Jaké plemeno?

Pejskové a jejich výcvik
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od Leon »

tak ať se daří ten koberec už načal? a ten zapalovač bych tam nenechával jedné mojí čubě ten plyn chutnal tak rozkousla každý který potkala :lol:
CZ 550 american 308win.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od motolada »

Dík všem,fotky se dělaly narychlo bez aranžování,sotva jsem ztihnul sešroubovat pelech a zatopit v krbu(proto ten zapalovač).Už toho máme všichni dost,dnes 500Km v autě,po cestě 4x psí zvracení...
No je to fešák,stáří 8 týdnů,otec špičkový,matka dobrá.Takže co se nepovede musím připsat sobě :lol:
Zítra jdu koupit obojek a zkusíme první vycházku,tak fotky budou snad lepší..
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od Onďa »

Vypadá jako správný číslo :) Odkud ho máš? Ať se vám spolu daří a podávej průběžně info :wink:
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od motolada »

Protože pes je vybraný,debatu přesunu,kam patří.
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od haluziak »

Oživím tady tu mrtvolu a rád bych se vás něco dotázal.
Nejdřív uvedení do problematiky od malého kluka jsem chtěl psa, ale holt panelákový dítě a "pes do bytu nepatří", takže pes nebyl. Pak přišla éra studií a sdíleného ubytování takže zase žádný pes. Na konci minulého roku jsem ze ze Štatlu přestěhoval kousek od České kanady, tentokrát do rodinného domku a řekl jsem si že po rekonstrukci si konečně pořídím čtyřnohého kámoše. Po značné úvaze jsem vybral pracovní plemeno (Beauceron). Jenže přišlo jaro a říkám si, hele tlustoprde, střílíš už dlouho, máš rád les a zvířátka, koc s Tebou do lesa už taky nepůjde, co kdyby ses stal myslivcem. A jelikož jsem vždy tvrdil líná huba holé neštěstí, zeptal jsem se a nastoupil do mysliveckého kurzu (BTW v rodině nikdy žádný myslivec nebyl, vždy jen kamarád nebo kamarád od kamarádů).

Říkám si super, budu v lese pes se mnou.. jenže ejhle ovčácký psi nemůžou skládat zkoušky k lovecké upotřebitelnosti, co teď? Už bylo rozhodnuto a takhle mi do toho někdo hodil vidle. Nevadí, mám myslivce kamaráda, zeptám -> jenže ten vyznává jedinou pravou víru aka nic jiného než Jagoše, jedině Jagoše a nikdy jinak. Jenž mě ten Jagoš k srdci nepřilnul, celkově vždy když jsem si představoval, že budu mít psa, tak to byl velký a ne nějaký přízemní smeták jak nosí fifleny v kabelkách. Jak řekl kopov.cz na druhém listu tohoto vlákna "Já třeba bych nemohl mít doma psa kterej se mi nelíbí i kdyby i ho doporučovalo 99 lidí ze 100"

Pak jsem si tedy vzpomněl, kdysi žil jeden kamarád od mamky, myslivec a ten měl Borisa - Západo-Sibiřskou lajku, vzpomněl jsem si jak se šel oběsit na vodítku jakmile spatřil srnčí, jak si v -20 lehnul do díry vysekané v ledu v potoka ze které se brala voda do chatky v Tatrách, jako by nemrzlo. I moje ucho si vzpomnělo jak se do něj při hře jemně zakousl a potahal mě zaň po celý chatce. Říkám si - proč tedy ne lajku, vždyť si ji kdysi tak moc chtěl.

A pak člověk zjistí, že pes s kohoutkovou výškou 55cm, které lajky dosahují, je zas vyloučen z jistých mysliveckých aktivit.

A tak se ptám, má smysl se (pokud teda složím zkoušky) omezovat se psem který je lovecky upotřebitelný? Má v našich končinách Lajka jako taková pro myslivost smysl i když jsou ji vzhledem k vzrůstu některé věci legislativně zapovězeny?

PS: Hledal jsem a o západosibiřské lajce je tu pár příspěvku s omezeným přínosem.
Beware of old men in profession where men die young.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od Šumavák »

haluziak píše: čtv 07.4.2022, 21:32...mám myslivce kamaráda, zeptám -> jenže ten vyznává jedinou pravou víru aka nic jiného než Jagoše, jedině Jagoše a nikdy jinak. Jenž mě ten Jagoš k srdci nepřilnul, celkově vždy když jsem si představoval, že budu mít psa, tak to byl velký a ne nějaký přízemní smeták jak nosí fifleny v kabelkách...
Budu velice šlechetný, takže ti to tvoje naprosto laické a dehonestující přirovnání jagdteriéra (standardně velice ostrého, tvrdého a univerzálního loveckého plemene s obrovským pracovním nasazením) ke smetákovi, co nosí fifleny v kabelce, šlechetně odpustím, tlustoprde... :twisted: :mrgreen: Evidentně nevíš, co vlastně chceš, takže se nacházíš v situaci, jako když si chceš koupit auto, které by se ti líbilo, ale vlastně nevíš, jestli s ním budeš jezdit na silnici nebo v terénu, kolik budeš potřebovat sedadel, jestli má mít i nějakou korbu a další. V mysliveckém kurzu se budeš učit i mysliveckou kynologii, takže si rozšíříš obzory a pochopíš, že existuje několik skupin loveckých psů s odlišným pracovním zaměřením. Z jaké skupiny vybírat, aby byl pes pro výkon myslivosti opravdu využitelný, záleží na druhu honitby, kde bude člověk působit, na skladbě zvěře v ní, preferovaném způsobu lovu a podobně.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od fesoj »

Šumaváku, máš v zásadě pravdu, opomněl jsi ale jednu maličkost, a tou je aspoň u některých myslivů tzv. "srdcový" vztah k plemeni. Dám příklad : Myslivec má již několikátého českého fouska. Jeho předchůdci se výborně osvědčovali zejména na podzimńích honech. Jenže dnes se v té honitbě ani okolí již hony na drobnou nepořádají, protože ta drobná prostě není. Milovníkovi fousků - pokud nehodlá investovat nemálo času a peněz k dojíždění někam, kde může psa aspoň připravit na PZ - zbývá jen složení LZ, případbě SZVP. Ovšem hlavní lovecké využití tohoto psíka spočívá ve funkci společníka při pochůzkách honitbou a nebojím se říci i ve funkci člena rodiny. Znám takové myslivce a smekám před nimi klobouk. Ba znám i takové, kteří výcvik svého ohaře totálně hodili za hlavu. Ale pokud svému psovi dokázali dát aspoň základní výchovu, i tak se může jednat o dvojici kamarádů na život a na smrt.
Kritériem pravdy je praxe.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Co musím říci, že touha po jakési specifické středoevropské nebo spíše "naší" univerzálnosti, je někdy na škodu. Na Jagovi se toto podepisuje taky. Kdybych byl cynikem, tak řeknu, že je to snaha mít za cenu jedno žrádla několik psů v jednom: barváře, aportéra, stavěče, norníka, honiče, slídiče atd.. Přitom je potřeba si říci, že obecně exteriér psa, plemene, vznikl na základě specifického požadavku na výkon a ve specifickém prostředí.
Nechci nikomu nic rozmlouvat, ale obecně: velký pes zpravidla znamená více problémů a nákladů, či nároků. Tím myslím : čas, prostor na pohybování, ustájení, živení, sousedy atd..
Prvně bych jsi měl vědět, co té lajce můžeš reálně dát. Je to severský pes. Pravidelných 35C ve stínu ho moc nenadchne. Potřebuje hodně pohybu, když s ním budeš pracovat a lovit, tj. dělat to, pro co je primárně určen a měl by jsi ho mít. Je to honič a nebojím se řící, že honič velké zvěře, černá, los, jelen, medvěd, možní i velká dravá. Potřebuje skutečně velký revír, kde nikomu nebude vadit. Revír, kde nebude hlavní zvěří srnčí. To, že s ním naběháš kilometry za kolem, nebo u nohu, z něho loveckého psa neudělá. Cvičák taky ne a myslím, že lajka není ovčák, co ti sežere hodiny buzerace na cvičáku.
Jak napsali přispěvatelé přede mnou. Prvně si řekni, jakou budeš mít reálnou myslivost, z ní ti pak vyplyne případná potřeba psa. Pak vyhodnoť jeho požadavky a nároky (plemene) a ty porovnej se svými možnostmi. Třeba zjistíš, že ani loveckého psa nepotřebuješ, nebo to bude úplně něco jiného, než je tvoje představa. Pak je lepší psa nemít, než být nasraný, že místo lajky mám bordera.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od Šumavák »

fesoj píše:...opomněl jsi ale jednu maličkost, a tou je aspoň u některých myslivů tzv. "srdcový" vztah k plemeni. Dám příklad : Myslivec má již několikátého českého fouska... ...Jenže dnes se v té honitbě ani okolí již hony na drobnou nepořádají, protože ta drobná prostě není... ...hlavní lovecké využití tohoto psíka spočívá ve funkci společníka při pochůzkách honitbou a nebojím se říci i ve funkci člena rodiny...
S tím souhlasím, ale zároveň dodávám, že podobný srdcový vztah k určitému plemeni obvykle vyplyne z lovecké praxe, byť někdy již minulé (viz např. ten úbytek drobné zvěře). Jinak u mě byl každý pes vždy i mým společníkem a členem rodiny. :wink:
Josef Kuřitka píše:...touha po jakési specifické středoevropské nebo spíše "naší" univerzálnosti, je někdy na škodu. Na Jagovi se toto podepisuje taky. Kdybych byl cynikem, tak řeknu, že je to snaha mít za cenu jedno žrádla několik psů v jednom: barváře, aportéra, stavěče, norníka, honiče, slídiče atd.. Přitom je potřeba si říci, že obecně exteriér psa, plemene, vznikl na základě specifického požadavku na výkon a ve specifickém prostředí...
Vidím to podobně. Jagteriéři jsou sice opravdu univerzální a pracovně zapálení psi, ale přesto považuji za naprostý nesmysl je tlačit i do tebou zmiňovaných rolí aportérů, stavěčů, či slídičů. Ten pes byl exteriérem a vlastnostmi primárně vyšlechtěn pro roli norníka, sekundárně honiče a samozřejmě by měl zvládnout i nějaký ten dosled. Brát ho např. jako aportéra na hon na kachny někam na rybník považuji za zhovadilost, která psa extrémně vyčerpává, protože díky své velikosti musí plavat už tam, kde ohař ještě v pohodě vystačí a také pro něj s jeho 10 kg předtavuje kachna výrazně vyšší zátěž, než pro 30 kg ohaře.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od precechtel »

jako dlouholetý chovatel psů bych jenom zopáknul pár obecných zásad:
- volba psa do rodiny je závazek na min. deset let
- je to člen rodiny, jeho pořízení, výživa, výchova, výcvik, zázemí / bouda, kotec, vodítka, píšťalky, el. obojky, kozlíky /, poplatek za zkoušky, výstavy, veterinární péče, doprava na ty srandy, nese s sebou nutné náklady
- v rodině - smečce musí mít vymezené jasné postavení, kdo je vůdce, pokud všichni pracují a děti chodí do školy, je lépe mít psy dva, aby se zabavili, když jsou všichni pryč
- ujasnit si, zda chci psa či fenu, nastudovat literaturu k zamýšlenému plemeni, nastudovat zkušební řád plemene
- nutno k volbě plemene přistoupit racionálně a bez emocí, tj. jakou mám honitbu - polní, lesní, vodní plochy, smíšená, podle toho vybrat plemeno, které se líbí mně a mé manželce, družce, spolubydlící apod., protože se o něj občas bude muset postarat s krmením, venčením, ev. pomocí při výchově a výcviku
- kynologové a chovatelé jsou mafie, doporučuji rok předem shánět informace, navštívit pár výstav, pár zkoušek z výkonu, poradit se se zkušenými kynology a vybrat konkrétní chovnou stanici
- morálně se připravit na časovou zátěž související s výchovou štěněte a následným výcvikem
Teď mé osobní vzpomínky: skoro 50 let provozuji myslivost v polní honitbě s vodní plochou, první pes - chovám jen feny, dlouhosrstý jezevčík, vlohová fena , měla všechno v sobě, dostal jsem ji od souseda zadarmo, neměla průkaz původu, nemohl jsem na žádné zkoušky, od té doby jen psi s PP, k ní fena českého fouska, nezapomenutelná, vrozená ostrost na škodnou, aportér, vodař, choval jsem fousky přes dvacet let. Vyzkoušel jsem i německého krátkosrstého ohaře, pointra, anglického ohaře, borderteriéra, jezevčíky dlouhosrsté, hlaďasy, drsňáčky. Jezevčíci pro radost manželky i mou, norování a dosledy, ohaři na polní a vodní práci. Tedy u nás na dvorku vždycky byli dva až tři psi, tj. vždycky jezevčík a k němu ohař. Nyní po vyhodnocení situace v honitbě, tj. bažant jen vypuštěný, kachen málo, zajíců ještě méně, typická práce pro ohaře před výstřelem / vyhledání, vystavení, postupování / není, zvolil jsem německého křepeláka. Tedy slídiče, střední plemeno, slibuji si od něj to, co potřebuji u nás v polní honitbě, tj, slídění, práce po výstřelu, vodní práci, dosledy na barvě, možná ostrost a využití v lesní honitbě, kde mám povolenku. Vyloučil jsem plemena, kde je už přílišný zásah komerce a linie tzv. výstavní gaučové a pracovní, nebudu uvádět, bych se někoho nedotknul...
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od fesoj »

Františku, k tomu, co jsi napsal, snad už nelze nic dodat, jen možná io, že vkus manželky někdy může mít na výběr plemene větší vliv, než by člověk původně myslel. To byl víceméně i můj případ. Ale shodli jsme se, nakonec to vyhrála fenka německého křepeláka a já i žena jsme byli plně spokojeni. Pracant, zabiječ škodné, neúnavná při vodní práci i při dosledech černé - a na druhou stranu tvor milující děti a domácí mazlíček.
Kritériem pravdy je praxe.
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od haluziak »

Děkuji pánové za příspěvky, první čemu přisvědčím je že Jagoš je dobrej pes ale to nic nemění na tom že se mi nelíbí :) na mě je vzrůstově malý. Nevymyslet si teď, že ještě ke všemu ostatnímu budu dělat myslivost tak bych bral právě Beaucerona - velkej ovčák a jak jste psali, můžete ho hoďku dvě buzerovat na cvičáku a on bude spokojenej. S tímhle plánem už souhlasila i paní domu.

Jenže pak jsem si rozmyslel ještě myslivost a řekl, jsem si, že teda když psa tak lovecky upotřebitelného, tak padlo rozhodnutí na psa, kterého jsem chtěl před Beauceronem, tedy ZSL (neboť se mi děsně vzhledově líbil a líbili se mi i ty historky co s ním zažil jeho majitel), kterou jsem nahradil Beauceronem z důvodu, že jsem chtěl psa který bude umět i obrany (což by ZSL vzhledem k jejímu šlechtění dělat neměla), až půjde koc někam s děckama a nějaký otrapa bude něco chtít (když už se koc nechce naučit střílet :( ) a něco i unese/utáhne.

Včera jsme měli Mysliveckou kynologii, ano ohaři super, barváři super, a pak jsou to většinou takový malý pejsci (slídiči, teriéři, jezevčíci), kteří jsou skvělý na to na co byli vyšlechtěný ale není to něco u čeho mé srdce zaplesá. A pak jsou tam honiči a to je přesně to co si představuju pod pojmem loveckého psa - najde zvěř a udrží ji na místě než se tam dobelhám. Zaujal mě ještě Sedmihradskej honič. Budu o něm muset něco načíst. A taky má přes 55cm v kohoutku (takže je zákonem vyloučen z věcí ve kterých je dobrý), prostě pořádněj urostlej hafan. Až budeme mít zase Myslivost a legislativu budu se muset zeptat, z jakého důvodu je tam to omezení na 55cm. S tím, že v před novelizacemi tam snad bylo ještě míň cm.

AD 2 Uvědomuji si, že pes je závazek, parťák a kámoš na dlouhou dobu, proto chci vybrat pořádně, neboť pes není jako kulovnice, kterou když Vám nesedí, tak ji prostě vyměníte.
Beware of old men in profession where men die young.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od Šumavák »

haluziak píše: pon 11.4.2022, 8:20...budu se muset zeptat, z jakého důvodu je tam to omezení na 55cm...
To omezení je stanoveno zákonem č. 449/2001 Sb. o myslivosti, konkrétně v zakázaných způsobech lovu v § 45 písm. e) (zakazuje se) nahánět zvěř srnčí pomocí ohařů, ostatní zvěř spárkatou s pomocí psů v kohoutku vyšších než 55 cm
Má to v podstatě fungovat jako rychlostní limit použitých psů, kdy ti menšího vzrůstu při nahánění zvěř vyhledají, hlásí a uvedou do pohybu, ale zdravou spárkatou zvěř by neměli díky svému menšímu vzrůstu dohonit a strhnout, což by u vyšších a tím pádem rychleji běhajících psů logicky nastávalo.
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jaké plemeno?

Příspěvek od haluziak »

Dík za vysvětlení, to že je to v zákoně jsem věděl, šlo mi o ten důvod proč to v tom zákoně je. Viděl jsem teď nějaké důvodové zprávy a návrhy novelizace, kde mělo být toto ustanovení vypuštěno tak uvidíme. Ale jako rychlostní omezení mě to nenapadlo. Viděl jsem v tom spíš nějaký legislativní výmysl.
Beware of old men in profession where men die young.
Odpovědět