Kterého dravce?

Lov s dravcem a vše kolem toho.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od rimar77 »

na vztah s ptákem je nejlepší Žakoušek je to hrozně chytrej papoušek :-) ale jinak souhlas s Onďou přesně to co popisuješ jsem ti psal že je pytlačení a rozhodně bych to jen tak nenechal kdybych tě při něčem podobném potkal v našem revíru jak tvůj dravec nám ulovil bažanta či koroptvičku, vidíš jak mu zabráníš aby nelovil chráněné druhy?? A o bažanty se dost intenzivně staráme, když spočítám těch hodin co trávíme krmením oprava zásypů a co peněz dáme za obilí tak opravdu by mi docela vadilo kdyby si tam kdokoliv chodil jen tak lovit protože přece ty bažanti jsou tam od toho
falker
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 24.3.2011, 8:14

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od falker »

Ideální dravec pro začátečníka je samec káně Harrisovy. Dříve, před v stupem do eu sokolníci většinou začínali na poštolce, káni lesní, či jestřábovi. To jsou dnes značně problematičtí dravci a získání legální cestou není jednoduché a levné.
Získání nelegální cestou je velmi přísně postihováno.

Co se týče výcviku dravce v honitbě, povolení od myslivců být musí. ostatně každý kdo cvičí sokolnicky dravce musí být i myslivec a tudíž to musí vědět. Dravec je dravec a má instinkty. Proto dát ruku do ohně za to, že při procházce v honitbě nic neuloví, je hloupost. Dravec je lovec - není papoušek, který tak maximálně ohlodá nějaké semínko.

Pro případné další info o sokolnictví pro začátečníky, sokolnických kurzech či letní sokolnických praxích navštivte www.falker.cz nebo napište na sokolnik@email.cz
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od SamanFalco »

No tak začátečníkovy dát káně harrisovo (jestřáb harrisův je výstižnější) angl. harrishawk je spíš jestřáb a to i povahou a vybušností (nevím kdo to takle kdy zpackal a udělal z jestřába káně hawk=jestřáb buzzard=káně) není to pravé ořechové na začátek...a to:
1. pořizovací cena (pořád okolo přes 15000Kč-je jich ještě málo :lol: ) plus je vhodná telemetrie (vysílač cca 3000-5000, přijmač cca 10000-20000)
2. nepůvodní druh = odlišné klimatické podmínky tím mám teď na mysli občasné problémy s nízkymi teplotami, průvanem a vhkostí (omrzání pařátů atd.) takže někdy problém s ustájením dravce.
3. je to perfektní lovec! což pro začátečníka není ideální a je větší šance jak o něj přijít (dravec zbloudí uloví a nažere se sám) a opět problém s nepůvodním druhem...
4. jediná výhoda tohoto dravce je jeho krotkost a přítulnost...navíc je to jediný ptačí druh lovící ve skupinách(jako vlci), takže má jaksi zakodovanou geneticky spolupráci při lovu.

No nevím jestli je vhodné všeobecně doporučovat nepůvodní druhy a křížence začátečníkům... Nejvhodnější je ta poštolka...malá, chytrá, a loví to taky ...myši, ale stanese že i do toho holuba jde, což se mi stalo u poštolčího samce škoda že taky neumím lítat - nedoběhl jsem 200m za 10vteřin :D ale útok paráda!!.Jako cvičná kořist je fajn čínská křepelka za 20Kč :wink: Nikdo Vás nebude nahánět za to že s ní někde lítáte (i bez domluvy...to by vás asi museli obvinit s pytlačení myší a kobylek :D ) A sehnat jde i zadarmo (stejně jako káně lesní)...stačí se napojit na nejbližší záchranou stanici a spolupracovat...100% mají každý rok vypadlé mláďata a pak už je to na domluvě s ochranáři. Většinou nejsou proti a nevadí když jim rozlítáte poštolku ve stanici. Výhodou je že nepotřebujete žádné zkoušky, povolení, členství čmmj a KS atd.
Jinak je provozování sokolnicví podmíněno člensvím v čmmj, lovecký lístkem pak roční adeptůrou u nějakého sokolníka(garanta) a složením zkoušky ze sokolonicví (zkoušky připomínají maturitu :D 4 předměty, písemná a ústní část...) a člensvím v klubu sokolníků(KS) a člensví ve středisku sokolníků. To potřebuje člověk, který chce lovit. Podle zákona todle není potřeba k držení dravce :o , pakliže lítáte na svém vlasním pozemku a nelovíte, dravce si koupíte z odchovu (je to váš majetek - věc), nahlásíte a vyřídíte vyjímku k chovu zvěře v zajetí a na nebezpečná zvířata (o povolení a poplatek k chovu nebezpečných zvířat jste jako člen KS při ČMMJ zproštěn)
Závěr: než si pořídit "Harrise" za 15000Kč, tak to raději raroha velkého, který je za polovic(a je to původní druh, když se Vám rozlovený ztratí, tak se zapojí do populace). Také záleží jestli chcete dravce na kroužení(vysokého letu), nebo na lov z pěsti(nízký let). S rarohem můžete zkusit obě :D , ale Harris asi moc rád kroužit nebude... A ještě jena věc - kdo s dravcem lítá a loví, tak dřív nebo později dravec zbloudí...tomu se nevyhne nikdo!
Naposledy upravil(a) SamanFalco dne sob 06.8.2011, 12:03, celkem upraveno 1 x.
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
patrol
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: čtv 28.1.2010, 21:44

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od patrol »

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ promluvil odborník. :D
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od zoubeek »

Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od SamanFalco »

V čechách máme obdobu - lov s orlem na lišku...ale akčnější je lov srnčí zvěře :) . Jinak všem zájemcům o lov s dravcem doporucuji v říjnu navštívit sokolnické lovy v Opočně - jedno z největších setkání v Evropě. Je to ukázka těch nejlepších lovců evropy :) Jsou tu vidění davci všech druhů... Tímto taky patří dík všem mysliveckým sdružením, které tyto lovy umožní ve svých honitbách - i pro ně je to přínosem-spočítají si zvěř v revíru :)...a zas o tolik nepřijdou :lol: .
Ještě bych řekl něco k tomu pytlačení v honitbě - když se tam ten člověk z dravcem pohybuje pouze jednou a ne pravidelně, tak mu dravec nejspíš zdrhnul - a pro vyletáního sokola takové 100km kolečko není problém...Opravdu se většinou totiž jedná o zbloudilce, kterého se snažíme dostat zpět :lol: Jinak to v podstatě to pytláctví je no...zákony hold nepočítají se vším co se stane...a uznejte, když se vám pohybuje třeba i 100000Kč(sokol lovecký bíla forma) rychlostí 80 km/h tak ještě řešit každého hospodáře a honitbu odkud máme signal z vysílače je asi nerealný ne?
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Ondra »

Chtěl bych se zeptat-nejsem sokolník a o lovu s dravci toho moc nevím, tak mě prosím eventuálně nekamenujte :oops: :) . Používá se u nás nebo někde jinde ve světe k lovu harpyje pralesní? Mně se ten pták neskutečně líbí a chtěl bych se o něm dozvědět víc. Díky, Ondra.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od SamanFalco »

Co vím tak k lovu jí nikdo nemá, někdo jí lítá na ukázkách (ale to nejspíš pouze menší samce)...v Evropě to lítat asi neuvidíš... Na lov to nejspíš moc není - je to už o hubu i pro toho co s ní lítá...Prakticky při váze okolo necelých 10Kg(max 12Kg) to nejde nosit - vem si balik vod a drž to na natažený ruce, jak dlouho to asi vydržíš :wink: ...Tlak, který je schopná vyvinout na špičce drápů je jeden z největších v přírodě. Vcelku bezproblémů by prošla i lidskou lebkou... Teoreticky je to ale nejvýkonější opeřený zabiják..a je nádherná :D .. Cena takových ptáků je obrovská! Jejich získání prakticky téměř nemožné...
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od fesoj »

Četl jsem, že primitivní jihoameričtí Indiáni se bojí tří lidožravých predátorů - jaguára, velkých exemplářů anakondy a právě harpyje, která je nejnebezpečnější, protože je schopná ulovit a odnést malé dítě třeba přímo z vesnice. A k tématu - naši sokolníci mohou jen tiše závidět svým kolegům z USA, kde má registrovaný sokolník právo si pro výcvik opatřit z přírody jakéhokoliv dravce. Je ale povinen, pokud ho už nechce či nemůže používat, ho do přírody vrátit. Jedinou výjimkou je heraldický pták USA orel bělohlavý, jehož lov či odchyt k jakýmkoli účelům je přísně zakázán.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Ondra »

Díky za odpovědi. Jsem dalek toho pořizovat si jakéhokoliv dravce. Můj zájem je skutečně čistě akademický :) . Viděl jsem o harpyji pořad na NG Wild, kde právě tvrdili to, co fesoj-místní se jí bojí. Hnízdo prý až 2 metry v průměru :shock: . To musí být neskutečný zvíře.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od SamanFalco »

Tu potvoru harpyji mívali v ZOO troja...kdysi :-) ... a malé dítě(cca do 10 let) dokáže zabít teoreticky každý z větších orlů...bělohlavý, skalní, mořský...když chce, věří si a nebojí se a má čas.... Nějaký případ byl před pár lety v Mongolsku - dítě mělo červenou šálu a orel skalní, berkut, ho smáznul...ani 100kg chlap nemá moc příjemnou situaci, když se orlovi povede dobře čapnout za hlavu, pak už to nepustí... Nejlepší je pak dělat mrtvolu, nehýbat se a doufat že někdo přikluše...nebo se snažit chytit hlavu orla - při tom hodně štěstí :lol: ...
Jedna story z čr, co mi vyprávěl jeden orlař co tu lítá orli. Mladýho orla lítal tak, že ho vypustil a jel autem - orel sledoval auto z výšky a co vyběhlo lovil...srnčí, lišky, atd. No jednou to orel zbalil v kapce přes les...no když se blížil k místu tak mu zatrnulo - zaparkovaný auto a orel vedle něco mordoval... Dopadlo to dobře...orel chytnul jednoho fízla ze zásahovky :lol: - ten naštěstí zachoval chladnou hlavu a nemlel sebou, což dravce fakt provokuje mocně a o to víc cupujou... Sám neudělal ani prd, bez šance... Prý tvrdil, že nezmohl vůbec nic...a že i když ho jednou dokonce postřelili, tak to prý zdaleka nebolelo tolik, jako když ho orlík čapnul za držku... No ani si neztěžoval, nežaloval... Taky ulovené pozadí babky v červený sukni na borůvkách tu už taky bylo :lol: ... my řikáme, že orel je už jako zbraň!
A pro zajímavost, i raroh, který má cca 1 kg, býval cvičen proti jezdectvu...plašil koně a zhazoval tak rytíře... Nebo je fackoval po hlavách... když se trefí do hlavy, jdete do kolen - občas se to sokolníkům při výcviku stane...známého na letišti raroh kopnul do hlavy a měl z toho pár štychů a lehký otřes mozku... :-) 250km/h a 1kg...auuu
Asi proto není moc bláznů, co lítá harpyje...ale je dost lidí, co už orly raději nedělají... :wink:
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Koblížek »

To já zas slyšel, že cvičený kondor v německé zoo při ukázkách veřejnosti sokolníkoj urval ucho a zbaštil ho :D promiňte tu terminologii, ale to se nedá :D vím že na tom něco bude, protože když bych tenkrát na Rábí neuvázal sok.uzel do pěti vteřin, tak by mě ten kondor kterého jsem vedl na pětimetrovým lanku(on mě honil)dohonil, no a prý to bylo jako kombinačky :D au, vždy jsem to stihl :lol:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od fesoj »

Vím, že se skalním orlem lze úspěšně lovit srnčí, ani legislativa tonu nebrání - jen by mě zajímalo, jak probíhá takový lov z hlediska šetření chovných kusů a srnců, kteří jsou od 1.10. hájeni. Předpokládám, že sokolník, případně lovecký průvodce, pokud se loví na pozvání, se musí v případě spatření kusu srnčí zvěře bleskově rozhodnout, zda jde o kus lovný či chovný a podle toho dravce buď vypustit nebo nechat na pěsti. Nebo se mýlím a probíhá to jinak ? Tohoto lovu jsem se nikdy osobně nezúčastnil, ale na fotkách jsem viděl úspěšný útok na srnce, který už měl shozeno - a tím vlastně došlo k porušení zákona.
Kritériem pravdy je praxe.
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Koblížek »

To Fesoj: s orly už chodím několik let na Opočně a většinou si vyberu skupinu která se specializuje na srnčí, ať už Maliny a nebo Lukáš a spol. a je to asi takhle:srnčí většinou loví samice a zkušený samice,který už zajíce moc neloví, specializují se na srnčata a slabší srny..viděl jsem několik útoků na srnce 2.až 3.v.t.kdy to orlice sama vzdala a nebo zaútočila na silnější srnu, kterou neudržela..vždy záleží na tom, jak je blízko sokolník a jak to stihne orlovi "pomoct"to je řekl bych 90 procent úspěchu, orel je schopný udržet slabé srnče, dospělou srnu, když ji chytne za hlavu, tak asi minutu ale když si věří a je šikovný tak i toho srnce tu minutu podrží, ale spíš míň..no se srncem, kdyz se uloví je to asi určitě porušení zákona,ale při odstřelu holé srnčí se to stává myslím daleko častěji, v poměru ulovený orlem/ulovený kulí..no prostě se nad tím zamhouří obě oči, protože se většinou loví v revírech, kde se stím tak nějak počítá :) chodí se v rojnici a protahují se remízy, ale je pravda, že to srnčí je při tomhle způsobu lovu někdy opravdu tak zmatený, že si samo vběhne orlici pod chvaty...
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Koblížek »

Fesoj máš samozřejmě pravdu v tom, že se rozhoduje sokolník, jestli pustit nebo ne..většinou chodí i honci, je to tak 1:1 a jsou poučení, je to jako o honě, "srna do leva" atd. a nebo "pozor srnec"..letos jsem byl svědkem lovu nepravidelného šesteráka orlicí, která ho ukázkově vygumovala a vystačila si sama :) stará zkušená potvora..po vypuštění z pěsti je to fakt na orloj, jestli do toho půjde nebo ne..
Odpovědět