Kterého dravce?

Lov s dravcem a vše kolem toho.
Nyctereutes
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: sob 27.1.2007, 18:05

Kterého dravce?

Příspěvek od Nyctereutes »

Vím, že je sokolníků mezi myslivci jen promile, ale doufám, že sem někdo zabrousí a předá své zkušenosti.
Zajímá mě, který dravec je nejvhodnější pro začátečníky... :P
Nyctereutes
__________________________________________
"Ex natura vivere summum bonum est."
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Sokolník sice nejsem,ale v mládí jsem se o dravce dost zajímal.bohužel v té době tu žádný klub v okolí nebyl.Pro začátečníka nebo začátečnici je vhodná poštolka dále krahujec a jestřáb.poštolku jsem měl 7let i já na osvojení základů velice vhodná.vše jsem studoval z literatury.Tento krásný draveček a kamarád doplatil na svoji věrnost,se?rala ho tátova kočka.Od té doby jsem už do zajetí žádného dravce nebral.Ale na Bonyho si vzpomenu po každé,když vidím poštolku třepotat se nad polem.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Já jsem se tomu taky kdysi hodně věnoval, je na to ale potřeba spousta času, takže teď to nejde, ale za pár let ...
Krahujce bych začátečníkovi moc nedoporučoval, velmi rychle u něj kolísá kondice a chce to nějaké zkušenosti už mít. Lovy jsou s ním ale naprosto ú?asné, bezhlavá odvaha a neuvěřitelný výkon. Jak udeřil do hejna vrabců, jednoho ulovil a já ostatní posbíral ze země, tak se ho báli, že z šoku naprosto strnuli. Taky ale bylo před dvaceti lety vrabců ...
Pro začátečníka je opravdu super poštolka, většinou to pak jsou takové domácí slepice, milé, přítulné, ale lovit se jim vždy nechce.
takže doporučuji klasiku - jestřába, nenáročný dravec, který je opravdu dravcem se vším všudy.
milius
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: ned 07.1.2007, 1:21

Příspěvek od milius »

Pro začátek je opravdu vhodná poštolka,nebo káně.Krahujce a jestřába nedoporučuji.Jsou dost impulzivní a krahujec je velice náchylný na šoky.Já jsem začínal s káňaty,jestřáby.Měl jsem i luňáka a teď mám motáka.
Káně,luňák i moták jsou velice věrní ptáci a já s nimi běžně létal na dvoře mezi slepicema a po vesnici,což se s jestřábem nedá.
O motákovi se říká,že se s ním nedá pracovat,ale Záleží na výchově.Podotýkám,že ptáky nemám na lov,ale na volné létání,ale kolega je plnohodnotný sokolník,tal se dopnujem.
bohužel musím slýchat totální nesmysly z řad starších myslivců,že viděli Samce motáka pochopa,jak letí s 2kilovým zajícem Ten pták má půl kila a fyzicky je to nemožné.To by člověk vážící 70kg muset nést 300kg a ještě skákat dvojskok.
No a co lovit s dravcem.Vezmu to od nejmenší.poštolka je vhodná pro začátek,jen pozor na zobák.Díky zejku to bolí víc,než od káněte.Jí můžete použtět hrabo?e a potkany.Na krahujce to chce velkou trpělivost a zařídit mu klidné prostředí.Káně jak jsem psal,je věrný pták,který vám bude zobat z ruky a taky se s ním dá ulovit i králík a výjmečně i zajíc,ale né v běhu,ale většinou je to mazel.Moták je pro lov větších zvířat nevhodný vzhledem ke svojí stavbě těla(větší krahujec),nebo? se snadno poláme,takže o bažantech a králicích nemůže být řeč.
Jestřáb je téma samo pro sebe.Velice impulzivní a nejvíc se chová pro sokolnictví.Lov od kosa po li?če.Dále jsou tu sokoli a rarozi.Pro svoji vzácnost a cenu je to výš?í dívčí a nemůže si je dovolit jen tak někdo.Tam se loví od ?pačka po bažanta,ale není problém se srstnatou.Skončím u orlů.U nás nejroz?ířenější skalní,stepní a najdou se i rarity,jako mořský,nebo bělohlavý z ameriky,ale to jsou dovozy a to je jiná kategorie.S orly se loví od zajíce přes lišky po srnčí.V Rusku se s nimi loví i vlci.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Ty šoky u krahujce jsou opravdu na fest, ale měl jsem jich několik a v pohodě, impulsivita je i výhodou, odchycení divocí dospělí krahujci mi pravidelně už třetí den létali na cca 5 m na rukavici a pátý den volně.
Káně je na lítání OK, lov je už slabší, asi jak u tý poštolky.
A tady se to jmenuje lov s dravcem, proto radím jestřába, pokud bude od hnízdo?e, je to v pohodě.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

TO Nyctereutes.
Je třeba si uvědomit, že se výrazně změnila legislativa a že doby, kdy jsme měli doma dravce bez jakéhokoli povolení jsou ty tam.
takže doufám, že máš lovecký lístek a jsi členem Klubu sokolníků a máš složeny odborné zkoušky, jinak je tvé konání mimo zákon :!: :!: :!:
Pro začátek jednoznačně poštolku už proto, že je dostupná z umělých odchovů, není náročná, dobře se s ní cestuje a i zajižtění krmení není problém. Po získání zkušeností bych pak doporučil jestřába, pokud možno samici se kterou se dají lovit i kočky. Pro sokolovitého dravce je třeba mít, mimo dost značné finanční částky a zkušeností, vhodný prostor pro výcvik a lov což bývá dost problém, protože naše krajina je pro?pikovaná dráty vysokého a jiného vedení až hrůza. Pro začátečníka není špatná i sova, my?í pro lov je všude dost.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Tak s timhle jsem se u nás opravdu nesetka a ani jsem o tom neslyšel... ale stát se to mě, tak bych na něj zavolal policajty, pokud nemá povolenku k lovu je to podle mě to samý jako kdyby tak chodil po revíru s nabitou zbraní(A nebo tam střílel do terče...)...
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

To Ed: Takovou to situaci sem ře?il na podzim loňského roku. Prostě sem zavolal mu?e zákona a za hodinu nebylo co ře?it. Je to prostě pytláctví bez povolenky nemůže? lovit ani z dravcem.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Ede, já Tě chápu, nechceš dělat zbytečné rozbroje, vždycky je lepší to vyře?it domluvou, ale zase na druhou stranu, když Tě ten dotyčný nebude brát vážně, tak bych se policii nebránil... každopádně je to pytláctví...
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Cvičí necvičí .... Teď jsem to konzultoval se strýcem a shodli jsme se na tomto:

Já si taky nemůžu jít cvičit loveckého psa do cizí honitby na drobnou, ani? bych jim to oznámil a vy?ádal si oficiální povolení. A to s ním nemusím lovit. Přeci si nemůžu vzít ohaře, a v cízí honitbě mu natáhnout vlečku. To přeci nejde!

takže to je to samé jako s tím ohařem. Ře?il bych to přes jejich klub a myslím, že si mezi sebou pořádek udělají. Eventuelně bych to ře?il s ním, ale pokud byl arogantní, tak bych jej natočil, volal m. stráž a policajty, aby si to s ním vyřídili. Já si taky nemůžu dělat co chcu, tak proč by mohl on?? Zajímavé je, že toto ochranářům játra nedrásá :evil:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Přesně jak píše Mosin. Nemá tam co dělat. :!: My máme podobný problém s cvičiteli služebních psů. V honitbě máme celostátní výcvikové středisko policejních psů. už x let mají povolení, že mohou cvičit při svých oficiálních akcích, ale někteří si to vykládají, že mohou cvičit kdykoliv. :evil: Pomalu každý z nich má ještě svého psa ve výcviku na k?eft. Neustále je musíme vyhazovat. Vymlouvají se, že jsou z výcvikového střediska nebo, že tam mají soustředění. Jak s sebou nemají policejní avii nebo neběhají v tričkách policie tak je okamžitě vyhazuji.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

Fery mosin tak jsem po dlouhé době oběvil va?e příspěvky a mám pro vás radu radu raději se do nikoho kdo cvičí ve va?í honidbě loveckého nebo služebního:policejní záchranářská slepecký asistenční nenavá?ejte mohli by jste špatně dopadnout jelikož nemáte žádnou oporu v zákoně známý jako člen MS vykázal z lesa chlapíka který trénoval retrívra a skončilo to nakonec jenom u přestupkové komise tak mohl být rád že si ten maník nevymyslel že mu vyhrožoval zbraní
vhool

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od vhool »

ac nejsem sokolnik tak jsem mel to stesti poznat cloveka ktery tim zije a to doslova ....a on mi umoznil zazitek ktery mi zustane nadosmrti ....je to nadherny pocit mit na ruce neco tak majestatniho jako je Raroh lovecky coz je v nasich koncinach dost vzacny skvost ,alespon pro mne to byl nadherny pocit...
Obrázek
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Kterého dravce?

Příspěvek od Leon »

jo jo je to nádherný pocit kolega má káně harisovo a to je taky parádní zážitek na lovu když pointr zvěř vystaví a dravec uloví a jezdím s kamarádama předvádět výcvik loveckých psů na Ostrou a tam jezdí tahle parta http://www.blackriders.info/ mají dravce a koně a to je vůbec zážitek i když to je hra když jezdec na koni vypouští dravce za kořistí
CZ 550 american 308win.
Odpovědět