Německý křepelák vs. anglický špringršpaněl

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
spazsir
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 04.11.2010, 17:42

Německý křepelák vs. anglický špringršpaněl

Příspěvek od spazsir »

Dobrý den zajímá mě váš názor na obě zmiňovaná plemena. Jde mi hlavně o použití při dosledech a honech na drobnou zvěř.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Německý křepelák vs. anglický špringršpaněl

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Na dosled barváře nebo jezevčíka a na drobnou NKO. Hraběcí rada.
Křepeláci mě přijdou moc mohutní, někteří jsou takoví válci jak. Špringl mě přijde elegantnější a díky bílé barvě je lépe vidět v křoví. To muže být v jistých situacích i výhoda. Kudlibabky budou na každém. Obojí mají být primárně slídiči, tj. práce pod flintou. Přijde mě, že hodně lidí-běžných vůdců z křepeláků dělá honiče prasat a jsou to štváči. Kdysi jsem AŠ fenu chtěl. Ale kdyby bylo po mém, tak mám psí ZOO.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Německý křepelák vs. anglický špringršpaněl

Příspěvek od Posmiros »

Trochu to tu oživím.
Dělám aktivně myslivost ve smíšené honitbě s cca 60 ha rybníků a děláme každý rok 400 kachen. Mám 2 feny bordíků, jsou to psi se suprovou povahou, kteří umějí v lese věci (dáme ročně 10-15 naháněk a tak 5 dosledů) :twisted: Dovolil jsem si pořídit psa jen 1x za 4 roky, jinak bych měl doma všechno a manželka by mě asi zastřelila. Tak už pomalu vybírám co si za 2 roky pořídím a jestli nezkusit nějakou změnu :) Nemám moc rád velký psi (jako dítě jsem se psů bál a velký psi mi jsou trochu proti srsti), takže ohaře vyřazuji předem. Křepeláků pár potkávám a úplně to není pes, který se mi líbí, i když ryze prakticky jsou to super psi. MMO by ještě připadalo v úvahu i se mi líbí, ale furt je ohař. Hledám psa, který se mi libí, byl by dobrý na kachny, doma s mírnou povahou vhodnou k dětem a možná by zvládnul i nějaký ty prasata :twisted: A narazil jsem na špringršpaněly, který se mi líbí (jsou takový ladní) a celkem i dle popisů na netu by moje poždavky splňovali, ale reálných setkání jsem s nimi ve své praxi moc neměl :)

Chová taky někdo špringry? Líbí se mi asi spíš Velššpringršpaněl než anglický, jsou tam nějaké zásadní rozdíly kromě velikosti?
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Německý křepelák vs. anglický špringršpaněl

Příspěvek od fesoj »

Oba špringři jsou proti křepelákovi líbivější a při dobrém vedení se mu snad dokáží i pracovně vyrovnat. Řekl bych, že u křepeláka je větší vrozená lovecká náruživost a snad i ostrost, špringři naproti tomu budou poslušnější, nehrozí tolik, že se z nich stanou nekontrolovatelní štváči. Každé plemeno má svá pro i proti a neprohloupíš, když pslechneš "hlas svého srdce". Já jsem například křepeláčkář, ale milovníky špringrů či velššpringrů naprosto dokáži pochopit a fandím jim.
Kritériem pravdy je praxe.
nivo
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 23.2.2008, 21:13

Re: Německý křepelák vs. anglický špringršpaněl

Příspěvek od nivo »

Mám dnes už 14.letého Něm.křepeláka, chovného psa, teda teď už ne, Darka z Lovoše. Shrnu to velmi krátce, nejlepší pes jakého jsem měl, a to jsem už jich par měl např. VOK, AST, Jez.DR(taky chov.pes).Křepelák pracoval od jelenů po bažanty v bažantnici. Vynikající práce po ráně, vynikající orientace. Pes byl, ale denně v lese(jsem lesník) a ze záčátku to bylo náročné na výcvik. Hledání v planých trnkách při honech na bažanty byl nepřekonatelný. V 11.letech na honě zadávil kunu lesní ,kdy všichni ohaři co byli u toho couvli. Dnes už je potřeba křepeláka dobře vybrat. Kamarád choval angl.špringri měl psa, se kterým vyhrál MMŠ v Luhačovicích, výborný pes, pak dovezl ještě fenu z Německa, ale ta už tak dobrá nebyla. Po čase, když viděl kam špringři pracovně směřujou, tak se na ně vyprdl. Dnes má španělské alany. Pracovní špringr v dnešní době už je sen. Na křepelákovi mě vadí jediné a to péče o srst, prostě dlouhosrstý pes je práce navíc. Dnes mám do lesa hanoveského barvaře a taky dobrý, křepelák je naprosto všestranný ,ale lepší bude v tom, kde bude mít lepší podmínky.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Německý křepelák vs. anglický špringršpaněl

Příspěvek od precechtel »

zhruba před dvěma lety sem řešil, že ještě chci většího psa než jezevčíka, ohaře jsem nechtěl, typická práce před výstřelem pro něj dnes není, není zvěř na výcvik. Tak sem měl rozhodovací proces - střední plemeno, slídič, který?
No váhal sem zrovna mezi špringrem a křepelákem, měl sem před očima dvacet let tomu, práci konkrétního špringra při slídění v rákosí, křovinách, práci ve vodě. Náhodně sem potkal celoživotního chovatele špringrů, ve cvingru měl svého dožívajícího, synova ve středním věku a mladého ve výcviku. No se slzou v oku mi sdělil, že špringr už není co býval, těžká komerce, chování městskými paničkami a pánečky, linie pracovní a výstavní atd.. Tak sem si vzal štěně křepeláka......
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Německý křepelák vs. anglický špringršpaněl

Příspěvek od Lotr »

Velššpringršpalěly (WSS) jsem měl dva, oba vynikající vodaři. Druhý lepší než první, toho voda vyloženě bavila a v poli se také osvědčil. Jsme polní honitba s několika kilometry řeky a navíc u řeky bydlím, takže výcvik byla víc zábava než práce. Práce s pernatou ho bavila, dohledaných křídlovaných kachen bylo, našel i ty, které se už nikdo ani neobtěžoval hledat. Proslavil se tím, že z vody za krk přinesl dvě kachny najednou. Následně na to na hlavním honě v prosinci našel ukrytou bachyni se sedmi selaty a doslova je přihnal před hlavně účastníků honu. Nedám na WSS dopustit. Ale situace je taková, jak píší kolegové pode mnou, stává se z toho společenské plemeno a ceny letí raketově vzhůru, za dnešní cenu bych měl před léty místo jednoho štěněte tři. Teď čerstvě mám štěně malého müsterlandského ohaře, taky spadá do kategorie španělů, křepeláků apod., štěňata WSS se teď špatně shánějí a nechtěl jsem se nikde doprošovat, aby mi ho někdo laskavě prodal. Teprve se seznamujeme, pes je z dobrého spojení a mám jej od velkých nadšenců do tohoto plemene, takže se těším na další zážitky.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Německý křepelák vs. anglický špringršpaněl

Příspěvek od Posmiros »

Děkuji za odpovědi.
Na to, že se z některých plemen stávají společenští psi už jsem si zvykl z bordíků, ale chce to šťastnou ruku při výběru, dát tomu spoustu času k rozvinutí vloh a pořádný výcvik a pak je to pes k nezaplacení. To mě vždy potěší, když někam přijdu a po předchozím ohrnováním nosu mi pak povídají, že takovou práci od bordíků dlouho neviděli :twisted:
Koukal jsem na stránky klubu na WSS a rodí se něco přes 100 štěňat ročně, tak zas tak komerční mi to nepřijde a běžně je nikde moc nepotkávám, ale je fakt, že je tam spousta fen jen s ZV a pak jen výstavy :roll: Nejsem zrovna výstavní typ :D Jak se upravuje srst? To se jen češe nebo se to i nějak stříhá, protože když vidím nějaké obrázky načančaných WSS z netu, tak si snad říkám, že to takhle ani nemůže růst od přírody?

Křepeláky uznávám jako dobrý pracovní psi, ale to by byl spíš pes z rozumu než, že se mi opravdu líbí :D Kamarád má chovnou fenu MMO a ta maká perfektně a znám i pár dalších MMO a celkem dobrý, ale už je to ohař :twisted:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Německý křepelák vs. anglický špringršpaněl

Příspěvek od SoukuM »

Posledního psa jsem měl fenu křepeláka, za mě NK skvělý. Fena náruživá vodařka, kupodivu měla perfektní pevné vystavování na bažanty :-), asi se tam ti ohaři nějak projevili. Na dosled práce pod větrem s vysokým nosem, naháňky perfektní, slabší ostrost na černou od té doby, co dostala za mlada világoš od bachny, ale černou vyhledat a hlásit bez problémů, jen nebyla kontaktní. Kdybych dnes neměl zdravotní omezení, tak jdu do křepeláka znovu. WSS nebo MMO se mi vždy líbil, ale nějak mě to nepotkalo. Takže příští rok na jaře jdu do drsňáka, abych neměl tak jednoduchý život :-). MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Německý křepelák vs. anglický špringršpaněl

Příspěvek od Lotr »

Posmiros: WSS má svůj standart, najdeš ho taky na stránkách klubu chovatelů loveckých slídičů. Zastřihuje se srst na hrudi, upravují se vlajky na předních i zadních bězích a kolem slechů. Bez toho na výstavbě neuspěješ a chce to někoho, kdo to aspoň trochu zná. Něco jsem se s tím natrápil, než jsem našel šikovnou paní, kterou to opravdu bavilo a po úpravě srsti psa se ještě přijela osobně na výstavu podívat, zda to udělala dobře :D Bezúdržbový WSS rozhodně není :twisted:

Úprava srsti zde:

https://wss.kchls.cz/upr_srsti.htm
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
titik
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: sob 21.5.2022, 7:57

Re: Německý křepelák vs. anglický špringršpaněl

Příspěvek od titik »

lesu zdar, mám zkušenost s oběma plemeny. NK- poslušnost potřeboval utvrzovat, dosledy měl v sobě, dokonce se v něm při vypuštění do houštin,řepky apod. objevil oznamovač, na honech na drobnou byl perfektní, stejně jako s přinášením, bral jsem ho na čekané, kdy daunoval pod posedem i když zvěř byla od něj 15metrů ,prasat se nebál, ale neútočil na ně .O co lepší byl v honitbě tak si to vynahradil doma na zahradě, utíkal při každé příležitosti a pořádal si naháňky sám ( slepice, kočky...), zahynul hrdinskou smrtí při pádu do rokle když hnal zajíce.
ASS- toho mám nyní, podle mě je to opak NK, doma klid, neštěká zbytečně, neutíká (nemusím ani zavírat), pořád si mě hlídá a motá se kolem. V lese je podstatně opatrnější a poslušnější, do prasat jde jen z dálky a hlásí míň, a když ho prase žene utíká ke mě ( a já to pak vyřeším..), aport nemá takový jako NK, hledání je doopravdy pod flintou ,zvěř neštve a dá vždy přivolat.
Péče o srst je podstatně náročnější u ASS, ale dá se.
Rozhodni se a přeju ti dobrou volbu, zdar
Odpovědět