Kotce vašich pomocníků

Pejskové a jejich výcvik
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od Onďa »

S tou verandou hodně záleží, jestli ji máš vytápěnou. Kdysi jsme psa taky brávali ve velkejch mrazech do předsíně,kde se ale netopilo, a pak jsem zjistil, že boudu si zadejchá a má v ní tepleji (bouda byla z pérovek, zevnitř koberec, zvenčí vč. střechy na zimu 10 cm polystyren, podlaha odsazená 10 cm nad terén). Na ležení měl pytel se senem + deky - ustlal si z toho takový hnízdo, na podlaze stará karimatka a na ní koberec. Deky bylo občas potřeba vysušit, když do nich lehl mokrej nebo zasněženej, navlhly. Zvládal to i ve velkejch mrazech (slovenskej hrubosrstej ohař). "Přitápěl" jsem mu vydatnějším krmením a napájením teplým vývarem. Jednu sezonu jsem zkoušel vysoko podestlat slámu, ale jednak se dost slehla a za druhý v ní bylo hodně prachu a drobnejch nečistot(normálně jsem zčóroval balík z pole), takže byl ušmudlanej a taky to asi dost dýchal. Teď už vegetí pár let v kuchyni a nestěžuje si :D

Jo, a tomu broušení drápů v kotci nevěřím taky. Pokud tam nelítá furt dokolečka, tak tam toho stejně moc nenachodí.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od motolada »

Tak jsem taky dodělal svoje veledílo.
_5.jpg
_5.jpg (108.48 KiB) Zobrazeno 11091 x
Kvůli kotci jsem se musel donutit k odklizení 5-ti kubíků hlíny,úpravě septiku,vykopání základů po starém skleníku atd...(konečně)

Je postaven na betonových patnících,dřevěné hranoly 10x10cm,dokola15mm OSB deska.Svařovaná síť 50x50 v černém komaxitu.Střecha trapézový plech,svod pozink.Pod střechou je malá půda na vercajk(lopaty,lana,hrábě atd...),ke které se dá dostat z obou stran po otevření záklopů,které drží na 2 gumách a 2 pantech.
Podlaha a strop je z desek.Vše natřeno silnovrstvou olejovou lazurou včetně podlahy,kde není vidět je natřeno olejem(půda a spodek podlahy).
Bouda stará po ohařovi.

Do budoucna dám i na zbytek kotce svařovanou síť,dodělám dveře,svod do kanálu a možná natřu i boudu.
Rozměr je asi 2,5x2m,výška asi 2m

Více fotek zde:
http://motolada.rajce.idnes.cz/Kotec
Naposledy upravil(a) motolada dne pát 05.7.2013, 7:52, celkem upraveno 4 x.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od Toma »

Nepřeskočí ty boky?
Lovec zabíjí jednou ranou.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od motolada »

No měl jsem taky obavu,zatím ho to ale nenapadlo.Na boudě byl hned,hlavu venku ale neskočí.
Do kufru auta ho musím taky vysazovat asi to nebude žádný skokan,ale tu sít tam dám tak nebo tak.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od Toma »

fesoj píše:Já osobně nemám rád, když má kotec betonovou podlahu. U služebních psů se prakticky jiné nepoužívaly - a spousta psů předčasně odešla na záněty ledvin. Já mám podlahu dřevěnou, z podélně rozřezané tyčoviny řeznou stranou navrch, s mezírkami pro odtok moči. podlaha je přibitá k silným trámům, takže kotec je vlastně na vzduchovém polštáři, což považuji za dobrou izolaci.
Co je pod tou dřevěnou podlahou?Jak dlouho to dřevo vydrží,je něčím ošetřeno?
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od fesoj »

Základ tvoří kameny - je to postaveno v mírném svahu, takže aby byla podlaha vodorovná, jsou různě vysoké - vzadu sotva nad terén, vepředu víc než 0.5 m. Těch kamenů je 6, tři vepředu, tři vzadu. Na nich jsou položeny trámy, příp. klády, přesahující délku kotce. Pokud možno, doporučuji pro tento účel využít vyřazené impregnované dřevěné sloupy, které vydrží věčnost. Na nich je vlastní podlaha. Nejlépe z fošinek, ale pokud nejsou, dá se použít i rozmítnutá dřevěná tyčovina řeznou stranou navrch. Mezi fošnami či půlkulánky je vždy mezera tak široká, aby do ní pes zásadně nemohl prostrčit tlapku, ale aby dobře odtékala moč a při čištění proudem vody z hadice těmi mezerami propadne i trus, který následné vyhrabu a uklidím. Od takové podlahy pes nikdy nenastydne a nebude mít problémy s ledvinami. Vzadu vně kotce je bouda s předsíní, postavená na těch přečnívajících trámech, takže i její podlaha je nad zemí. Stěny má dvojité, vnitřek z hoblovaných prken, z vnější strany neodkorněné půlkulánky - docela hezky to vypadá, izolační výplň tvoří skelná vata z vyřazených akumulačních kamen. Podestýlka v boudě veškerá žádná. Zkoušel jsem deku, slámu, seno - vše psi vytahali a spali na holých prknech.
Kritériem pravdy je praxe.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od vesrad »

S tou podestýlkou to potvrzuji.
Deky a podobné mi fena rozcupovala a vytahala ven (a pak týden kadila provázky), sláma byla za chvíli po celém kotci, ale v boudě měla "čisto".
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od Leon »

tak musíš udělat vyšší vchod pak vytahají jenom slámu co na nich zůstane
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od fesoj »

Jen doplňuji - samotná konstrukce kotce je z lešeňových trubek, v rozích a uprostřed delších stran je podložená dlaždicemi kvůli lepšímu čištěhí. Místo pletiva jsem použil karisíť s oky 10 x 10 cm, což mělo za následek, že v několika případech se feně povedlo přímo v kotci zneškodnit kočku, která se jí "ulakomila" na granule. Kotec stojí na konci neoploceného dvora. Na severní straně je proti větru částečně chráněn porostem pámelníku, který má snahu se rozrůstat, takže mezi ním a kotcem musím udržovat cestičku cca 0,75 m. A věřte nebo ne, jednou jsem na této cestičce našel srnčí shoz ! Kotec jsme postavili asi v r. 1991, v průběhu let jsem musel jednou vyměnit podlahu, jinak sloužil až do loňska, dnes už vzhledem ke svému zdravotnímu stavu psa nemám, protože mé oteklé hnáty mi nějaké delší procházky znenožňují a když nemohu psovi zajistit dostatek pohybu, je líp ho nemít.
Kritériem pravdy je praxe.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od Toma »

Měl sem ohaře který nikdy netahal hadry z boudy,ani neničil závěs před vchodem.Když byl se mnou v dílně ,nelehl si na studený beton,ale pokaždé v dílně vzal nějakou hadru tu si dal na zem a pak si lehl.Zato obyčejné pletivo na kotci roztrhal jak záclonu,(bál se bouřky)musel sem tam dát taky kari 8mm 10x10 cm ,a už to ani nezkoušel.Podlaha v kotci byla betonová,a jak píše pan fesoj,asi dojel na ledviny,bylo to ze dne na den,přestal žrát jen pil,moč měl jak černé pivo,během dvou dnů se odebral do věčných lovišť.Zhruba dva měsíce před tím sem pozoroval rapidní úbytek na váze.Měl 11 let a tři měsíce,což byla možná taky hranice.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Valkira
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: stř 06.8.2014, 18:27
Bydliště: Drnovice

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od Valkira »

JA osobně jdu do tohoto, nechci tu dělat reklamu, ale pokud někdo chcete kontakt tak SZ.
Přílohy
47_3.jpg
47_3.jpg (56.94 KiB) Zobrazeno 9514 x
pes MOK.
CZ 550 30-06 + Meopta R1r 3-12x56 RD. ZH: 7x57/16 + Meopta R1 3-10x50, 16/16, 12/12.
IŽ 27 16/16, ZP45, Grand Power K100 mk7 9mm luger, Holek 820 38spec.
Jeník
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: úte 05.1.2016, 14:57

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od Jeník »

Lovu zdar,
koncem ledna si mám přivézt štěně MMO. Mám na Vás menší dotaz, můj dvorek je opravdu mini, a tak se obracím na Vás zkušenější v oboru kynologie. Má smysl na takovém dvorku dělat kotec, nebo postačí psovi na dvorek dát boudu pod nějáký přístřešek a psa nechat volně na dvoře? Díky za odpovědi. :)

Obrázek
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od BwanaHunter »

Jeník> já jsem z těch, co kotec jejich psů je páníčkova postel :D , takže to ber s rezervou, ale můj názor je ten, že prostorově by pro psa bylo v pohodě, když by měl pro sebe dvorek (bez kotce) s tím, že by tam musel mít a) boudu, b) stín a sucho, tedy nějaký přístřešek, a suché a relativně teplé místo, kam si lehnout, tedy nějakou podlážku nebo "terásku" pod tím přístřeškem. Ale protože i mě osobně se stalo, že mi nějací hajzli ztloukli psa, když jsem ho nechal chvíli na zahradě samotného bez dozoru, našel jsem pak na zahradě klacky s hřeby a kameny, a vím o dalších takových 3 případech v mém okolí, kdy majitele znám osobně, tak bych ten kotec pokládal spíš za přínos k bezpečí toho psa. A protože vím i o případu krádeže psa ze zahrady, udělal bych dveře zamykací a na poctivý zámek.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jeník
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: úte 05.1.2016, 14:57

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od Jeník »

Já si z postele klidně kotec udělám, ale nevím jak se na to bude tvářit paní domácí.. :lol: Máme řadovku, takže na zahradu se nikdo kromě sousedů dostat nemůže. Otázkou je, jak se na nový přírůstek budou tvářit. :)
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Kotce vašich pomocníků

Příspěvek od Bord »

Má dost velký pozemek na něm dva kotce bordík si sám otvírá jezevčík má přes den otevřeno neb si nedokáže otevřít na noc je zavírám oba.Za mě kotec nic tim nezkazíš a někdy budeš rád že je.Bouda+ přístřešek - kotec již nejni takový náklad navíc :)
8x57JRS,bordík
Odpovědět