Kterého dravce?

Lov s dravcem a vše kolem toho.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od ramo »

koprkam - Trochu mě zaráží, že se zajímáš o sokolnictví a nevíš, že třeba káně je chráněné!! :roll: Asi to nebude tak horké a třeba tě to po tom čmárání výkresů, jak píšeš, přejde úplně :cry: ...
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od sladoch »

Zdravím, všiml jsem si že řešíte, jestli povolit létání sokolníkům v honitbě a tak mně zajímá, jestli by mi rozumné sdružení povolilo cvičit ptáka v revíru. Pro informaci, kontaktoval jsem zdejšího sokolníka a mám u něj domluvenou poštolku.
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od sladoch »

Tak se vás chci zeptat, který dravec je lepší, káně harrisovo nebo káně rudochvosté?
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Tim »

To je dost zapeklitá otázka. Asi jako jestli je lepší bruneta nebo blondýna...
Osobně bych volil Káni Rudoocasou. Jednak Káně Harissova je hůře cvičitelná a hlavně má v genech lovit ve skupinách - což je u dravce docela zvláštní...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Poacher123
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: sob 20.8.2016, 9:57

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Poacher123 »

sladoch píše:Tak se vás chci zeptat, který dravec je lepší, káně harrisovo nebo káně rudochvosté?
Nejdřív pořádně onos tu poštolku. Chytni s ní nějakou myšku z pěsti, potom ji nauč na krouživý čekání na vábítko, pusť jí křepelku nebo holoubě a až tímhle vším projdeš tak přemýšlej co dál. Uvidíš, že vychytat kondici, náladu dravce a další věci není úplně snadný.
Vyřeš, jestli tě vůbec s dravcem nechají někde lovit.
Jinak na otázku samotnou harris vs káně rudoocasá není jednoznačná odpověď. Někdo nedá dopustit na jestřába, jiný na sokoly nebo orly. Každý dobře vycvičený dravec je dobrý a dělá radost, ale je to dlouhá cesta.
To, že harrisák loví ve skupině považuju za výhodu. Můžeš pouštět dva dravce na volné sledování najednou aniž by se napadli a následně mohou dva harisáci společně vázat větší kořist, snáz ji udrží, samozřejmě na sebe musí být zvyklí. To by třeba s jestřábem moc nešlo.
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od sladoch »

JoJo, je mi to jasný. S poštolkou zatím přílety na rukavici, ale potvora je strašně náladová, tak jsem jí na doporučení nasadil dietu. :D
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od SamanFalco »

No, spíš je to právě naopak! Káně harissovo se cvičí doslova samo ;). A protože je zvyklé lovit ve skupině, je tak přímo předurčené lovit ve skupině s člověkem a psem. Na kořisti není tak nervozní a nechá si tam šahat, aniž by tolik sekalo - prostě má v genech, že se musí dělit o kořist. Rudoocaska je jen větší...těžší (pronese se) a stejně o moc výkonnější lovecky nebude, spíš naopak. Takte tady je jasná volba - hariss.
Tim píše:To je dost zapeklitá otázka. Asi jako jestli je lepší bruneta nebo blondýna...
Osobně bych volil Káni Rudoocasou. Jednak Káně Harissova je hůře cvičitelná a hlavně má v genech lovit ve skupinách - což je u dravce docela zvláštní...
Naposledy upravil(a) SamanFalco dne stř 10.5.2017, 18:42, celkem upraveno 1 x.
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Tim »

No já nevím, já slyšel opak :wink: Ale máš se sokolnictvím určitě větší zkušenosti, hádat se rozhodně nechci 8)
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Nicol
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 18.4.2019, 19:29

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Nicol »

Nechápu proč tu většina lidí doporučuje pro začátečníka poštolku nebo ještě hůř jestřába. To, že je poštolka malý dravec neznamená, že je její výcvik lehký. A u jestřába už vůbec ne. Jestřáb potřebuje mnoho pozornosti a není těžké ho naučit zlozvykům. Začátečník si s takovým dravcem nebude vědět rady. Já sama se pohybuji mezi dravci každý den několik hodin, takže vím co výcvik takové poštolky nebo jestřába obnáší. Na začátek je nejlepší káně harrisovo. Je to dostupný a učenlivý dravec, který je vysoce inteligentní. A člověk co mi bude tvrdit, že harris se těžko cvičí, nikdy žádného neměl. Mně prošlo rukama 5 Harrisů a všichni jsou naprosto bezproblémoví a to je každý z jiného chovu.
Mika
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: ned 17.1.2021, 12:19

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Mika »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Raroha loveckého hrozně se mi líbí a jednou bych si ho chtěla pořídit ale nemám s tím žádné zkušenosti ani o tom moc nevim vůbec se v tom nepohybuji, zajímalo by mě jestli je s nim ta práce nějak hodně složitá a jestli je vůbec možné abych si něco takového vůbec pořídila nebo jestli je to pro začátečníka dobrý dravec, a co všechno by obnášelo si něco takového pořídit.
Kvido
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 06.8.2013, 19:29

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Kvido »

Tedy pokud myslíte Falco rusticolus , tak je hodně podobný rarohu velkému, se kterým se úspěšně kříží v jakémkoliv % krve. Křížení s dalšími druhy dravců v chovech jsou také častá( insemnace).
Čistý "lovečák" je nádherný pták , skoro bílý nebo naopak do temných odstínů......
Obávám se ale , že jeho chov může být hodně problematický. S ohledem na rozšíření v severních oblastech je jeho imunita vůči bakteriím a plísním mírného nebo u subtropického pásma velmi nízká. Takže nejčastěji zemře na aspergilu nebo nějakou bakteriovou nákazu.
Dále je to pták velmi fyzicky disponovaný a snad paličatý , jeho úletovost je spíše vyšší.
Chcete ho na létání , na lov nebo jen tak do klece na zahradu ?
Dovoluji si taky upozornit , že cena lovečáka se bude pohybovat spíše v řádu stovek tisíců CZK. No a říká se , že pravý se pozná podle toho , že je v mražáku a čeká na vycpání.
Pokud nemáte s chovem dravců zkušenosti , zkuste je raději získat dle info viz výše
Podle mne pro začátečníka snad ano - pokud jste majitelkou ropných polí v Perském zálivu :D
Odpovědět