Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Hirc »

klidně se hádejte, ale co by za to jinde dali, kdyby měli k dispozici barváře. Podle mě, mít se psem desítky dohledávek ročně může jen profík nebo blázen. Před oběma smekám. Na druhou stranu bych neodsuzoval mít barváře "zmodifikovaného" pro univerzálnější a méně náročné použití - furt je to lepší než fousek lítající s vysokým nosem.
Mojmír Pretsch
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: úte 26.2.2008, 17:11
Bydliště: Opava

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Mojmír Pretsch »

Barváře chovám 15 let a za tu dobu jsem měl spoustu dosledů a´t úspěšných nebo taky neúspěšných.Ne každý se podaří tak jak bychom chtěli a´t už jsou důvody jaké koliv.Musím souhlasit s kolegou kopov.c,že pokud barvář nemá delší dobu práci je velmi vhodné mu našlápat stopu umělou a hodně starou.A to dělám nejen já,ale i velmi zkušení vůdci barvářů,kteří ví už své.Za títo učelem si v sezoně zamrazím několik párů běhů od vysoké a poté příležitostně používám.Musím říct,že i pro staršího a zkušeného barváře to na škodu není.Každy by si měl ujasnit na co svého psa chce,ale barvář pes univerzální není.Je to opravdu pes na dlouhé a náročné dosledy.Na honění v lese tu máme jiná vhodnější plemena.Tolik můj názor,který samozřejmě nikomu nevnucuji.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Zdenek41 »

Pánové dlouho jsem tu nebyl.Moje nějaký rok zkušenost.Pokud prase ač s dobrým zásahem uvidí světlo či člověka tak jde pokud může.Pokud se jedná o jaterní,slezinové rany nikdy,měkotu nedojdu dál jak na hranu lesa.Pokud je vám psi staví tak žasnu tady u čerstvého zranění nikdy.Posype dokud bude mít sílu.Pes ho nezajímá.Nemluvím o kontaktních psech,kteří dělají chvat.
Osobně po vyhodnocení nástřelu dávám hodinu a pak podle barvy nechávám třeba až na ráno.Prase se v létě jen tak nezapaří horší je to v zimě nad -15.Menbrána pokožky zamrzne pak je problém.Ale většinou se dostřeluje až ráno a v agonii,živé.
Mikulda
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 16.8.2012, 17:48

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Mikulda »

K barvářům musím říct, že jsou perfektní a někdy opravdu co bych za něj dal. Jenže to někdy nebývá tak často, takže barváře bych nevyužil. Nicméně když je pozoruju při dosledu tak se mi tají dech. Zatím jsem všechny svoje postřely dosledoval s teriéry, ale někdy to bylo jen tak tak. Nejlepšího psa na barvu jsem měl hladosrstou jezevčici, ta si s barvářem nijak nezadala. Teriéry vedu spíš jako honiče takže od nich na barvě žádné supervýkony nečekám. V létě jsme měli postřel prasete, barvy málo. Postupně stopu zmatlali dva psi - jagoš a jezevčík. Já svoje psi vůbec na dosled nenasazoval(upřímně - tipoval jsem, že to bude dlouhý a kdoví jestli úspěšný dosled a na tohle jsem si nevěřil). Pak zavolali známého s barvářkou(bavoračkou) a co ta předvedla to byla pastva pro oči. Šla klidně, rozvážně od kapky barvy ke kapce a po cca 1,5 km prase dosledovala...Takže před dobrými barváři a jejich vůdci klobouk dolů!!!!
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Včera se mi ve 23:30 povedlo našoulat prasata.Byla šílená mlha,ale díky sněhu a osvětlení z dědiny bylo přece jen jakž tak vidět.Střílel jsem na ně z kleku zhruba na 40m.Po přijítí na nástřel barvení mizerné,pes díky urazu z nahánky doma.Takže jsem se rozhodl po tom jít sám.Sníh přešlapanej od prasat jak tam buchtovali,ale po náročným stopování se mi přece jen po 150m povelo dojít celej rudl v lese.To se mi stalo poprvé,že by po ráně neutekli,ale o kousek dál začli přerývat les.Rudl se dal na utěk a na místě kde byli sem našel pobarvenej záleh a kousek bokem v jiným směru než utekl rud jsem zaslechl křupání sněhu.Vydal jsem se tím směrem a narazil na stopu selete a sem tam nějakou kapku světlé barvy. Šel jsem dalších 100m a jak si tak svítím na stopu a hledám barvu,tak na mě vykouklo z pod náletu sele a dalo se znovu na ůstup.Usoudil jsem,že tohle nemá smysl a vrátil se ráno po rozednění se psem.Stopa byla vytátá a dá se řict,že stopa prakticky neexistovala(zrakem jsem na sněhu nepoznal,že tudy mohlo jít před 6hodonama prase.Ada se kupodivu chytla a táhla mě na řemeni dalších 800m až k zalehu a zhasnutýmu seleti.http://img9.rajce.idnes.cz/d0903/4/4540 ... .jpg?ver=3 Když mě táhla tak jsem jí moc nevěřil,protože stopa se nedala prakticky nijak kontrolovat,ale nic jinýho mě nezbývalo. Sele si ještě zvládlo nalámat mladý boučky a nastlat si je pod sebe jak je vidět na fotce. Bylo ještě teplý,ale ze zadu bohužel načatý od lišky :? Sříleno Accuboundem 7x64 výstřel o velikosti vstřelu,vstřel zadní komora,výstřel měkota,barvení i na sněhu hodně mizerný od nástřelu skoro 1 km
BBrit
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 28.11.2006, 19:54

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od BBrit »

Co se tady hlavně o nočních dosledech člověk nedoví :D Kopov.c,ač nechová barváře,má ve všem pravdu. Na řemenu se v noci dá jít, ale nějaké vypouštění psa na volno je na nic. Je to stále dokola. Já letos vypustil v noci psa při dosledu selete,protože jsem byl už domluvený na ráno na další dosled. Pes ho stavil ve smrkové mlazině, prorostlé hlohem a ostružiníkem.Přes den by byl dostřel otázka 20ti minut,takto mi to s baterkou trvalo 2hodiny, připadal jsem si jak trouba, absolutně o ničem. Sele poraněné na přední běh.Nebudu tu vypisovat jednotlivé dosledy, protože nejsem profík :D a sice spíš blázen :D ,jak výše psal Hirc. Jen pro zajímost ze dvou dosledů,co se může stát :D Pes zaštval jelena až nakraj městečka, kdy ho stavil v rohu plotu v jedné ze zahrad řadových domků. Zahrady jsou v prudkém svahu. Lidé vycházeli z domů a nechápali co se děje. Dostřel byl komplikovaný, protože to bylo 20m od domu a ještě jelen stál přímo naproti domu. Tak jsme ho museli mírně potlačit, kdy jelen, který chtěl v ten moment unikat, se dostal přes plot do sousední zahrady. Nastal vhodný okamžik dostřelu, protože jelen stál šikmo od domů a dostřelná rána šla do svahu, jelen zhasl na místě v zahradě. Pak nastali mírné :D konfrontace s obyvateli, ale nakonec nám majitel zahrady dovolil snést nevyvrženého jelena přes jeho terasu a schody na dvůr, kde z hlavní cesty jsme nacouvali vozíkem pro jelena. Transport do prudkého kopce zahrady na opačnou stranu by možný nebyl:-)) Druhá zajímavost byla, že jsem při dosledu selete na přední běh po náháňce v cizím revíru nezaregistroval,že jsem přešel hraniční kameny se sousedním státem:D Psi (starý a mladý barvář) mně v údolí sele podrželi a já ho v klidu přímo u odvozní cesty dostřelil a pak vyvrhl s doměním,že jsem stále v tom revíru a hlavně na našem území:-)) Ale za 5 minut jsem byl na velkém omylu :D ,když přifrčela místní ,,myslivecká stráž". Nakonec byla přivolána i policie a to už mně všechno jedno nebylo, ale dopadlo to dobře :D Nakonec se majitelé revírů dohodli a mě pustili :D ......takže Suchen Heil :D
P.S. Jednou při dosledu mi stavil pes po štvaní sele poraněné na přední běh uprostřed vesnice, v parčíku s houpačkama, taky dobrá šou :D , ale to nebylo letos :D
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od fesoj »

Jojo, tyhle dosledy končící v obci bývají opravdu lahůdkové. Mně se jednou povedlo, když jsem šel už v noci se psem na řemenu za postřeleným kolouchem, zasaženým na měkko, že jsem viděl, jak se před námi kolouch zvedl z lože a pryč. Tudíž jsem psa /křepeláka/ vypustil ke štvaní. Koho by napadlo, že milý kolouch udělá oblouk, zaběhne až do vesnice a tam přímo pod okny mé švagrové ho pes strhne v potoce. Pes hlasil, kolouch naříkal a aby to nebylo málo, rozštěkali se snad všichni psi ve vesnici. Moje švagrová chodí spát brzo, protože ráno vstává do práce už před pátou. Pochopitelně ji ten koncert vzbudil a přál bych Vám slyšet všechny ty nenáboženské výrazy, které se na mou hlavu snesly. :twisted:
Kritériem pravdy je praxe.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Párkrát tu byly dohady jestli když padá nebo taje sníh je lepší jít na dosled hned,nebo až ráno. Dřív jsem ze strachu,že se pach ze stopy vypaří šel taky hned. Dnes už su názoru,že vlhko,tající sníh pach neztrhá,ale spíš se v těchhle podmínkách pach barvy jako kdyby rozloží a umocní. Včera jsem se byl projít s mladým psem.Pes se najednou zarazil,začal natahovat a válet se radostí po zemi.Až potom mi došlo,že jsem v těchhle místech střílel před 5 dny prase a tudy vedla pobarvená stopa. Během těch 5 dní nějakej sníh roztál,další na to napadl a nato vše napršelo a vytvořila se ledová krusta. I přesto všechno se pes stopy chytl a táhl mě po ní :) http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 6fSDQ3UPkY Toto je 15 měsíční štěně a říkám o něm,že to není honič,ale genama spíš barvář :)
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Včerejší dosled s čoklíkama Sele mělo vstřel na zadní komoře a výstřel krajem kýty :roll: Ušlo od nástřelu slabej km. Měl jsem sebou i mladocha ale asi z něj nic nebude-bojí se.ONńehdá na nahánce chytl sele a držel do až do píchnutí,tak ve mě svitla kapka naděje,že se spraví.Ale nevím nevim-asi to byl jen takovej jeho zkratovej nápad :? :( Kvalita videa nic moc.Bylo to točeno telefonem a nějak mi tam hapruje mikrofon. http://www.youtube.com/watch?v=4bVsUb3Ptmg
svanpa
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: pát 21.1.2011, 14:54

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od svanpa »

Dobrý den-chtěl bych psa čistě na dohledávku-jaké plemeno by jste mi doporučily-času na výcvik mám dost.
Děkuji za rady.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od lörinc »

Dohledávka - zvěř drobná
Dosled - zvěř spárkatá.
Takže na co? :wink:
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
svanpa
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: pát 21.1.2011, 14:54

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od svanpa »

Zapomněl jsem-zvěř spárkatá
Děkuji za upozornění
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Barváře. To co dokážou oni v tomhle jiná plemena neumí. Ale pokud nedisponuješ alespon 50ti dosledy ročně,tak barváře nee-byl by z něj jen jakýsi šedý průměr který podělaj i jiný plemena.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od lörinc »

Souhlas s tebou, ale blbě si to napsal. Oni to nepodelaj, ale udělají:-). Jenom aby si kolega nemyslel že to jako pokazí.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Dosled, zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Karel61 »

Jelikož nejsem zkušený kynolog, rád bych se zeptal ostřílenějších na názory.
Stojím na štontu na naháňce. V 10 h kolem mě probíhá 20 prasat. Střílím přes kolimátor na 30 m podkaliberní jednotnou Sauvestre na prase 30kg. Jsem si dost jistý zásahem, po leči to hlásím závodčímu, ten mi řekne, ať se tam jdu podívat sám. Barvu nevidím (také nemám moc času, poněvadž se hrozně spěchá na další leč), jedná se o listnatý les, všude pokrývka padaného listí. Se psem tam nikdo nejde. Na konci honu kolem 15:30 urguji dosled u vedení honu, zjišťuji, že nikdo nic neví a "pan závodčí" nikomu nic neřekl. Přesto pak jeden psovod s JGT tam se mnou jde. Procházíme 500 m za nástřel, pes žádnou stopu nezachytí, ačkoliv stopy po jednotlivých kusech v listí patrné jsou, pobíhá sem a tam. Prase se našlo za měsíc zhaslé 2 km od nástřelu.
Zajímá mě, jaká je obecně pravděpodobnost, že se smrtelně zasažené prase nedohledá? Soudím, že když tam proběhla celá tlupa, tak stopa musela být hodně cítit a navíc JS smrtelně zasažené prase muselo vydávat pachovou stopu další, když se nemohlo jednat o pouhé "škrábnutí". Je to častý případ, že se v takové situaci pes nechytí?
Odpovědět