí mi sklapla železa, spadl jsem z posedu a natloukl si žebra - ale ta diabolka pod nehtem byla bezkonkurenčně nejvýživnější :!:
Kritériem pravdy je praxe.
Vocas
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: sob 18.2.2012, 14:12

Re: mechanický výr

Příspěvek od Vocas »

Já výrovku vyřešil podle svýho,vzal sem doma vycpaný káně utrhl mu hlavu místo ní udělal hlavu z molitanu nabarvil přidělal oči a ružky ahurá do honitby vejra nainstaloval na balik slámy a sebe do kopřiv .Asi po hodině přilétlo kaně ale žádný nálet se nekonal jen z dálky asi 50m pištělo.
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: mechanický výr

Příspěvek od TomF »

A kdo mi vysvětlí, proč je výrovka zakázaná? Pochopil bych to v souvisosti s živým výrem. To pro něj je určitě stresující, když na něj nalétávají všemožní ptáci a ještě ke všemu se po některých střílí. Ale proč je zakázaný i lov s umělou atrapou?
Včera jsem zvedl z jednoho remízu odhadem 50 ks strak, spíše víc, ale nerad přeháním. Sýkorky jsem tu neviděl ani nepamatuji, kosáků je zatím dost (ti se ale nedají tak snadno jako ostatní zpěvní ptáčci, nasraná kosice útočí i na člověka, který je v blízkosti hnízda), vrabce jsem také dlouho neviděl a o ostatních vzáčnějších druzích nemá smysl mluvit. A co asi dokážou s bažantím hnízdem anebo koroptvím, které se u nás po letech znovu objevují...
Po strakách se jednou dvakrát střelí a už jsou opatrné. Tedy snížit jejich stav "šoulačkou", ale i čekanou je hodně těžké.
Vím, že ještě když byla výrovka povolena resp. nezákázána, tak mnozí stříleli i dravce (káně, orel, poštolka - ta chudák padala nejvíc, asi pro podobnost své silulety se strakou, ale i kvíčaly atd.), ať už omylem nebo schválně - je tedy i toto důvodem, proč to zakázali?
Já totiž vážně přemýšlím, zákon nezákon, že na nějakém odlehlém místě dám maketu výra a začne lov, protože na vábničku už nereágují (jak zavábím, tak ztichnou-vědí co je čeká), dostat se k nim na brokový dostřel je nemožné a malorážkou, kterou ani nemám, by se nedali střílet, protože hřadují v hustých keřích, remízech, že by se k nim ta kulička přes ty větvičky ani neprokousala.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: mechanický výr

Příspěvek od fesoj »

Ano, máš pravdu - výrovka byla zakázána mimo jiné i proto, že tam padlo i dost chráněných a vzácných druhů. Ovšem co se týče pozorování a monitoringu výskytu dravců, případně jejich odchytu do sítí za účelem kroužkování, je výrovka k nezaplacení - a s mechanickým výrem, pokud se nejedná o lov, jejímu využití nic nebrání.
A to, že pro živého ochočeného výra by byl lov na výrovce stresující, to je pouhý blábol ! Náš služební výr v kladrubské bažantnici se na každou takovou akci vyloženě těšil, jak uviděl přepravní bedýnku, hned ožil a sotva jsme ji otevřeli, hned byl uvnitř.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: mechanický výr

Příspěvek od Klein »

Umělý balabán výra nemusí být špatný, ale nikdy nebude na úrovni výra vycpaného s pravým peřím a už vůbec né na urovni výra živého. Ptáci nejsou blbí a dokáží rozpoznat umělou hmotu od peří. Znám jednoho ornitologa, který použivá spíše vycpané sovy, protože umělé nejsou pro vábení tak atraktivní... :wink:
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: mechanický výr

Příspěvek od Klein »

Zajímalo by mě, jestli je vůbec možné s umělohmotným výrem u nás lovit krkavcovíte (vrány, straky). Mohlo by se to pojmout, jako lov pomocí balabána, stejně jako v případě lovu vran, nebo holubů, kde se loví na umělohmotné makety napodobující jejich druh.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: mechanický výr

Příspěvek od fesoj »

Bohužel , asi bys narazil. Lov za pomoci vycpaných nebo umělých balabánů je u nás sice povolen, ale s jedinou výjimkou a to je právě výrovka. Určitě by se našel nějaký ten ekomagor, který by se Tě snažil popotahovat - a dost možná, ýe i úspěšně.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět