sokolnický pes

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

sokolnický pes

Příspěvek od sladoch »

Ahoj, zajímalo by mně, jací psi jsou vhodní pro sokolnictví. Vím že sokolníci používají pointry, ale zajímalo by mně, jací ještě. A prosím, nekamenujte mně jestli jsem diskusi špatně umístil :D .
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: sokolnický pes

Příspěvek od fesoj »

Podle mne lze použít jakéhokoli ohaře, který bude plnit dva základní předpoklady : 1/ pevné vystavování, 2/ na spolupráci s dravcem musí být zvyklý, v opačném případě by se mohglo lehce stát, že pes napadne dravce vážícího kořist nebo - v horším případě - bude napaden sám /mám na mysli především orly/. Ale pokud vím, individuální lov drobné zvěře loveckými dravci se běžně neprovádí, s výjimkou letiště. A není mi známo, že by nějaký sokolník využíval kombinaci stavěč - orel.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: sokolnický pes

Příspěvek od Leon »

Orel a pes se nedá použít jedině že by jsi chtěl mít děravýho psa.Jinak dnes už pomalu nic jiného až na vyjimky než pointry a setry při lovu drobné s dravci neuvidíš díky problémům s vystavováním u kontinentálních ohařů
CZ 550 american 308win.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: sokolnický pes

Příspěvek od crif »

Orel a pes to nejde dohromady. Psy vidíš jen se skupinami kde je jestřáb, sokol či raroh. Povícero s posledně dvěma zmíněnými. Jak jistě víš, tak orel zvládne daleko větší kořist než je sám. A jestli je to srnčí zvěř či pes, to nerozlišuje. Pro něj je to pouze kořist.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: sokolnický pes

Příspěvek od precechtel »

s těmi orly je to holá skutečnost, ono se to nikde nepublikuje, ale každoročně na srazu sokolníků v Opočně je orlem ulovený nějaký pejsek, osobně jsem neviděl, ale z doslechu prý až do velikosti labradora..., tedy nejen nějaké jorkširy či jezevčíky, o srnčím nemluvě. F.
politice a politikům zmar
tondaa
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 24.2.2013, 15:31
Bydliště: olomoucko

Re: sokolnický pes

Příspěvek od tondaa »

Pokud vím, psi se u sokolničení používají k vyhledání -vystavení- zvěře. Po vyražení se pouští dravec (v tu dobu už je pes na vodítku)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: sokolnický pes

Příspěvek od BwanaHunter »

precechtel> a to jsou psi těch sokolníků, nebo náhodných kolemjdoucích? (Tedy ne že bych si myslel, že sokolníci vodí na hon yorksheery... :D Jinak z doslechu, ale důvěryhodného, vím o jezevčíkovi na kterého zaútočil večer výr, divoký, jezevčík přežil. A o yorksheerovi, kterého v dohledu paničky odnesl orel mořský, toho už neviděla.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: sokolnický pes

Příspěvek od crif »

Co jsem třeba viděl já, tak u sokolovitých to moc neplatilo. Pes když vystavoval, tak byl buď dravec dávno ve vzduchu a jen sledoval co se pod ním děje....jde o souhru vůdce- pes - dravec. Nebo to bylo také tak, že pokud pes pevně vystavoval, tak se teprve pták pustil do krouživého letu. Chvíli se počkalo a pak dal vůdce psovi povel ke zvednutí zvěře. Bez uvázání bylo vše. Pes byl tak dávno naučený, že třeba po pohybu zvěře rovnou daunoval. A víš, že vůdce musí co nejrychleji k dravci, když váže kořist a odebrat mu ji(což třeba neplatí např u sokola a jeho první kořistí). S uvázáným psem si tohle nedovedu moc představit..... Ale vždy byl pes dávno naučený, že těch dvou se nesmí ani dotknout. I když se taky stalo, že byl aport s oběma naráz :lol:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: sokolnický pes

Příspěvek od Leon »

Přesně grife
CZ 550 american 308win.
Kvido
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 06.8.2013, 19:29

Re: sokolnický pes

Příspěvek od Kvido »

Nejčastěji používané plemeno je asi pointr , pak třeba č. fousek , bretaňák , sem tam kraťas, a.setr,... Lov se sokoly - na vystavenou - pustí se pes, ten pevně vystaví ( někdy i zajíce :-) ),pak se pustí sokol a v dobré pozici pernatou zvěř pes vypíchne. Tam k vystavované zvěři nikdo nechodí a skupina se raději vzdálí a je potichu. Hrozí,že zvěř nebude držet a bude popocházet nebo dokonce vyletí ještě před tím,než sokol nastoupá na pozici. Problém se objeví třeba na Opočně,kdy se jde zase na příkop, kde se lovilo předtím a zvěř už byla přeháněná. Sokol by měl být zvyklý i na jiná plemena psů, jinak se bude na zemi u kořisti cítit ohrožen psem kolegy. Kdo loví v místech výskytu orlů mořských a třeba i káňat a jestřábů , bude rád za to , že pes doběhne k sokolovi na kořisti a lehne si vedle a tím ho vlastně chrání. S jestřábem na zajíce nebo častěji na bažanta - pes vystaví a sokolník i dravec se tak připraví na útok. Podobně i s orlem. Orel je na "svého" psa zvyklý a neútočí na něj. To se ale nedá říci o dalších psech ve skupině. Je tedy na skupině a vedoucím , zda vezmou někoho , kdo má cizího psa ( čumilové , členové spolku, hajný apod.) s sebou na lov. To riziko je fakt velké.
Odpovědět