Pobarvená stopa

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Strbak
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: úte 14.4.2020, 6:07

Pobarvená stopa

Příspěvek od Strbak »

Dobrý den.
Prosím o radu jak postupovat při výcviku na pobarvené stopě.Mám fenu jezevčíka 11 měsíců.
V literatuře se toho hodně píše ale osobní zkušenosti jsou lepší.
Děkuji za rady a tipy k výcviku.
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Pobarvená stopa

Příspěvek od Skalák »

Já jsem začínal s krátkou a rovnou vlečkou. Používal jsem škáru z divočáka nebo jinou čerstvou deku, kterou jsem vždy nechal na konci. Pejsek brzy pochopí co od něho chcete. To samé s barvou. Po čase prodlužovat, dělat zatáčky a začít s barvou trochu šetřit. Psa vždy odměnit, když dojde na konec.Stopa je na zkouškách nejméně 600 kroků. Nepřetěžovat, aby ho to nepřestalo bavit. Dělal jsem barvu tak jednou do týdne. Hodně jsem čerpal z knihy Jezevčíci v myslivecké praxi a nechal si poradit od zkušených vůdců. Vždy, když byla možnost, tak jsem pejska pustil k čerstvému kusu. V tom pejskovi to je, jenom to v něm probudit. Přeji hodně úspěchů při nácviku. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Pobarvená stopa

Příspěvek od pufr »

No a taky si vyznačit ty stopy alespoň čtyři, pět na různých místech. Získat pomocníka na kapání. Hovězí krev použít čerstvou, ale někdy nechat i trochu "zkazit" - na zkouškách to pak může být různě. Skutečně někdy nakapat večer a jít ráno - by byly přes barvu čerstvé stopy - bych viděl, co se "děje" a jak se k barvě vracíme :) ...
Bych řekl, že výhoda vůdce "nováčka" je, že je připraven věnovat výcviku čas i po celkem dlouhou dobu (u svého prvního jezevčíka jsem skutečně měl v chladírně cca 14 dnů kus srnčího a dával ho na barvu - jezevčíček bohužel měl už před zkouškou/přípravou určitou "skutečnou" praxi s dosledy, při které se projevily určité "načínačsko - hrobařské" náznaky, tak jsem nechtěl riskovat překvapení :) :lol: :oops: ).
Ale ve finále mi šel pejsek kupodivu na zkouškách vždy velmi dobře - až bych řekl, že tam chlapci možná trochu té skutečné "barvy" přidali, ale při výcviku jsem to nedělal (pokud to teda má být výcvik jako příprava na zkoušky) :?

Tak mnoho zdaru Strbaku a vítej zde na fóru :!:
Pufr
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Pobarvená stopa

Příspěvek od Posmiros »

Ja kdyz cvicil kapanou stopu, tak jsem mel problem, ze kdyz jsem ji kapal ja, tak mi fena chodila pekne, protoze hajzlik nechodila po barve, ale po moji stope :D doporucuji tedy sehnat nekoho trochu ciziho, kdo bude kapat :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Pobarvená stopa

Příspěvek od Skalák »

Pravda, označit si na stromech více stop a potom jenom kapat, aby pes nešel vždy na stejné místo. Klidně i v různých částech revíru. Dnes se myslím už nekape hovězí krev (nemoc šílených krav), ale vepřová. Trochu obsahu trávníku jsem také do krve přidával, aby mu to lépe vonělo. Jak jsem říkal, postupně prodlužovat i interval od nakapání do nasazení psa na stopu. Pomocník pro nakapání stopy, jasná věc. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Pobarvená stopa

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Nevím, zda už pejsek nějaké zkoušky má, zda má nějakou praxi v reálním dosledu, což pro zkoušky nemusí být výhoda. Nevím, jak s ním chce dále pracovat v myslivosti , v chovu, chceš soutěžit? Nicméně se zadání dotazu předpokládám to, že jde o přípravu na zkoušky, zřejmě první.
- nastudovat řády, vědět délku stopy, počty lomů-háků atd.
- jít se na nějaké zkoušky podívat, pokud máš zvládnuté vodění, ta klidně i se psem.
- určit si, jak psa povedeš, zřejmě jako vodiče
- určit termín zkoušek plus cca za měsíc rezervní - kvůli možnému hárání. U jezevčíka zvažuj i terén zkoušek!
- pokud chystáš psa na první práci na stopě, tak omezit štvaní-honění zvěře. Zvěř mu bud vzácnější, bude chuťovější na nakapaném nesmyslu.
- nachystat si zdroj, případně zásoby barvy, z jatek skoro na 100 procent vepřová a je třeba mít vždy něco na konec stopy. Vepřová barva se dá ovonět třeba kousky rozmix srnčích jater. Udělat par kostek jak krabička od sirek a dát si je doma mrazáku a pak je vyndávat. Dobré je takto tuněnou barvu přecedit aby případné cucky jater nezacpaly dírky kapátka.
- mít se psem zvládnutou dostatečně dopředu zvládnutou poslušnost, pomáhá to. Je dobré držet ten již dneska opuštěný starý rituál. Podám hlášení zkoušejícímu. Je dobré si to připravit. Občas si totiž vůdce nemůže vzpomenout na jméno psa. Odložím psa. Ověřím nástřel-začátek stopy, vrátím se pro psa v klidu mu připnu řemen a obojek, vezmu ho do náruče a donesu na nastřel a nasadím ho. Nechám ho pracovat, pokud sejde , tak ho opravím. Pes se na barvě nebo na nepobarvené stopě se netrestá, neškube se řemenem a nestahuje se. Barvářský řemen je pomůcka, je to vaše spojení. Jezevčík je malý, králík má třeba 3,5 kg a 6m řemen, spíše šnůru více méně táhne po zemi. Musí být zvyklý, že se zachytí zadrhne, že ho vyprostíš a nesmí to vnímat jako trest, je to jen malé zdržení ve vaší práci. Proto od mala trénuji vodění na volno . Ne takové to zkouškové, ale pes mě musí jít u nohy třeba 5km, musí se mnou být na volno u nohy celý den. Je přesně poznat, když někdo vodí psa na řemeni, řádně ho týden před zkouškou vycukává aby nepředbíhal, a pak se mu začne chytat barvářský řemen na stopě o klacky.
- stopy zakládat se začátku po větru, podívat se na předpověď Je blbé, když na první delší složitější a hlavně starší stopu půjde proti větru s vysokým větrem. Časem i s bočním větrem a protivětrem. Pokud začne hodně hledat s vysokým nosem a hledatvít s píše slídit, tak tvrdě po větru . Na konci stopy vždy musí něco být. Spojit s chováním u kusu. Skutečně hodně se chválí i na konci. Pokud budeš na konec dávat třeba čerstvou deku, hlavu zvěře, spárky, tak je ideální to mít kvůli zakladení mouchami (opakované použití)namyšlený tak, aby jsi to tam zavezl před začátkem stopy a stopu nezavětřil.
- první stopy zakládat v méně zazvěřené části revíru.
- řádně značit stopu, není nic smutnějšího, když se ztratíte oba. Vysloveně blbé pak je, když pes jde dobře a ty ho strhneš, protože nevíš , kde je stopa. Značit odstranitelným způsobem. Každá cvičná stopa se musí dojít až nakonec! Je to povinnost pro psa. Až na konci je odměna. Na stopě-při zkouškách věřit psovi. Při práci na stopě se neberou telefony!!! Když půjdeš na zkouškách blbě, tak tě odtroubí a vrátí.
- po získání zkušeností není od věci vést stopu přes holinu, průsek atd., pach zde drží jinak a spoustu zkouškových porostů a drah změnil kůrovec a Harvestor k nepoznání!
- pomocník na kapání není nutně potřeba, je to spíš pro klid duše. Dobře vycepovaný pes ví, že musí dojít a půjde i po stopě Lakatoše. Co je dobré zkusit, tak je při práci na stopě nechat o kus dál pomocníka vystřelit. Existuje spousta psů, kteří si před účastí na zkouškách zalovili a ránu mají spojenou s jinou legrací a snaží je odběhnout. může se ti klidně stát, že když bude víc skupin, tak ty budeš na stopě a jinde se může zkoušet odložení.
- zkoušky, ale i výcvik děláte vy dva a vpracovaná barvy je vždycky týmová práce!
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Pobarvená stopa

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Hlavně trpělivost, čas a myslet u toho!
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Pobarvená stopa

Příspěvek od Bord »

Obsah trávníku do vepřové krve nepřidávám proto že na většině zkoušek kapou čistou.Taky mám označených několik stop které střídám ,značení vydrží několik let.Snažim se to se to s trénimkem nepřehnat.Snažim se chování psa na barvě co nejlépe přečíst vyplatí se na zkouškách snáž poznáš když pes sejde a můžeš ho včas zastavit zvednutím ruky oznámit rozhodčím a psíka můžeš opravit odvést zpátky na místo kde barvu ztratil.Konce barev mám nedaleko cesty tak že těsně před stopou zavezu na konec srnčí deku nebo spárky z divočáka.
8x57JRS,bordík
Barvář
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: pát 24.5.2019, 7:12

Re: Pobarvená stopa

Příspěvek od Barvář »

Jelikož název tohoto vlákna je Pobarvená stopa.., tak nevím jestli poradím dobře :roll:
Já osobně bych šlapal studenou stopu pouze se spárkami v dřevácích!!
Začal bych na 5 h staré stopě a pak bych to prodlužoval až na 12h..
Pokud to pejsek začne zvládat, tak bych mu při šlapání občas kápnul ředěnou barvu.., takhle si vychováte ,barváře “, byť je to jezevčík! Najdete jeho limity a kapanou barvu starou pár hodin zvládne levou zadní ! Je to jen o trpělivosti a souhře pánička a psa..
Ať se daří ..
22LR,222Rem,6,5x58R/20,7x64,7x72R/16,300AAC BLK,308W,8x57R/16/16, 16/16 ,12/12-76,6,5x68,6,5 Creedmoor,Mathews Triax, Mathews Z3, Hoyt ProElite
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Pobarvená stopa

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To Barvář,
Ono je to těžké. V podstatě by jsi mohl začít psát o výchově štěněte, o rozvoji zájmu o zvěř, o stopu atd. Pro jezevčíky je velmi dobře a super napsaná Vochozkova kniha.
Ve dřevácích se alespoň mě chodí blbě. To raději trakař, ale na ten to chce terén, nebo hůlky. Pokud pes pochopí a stane se to pro něho povinností, že je na nějaké stopě a že musí dojít na konec, kde se bude dít to hlavní- práce se zvěří , s kusem + odměna, tak je vyhráno.
Bohužel jezevčíci mají problém. Chce se toho po nich moc. Práce v noře, které je spojení se specifickou samostatností a ostrostí. Slídění a vyhánění, v lehčích terénech a mírných zimách, by měli suplovat honiče, pokud možno kopova a není od věci, aby na společném honě aportoval kachnu z hluboké vody. To na ortodoxní rozvoj práce barváře moc není.
Dosledů máš hodně. Co vedeš za psy? BB nebo HB?
Barvář
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: pát 24.5.2019, 7:12

Re: Pobarvená stopa

Příspěvek od Barvář »

Mám oba, psa BB a fenu HB. A s těma pejskama je to vždy složité. Musí se zjistit jak na ně, jsou to osobnosti a každý má vlohy na něco jiného.
Můj první barvář byl top na vše.. Při lovu sluk jsem zjistil, že mi je aportuje, pokud byla křídlovaná, tak u ní hlásil jak u spárkaté! Luxusně tahal kačeny z vody, v rákosí a vysoké trávě na něj neměl žádný ohař.., nelítal jak blázen sem tam.!Pomalu si šel pro vítr a šel najisto.S bažantama to bylo horší , ty poponášel a plival peří! Od 4 let jsem ho bral do léčí a tam pracoval naprosto ukázkově.., za zdravou zvěři nikdy nešel dál jak 300 m a pak se vracel a vyhledával dál.
Pokud se něco ulovilo, tak hlásil do mého příchodu.Pak se naučil zvěř tlačit na mne.., ulovil jsem tak s ním desítky kusů..Jednou mi dokonce štval jelena se starou ránou na běh 4 h po hřebenech , až ho dotlačit jak ovčácký pes.., na 10 m.!Shozy byla pro něj taky zábava , když jsem vyznačoval probírky..
V té době jsem dělal v Jeseníkách hajného a pes byl se mnou 24h.. Je mi jasné.., že to byl životní pes a takového už mít nikdy nebudu.
A jezevčíky měl můj táta, to byla trošku jiná kapitola.., ale on je nevedl jako norníky. Byli vedení na stopu, jako Barváři a do leče.. Bohužel byli limitováni délkou běhů, jak napadl mokrý sníh tak trpěli! Navíc postřelený kus popoháněli i několik km. Proto jsem si pořídil prvního BB.
Tím chci říci že se dá pes naučit se správným přístupem spoustu věcí!
Ps: dnes jsem šlapal ve dřevácích 1000 m, jo kotníky trpí !
Ale je to asi nejlepší způsob jak cvičit stopaře.., a to jezevčík taky umí.., jen je limitován stářím stopy!
Samo že na konci musí být odměna..!
22LR,222Rem,6,5x58R/20,7x64,7x72R/16,300AAC BLK,308W,8x57R/16/16, 16/16 ,12/12-76,6,5x68,6,5 Creedmoor,Mathews Triax, Mathews Z3, Hoyt ProElite
Smolda84
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: sob 02.1.2021, 18:37

Re: Pobarvená stopa

Příspěvek od Smolda84 »

Ahoj. Lovu zdar. Vím že to sem úplně nepatří ale věnují se myslivosti již pár let a přišel čas na pejska. Mám díky nové práci dost času a chtěl bych barváře ale nějakého sehnat je velký úkol. Kdyby jste někdo věděl a štěňatech bb nebo HB. Dejte prosím vědět. Předem díky honza :wink:

Vítej zde! Máš pravdu, příspěvek je spíš do inzerce, kam bude záhy přesunut :) Pufr
Dennis
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pát 14.5.2021, 16:08

Re: Pobarvená stopa

Příspěvek od Dennis »

Nepracujete tady někdo s bulteriérem ? Každá rada dobrá, sice jsem už se dvěma fenami BZ složil ale mám to jako hobby. Zajímala by mě zkušenost jiných s prací s nimi.
Odpovědět