Elektrický obojek

Pejskové a jejich výcvik
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Leon »

canicom 1500 mám už asi 7 roku a pořád maká bez závad a slyší na něj i stafordi a hlavně dá se použít krátký i dlouhý impulz a maximální když je nouze
CZ 550 american 308win.
vlcak
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 25.3.2010, 17:03

Re: elektrický obojek

Příspěvek od vlcak »

vyzkoušel jsem dogtrace, pak to byl canicom 600 (nová verze) a skončil jsem u canicom 1500. Kdybych si ho koupil rovnou tak jsem dost ušetřil. :lol: a tak je to se vším. :roll:
xxxmitschxxx
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 21.3.2012, 22:49

Re: elektrický obojek

Příspěvek od xxxmitschxxx »

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda nemáte někdo nějakou skušenost s elektronickými výcvikovými obojkama. Hledal jsem na netu a všechny jsou dost drahý. Našel jsem ale na www.elektronickeobojkypropsy.cz obojek, který je o dost levnější než ostatní značky. Jmenuje se LCD 100LV. Nemáte náhodou někdo s tímto obojkem skušenost?Nerad bych koupil zajíce v pytli.Díky za odpověď
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: elektrický obojek

Příspěvek od nice-friend.cz »

Doporučoval bych všem lidem, kteří si chtějí elektronický obojek pořídit, aby se nejprve zajímali jak se s tímto obojkem cvičí u profesionálů - nejlépe za velkou louží. Neztrácejte čas a svůj pěkný vztah se psem tím, že si necháte poradit od zdejších "rádobyprofesionálů", kteří obojky umí použít jen jako trest či zákaz, nikoliv výcvikovou metodu - tedy metodu, kterou něco učím, ne kterou trestám.
Drtivá většina lidí vůbec nepochopila systém výcviku s tímto obojkem a myslí si, že obojek se používá pouze k potrestání a zastavení psa.
Výcvikový obojek je geniální nástroj v rukou mistra, nebezpečná zbraň v rukou amatéra (jako většina nástrojů - třeba nůž). Ale každý amatér se může poměrně rychle a snadno naučit správně používat elektronický výcvikový obojek pod správným vedením. Vyhněte se prosím ale těm co umí obojkem pouze psa zadaunovat, zastavit, nebo přivolat. Hledejte lidi kteří psy obojkem opravdu učí, ne trestají, lidi kteří umí s obojkem, bez toho, že by použili vyšší stupeň, který je pejskovi nepříjemný - o maximech jak se tu píše už vůbec nemůže být ani řeč. To pak není výcvik, ale mlácení psa.

Při správné metodice můžete obojek užívat od štěňátka - nejde totiž vůbec o trestání - ale o povelovou techniku - která psa nesmí nikdy bolet, ani mu být nepříjemná. Při používání obojku musí pes pracovat šťastně, s radostí - rychle a s pořádným nasazením.

Pokud si chcete ušetřit penízky za výcvik objednejte si DVD z USA - je jich tam mraky. Ale pozor na jednu věc, ne každému je od boha dáno správně cvičit psa, tak stejně jako není každému dáno hrát dobře fotbal, nebo krásně zpívat. Pro výcvik psa (a zvlášť pro výcvik s EVO) je třeba nejen velkých zkušeností, ale také citu. Jsou opravdu moc důležité nejen znalosti a zkušenosti, ale i "cit" a "timing" načasování. Kdo nemá obrovské zkušenosti a cit má právě problém s načasováním - a pak spáchá více škod dříve, než něco naučí.

- Velice vhodné je používat EVO s vibracemi - jako pochvalu na dálku
- Vyhněte se obojkům se zvukovou signalizací (hvizd), nebo alespoň zvukové signály nikdy nepoužívejte. Důvody jsou minimálně 3 přímo stěžejní pro výcvik psa.
- Super funkce je "RISE" - postupné zvyšování intenzity korekčního impulsu - pes si "sám určí" stupeň impulsu - fantastické na tom je, že pes který "poslouchá" až např. na stupeň 9, po pár použitích poslouchá na stupeň č.3, který sotva cítí, protože ví, že se impuls bude rychle zvyšovat. Funguje to stejně jako, když se pes blíží k rozpáleným kamnům - spálí se jen jednou v životě, příště nedojde dál, než to hřeje. Tato funkce je velice vhodná pro nezkušené vůdce - nepokazí nic zbytečně silným impulsem
- Pro ohaře určitě doporučuji EVO s lokátory - kde si můžete nastavit několik funkcí - buď zvukový signál jen při hledání psa ( zmáčknutí na vysílači), nebo při pohybu, nebo při vystavování - to je fantastické ve vysoké trávě a při práci více psů. Jakmile pes začne vystavovat - přestane se pohybovat - obojek začne vydávat zvuk ( slyšitelnost cca 600 m ) a vůdce ví, že je pes u kusu a zároveň, kde je.

Ze značek bych já doporučil ty nejlepší na světě :

TRI-TRONICS - nejstarší a nejprodávanější značka - ale odpovídající cena, a bohužel má málo stupňů (citlivost) a nemá více funkcí
DTSystems - nejlepší poměr výkon x kvalita x funkce x cena
DOGTRA - super funkce, hodně jemné nastavení - hodněs stupňů ( možná až zbytečně - ale může se hodit )
SPORTDOG - levnější značka deroucí se na výsluní

U výše uvedených značek máte jistotu v kvalitě, dosahu, vodotěsnosti .

U nás lze použít NUM'AXES CANICOM - ale vychází dráž, než výše uvedené, má méně funkcí a nemá takový dosah ( jak někteří píší )

Existuje spousta značek - a napodobenin, ale jsou to jen napodobeniny - nefungují tak jak mají.

To NEJDŮLEŽITĚJŠÍ pro Vašeho psa - VYHNĚTE SE LEVNÝM OBOJKŮM !!!! - jsou nespolehlivé - čtěte diskuze v zahraničích o vrácených celých dodávkách do Číny apod. Pokud si nemyslíte, že Váš pes může být bit jen protože jste chtěli ušetřit - a obojek si dává nečekaně impuls - nekupujte !!

Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale neumím to jednou větou jako mnozí. A nerad to píšu i takto dlouze, ale nedalo mi to nezareagovat na některé předešlé příspěvky. Každá věta na netu se bohužel dá vyložit jinak,než byla myšlena a toho se v diskuzích bojím.
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Bojar »

Je s podivem jak se tyto výdobytky doby rozšiřují.Nehaním výcvikové obojky ,ALE řídím se jedním pravidlem a zkušeností.Elektrický obojek je poslední varianta a možnost výcviku pokud všechny ostatní selhaly!! nasazovat obojek štěněti ,tak jak se píše v předešlém příspěvku považuji za z.........t.Pravda je ,že v dnešní době hlavně začínající kynologové pod vidinou ůspěšně vycvičeného psa se uchylují k takovému způsobu.Zotpovědně mohu říci ,že na některých jedincích lze na zkouškách poznat ,že byli "smaženi" elektrikou.Jinak nadějný psík či fena je nadobro zkažen.Proboha uvědomme si ,že je to pouze zvíře nelze z něho udělat stroj na povely.Pokud mi ohař při hledání poodběhne dále nemusí to být hned neposlušnost(jde si ověřit pach apod.),nevidím důvod ho hned usměrnovat "na dálku".Při výcviku chronických štváčů opodstatnění obojku vidím jinak ale ne.A ještě jeden poznatek,ůspěchů s obojkem bude mít pouze ten který již nějakého psa vycvičil klasickou metodou,a dovede pochopit psí myšlení.
pivaš
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: ned 31.5.2009, 17:28
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický obojek

Příspěvek od pivaš »

určitě lepší el.obojek než 2,5 brok :lol:
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Karlos23 »

Před 12.lety jsem si pořídil el.obojek pro mého ohaře. Byl to pes z útulku a měl jeden velkej problém,jakmile zůstal doma sám,začal mě volat.Štěkal a štěkal,až se dostal do takový agonie,že zdemoloval celej byt,kde jsem tehdy bydlel,rozsápal i kuchyňskou linku a dveře do chodby na malý kousky, a na tý hromadě třísek se posral,pochcal a štěkal až padnul vysílením. Našel jsem ho tam,jak leží klepe se, a nemůže popadnout dech. Nemohl jsem mu ani vynadat,protože byl zralej na kapačku. Když mi to provedl potřetí,myslel jsem, že ho budu muset vrátit. :cry:
Jako poslední záchranu jsem tenkrát koupil za 4500,- el.obojek,kterej uměl jen zapípat,když pes začal štěkat, a pokud do 30 sec zaštěkal znovu,dostal ránu. Pes to pochopil hned první den a já ho doma našel v klidu, šťastnýho, odpočatýho a plnýho nadšení něco jít dělat.Dokonce ani sousedi ten den neštěkali. :lol: Ačkoli jsem s ním nedělal myslivost,vycvičil jsem ho tenkrát, jen s piškotem v kapse a taháním za krkem, tolik kousků,že by mohl předvádět v cirkuse.
Dodnes, když jdu na dlouho pryč musím mu dát obojek,ale jinak je pro skvělou povahu a um obdivován všemi z dalekého okolí,i když už je to důchodce.
EO je určitě skvělá pomůcka, já bych bez něj svýho skvělýho psa nemohl mít. Ten protištěkací obojek,co popisujou v začátku týhle diskuze, bude asi stejnej typ,jako ten můj.K výcviku to je nepoužitelnej,je jen pro uklidnění psa. :wink:
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: elektrický obojek

Příspěvek od nice-friend.cz »

Bojar píše:Je s podivem jak se tyto výdobytky doby rozšiřují.Nehaním výcvikové obojky ,ALE řídím se jedním pravidlem a zkušeností.Elektrický obojek je poslední varianta a možnost výcviku pokud všechny ostatní selhaly!! nasazovat obojek štěněti ,tak jak se píše v předešlém příspěvku považuji za z.........t.Pravda je ,že v dnešní době hlavně začínající kynologové pod vidinou ůspěšně vycvičeného psa se uchylují k takovému způsobu.Zotpovědně mohu říci ,že na některých jedincích lze na zkouškách poznat ,že byli "smaženi" elektrikou.Jinak nadějný psík či fena je nadobro zkažen.Proboha uvědomme si ,že je to pouze zvíře nelze z něho udělat stroj na povely.Pokud mi ohař při hledání poodběhne dále nemusí to být hned neposlušnost(jde si ověřit pach apod.),nevidím důvod ho hned usměrnovat "na dálku".Při výcviku chronických štváčů opodstatnění obojku vidím jinak ale ne.A ještě jeden poznatek,ůspěchů s obojkem bude mít pouze ten který již nějakého psa vycvičil klasickou metodou,a dovede pochopit psí myšlení.

Pěkný večer.

Vážím si Vašeho příspěvku. Dobře Vám rozumím. Měl jsem úplně stejné pocity. Když jsem poprvé slyšel o výcviku EVO, tak se mi ježili všechny chlupy na těle a okamžitě bych dokázal odsoudit všechny rádoby cvičitele s EVO. Jen díky tomu, že se opravdu hodně zajímám o lovecký výcvik retrívrů jsem narazil na to, že nejlepší trenéři cvičí s EVO. Byl to pro mě samozřejmě šok. Jak mohou tak zkušení lidé dělat něco tak hrozného. Okamžité odsouzení by bylo nejsnazší. Ale já viděl ty psy krásně pracovat, milovat své vůdce, ke kterým měli nádherný vztah, jaký by si mohl každý z nás přát. A bylo rozhodnuto - musím zjistit jak s EVO tihle nej nej úspěšnější trenéři pracují. A pak jsem hltal DVD zaslaná z USA i videa na netu ... a byla to fantazie ... nikdo nikde nikoho netrestá ani nebije ... pes se může zbláznit do práce.... je nadšený, nadržený, neúnavný .... ale zároveň pracuje nezvykle přesně a dokonale. Správně píšete, že kdo nezvládá psa klasicky - nezvládne ho ani s EVO. Naprostý souhlas, kdo nemá řidičský průkaz ( a dokonce ani ti co ho mají ), nezvládnou řídit F1. Vše je tam moc rychlé ... tak stejně s EVO ... stejně tak, jak se dá jít rychlými kroky kupředu jde hodně rychle mnoho pokazit. Vidím to na honech ... je to katastrofa, co dokáží, někteří vůdci.


Aby nedocházelo ke zkreslení - já s elektrickým obojkem necvičím. A věřte, že na psy ani neřvu, nikdy v životě jsem neměl v ruce proutek a neučím psy ani aport parforsem. Vůdce vždy upozorňuji na to, že týrat svého psa mohou nejen fyzicky, ale především psychicky, nedostatečnou pochvalou, ale i jen nedostatečnou pozorností pro svého psa. Mimochodem i parfors si u nás spousta lidí vykládá stejně špatně jako EVO. Přitom parforsem jde učit vklidu, pomalinku, jemně a tiše, tak aby pes nebyl v žádném stresu, naučil se vše rychle a dobře. Učím psy hrou - osvědčilo se mi to jako nejrychlejší metoda k úspěchu i k opravdu hezkým výkonům. Věřte, že pár myslivců, co si od nás koupilo štěně ze mě bylo hotových, když jsem jim zakázal jejich "klasické metody" - takové hlouposti jakou učit chůzi u nohy a klidům proutkem, DAUN a aport násilím. Ještě více byli hotovi z toho jak to jde krásně hrou a pochvalou.

Váš příspěvek naznačuje, že jste možná nikdy neviděl skutečný výcvik s EVO - berete tento výcvik jako poslední možnost, až vše selže. PROČ ? Protože možná neznáte, nevíte jak se s EVO cvičí správně, jak se s EVO nikdy netrestá a nenapravuje - ale učí a povzbuzuje.

Mnoho nejlepších trenérů na světě cvičí s EVO - cvičí , ne bijí psy ... díky EVO je chválí a povzbuzují.

Najděte si videa jak se učí s EVO aportu, handlingu, vystavování a dalším věcem a budete nadšen ... jak to jde krásně, a pes u toho mlátí ocasem a může se zbláznit radostí z práce - vidíte jak miluje svého vůdce.

Ale než vynášet takové soudy je jistě dobré se podívat, jak se s nimi cvičí - ne jak se s nimi mlátí psi.

Spousta vynikajících TOP psů je v USA cvičeno EVO - jsou šťastni, nádherně pracují a nikdo je "nesmažil"
S poslední větou souhlas - jen si prosím uvědomte, že pro každého je klasická metoda zcela něco jiného. Pro někoho je klasika právě EVO - a krásně tím učí psy vše - bez toho, že by je kdykoliv nějak smažil, nebo jim vůbec dával vysoké korekční impulsy.

Nechci tady dávat odkazy a linky na profesionály za louží - aby to někdo neoznačil jako spam. Podívejte se prosím na to, jak se to dělá - a pak to teprve suďte.

Myslím, že se vyjadřujete pouze k "výcviku" bohužel dost rozšířeného u nás - tedy opravdu ke smažení psa ...

Podíveje se na nádhernou radostnou a rychlou práci psů, kteří jsou takto cvičeni - a jistě změníte názor. Vždyť díky netu je to tak snadné ...
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: elektrický obojek

Příspěvek od nice-friend.cz »

vlcak píše:vyzkoušel jsem dogtrace, pak to byl canicom 600 (nová verze) a skončil jsem u canicom 1500. Kdybych si ho koupil rovnou tak jsem dost ušetřil. :lol: a tak je to se vším. :roll:
Naprostý souhlas ... problém není jen v udávaném dosahu, který mnohdy zdaleka neodpovídá realitě, ale také v tom, že u EVO s krátkým dosahem dokáže pes za pár sekund utéct z dosahu. Celé je to ale také o výcviku .... správně cvičený pes se vůbec nesnaží z dosahu utéci ani nepotřebuje žádné silné impulzy. I tak mají pro lovecký výcvik smysl pouze EVO s dosahem nad 1000 m - ve skutečné honitbě plné překážek jste pak rád, že fungují na 700 m.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Petr1970 »

Bojar: a čo jako si představujete že jsou ty správné metody a klasické metody používané před elektrikou?
zmlácení psa barvářským řemenem?
nabroušený ostnáč?
pažbou do stopu?

líbí se mi jak "staří chovatelé"loveckých psů kteří zabíjeli cokoli nad 6ks, ostrost zkoušeli-jí na živých kočkách, jejich psi tahají 10kg železné činky, aport se jim do mordy váže izolepou říkají - pozor na elektriku, je to novinka, to nemůže fungovat...

vždy když potkám "starého kynologa" který se rozpovídá jak je elektrika špatná a jak je to správně.... tak si říkám srstka s kubišoviou by tu dostali infarkt :-)

na spoustě mysliveckých psů na zkouškách poznám že sice nebyli vyblikaní elektrikou ale dostali úplně jiný "céres"....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: elektrický obojek

Příspěvek od nice-friend.cz »

Bojar píše:Zotpovědně mohu říci ,že na některých jedincích lze na zkouškách poznat ,že byli "smaženi" elektrikou.Jinak nadějný psík či fena je nadobro zkažen.Proboha uvědomme si ,že je to pouze zvíře nelze z něho udělat stroj na povely.Pokud mi ohař při hledání poodběhne dále nemusí to být hned neposlušnost(jde si ověřit pach apod.),nevidím důvod ho hned usměrnovat "na dálku".
Souhlas - jen "smažených" psů vidím na zkouškách spousty - a vůdci k tomu nepotřebovali ani elektriku. Největší tragédií je pak za takovou práci ze strachu titul.
Bojar píše:A ještě jeden poznatek,ůspěchů s obojkem bude mít pouze ten který již nějakého psa vycvičil klasickou metodou,a dovede pochopit psí myšlení.
Naprosto souhlas. EVO nepatří do rukou začátečníkům bez přísného a rázného dohledu někoho zkušeného.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrický obojek

Příspěvek od RuStaff »

re: nice-friend.cz
díky za přísnosné příspěvky do diskuse (aspoň pro mě velmi dobře formulované informace, které s dovolením budu citovat i jinde) - kdo umí číst a používat hlavu, tak si z toho hodně veme.
Jinak jen doplním můj názor, že s EVO to bude podobně, jako s GPS dog systémy a dalšími "novinkami" - řada "tradiocionalistů" to u honičů zavrhuje, protože "jejich psi se vždy vrací sami" - že má to určení polohy spoustu dalších účelů a možností použití (stejně jako EVO) si neuvědomují...
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Karlos23 »

nice-friend.cz píše:Nechci tady dávat odkazy a linky na profesionály za louží - aby to někdo neoznačil jako spam. Podívejte se prosím na to, jak se to dělá - a pak to teprve suďte.
Tohle téma je právě o umění využívat EVO , tak bych ( a určitě nejen já) nějaký ten link na dobré video uvítal. :wink:
Pokud by to byl problém zveřejňovat,prosím o zaslání jako SZ. Myslím, že právě jakási osvěta, ať už formou nějakého instruktážního videa, nebo příručky pro správné využívání, může jen prospět a změnit poměr cvičitelů vs trestačů.
Díky.
nice-friend.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: sob 04.12.2010, 1:56

Re: elektrický obojek

Příspěvek od nice-friend.cz »

Zdravím,

užij si to :

Dost výjimka - zde najdeš krok za krokem s obojky DTSystems - to se skoro nevidí :

http://www.youtube.com/user/willowcreekkennels

Stovky videí najdeš zde (odkaz níže) - ale není to jen lovecká kynologie - Fred Hassen je expert na loveckou, sportovní, ale především služební kynologii. Nicméně videí s obojky na štěňátkách tam uvidíš mraky, a jeho výcvik bych přál mnoha českým ohařům místo nesmyslného trestání.

http://www.youtube.com/user/fredhassen

Třeba tady určitě vidíš, že to pejska baví :

http://www.youtube.com/watch?v=t0X7hM11 ... ature=plcp


Na netu najdeš krásná videa špičkových trenérů, můžeš se přesvědčit, že to s obojkem nádherně funguje ... ale nebudou ti "polopatě" vysvětlovat jak k tomu došli, kdy co se psem dělat .... důvodem je to, že je to živí ...

Mnohem lepší je ale investovat do DVD - třeba takovýchto :

http://www.georgehickox.com/about_georg ... x_dvd.html

Je jich o dost více a jsou i lepší, než tato ... - výhodou je, že Ti tam nic nevysvětluje "odborník, který už vycvičil 12 ohařů" , ale profi trenér, který předává 10 - 15 vycvičených psů každé tři měsíce ... a to třeba už 30 let...

Američani ale nevyžadují stupidně jen zkoušky - než si psa koupí, nebo zaplatí za jeho výcvik - chtějí vidět jeho práci ( zajímá je práce, ne zkoušky na papíře ).

Můžeš pak na netu najít inzerci ne o tom, jak je který pes "papírově skvělý" - ale inzeráty obsahují videa - a je to paráda vidět... Prostě než se pro pejska rozjedeš, vidíš ho makat na videu na netu .... přijedeš k trenérovi, sednete do auta a ukáže Ti práci psa v praxi ... .... za pár minut ti vystaví a pak i přinese pár bažantů ..... pak se rozhodneš.

Samozřejmě mají to jednodušší legislativně - své pozemky, honitby, bažantnice ....
Mikulda
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 16.8.2012, 17:48

Re: elektrický obojek

Příspěvek od Mikulda »

Zdravím,
cvičím teriéry(jag, parson) a nemyslím si, že to jsou zrovna nejjednodušší psi na výcvik. Ale co se týká el. obojku, doporučuji nejdříve vyzkoušet sám na sobě. Já to udělal - plná intenzita a nic moc. El. obojek nepoužívám. Pokud se psem vytvoříte dobrý vzájemný vztah a poslušnost od zákl. povelů tak el. obojek není třeba. Dříve se nepoužíval a šlo to také. Pokud pes nemá 100% daun a další zákl. povely tak nebude mít ani 100 % přivolání, od toho se potom odvíjí všechno ostatní - práce při dosledu atd.... Odvolávánat psa, teď mám na mysli jezevčíky nebo teriéry ze štvaní a dávat mu rány el. obojkem je popírání toho pro co byl vyšlechtěný, je to HOVADINA!!! Když pejsek rád běhá tak ve chvíli když se vrátí, vezmu ho na kolo a jedeme dokud může. Tohle uděláte párkrát a většinou to zabere. Když se pes vrací ze štvaní do půl hodiny tak to vůbec neřeším...El. obojek nezatracuji, ale určitě je třeba s ním pracovat opatrně.
Odpovědět