Profesionální smečky honičů

Pejskové a jejich výcvik
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Profesionální smečky honičů

Příspěvek od kopov.c »

Co si myslíte o učasti profesionálních smeček honičů na nahánkách?Budou mít u nás v budoucnu uplatnění,nebo budou stále přehlíženy a po nahánkách budou chodit stréci s jezevčíkama,křepelákama atd. jako tomu je doposud?
Už ted se najde něco málo organizací (většinou poplatkové nahánky)které pochopili,že dobří a sehraní psi jim dělají výřady a jsou ochotní za to patřičně zaplatit.
V rakousku je to už celkem běžná skutečnost.
Z toho je pořád velká většina těch co pozhání všechno co má čtyři nohy(čím víc,tím líp) a pošle to do leče. Jen tak pro zajímavost onehdá poplatková nahánka pro Rakušáky-štont 350euro na Bouzovsku a honce tam dělali hasiči se dvouma vlčákama :oops:
Má uvaha je taková,že po nových nájemních smlouvách se výrazně zvýší najmy honiteb.Majitelé se budou snažit na nájem někde vzít a budou pořádány o to víc poplatkový nahánky(zvyšující stavy černé tomu jen nahrávají). Při pořádání těchto akcí se podle mě zvýší zájem o sehrané smečky psů.
Co si o tom myslíte,budou mít smečky honičů budoucnost nebo zvítězí malá česká povaha?
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Prosionální smečky honičů

Příspěvek od kasari »

Jsem rád, že tohle téma se tu objevilo.
Odpověď ale není zdaleka jednoduchá. Znám situaci v Německu. Je registrována spousta skupin, který zvou na naháňky. Ale je potřeba se na to podívat taky zvenku...
To, že je někdo členem skupiny honičů ještě neznamená, že má psy k něčemu. Zažil jsem jejich účast letos několikrát a musím říct, že jejich práce, až na 2 vyjímky z fóra byla ostuda. Násobená nutností jim to zaplatit. Takže při dnešní debatě s myslivecký referentem jsem zjistil, že jejich další účast zdvořile a striktně odmítli. A nemaj prý jakýkoliv zájem v pokračování spolupráce.
Podmínky zaplacení se trochu liší od toho, co bylo nějak " domluveno ", a proto do budoucna chtěj najímat dál jednotlivce z okolí u nichž je práce jejich psů známá.
Nedávno jsme tu debatovali o možnosti si takovou skupinu založit a poskytovat služby koordinovaně ( s ohledem na vytíženost členů a jejich psy ), tak aby byla zajištěna vždy dostatečná účast, ale došli jsme k tomu, že v našich podmínkách je to zbytečná ztráta času. Navíc vždycky hrozí to, že jak si řekneš o nějakou slušnou částku, vezmou si příště někoho s vořechama, který se motaj pod nohy. Ale vyjde to levnějš...
Ulkomaalainen...
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Prosionální smečky honičů

Příspěvek od kikin »

Loni jsem byl na naháňce u jedné cizí firmy,která koupila honitbu a majitel ji neznal.Pozval si profesionály z Rakouska.Přijeli den předem,nahráli si hranici do GPS a to nacpali psum do obojků.Do leče šli jen nekontaktní psi.Instrukce byla:uslyšíš psy koukej před ně.Zvěř jen popochází,žádní tryskáči.Po hodině vybít a vyčkat honce.Grupenf"uhrer honců byl jediný z honců ,co měl zbraň.Ten obešel střelce a s barváři dohledával.V leči 17 ran,16 kusů zvěře,žádný Bagdád.Přijeli třema pikapama,přivezli si čtyřkolku na vytahování zvěře a asi 15 psů.Postarali se o výřad a celou organizaci,postavení střelců.Stanoviště měli v compu s vymezením perimetru.Obsadili jen křižovatky vekslů a veksly ven.
Říkali,že v tom týdnu už honili ve Slovinsku a Rakousku,následující den mají práci v Bavorsku.Muselo to stát balík.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosionální smečky honičů

Příspěvek od Georg.H »

Balík to určitě stálo ale jak si to popisoval tak to byla vyloženě profesionální práce.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosionální smečky honičů

Příspěvek od kopov.c »

Vidím,že to je všude tak trošku podobný.Ano i u nás v ČR už je několik skupin honičů,ale ne všechny za něco stojí. V předchozím příspěvku jsem neměl nic proti jezevčíkům,křepelákům atd. jak by někdo mohl pochopit. I tihle psi můžou byt výborní pokud mají patřičné vlohy a vůdce jim je pomůže rozvinout.Bylo to myšleno spíše tak že psi kteří vidí třebas prase párkrát za rok se nikdy nemůžou rovnat sům co se s nimi potkávají deně tím pádem mají uplně jiné zkušenosti a chápou co se po nich chce.Ono to není jen o tom vzít si ze 5 psů,zavřít je do kotce a v roce a půl po nich chtět výsledky.Né každý pes má vlohy aby z něj něco bylo a i když je pes má,tak ne každý vudce je dokáže u psa rozvinout na patřičnou ůroven.Taky ne každý má možnost z těch psů cosi udělat-z vlastní zkušenosti vím co to bylo za problém u nás na polesí když jsem mladýho psíka s ohnivým temperamentem učil hledat a vyhánět zvěř :)
Zabralo to neskytečnýho času a ještě víc problémů s okolím :(
Už uplně vidím jak v některém sdružení trpí členovi výcvik třeba třech dorůstajících honičů.
Tohohle si nejsou všichni majitelé těchto psů vědomi ze psů toho moc neudělali a ted si myslí,že když mají 5 psů tak můžou kasírovat.Naopak znám majitele smečky dobrejch psů,v revíru toho moc nebylo a vůdce byl v tu chvíli nejhorší :( Naštěstí měl GPS a majiteli honitby na ní dokázal ukázat že psi prolezli leč křížem krážem.Spolkli to,zaplatili,ale víckrát ho nepozvali a všude ho pomlouvají.Jo je to boj...
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Prosionální smečky honičů

Příspěvek od kikin »

Georg.H-to ano,za 35 let jsem něco takového nezažil.Zapoměl jsem podotknout,že na výřadu jsem neviděl na zvěři žádný špatný zásah.Myslím takovou tu zdejší klasiku-krevní tučnici.Ukáznění střelci-autobus Švýcarů a druhý Rakušáků.Vlastně se střílelo na stojící zvěř.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosionální smečky honičů

Příspěvek od kopov.c »

To kikin-můžu se zeptat na počet psů co šli do leče a na složení plemen? Pokud jde o to ,že v leči měl zbran jen jeden z nich,tak souhlas.Co jsem měl možnost vidět,tak vybrali peníze a ještě tam šli za učelem lovit. Myslím,že pokud by to mělo byt na jakejsi urovní,tak by měl lovit jen střelec co si za to zaplatí a ne honec co dostane zaplaceno.Zbran v leči jen na pomoc psům.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Prosionální smečky honičů

Příspěvek od kikin »

na dohledávku dva bavoráky.Co to bylo za honiče nevím,tady jsem to neviděl.Slecha jako kokr,ale nohatý,okrový s bílýma znakama.Všichni vesty a elektroniku.Na L 200 měli pro ně zateplený nástavby.Na toho vůdce mam někde vizitku,protože šije vesty na míru.
to zapřemýšlíš o národním stříbře..
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Prosionální smečky honičů

Příspěvek od Petr1970 »

tak to musí bejt paráda tohle vidět-zažít.. asi to určitě nebylo levný, ale to žádnej profík není :-)
zkus na tu vizitku mrknout a hodit fo google, ti psi by mě taky zajímali...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Prosionální smečky honičů

Příspěvek od MiraDuchek »

.
Naposledy upravil(a) MiraDuchek dne sob 17.12.2011, 19:17, celkem upraveno 1 x.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosionální smečky honičů

Příspěvek od RuStaff »

Pokud má organizátor lovu dost vlastních kvalitních psů, kteří jsou více méně zadarmo, levní nebo odměňovaní jinou formou (vede je personál a místní) a s výřadem i prací je spokojenost, tak samozřejmě žádnou jinou pomoc od "externích" nepotřebuje, to je jasný.
Stejně tak je asi pochopitelný, že když někdo přiveze psy/smečku na poplatkovou akci (s rozpočtem v set tisíc), kteří práci udělají a pak nedostane ani na benzín, tak si příště asi rozmyslí, zda se ještě zúčastní, nebo zda raději nepůjde na nějakou "klepačku" kus od baráku, kde si může i vystřelit. Ale dobrejch psů a ochotnejch vůdců zase tolik není, na komerčních akcích u nás si většinou z termínů mohou vybírat.
Jakoukoliv "profesionalizaci" v každym oboru považuju za přínos a jsem zvědavý, kam to bude směřovat u nás... Ale že by někdo u nás v dohledné době vydělal prací psů, byť jen na náklady spojené s jejich chovem (oni totiž žerou granule i třeba na jaře a v létě, kdy se neloví, žerou dokonce i ve věku, kdy ještě/už nepracují, veterinární péče, výcvik, atd. :)), tak tomu nevěřím a ty stávající odměny jsou jen takový malý příspěvek na poměrně dost drahý "koníček". Ale věřím, že i to může být samozřejmně dostatečný důvod pro pravou českou závist a dělání zlé krve! :)
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Prosionální smečky honičů

Příspěvek od Leon »

a to je přesně ono Rudo jsme v čechách a běda jak nas... jednoho závistivce s nevychovaným psem kterého nepozvali a pozvou tebe to je pak rachot :lol:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Prosionální smečky honičů

Příspěvek od MiraDuchek »

.
Naposledy upravil(a) MiraDuchek dne sob 17.12.2011, 19:17, celkem upraveno 1 x.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosionální smečky honičů

Příspěvek od kopov.c »

On se dává alespon tady u nás tácek za psa už ted.Já si myslím,že to není špatná cena,teda pokud máš v leči alespon 2-3hafany.Bohužel organizací kde tohle funguje moc není. Většinou je to tak,že su o něco řekneš a v tu ranu tě nahradí zástup lidí co se tam třesou jen aby se někam dostali.
Pokud jde o ty skupiny honičů na silvániu,tak o těch vím.Dvě z nich znám osobně a můžu říct,že jejich práce za moc nestojí a většinou je už znova nepozvou.Za to znám člověka co tam registrovaný není a o práci nemá nouzi.Teda spíš musí odříkat a vyloženě si vybírá kam půjde a kam ne. A musím oponovat Rustafovi-docela obstojně se tím v sezoně živí už pár let.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Prosionální smečky honičů

Příspěvek od lörinc »

to kopov: neurážej mi čubinu :lol: .
Ne vážně, myslím že tudy se bude ubírat myslivecká kynologie ( v lese ). Protože čím dál méně myslivců má zájem mít psa. A bez psa se prostě na podobných akcích a nejen nich můžete..... víte co. Na poli je to podobné - s tou ochotou chovat psa, ale tam nikoho poplatkového neseženete, protože zvěře je málo a myslivců kteří o to mají zájem ještě míň. Vidím to u nás. Až odejdou ty teď 10ti letý psi, tak jsem sám zvědavej. Jinak se mi v podstatě toto líbí a vítám to. A doufám že i celá myslivost, jako obor se bude ubírat touto cestou - budou ji dělat jen lidé které to baví, něco tomu obětují a nechtějí jen maso. A to si myslím že zrovna kynologové jsou.............
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Odpovědět