Norský losí pes

Pejskové a jejich výcvik
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Norský losí pes

Příspěvek od RuStaff »

Hezky, takovej pracant a ještě se líbí na výstavě! Good! :)
Hergot to musím taky něco hodit do bulteriérů.... :)
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Merlin
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: sob 15.11.2014, 12:24

Re: Norský losí pes

Příspěvek od Merlin »

Zdravím lovecké fórum,

nejsem lovec ani myslivec, ale velmi se mi zalíbilo toto plemeno a zkušeností k němu je u nás jako šafránu, snad tedy nebude vadit, pokud se zeptám i tady. Bydlím v oblasti, kde mi srny chodí v hojném množství až na zahradu, téměř každý soused má kočku, po vsi se volně pohybuje drůbež ... a já bych měl jen velmi nerad psa při procházkách permanentně uvázaného na vodítku. Kasari psal, že od srnčího je pes odvolatelný, což je výborná zpráva, nakolik spolehlivě? Myslíte si, že je reálná naděje jej vychovat až natolik, aby o pronásledování zvěře nejevil zájem? A jak je to se zájmem o drobné zvířectvo (kočky, drůbež)? Se socializací, výchovou a výcvikem poslušnosti samozřejmě počítám. Myslíte, že je reálná naděje, aby se takovýto pes pohyboval bez vodítka a zároveň bez konfliktů? Předem děkuji za sdílení jakýchkoliv zkušeností.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Norský losí pes

Příspěvek od suhl »

Ahoj,
neber si má slova zle, jen se snažím být upřímný. Tedy....nechápu, proč si nemyslivci berou lovecká plemena. Každý člověk se dnes snaží někam zaškatulkovat, někdo se snaží nákupem věcí, či zvířat udělat image. Jestli to má nějaký význam, nebo co tím může způsobit už si málokdo uvědomí. V tomto případě, chápu, že se ti toto plemeno líbí, ale proč si bereš lovecké plemeno, když nejsi myslivec? Jseš si vědom, že toto plemeno nemusíš zvládnout a může ti nadělat i dost potíží (které jsi sám nastínil)?
Znám pár lidí, kteří ani nevědí, kdo plní senem a obilím v zimě jesličky v lese a pro to, aby naplnili svůj kult dokonalosti si pořídili hannoverského barváře, "je přeci krásný".
Když vedu na Zkouškách psa a vidím tam ty slečinky v červených teplákách, který potřebují PZ k uchovnění, aby mohli mít štěňata, tak se mi dělá špatně, takhle se ku.ví ortodoxní lov. plemena. Začalo to s retrievrama a jede to dál.
Nezlob se za má, možná krutá, slova, ale na toto jsem poměrně dost alergický. Obecně jsem rád, že si lidi berou psi, (tedy ti lidé, kteří se jim věnují a nenechávají je jen osrávat ulice), alespoň je to vytáhne od tv a internetu. Ale výběr plemen spoustě lidem neschvaluji a jejich "chytré" přemýšlení absolutně nesdílím.
Přeji šťastný výběr nového čtyřnohého kamaráda a hodně šťastných chvil s ním. Nik
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Merlin
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: sob 15.11.2014, 12:24

Re: Norský losí pes

Příspěvek od Merlin »

Ahoj, nezlob se prosím ani Ty na mě, ale hovoříš o škatulkování a přitom sám silně škatulkuješ.
To, že se plemeno "proslavilo" hlavně svým neobvyklým způsobem lovu (spíše asistence - nestrhává) přeci vůbec neznamená, že je jen na lov a pak už k ničemu. Zrovna NLP je ve své domovině rozšířen jak u nás jezevčík, je to národní plemeno, výborný hlídač, pastevec, tahoun do saní. Přátelský, vyrovnaný, neagresivní a učenlivý společník, vhodný k dětem. Tak alespoň praví internetové zdroje. Prostě univerzální pes ke každé chalupě.

Jako každý zvíře má mnoho stránek osobnosti, většina z nich mi opravdu sedí, jen ta jedna jediná mě trošku odrazuje a proto jsem tady a ptám se těch, kteří s ním mají zkušenosti. Dočetl jsem se, že ze seveřanů je svéhlavý vůbec nejméně a dobře ovladatelný, rozhodně jej dovedu zaměstnat a vytížit dostatečně i mimo lovecké uplatnění. Ale zabíjet kočky a hnát srny prostě nesmí, proto se ptám, jak silný tento instinkt je, zda zvladatelně, či nikoliv. V tomto mi Kasari nalil trochu optimismu, když psal, že jeho pes se od srnčího nechá odvolat. Co mě zajímá, jestli je to "tak na hraně", nebo suverénně. A jak je to s těmi kočkami a drůbeží.

Za přání šťastného výběru vřelý dík, trocha štěstí jistě přijde vhod.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Norský losí pes

Příspěvek od suhl »

V pohodě, škatulkování jsem myslel tak, že se každý snaží někam začlenit, kategarizovat.
S NLP zkušenost nemám, své důvody pro svůj názor jsem popsal. Můj názor je také k úvaze před nemilým zklamáním, v dobách, kdy jsme ve Svazarmu cvičili služební, se někteří známí chlubili (v té době) neobvyklými plemeny, někteří se vysokého věku nedožili pro jejich nezvládnutí. Ale neznám tvoje kynologické zkušenosti, netvrdím, že ho nezvládneš. Každému přeji úspěchy se svými psi, ale to ALE ve mne často hlodá.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
regis24
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: ned 12.6.2016, 7:11

Re: Norský losí pes

Příspěvek od regis24 »

Čus všem,
sice je téma trochu mrtvé, ale jedno z mála o loveckém použití tohoto plemene u nás. Chci příští rok pořídit nového psa na myslivost - mám jasno, že chci psa a ne fenu (nejsem chovatel), vím že ho potřebuji hlavně na černou (honění, dohledání, dosled) a jsem rozhodnutý, že to bude Elghund (hned za ním je karelák, kdyby Elghund nevyšel).
A zde poprosím o pomoc a o radu - našel jsem jen 2 weby v ČR, které vypadají jako chovné stanice.
http://www.elghund.estranky.cz/clanky/kontakt.html
https://www.facebook.com/pg/Norsk%C3%BD ... e_internal
Máte s výše uvedenými někdo zkušenost (třeba se znáte, víte o koho jde, apod...). Případně nemáte někdo kontakt na další chovné stanice? Nemusí být jen v ČR, ale pokud by to bylo v zahraničí, tak kdyby to byla Vaše osobní známost, bylo by to fajn.
Díky za pomoc.
Tomáš321
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: ned 28.11.2021, 15:43

Re: Norský losí pes

Příspěvek od Tomáš321 »

Zdravím. Vidím, že téma Elghund je mrtvé, ale nikde jsem nenašel více informací ohledně tohoto plemene, tak snad někdo poradí. Mám fenku 11měsíců, od štěněte. Je to můj první elghund, takže rozdíly např. mezi výmarem, se kterými zkušenost nějakou mám, jsou obrovské. A teď k dotazu. Bojí se výstřelů. Když s ní šoulám, střelím kus, což je obvykle 1-2 výstřely, tak není problém. Více ran už ji vadí a utíká do bezpečí. O honě se vyloženě třese. Střílel jsem před ní, když měla asi 6 měsíců, prvně z dálky samozřejmě, pak blíž a nevadilo ji to vůbec.. tak jsem myslel že je to ok... je mi jasné,že je ještě mladá, všichni říkají, že si zvykne. Ale nikdy jsem nezažil, že by se pes tak dlouho bál a zvykal si. Bojím se, že ji nikdy nevezmu na společný lov. Další moje otázka-černá zvěř. Má z ní přirozeně respekt, což je správně, ale bojím se, aby ta její bázlivost nebyla ze všeho. Nemám na úseku moc prasat, takže do dneška přišla asi na 3 kusy černé. Hlásí je, ale extra se nemá k tomu je vyhnat. S vysokou problém nemá, dokonce bych řekl, že na to jak je stará pracuje dost dobře... ale viděl jsem videa, kde elghundi prase casnují a tak dravost se mi líbí.
Odpovědět