Následování a odložení na volno

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Ladislav19
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: stř 15.7.2020, 11:10

Následování a odložení na volno

Příspěvek od Ladislav19 »

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat jak cvičíte tyto disciplíny aby to bylo pro psa i vůdce co nejsnazší. Děkuji za rady hezký večer.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Následování a odložení na volno

Příspěvek od fesoj »

Nácvik těchto disciplín je především o trpělivosti.S následováním sice nemám zkušenosti, s křepelákem jsem cvičil výhradně šoulačku. To, aby vás neupoutaný pes následoval vedle nohy nebo za patami /to už je celkem jedno/ není žádný velký problém, chce to jen trpělivost a důslednost. Nejhorší vždy bylo, aby pes pochopil, že když ke mně má po odložení na povel přijít, musí skutečně přijít a ne přiběhnout. Musel jsem ho naučit, co má dělat na povel "pomalu" a trvalo to vždy moc a moc dlouho. Ale jak už jednou pochopil, co má dělat, bylo vyhráno. A co se týče odložení, to jsem vždy nejdřív cvičil tak, abychom na sebe s pejskem viděli a jak se hnul, následovalo ostré "Daun !". Jenže když jsem se mu vzdálil z dohledu, vždy za mnou přišel. A zpátky na místo a znovu daun, snad víc než padesátkrát a nepomohlo ani to, když jsem ho zpět na místo odložení přivlekl za slecho. Až mi jednou došla trpělivost a milou čubinu jsem po příchodu pořádně vyplatil proutkem, ač je všude v literatuře uváděno, že se pes po návratu k pánovi nemá trestat. A ejhle, tohle okamžitě zabralo. Později jsem si uvědomil, že pes se po návratu nemá trestat proto, že si trest spojuje se svým návratem a nikoliv s nějakým přestupkem spáchaným předtím - jenže v případě odložení to byl opravdu trest za návrat. A psovi to vlastně došlo rychleji než mně. A ještě jedna věc : Abych při nácviku střelby když mám odloženého psa, respektive vždy, když chci naučit psa, aby na střelbu vůbec nereagoval a abych přitom nedělal zbytečný kravál v honitbě, používal jsem takové malé cca 10 cm petardy. Větší rána než z malorážky, menší než z brokovnice a proti nábojům mnohem levnější záležitost, nehledě na to, že tak mohu trénovat i v místě, kde zbraň použít prostě nelze.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět