lanový naviják

Vše o teréních vozidlech pro využití v myslivosti
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: lanový naviják

Příspěvek od Steyer »

...koukám, že to foto v předminulém příspěvku nějak nefachalo, takže ho tady prdnu ještě raz.
http://album.volny.cz/steyer/browse.php ... id=2682903
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: lanový naviják

Příspěvek od curil »

víš ten mezikus to je pravda. já jsem jezdil kamionem a mám projetou celou evropu takže jezdit trošku umím :).já mám nivu v lese a půl roku jsem s ní nejel tak musím teď v týdnu zkusit jestli vůbec jede,co baterka atd.v sobotu máme hon tak potřebuju aby jezdila,vozit zvěř a proviant.slíbil jsem tady myslím že Tommymu že písnu jaké to tam mám ty gumy takže ještě prosím vydrž,nemám čas ale teď v týdnu tam zajedu.kamarád má novou nivu na ní obute ty originál gumy a je to velký rozdíl,strašně to hrabe a s vozíkem nemohl nic vyjet.já na těch šípech vše v pohodě ale na cestu to teda není.omlouvám se že to píšu pořád dokola ale já jsem prostě s nivou nezapadl.
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: lanový naviják

Příspěvek od Steyer »

To Curil: Jasně, že Niva na šípákách je stěnolez, ale s tím navijákem se vždycky dostaneš ještě dál. Když krmíš na místech, kam se normálně chodí jen pěšky nebo se tam dvakrát za rok dojede traktorem s předkem, máš jen dvě možnosti: buď chodíš dál pěšky a rveš to všechno půl kiláku na hřbetě nebo se tam prostě pokusíš za každou cenu dojet s tím, že ze třiceti jízd dvacetkrát uvízneš a musíš se kousek popotáhnout. Pohříchu jsem vždy zapadl na stejném místě. Když bylo trochu sucho, tak jsem to projel, ale za mokra, v bahně, s vyjetejma půlmetrovejma kolejema po těžbě, když to místo nejde ani objet jinudy lesem a je tak úzký, že se nedá jet ani jinou stopou, tak se tam prostě často zaháknu za podvozek za nějakej šutr, kola hrabou ve vzduchu a nezbyde nic jinýho, než vyskočit, lano, strom, atd. Problém je ale jinde. Normálně bych se do takových končin vůbec nehrabal, ale všude je tolik lidu, že se za zvěří musí bohužel až na ta nejodlehleší místa. Jinak je to samej fajnovej tůrista, kterej má přece nárok na volný pohyb v krajině, ale to už zase patří jinam.
Jinak přeju všem, kdo jezdí po lese, ať mají vždy alespoň tři kola na zemi a nebo ať je alespoň vždy nablízku nějaký kámoš s lanem. :D :D :D :mrgreen:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: lanový naviják

Příspěvek od curil »

ale jasně že je naviják lepší.já všude jezdím ne proto že jsem líný ale protože se v noci bojím :).
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: lanový naviják

Příspěvek od Steyer »

:D :)
...no a já jsem zase děsně línej ....
8) :mrgreen:
šoupni sem nějaký foto tý Nivy, šípáky mám moc rád, ale na asfalt to není, já musím vždycky
90% štreky po silnici.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: lanový naviják

Příspěvek od beskydak »

Ten naviják na kouli jsem si koupil a doposud nepoužil. Kupoval jsem to na shodnou věc - tahání zvěře z rokle. Když jsme s otcem z té rokle letos vytahovali kolucha (cca 40 kg), ani jsem na naviják nepomyslel. Šichta vpravdě otrocká, ale to k myslivosti patří. Jediné co 61 letý otec prohlásil bylo, škoda že nemáme lano a kladku. Staří myslivci to tak dělali. Na jedné straně hmotnostně dvojnásbně počet myslivců a šlo to pry jako po másle. Zbytečná koupě.
Lesu, lovu
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: lanový naviják

Příspěvek od tornádo »

jaké používate lano do auta? ne klasické tažné ale delší,právě na vytahování zvěře atp. ze žlebů.
Chtěl bych nějaké delší ale aby to příležitostně udrželo auto a nestálo hříšné peníze.Váhám jestli obyčejný špagát nebo slabší ocelové lanko v délce cca 30metrů.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: lanový naviják

Příspěvek od vesrad »

kup si 10mm statické horolezké/pracovní lano. stojí kolem 35kč/m a unese minimálně 2,2tuny. Jen nekup dynamické lano, to má dost velkou průtažnost a při tahání by sis připadal jak opička na gumě...
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: lanový naviják

Příspěvek od Petr1970 »

zase to dynamické má výhodu "na škub" - u statického to může být problém
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
vhool

Re: lanový naviják

Příspěvek od vhool »

...s dynamickym muzes skubat do aleluja a to co chces tahnout se ani nehne :wink: ...hlavne kdyz budes mit odvinuto vice ... a jinak na navijak dynamicke lano nepatri.na navijak vzdy staticke lano :!:
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: lanový naviják

Příspěvek od vesrad »

jen pro ilustraci má dynamické lano dva typy prodloužení. Statické prodloužení kolem 7 procent (když na 100m lana pověsíš chlapa, tak ho natáhne na 107m) a dynamické prodloužení kolem 30 procent (když do 100m lana spadne chlap, tak ho natáhne na 130 m). Při tahání by ses nacházel asi někde mezi těmito hodnotami. Takže jak jsem už psal - opička na gumě...Dynamické lano je prostě na lezení.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: lanový naviják

Příspěvek od sided »

Dynamický lano se při lezení používá proto aby ti nezlámalo kosti když do něj spadneš. Statiku požívaj výškaři při lezení po budovách a dynamyckým se jistěj. Škubnutí může být u statiky problém, pokud škubneš aspon silou 5tun :wink:
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: lanový naviják

Příspěvek od lovec »

vhool píše:...s dynamickym muzes skubat do aleluja a to co chces tahnout se ani nehne
Ak je rec o pouzivani "pruzneho" horolezeckeho lana na vyprostovanie napr. auta, potom ano.
Inak nie je na vysklbnutie zapadnuteho offu nic lepsie ako lano/gurtna, ktore sa vola "KERR", kinetic energy recovery rope.
Ponuka napr. australska firma ARB "Snatch Straps" (vozim ho v aute), ale aj mnohe ine. Nezatazuje tak kotviace body na voze ako pevne lano a umoznuje vyprostujucemu autu riadny rozbeh pred "vysklbnutim".
Je to super vecicka.

http://www.arb.com.au/products/arb-reco ... nt/straps/
http://www.masterpull.com/cpage.cfm?cpid=425

K navijaku, zvazil by som pouzitie syntetickeho lana, je ovela bezpecnejsie vo vsetkych smeroch a lepsie sa s nim pracuje - HLAVNE pri vytahovani ulovenej zveri. Dalsim plusom je, ze sa ho na bubon navijaku zmesti o peknych par metrov viac ( k tomu nadviazat staticke horolezecke lana a radost nejaky ulovok vytiahnut). Je vsak o nieco drahsie ako ocelova klasika. Ja mam zatial ocelove na 4,5t navijaku, ale uz by si zasluzil nove lano, tak tam pojde syntetika.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: lanový naviják

Příspěvek od tornádo »

můj záměr byl vozit lano v kufru auta a v případě potřeby jej použít,pružné lano je k ničemu.
vhool

Re: lanový naviják

Příspěvek od vhool »

to lovec: no popravde ja se v praci nataham neco tun navijakem a neumim si dost dobre predstavit dat na navijak pruzne lano a v podstate ani jine nez ocelove ... uz jen z duvodu toho ze pri navijeni pri zatezi bude na bubnu pruzit a "kousat se do sebe" a co teprve ho pote ruco odvijet? ... myslim ze pro tyto ucely jednoznacne ocelovy a i tam dobre vybirat protoze neni lano jako lano a to ani ocelove :wink:
Odpovědět