Hlasitost jagdteriera

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Ladislav19
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: stř 15.7.2020, 11:10

Hlasitost jagdteriera

Příspěvek od Ladislav19 »

Dobrý den, chtěl bych se zeptat majitelů jagdteriera jak rozhlásit 9 měsíční fenku . Fenka má i krátké hledání hodně si mě hlídá a pokud jde po stopě například na louce dojde k lesu a vrací se ke mě. Všichni mi říkají že pes v tomhle věku by měl být lovecký už úplně někde jinde. Děkuji za rady a přeji hezký den.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Hlasitost jagdteriera

Příspěvek od pufr »

Když nikdo nic, tak jen napíšu vzpomínku na psy kamaráda - dlouholetého výcvikáře "jagošů", činovníka klubu, kterému spousta fenek chodila cca do dvou let věku v leči za patami a teprve později se "rozběhaly".
Byl teda v oblasti výcviku v poslušnosti velmi důsledný - a to to píšu nejslušněji, jak můžu ... :?
Pufr
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Hlasitost jagdteriera

Příspěvek od vasil »

já měl podobný problém s jezevčíkem, pořídil jsem si svého prvního loveckého psa. Co moje paměť sahá, tak ještě na podzim v jeho 6měsících ho zvěř ABSOLUTNĚ nezajímala, vodil jsem ho po poli a když jsme vypíchli zajíce, osobně jsem za ním běžel a znázorňoval jsem mu jak na to. Pes jen tak běžel vedle mě a nic. Prostě dement... Netřeba nad ním/ní ale lámat hůl. Postupně se to bude vyvíjet od toho, že se od tebe nevzdálí, pak že se vzdálí na moc dlouho až k normálu :) Dej jí čas
Pěstuj si s ní vztah, zbytečně netrestej, nepřetahuj se s ní o hračky ani o cvičební pomůcky (aby nezapírala), podporuj jí sebevědomí, zvykej na hluk. Vlohy se projeví, neboj.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Hlasitost jagdteriera

Příspěvek od Šumavák »

Ladislav19 píše: stř 15.7.2020, 11:20 Dobrý den, chtěl bych se zeptat majitelů jagdteriera jak rozhlásit 9 měsíční fenku . Fenka má i krátké hledání hodně si mě hlídá a pokud jde po stopě například na louce dojde k lesu a vrací se ke mě. Všichni mi říkají že pes v tomhle věku by měl být lovecký už úplně někde jinde. Děkuji za rady a přeji hezký den.
I v rámci stejného plemene se vždy budou vyskytovat psi povahově velmi rozdílní a také budou rozdílně rychle vyzrávat. Jeden jagdteriér bude ve zmíněném věku 9 měsíců hlásit nestabilně, tedy jeden den ano a druhý ne, navíc pouze na některou zvěř, a jiný, stejně starý jagdteriér, bude hlásit vždy a na vše, s nadsázkou i na motýly. Někteří jagdteriéři začnou podávat opravdu stabilní výkon až tak ve věku blížícímu se 1,5 roku, do té doby to může být loterie. Zažil jsem to osobně i viděl na vícero zkouškách, kdy se vůdci některých mladých, ještě ani ne ročních psů, docela trápí a naproti tomu 1,5 roku staří psi ty zkoušky zvládnou jako profíci úplně na pohodu a v první ceně. :) Pochopitelně mluvím o psech, kterým se jejich vůdci věnují, pokud má někdo psa pouze zavřeného v kotci, tak toho ten chudák moc předvést nemůže. Pro rozhlášení psa, což je dnes v myslivecké kynologii celkem běžný problém, je asi nejlepší použít nějakého "instruktora", tedy pracovně zapáleného, dobře hlásícího psa a vypustit je společně. Mělo by to pomoct i ohledně zvýšení vzdálenosti od vůdce při vyhledávání. Fena se k "instruktorovi" přidá a bude ho napodobovat, zpočátku se od něj zřejmě bude častěji oddělovat a vracet se k tobě, ale pak trochu zdivočí a začne to být ono. Jinak na to, co říkají ostatní, se Ladislave vykašli. Nedivil bych se, kdyby část z podobných "chytráků" ani lovecky upotřebitelného psa neměla, nebo případně měla, ale za nic nestál. :? Ber fenku do revíru, věnuj se jí a měj ji rád, ona ti vše vrátí.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Hlasitost jagdteriera

Příspěvek od Josef Kuřitka »

S první části Šumaváka lze plně souhlasit. U toho společného vypouštění existuji dle mě nějaké ALE.
Pokud se to bude dít častěji, tak se ono žádané "zdivočení" může stát prach obyčejným bezhlavý štvaním. Tak na to pozor! Navíc máš mladého psa a spíš než tendenci se vrátit, tak se bude snažit držet starého mazák a paradoxně se ti bude vracet spíše později. Druhý pes ti při společném vypuštění může psa rozhlásit, ale pokud bude rychlejší, na stopě a v pohybu, tak ti může mladý pes hlásit na něho, tak trochu ze vzteku, že nestíhá, nebo někdy se jen veze za hlasitým psem , snaží se ho jen tiše stíhat. Paradoxně se stává, že hlásí jen první pes a i původně hlasitý druhý, či další pes, se jen veze. Často to dělají kontaktní psi, kteří si šetří síly špíl! Když pak půjde sám, hlásit nemusí. S druhým psem se dá dobře rozhlásit při práci na obůrce, u kusu atd., tedy na odpovídající disciplíny. Dal bych pejskovi čas, nechal bych ho dozrát, věnoval bych se poslušnosti, vodění, odložení, práci na stopě vůdce , budování vazeb na vůdce, orientačnímu smyslu. Hledal bych, jaká zvěř m u nejvíce voní, zřejmě srnčí, ale tomu bych se u mladého jaga vyhýbal. Taky bych ho za žádnou cenu necpal zbytečně brzo do prasat, i když by je v obůrce hlásil. Hledal bych zajíce.

Šumavákovo : "Ber fenku do revíru, věnuj se jí a měj ji rád, ona ti vše vrátí." Tak to se dá do kamene tesat!
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Hlasitost jagdteriera

Příspěvek od Šumavák »

Děkuji za upřesnění, v mém příspěvku jsem jaksi zapomněl zmínit, že jakmile fena, vypouštěná společně s jiným psem, začne hlásit, měla by se dále cvičit opět samostatně, aby nezdivočela až moc. :)
Odpovědět