Sokolnická praxe

Lov s dravcem a vše kolem toho.
falker
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 24.3.2011, 8:14

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od falker »

Drahý ubohý Patrole,

Předpokládám, že asi budeš majitel či zpřízněncem někoho, kdo dělá PLACENÉ sokolnické kurzy, nebo ti zřejmě někdo na nějakých ukázkách sokolnictví ublížil, ale z toho si nic nedělej, jednou se ze své zapšklosti dostaneš. Nicméně, když si na naší praxi (nikoliv kurzu!) nebyl, nekritizuj. Obviňuješ lidi která neznáš jen na základě svých špatných zkušeností s někým jiným (to jako že všichni řidiči jsou prasata, jen proto že ti někdy nějaký nedal přednost?)
Zároveň tvůj matematický výčet nákladů je taky na úrovni první třídy. Když jdeš na placený kurz, tak tam snad taky několik dní jsi a ztrácíš tím čas. My jsme letos poskytovali zájemcům nejen celodenní praxi, ale platili jsme jim i UBYTOVÁNÍ A STRAVU. A ta otročina, jak tvrdíš není náš případ. Nejtěžší práci, kterou u nás dělali, bylo shrabání listí po bouřce, které jsem nestihl uklidit ráno sám a nalití vody ptákům, když jsem se opozdil. Bereme především studenty, kteří tedy o žádné finance ze zaměstnání o prázdninách nepřicházejí. Za to ale byli všichni v kontaktu s dravci cca 10 hodin denně. Na place mi jen JEDNOU jeden praktikant pomáhal, jinak při ukázkách vždy jen sledovali dění z hlediště. Každý měl na výběr - chceš před lidi, klidně pojď, nechce se ti, není problém.Za to měli možnost vidět mnoho dravců jak v plném výcviku, tak i na úplných začátcích, což na víkendovém kurzu neuvidíš. Viděli jak rostou mláďata, jak se hledají zbloudilí dravci atd. Teorii a legislativu jsme probírali denně velmi podrobně ve chvílích volna, ale i přímo v praxi, při níž na legislativu neustále narážíme.
Další věc - jak na nich jako vydělám? Že jim platím byt a stravu a oni koukají na moje dravce? Kdyby měli u nás pracovat, budou dostávat normální mzdu. My se nenecháváme zastupovat brigádníky, veškerou fyzickou práci děláme my!
U nás také vstupné nevybíráme, a kurz je v době našeho letního volna.

Takže jen na konec. Začal jsem k sobě brát zájemce o sokolnictví, protože jsem kdysi začínal jako samouk a udělal mnoho zbytečných chyb. Něco jako kurzy nikde nebylo. Protože se mi často stává, že narazím na lidi co se pokoušeli na černo o sokolnictví až dravce utýrali neznalostí, chtěl jsem jim z dobré vůle poskytnout možnost seznámit se s dravci, bez nákladů (což je pro studenty často hlavní záležitostí).
Bylo u nás i několik lidí, kteří střediskáře kontaktovali a ti se jim ani neobtěžovali odpovědět. Nikdy jsem po nikom nechtěl žádnou fyzickou činnost (nebudeme-li brát v potaz držení šňůry při rozlétávání mláďat) a ni jakoukoliv komunikaci s lidmi. Navíc jeden z nejlepších co u nás byli (a dokonce přijel toto léto opakovaně - to by asi otrok nedělal, že) má ode mne letošní suprovou samici harrise s kompletním vybavením, na níž se teď může sám doma realizovat, aniž by do toho vrazil korunu.
Ty prosazuješ placené kurzy. Já tvrdím, že je to jen na okouknutí si sokolnictví, ale do praxe to nic nedá, jen sežere peníze. Sokolnictví se nedá vysvětlit za víkend. U nás je sokolnictví založeno na předávání sokolníků (patronů) studentům (adeptům) zdarma. A vybírat za to peníze, když vím, že je jim nějaký dvoudenní kurz nanic, je sprosté.
Navíc jsme s našimi praktikanty stále v kontaktu a snažíme se jim pomáhat i na dálku.

Ostatně jen za letošní léto jsem tam měl na jakýsi improvizovaný jednodenní až víkendový kurz 7 lidí. Ani jeden mi v ničem nepomáhal, ani jeden nezaplatil ani korunu. Přesto jsem se jim věnoval. Jinde by za to dali tisíce. A výsledek - 2 načerno držení dravci byli odevzdáni do záchranné stanice, protože majitelé po "minikurzu" zjistili, že na to nemají. Dalším 3 jsme pomohli kontaktovat přímo sokolníky (nikoliv střediskáře) v okolí a jsou z nich teď už adepti.

Nic naplat, nechci být sprostý, takže kvůli TAKOVÝM lidem, jako je "patrol", který hazí špínu na lidi, o nichž nic neví, už další nové zájemce brát nebudu. Stáli mne letos docela dost peněz (aniž by mi pomohli jedinou korunu vydělat! ), které jsem bral jako investici do ochrany dravců před týráním a vrací se mi to velmi nehezky.

Jo a ještě jedna věc. Zmiňovaného Milana Straku a Milana Zaleše znám velmi dobře a jsou to velmi dobří sokolníci a fajn lidi.
A konkrétně u Milana Zaleše jsem před mnoha lety jako student měl tu čest několik týdnů pobývat a z hlediska sokolnictví to byly jedny z nejlepších dnů mého studentského života a odnesl jsem si obrovské množství zkušeností (a to jsem tam musel navíc zadarmo makat...) A pokud vím, od Milana Zaleše, všichni ti "otroci " jak je nazýváš, odjížděli nadšení a snaží se další léto se k němu znovu dostat.

Takže až zas budeš někoho nazývat vychcaným a otrokářem, zkus se zamyslet, jestli to není náhodou naopak, jestli se jen někdo nesnaží zabránit chybám, která sám kdysi dělal.
Snad se na mne nebudou zlobit naši praktikanti, ale zde jsou dvě mailové adresy, chlapce a dívky, kteří u nás letos nezávisle byli a zeptejte se přímo jich... Richterova.Z@seznam.cz ja.cejka@seznam.cz
falker
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 24.3.2011, 8:14

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od falker »

Omlouvám se za chybu mail je Richtrova.Z@seznam.cz
jakubc
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 01.12.2011, 13:28

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od jakubc »

Jsem onen student co dělal praxi u organizace Falker na Orlíku. Především patrole, tvůj příspěvek je z května 2011. Falker byl na Orlíku v červenci a srpnu 2011. Jak můžeš kritizovat něco, co jsi neviděl a hlavně co v té době pouze vznikalo? Jestliže si stojíš za svým názorem, tak se představ a obhajuj kritiku na to, co jsi neviděl!
Když jsem přijel na Orlík, byl jsem dá se říci úplný začátečník. Během prvního týdne jsem se dozvěděl plno informací o sokolnictví, o dravcích. Dokonce jsem pro studium od organizace Falker dostal zapůjčeno plno knih. Vyzkoušel si mnohé z praxe a viděl výcvik dravce od úplného začátku. A HLAVNĚ můj zážitek z Orlíku mne nakopl dále se o soklnictví zajímat, což myslím si je nejdůležitější. V některých kurzech vám mohou akorát to co vás baví znepříjemnit (škola,...) a praxe u Falkera byl naprostý opak, jak jsem psal nakopla mě do dalšího snažení. Byl jsem nadšený, těšil jsem se až přijedu znovu.
Celý můj pobyt zde mne nestál ani korunu, pro patrola píšu ještě jednou a tučněji ANI KORUNU! Pobyt a strava byla hrazena organizací Falker. Znám se dobře a vím, že bych otroka ze sebe nikdy a nikomu nedělal. Tvoje poznámka patrole, že ti co se zůčastnili praxe jsou otroci mne uráží.
Na praxi jsem nejel s tím, že je to BRIGÁDA, ale s tím, že se něco dovím a zjistím, zda chci začít se sokolnictvím nebo ne.
Ještě jednou touto cestou děkuji organizaci Falker, že se ke mě chovali přátelsky a naučili mne spoustu věcí a nadále mi pomáhají.
Kuba
patrol
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: čtv 28.1.2010, 21:44

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od patrol »

Až budete dělat sokolnictví tak dlouho jako já a poznáte všechnu problematiku kolem toho tak jako já, tak někoho můžete nazívat ubohým patrolem.Členem klubu sokolníků jsem od roku 1989, o skolnictví jako takové jsem se zajímal od roku 1984 a to byla ta pravá škola do sokolnického života, učitelé stař zkušení sokolníci, žádné nesváry v klubu, žádné házení špíny jednoho ukázkáře na druhého, žádná závist a mladí sokolníci se ke starším chovaly slušně. Dneska je to samej frajírek, kterej když má peníze si koupí jakéhokoli dravce a pak neví c s tím a k tou mu žádný měsíční kurz moc neprospěje. Já začínal z poštolkou, po roce jsem dosal káni a po dalších dvou letech se mi podařilo vyškemrat jestřábího terčka, vše bylo za zásluhy a bylo potřeba něco umět. Na skaláka jsem čekal 10 let členství v klubu a pak se mi ho podařilo zakoupit za velké přmluvy jednoho dobrého orlaře, který věděl, že si ho zasloužím a bude v dobrých rukách. Dnes si koupí skaláka i adept a pak se hezky ukazuje v televizi kde a jak ulovil psa, dítě a podobně a tohle vás na placených nebo neplacených kurzech nenaučí.
vhool

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od vhool »

ukoncete prosim tuto debatu a vratte se k tematu obecne.osobni invektivy nemaji na skle co delat stejne jako kritika neceho co dotycny nevidel nebo nezazil na vlastni kuzi.pokud bude tato debata pokracovat tak se to bude resit zpusobem banu.toto berte jen jako napomenuti a pripomenuti ze jsou zde pravidla .pokud mate mezi sebou problem tak to reste pres SZ :!: :!: :!:
falker
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 24.3.2011, 8:14

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od falker »

Varování od administrátora beru. Nicméně jsem mu vysvětlil, proč má reakce byla taková.
Patrole,
Co se týče zkušeností mezi vztahy sokolníků: já jsem sice prvního dravce měl "až" v 95 roce, tedy 6 let po tobě :-) nicméně se sokolníky na lovy jsem chodil už od konce 80.let. Takže mám více než dobrý přehled.
To co píšeš o zásluhách, je pravda a souhlasím s tím. Rovněž jsem si musel své dravce zasloužit a nikdo mi nedal zadarmo ani kůži na poutka. Co se týče jak sám píšeš frajírků, kterým tatínek koupí skaláka a ani pak loví bez povolení, resp. jim to loví psy ale i úmyslně vymýšlejí nechutnosti, musím opět zcela souhlasit. A proto jsem se taky začal věnovat adeptům stylem praxí. Protože jsem se bohužel setkal i s tím, že starší sokolník naučil adepta některým ne úplně zákonným věcem, a adept ho v bezmezném obdivu napodoboval, chtěl jsem aby se nejprve rozkoukali, nabrali zkušenosti a až pak se rozhodli sami co je dobré a co ne.
Naopak když jsem kdysi odmítl pomoci získat jednomu adeptovi dravce pro minimální znalosti (a zákony mu navíc už z jeho myslivecké praxe moc neříkali), šel za jiným sokolníkem a ten mu dravce během pár týdnu sehnal. A ejhle, dravec za pár dní chcípl jednoznačně jeho vinou.
Proto, pokud někdo z lidí, kdo u nás projde praxí a poznám, že je to dobrý a spolehlivý člověk, a chce dravce, rád mu ho pomůžu opatřit třeba i zapůjčením ze svého chovu. Jenže podmínky jsou jasné - prokázaný dostatek zkušeností, neustálý dohled, adekvátní podmínky pro kvalitní chov, adeptůra v ČMMJ a KS apod. Pokud někdo podmínky nesplní nebo si jde svým směrem (tedy proti daným zákonům a našim dohodnutým pravidlům) má smůlu a dávám od něj ruce pryč.
Co se týče hádek mezi sokolníky. Dokud nikdo neodchovával, byli všichni kamarádi. Pak už to bylo, kdo odchovává lepší, větší, kdo je levnější atd. Tam to jinak než hádkami skončit nemohlo. Nicméně se domnívám, že chovatelů dravců je dnes již tolik, že za pár si budou mláďata dávat "zadarmo" a vše se zase začne přibližovat starým kolejím.

Co se týče ukázek, máš opět pravdu. Spory mezi Lednickými skupinami jsou všeobecně známé a samozřejmě i nás často napadají ač naše ukázky opět nikdy neviděli. Nicméně je mnoho škol, kde je už nechtějí, právě proto, že když dojdou do ředitelny melou jen o tom, jak jim jejich bývalí spolupracovníci ukradli jméno a jak je napodobují atd.

Zkrátka toto je podnikání, konkurence a tam vždy vzájemné napadání bylo a bude.

Takže na jednu stranu si myslím, že co se týče sokolnické společnosti máme názory podobné. Pokud si tedy příště odpustíš útoky na mne a na mou snahu umožnit začátečníkům začít se sokolnictvím ze strany obdivu k dravcům, nikoliv k obdivu z lovu všeho kolem sebe, můžeme si i rozumět.
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od SamanFalco »

Falker:
No osobně nemusím žádný ukázkáře, nebo jejich většinu :D. Zaleš je právě jedním z těch vykutálenejch o kterých se tu bavíme! Zeiferos a Seiferos jsou banda kre?énů! Ty jsi možná světlá vyjímka (na ty já moc nevěřím), ale: praxe u ukázkářů je problém v tom, že celý ukázky jsou postavený jen tak na 1/5 toho co potřebuješ pro sokolnitví jako takové - tj. pro lov! Jediný co je fajn na ukázkách je to, že si osáháte víc druhů dravců, naučíte je se vázat, manipulovat s nimi, jak a čím a kolik tak asi krmit, jak je donutit lítat na rukavici a vábítko...DRAVCI NA UKÁZKÁCH NESMÍ LOVIT!!!(smutná realita že když pták od ukázkářů zdrhne, většinou zdechne hlady - neumí a neví co a jak lovit - u větších dravců, větších než poštolka je to problém...poštolka nějakýho toho brouka slupne, ale sokol nebo raroh :roll: ...) PROČ?: jinak by se požrali mezi sebou že... :D Takže jaksi sokolnická praxe není u něhoho na zámku a trapčení s ptáky na veřejnosti! to je naprd! Nenaučíte se nic o povaze jednotlivých ptáků, o jejich náladách a chuti k lovu, nenaučíte se vychytávat loveckou kondici o znalosti zvěře a jejího úkrytu a způsobu zdrhnutí se taky nic moc nedozvíte...atd. Prostě ukázky jsou jenom OSEKANÝ ZÁKLADY SOKOLNICTVÍ!
Lepší je opravdu najít si v nejbližším okolí bydliště nějakýho sokolníka co opravdu chodí lítat a lovit, sem tam mu max. pustíte cvičnáka (živá zvěř např. bažant), prolezete křoví místo psa :lol: :D,ale pořád 1000x lepší a zábavnější, než dělat ukázky někde v tělocvičně, nebo nechat přeletovat dravce z rukavice na rukavici a říkat tomu sokolnictví! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Mikulda
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 16.8.2012, 17:48

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od Mikulda »

Čau sokolníci,
dříve jsem o sokolnictví taky uvažoval, dokonce jako malý kluk jsem měl poštolku, kterou jsem našel vypadlou, dokrmil jsem ji a lítala mi na rukavici. Nakonec jsem ji stejně pustil. Zjistil jsem, že na to, aby to člověk dělal naplno, to chce mraky času a to už bych asi nezvládal...No, ale musím Vám říct, že co se někdy odehrává nad naší střechou to jsou dravčí orgie. Mám pošťáky - závodníky a v zimě je pouštím jen o víkendu. Do 5 minut je tam dravec. Prohání je od jestřába přes krahujce i sokol. Zajímavý je to pozorovat. Krahulík se většinou zjeví odnikud asi sedí někde v křoví - pak do holubů prásne a mívá docela úspěch, aspoň krahulice, terček tak úspěšný není. Jestřáb zase kolikrát přeletí z křoví do křoví až se k holubům doslova přikrade. Pak vystartuje a pokud ho holubi neuvidí včas většinou to z nich nějaký zaplatí životem. Jestřáb je takový bandita, je to podívaná když se holubi přehoupávají přes střechy domů a jestřáb pálí za nima. Jednou jsem na posedu viděl jak jestřáb zaútočil na zajíce, ten ho pěkně nakopal a jestřáb odtáhnul s nepořízenou..:)Sokol zase doslova a do písmene holubi šroubuje do výšky a čeká kdy se jeden oddělí, toho pak štve a dost často má úspěch. Dneska mi holubi prohnáněla taková "poštolka" tak jsem jí koumal dalekohledem a vsadil bych se, že to byl dřemlík. Nic se mu ale drapnout nepodařilo.
Pravda je, že za zimu přijdu díky dravcům o dost holubů, někteří holubi jsou potrhaní a někteří po útoku už nikdy nezávodí tak jako předtím - prostě na to už psychicky nemají. Naštěstí nemám žádné supezávodníky v hodnotě tisíců. Několikrát jsem se šel podívat jak mi jestřáb porcuje holuba za vsí. Připlížil jsem se k němu na pár desítek metrů tak že bych mu to hravě spočítal, ale nikdy jsem to neudělal. Ani to s tím nehodlám začínat. Tak Vám ten Váš koníček docela závidím...No, škoda, že člověk nemá víc času...Jinak pardon, že jsem trochu mimo téma, ale chtěl jsem jen popsat jak loví ti vaši svěřenci na ostro v přírodě (nebo spíš u nás nad vsí)tak jak jsem to vypozoroval...tak se mějte:)
patrol
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: čtv 28.1.2010, 21:44

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od patrol »

Jo bohužel dravec je dravec a nakrmit se musí, chápu všechny holubáře, že jsou navztekáni, ale kéž by měl každý z nich takoví přístup jako vy. Přeji Vám, ať máte škody co nejmenší, nebo nejlépe ať se Vám dravci vyhnou a hodně úspěchů na závodech.
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od SamanFalco »

To jo...víc holubářů jako vy :wink: , většinou končí spousta mladých jestřábů hoodně špatně že...ale už je to mnohem méně častější. A naopak holubů se taky dost zatoulá :lol: . Je fakt, že znám i pár lidí, který přesně todle baví a mají holuby jenom kvůli tomu... tak jestli to berete takle spotovně, tak mějte na paměti, že většinou to odskáče ten nejpomalejší ne... :D slabí kusy pryč :lol: ... přírodní výběr v praxi aneb vše pro dobro chovu :D A taky musí být sranda vidět, když holoubci musí makat naplno...žádný flákání že...to je pak fofr :D .Jenom sice nedělám do holubů, vycházím z dravců, ale vím že aby fogl makal naplno, tak potřebuje každodení let...arabové pouští dokonce rarohy 2x za den... Třeba každodenní lety 365 dní v roce by mohli pomoct držet je ve vyžší kondici - a zahnutý zobáci by pak na první pohled nepoznali, že ti holubi jsou nezvykle pomalí... :-) Vidím to na rarožici, když je níž (ostrá prsní kost) - jak se fakt hrozně plácá... a holub spadne v kondici za den... :-) A bez pohybu nemá moc chuť žrát a i když žere naplno, kolikrát v kondici ztrátí, místo opaku :? Třeba proto je pak krahujčice tak úspěšná...
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Mikulda
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 16.8.2012, 17:48

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od Mikulda »

No, paradox je, že dravci berou právě ty nejlepší závodníky ....Holub, který je našláplý si věří a myslí si, že na to má a dravci uletí(aspoň tak nějak si to vykládám já - jiný vysvětlení nemám). A to je ten problém. Oddělí se od hejna a to je jeho konec...To potvrdí většina holubářů...Tohle platí předeším pro sokola. Ten do hejna neútočí a právě čeká na kus, který se oddělí...Proč to tak je nevím, ale je to tak...I když potom holub takový útok přežije tak mu to tak rozbije psychiku, že jako závodník už nestojí za nic a je dobrej tak do polívky...:)Kdyby dravec bral brak tak bych to uvítal, ale opak je pravdou...Každopádně bych Vám přál vidět jakou panickou hrůzu holubi z dravce mají:) Kamarádovi prásknul do rozlítaných holoubat sokol a oni ulítli 100 km někam pryč. Pak mu je nahlásil jiný holubář, že k němu přitáhly:)Mě tohle nervy nijak nedrásá, ale jsou holubáři co to nesou těžce ...
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od SamanFalco »

Jinak paniku znám...zahrady za barákem pravidelně pročesává párek krahujců...samec jak pomeranč :-D ... Jinak největší sranda je s divokýma kačanama když zjistí sokola za zády - to je forsáž, je to jak kdyby najednou kačeny 2x zrychlili a sokol 2x zpomalil...
A s těma holoubkama je to zajímavý...jen lepší jsou pečený :lol: :wink: , pravda je, že sokoli útočící střemhlav se hejnu většinou vyhýbají - pro nás by to asi bylo jako jet na závodní motorce do davu lidí 250 že...takže sokol teoreticky čeká na toho co se oddělí...což by měl být ten nejpomalejší - nebo nejblbější, páč se nedrží ochrany hejna... Takže vlasně holubí šampion je holubí solista, machr a hňup :lol:(pardon, ale ta myšlenka mě pobavila...), kterej nechá pomalý hejno za sebou...proto vyhrává závody, ale tadle taktika je proti sokolovi na prd...Takže podle mě to nebude, že si holoubek už nevěří, ale tím, že už není BLBEJ a podruhý, poučen honičkou, se raději drží ochrany hejna - což mu zaručí jistou ochranu, ale to ho pak asi zpomalí při závodu :roll: -je pomalejší v hejnu, než kdyby letěl sólo a valil co to dá... (perfektní příklad mě napadá horolezectví - sólista je rychlejší než jistící se dvojice-trojice, ale když to uklouzne...)
Jestřábům a krahůjcům a zvlášť těm mladým je to fuk - třísknou doprostřed hejna a chytí co chytí...málokdy to bude delší honička...na holoubky ve stoupání a rychlosti na dálku prostě nemaj a nemaj :x ...
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od buba »

...
Naposledy upravil(a) buba dne úte 17.12.2013, 20:51, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od SamanFalco »

Sovy se špatně lítají, natož pak s nima lovit... ale "jde" to...tak u jednoho ze 100 :wink: , Samice dokáže s pomocí udolat zajíce, na lišku ale nemá :D ... a krom toho, navíc je třeba povolení k chovu nebezpečných zvířat... Spíš se výřice používají jako živý inkubátory...jí je jedno, co se pod ní vyklube...
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Kvido
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 06.8.2013, 19:29

Re: Sokolnická praxe

Příspěvek od Kvido »

Samice i samec uloví zajíce i bez pomoci v pohodě :D . Jde spíš o to,jak se zajíc loví - zajíc vyběhne před řadou a dravce hází obvykle nejbližší sokolník. Sovy především ve dne jsou strašně váhavé,chybí jim ta impulzívnost a třeba i chuť opakovat přílety. Za našeho velkého kvůli tomu ukázkáři preferují viržinského.
V případě podhození výra jestřábem na lovu hrozí,že se jestřáb bude zajímat o konkurenci více a skončí špatně. Individuální lov nejčastější drobné není ze zákona možný, mladou lišku a jezevce by výřice ulovila podle mne taky v pohodě. V německém filmu o černé ukazovali,jak bachně uloví sele a zmizí s ním,než se ta na něco zmůže.
Jo , dnes se povolení k chovu zvířat ve zvláštní péči(dříve nebezpečné druhy zvířat s poštolkou v čele :D ) týká výra velkého a orlů. Ostatní u nás žijící dravci a sovy z toho vypadli. Pokud je ale povolen konkrétní jedinec k sokolnickým účelům odborem zem. a mysl. KÚ , pak to nepotřebuje. Povolení ale dostane sokolník,který žádost doloží nabývacími doklady,členstvím v sokol. org. vč. vysvědčení o sokol. zkoušce ,loveckým lístkem atd.
Odpovědět