Aport z vody

Pejskové a jejich výcvik
arasid
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 07.4.2008, 8:35

Aport z vody

Příspěvek od arasid »

Zdravím a prosím o názor a případnou radu. Ře?ím u svého psa ČF 15měsíců aport z vody. Pes aport ve vodě s velkou silou překusuje, někdy pomůže povel dr?, ale ne vždy. takže jak předá, musí držet ruku na břehu, ale i tu jak je "rozpumpovaný z vody" tak překusuje, takže ho okřiknu nesmíš a dál musí držet bez překusování, potom chválím, a toto (střídavě aport z vody a držení ruky) opakuji několikrát, ukončím aportem na suchu s pochvalou při správném provedení.
Vodu má velmi rád, natolik že z ní nechce ven, takže prozatím cvičím na laně.
Díky za příspěvky
arasid
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 07.4.2008, 8:35

Příspěvek od arasid »

ještě doplním že aport na suchu nepřekusuje (dohledávky, nebo jenom aport, vlečky)
arasid
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 07.4.2008, 8:35

Příspěvek od arasid »

Nakonec jsme se dobrali rady.
Poradil nám starší kynolog abychom si udělali malé ostníky na ?ňůře a tím kačenu obalili. Kačena je měkká takže si pes mordu nezraní, ale ostníky cítí a tak nepřekusuje. Další poznatek je ověřený i na letošním prvním honu na kačeny. Pokud je kačka suchá, nePoužitá vícekrát, pes nemačká, až když je promočená tak má tendence si ji po?výkat.
Je to samozřejmě individuální, ale na našeho psa to platilo. Pán nám ještě poradil, pokud kačku vícekrát používáme, normálně ji doma vyfénovat aby byla opět suchá. :wink:
arasid
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 07.4.2008, 8:35

Jaká je praxe?

Příspěvek od arasid »

ještě přidám jeden poznatek. Zjistili jsme že náš pes nemačká "čerstvou" - suchou kačenu, ale až když je vícekrát Použitá a začíná být promočená. A bylo to vidět i na zkouškách. když šel na port z vody jako první a měl pěknou suchou kačenu, perfektní výkon za 4, jakmile byla kachna už Použitá mokrá, rozmoklá známky klesaly, pes měl tendence si ji všelijak přerovnávat.
V praxi na lovech na kachny, výborná bezchybná práce, žádné pře?vykování, kachnu lapl, donesl, to samé na dohledávkách v rákosí, v kopřivách. To samé dohledávky na vodě, jeho práce byla obdivována. nedělaly mu problém ani kachny křídlované.
takže se asi budeme muset smířit s tím že na zkouškách to bude o štěstí v pořadí na kachnu.
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Příspěvek od curil »

fenecka mi nechtela jit do vody tak jsem ji dnes hazel zive slepice do vody a prekonala strach a aportovala je.z vysokeho brehu jeste problem ale to se vypiluje :D
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Aport z vody

Příspěvek od vesrad »

Máte nějaký tip jak vysvětlit psovi, že musí první aport odevzdat a pak se může v klidu vytřepat?
Křepelačka mi dělá 2 věci:
1. Donese na břeh, vyplivne aport, otřepe se, zvedne a velmi zvolna přinese a předá,
2. Donese na břeh, vyplivne aport, otřepe se a ztratí o aport zájem a začně slídit po břehu.
Do vody jde s chutí a skáče tam 2 metrový skoky.

Začal jsem kombinovat odebírání aportu z mordy hned na rozhraní vody a břehu, aby se nestihla otřepat a pak ještě zkouším odbíhat když je kousek od břehu aby místo otřepání běžela ke mě.

Máte ještě nějaký další tipy co s tím?

Jde mi o to, že co jsem se byl podívat na podzimky, tak když pes pustil aport a otřepal se, dostal za 2 a nazdar.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Uživatelský avatar
kanarka
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: pát 26.8.2011, 15:35

Re: Aport z vody

Příspěvek od kanarka »

Zdravim,
Ja jsem s jezevcici porad u vody, ma 2,5 roku.
Dela nekdy to same co si popsal....
Pak jsem zkusila hned jak je z vody povel k noze a obehne mne bez otrepani s aportem v tlame po me prave noze a zustane sedet u leve a drzi a nepusti az ji reknu.
:)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Aport z vody

Příspěvek od Petr1970 »

je to těžký, dělá nám to taky (i spousta dalších psů..) - nám to dělá "jen u první"... takže jdna možnost - při zkoušce si jít bokem hodit aport co ti podrží pomocník - aneb kdo je připraven:-)

jinak to chce zkusit zkombinovat zákazové povely "nesmíš", pak chválení, případně naučit psa při koupání i "otřepat na povel"...
samozřejmě odbíhání když pomalu vylézá atd...

je to navíc problém u takhle náruživých plavců-skokanů - dostane se jim voda do zvukovodu, čenichu atd.... takový ti rozvážní plavci co si nenamočí temeno tohle obvykle vydrží :-)

retrieveři s tím mají problémy celkem dost :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: Aport z vody

Příspěvek od nice-friend.cz »

Petr1970 píše:je to těžký, dělá nám to taky (i spousta dalších psů..) - nám to dělá "jen u první"... takže jdna možnost - při zkoušce si jít bokem hodit aport co ti podrží pomocník - aneb kdo je připraven:-)
Je tu ještě jedna monžnost naučit to psa správně - hned na poprvé
Petr1970 píše: jinak to chce zkusit zkombinovat zákazové povely "nesmíš", pak chválení, případně naučit psa při koupání i "otřepat na povel"...
Zákazový povel je kontraproduktivní ... tj. musím říci psovi co chci a ne to co nechci ( nesmíš ), samozřejmě nejdřív to musím psa správně naučit.
Petr1970 píše: je to navíc problém u takhle náruživých plavců-skokanů - dostane se jim voda do zvukovodu, čenichu atd.... takový ti rozvážní plavci co si nenamočí temeno tohle obvykle vydrží :-)

retrieveři s tím mají problémy celkem dost :-)
I tak to musí pes řešit otřepáním až po předání kusu ... retrívři to vcelku zvládají :-)
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: Aport z vody

Příspěvek od nice-friend.cz »

kanarka píše:Zdravim,
Ja jsem s jezevcici porad u vody, ma 2,5 roku.
Dela nekdy to same co si popsal....
Pak jsem zkusila hned jak je z vody povel k noze a obehne mne bez otrepani s aportem v tlame po me prave noze a zustane sedet u leve a drzi a nepusti az ji reknu.
:)

To ale neřeší, to co chce, tj. asi správná předávka bez obíhání ... tj. bez snížení známky
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Aport z vody

Příspěvek od fesoj »

Podle mého názoru je důležité, aby měl pes zafixováno, že aport musí předat až na povel "pusť", a to samozřejmě dřív, než vůbec začnu cvičit aport z vody - a to i u váhově těžšího kozlíku, případně zvěře /kočka, lišče/. Používám pomocný povel "drž - drž hezky - tak je hodný" a psa s aportem v mordě nechám sedět třeba čtvrt minuty před sebou, než mu aport odeberu, kdyby ho chtěl vyplivnout, vrazím mu ho do mordy zpátky. A při aportování z vody před psem couvám za neustálého upozorňování "drž". Že se před předáním nesmí otřepat, respektive pustit aport, pochopí zpravidla hned první den, zvlášť když se jedná o náruživého aportéra.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Aport z vody

Příspěvek od motolada »

Cvičil jsem přesně jak fesoj drž bylo někdy velmi důrazné a hlasité.Divné je že v mládí se pes neotřepával asi ve 4 letech to začal dělat.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Aport z vody

Příspěvek od precechtel »

provozoval jsem vždy to co popisuje Fesoj tj. především utvrzený aport a odevzdání aportu na povel Pusť. rRovněž pomocný povel Drž, potom při aportu z vody, pokud měl ohař sklony k vypuštění aportu z mordy a otřepání, vždy jsem s výhružným postojem vyrazil naproti psovi k vodě s povelem drž, prostě nedal mu čas se otřepat, pes musí usednout, (na to jsem měl nacvičený povel optický - pokrčení v kolenou) a na povel pusť odevzdat aport. A na zkoušce nečekat a včas nastavit ruku pod kachnu... No a po zkoušce je možno psovi trochu ulevit, ale u kačen je důležité trvat na odevzdání, protože pokud pes pustí postřelenou kachnu před odevzdáním, jsou z toho v běžné praxi jen mrzutosti, kačena okamžitě mizí v porostu, ve vodě apod., následuje obtížná a zbytečná dohledávka, proto zkušební řád zcela správně trvá na bezchybném odevzdání kachny aportované z hluboké vody. F.
politice a politikům zmar
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Aport z vody

Příspěvek od Posmiros »

Trochu oživím téma :)

Mám roční fenku bordíka a plavaní, vodu a honění kachen po rybníce miluje :) A potřeboval bych poradit, jak jí naučit aport kachny z vody :)

Vychozí stav:
Od mala jsem jí aport trochu učil na suchu- hračky, dummy atd. aportuje, ale nepředává- přinese to ke mě a pustí mi to pod nohy. Neměl jsem moc cíl jí to učit, nebylo to pro mě úplně prioritní.
Když jsem to zkoušel s kachnou z vody, tak nadšeně skočí do vody, doplave pro kachnu, doplave k břehu, vyndá kachnu na břeh a pustí. Zkoušel jsem stát různý vzdálenosti od břehu a nepomáhá to, vždy jí vytáhne na břeh a hned pustí.
Další zkouška proběhla na suchu- dummy přináší ke mě, ale kachnu se jakoby snaží uchopit a po chvilce to vzdá, nejvíc se mi povedlo, že jí popotáhla asi metr ke mě.
Následně jsem ještě zkoušel házet dummy do vody- a opět to samý jako s kachnou, vytáhne to na břeh a okamžitě pustí.

Napadlo mě zkoušet zatím aport s křídlem kachny na suchu a pak to přenést ještě do vody. A s tím předáním nevim co dělat?
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Aport z vody

Příspěvek od Posmiros »

Tak včera jsem zkoušel aport na suchu s tím křídlem, a po pár pokusech na kratší vzdálenost jsem se dopracoval k tomu, že ho ke mě přinese a hned pustí. Celou kachnu nenosí, pouze ji očuchá a přestane o ní jevit zájem... Asi je pro ní málo atraktivní :D
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Odpovědět