lanový naviják

Vše o teréních vozidlech pro využití v myslivosti
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: lanový naviják

Příspěvek od sided »

To co Lovec odkazuje není dynamické lano ale statika s pružným prvkem. Takže našponovaný lano má třeba 10metrů ale povolený 4m, takže si ho při tahání nepřejedeš a to je hlavní účel, že neplandá mezi autama. Mezi OFFrouďákama je syntetický lano na navijáku docela populární, právě kvůli manipulaci ale rozhodně nesmí pružit to by nikdo neodmotal. Taky myslím že ocel je ocel :D
vhool

Re: lanový naviják

Příspěvek od vhool »

sided píše:To co Lovec odkazuje není dynamické lano ale statika s pružným prvkem. Takže našponovaný lano má třeba 10metrů ale povolený 4m, takže si ho při tahání nepřejedeš a to je hlavní účel, že neplandá mezi autama. Mezi OFFrouďákama je syntetický lano na navijáku docela populární, právě kvůli manipulaci ale rozhodně nesmí pružit to by nikdo neodmotal. Taky myslím že ocel je ocel :D
ja sice offroad nejezdim,mam ho v praci azaz ale mam mezi nimi mnoho pratel a kazdy z nich umele lano zkusil ... a kazdy z nich ma opet ocelovy :lol: ...
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: lanový naviják

Příspěvek od lovec »

Asi sa nechapeme a pletu sa dve veci.
Do navijaku bud pevne,staticke synteticke lano, alebo ocelova klasika. Na pracu a caste vytahovanie auta urcite radsej ocelove. Pre polovnika/myslivca radsej syntetiku, je to podstatne pohodlnejsie, najma pri vyprostovani ulovku.
Na vyprostovanie auta - jedno zapadlo, druhe uviaze o naraznik/gulu/tazne oko pruzne lano/pruznu gurtnu a tiez si ho upevni na svoj kotviaci bod....no a potom sa moze rozbehnut a vytrhnut to druhe. Ak sa to robi s pevnym, obvykle sa nieco urve a auta zbytocne trpia.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vhool

Re: lanový naviják

Příspěvek od vhool »

to lovec: opravdu se nechapeme,ja v praci netaham auta a na jeepu navijak nemam.... a ti offroadaci o kterychg mluvim,zkusili a vratili se honem rychle k osvedcene klasice.pokud jde o tahani zvere tak asi umely lano bude stacit ...ale pak nepotrebuju silnej navijak na x tun za x tisic a staci za par korun elektrickej ... a jsem zase u toho,ocel nebo umelotinu? ... ja volim ocel protoze pak mi staci slaby lanko kteryho tam namotam mraky proti umelotine ktera na stejnou nosnost je minimalne jednou tak tlusta ... muzes namitnout ze uz jsou dnes lana ktery maji pri stejne tloustce i stejnou nosnost ... ano jsou ...ale pak je to otazka jestli lanko za par korun nebo stejnou dylku v cene celyho auta :wink:
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: lanový naviják

Příspěvek od tornádo »

myslím,že obyčejný polovník si vystačí s pevným lanem.A když ocelové,tak jedině v navijáku i kdyby ho bylo potřeba dvakrát za rok,můžu se spolehnout na jeho vlastnosti.
Můj prvotní dotaz směřoval hlavně k použití lana při tahání zvěře,dřeva,nebo jiných břemen ze žlebů a z hůře dostupných míst.(ne však navijákem)
Nezapadávám tak často,že bych ho potřeboval :D
vhool

Re: lanový naviják

Příspěvek od vhool »

v tom pripade opet ocel :wink: ... syntetika nebo klasika se ti pri tahani cehokoliv bez navijaku prodre behem chvilky o zem .... pokud nebudes pouzivat ocelove uvazky ...
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: lanový naviják

Příspěvek od motolada »

Myslím,že pokud chceš tahat dřevo z lesa,bez ocelového to nejde,hrozí tam prodření o okolní porost(to horolezecké by vydrželo asi den).Pro tahání auta klidně tam se o nic nepoškodí.Pro tahání zvěře určitě syntetiku,zachází se sním jednoduše a smotá se i na ruku a pak do kufru.
Sám se dívám po nějakém navijáku,na 4kole mám elektr.ale jde mi o ruční pro věšení úlovků doma a na to bude asi dobrý ruční,na netu je jich plno cena 400 až 2000,určitě by šel připevnit i za kouli nebo tažné oko auta...
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: lanový naviják

Příspěvek od motolada »

:D vhool mě při psaní předběhl :D
vhool

Re: lanový naviják

Příspěvek od vhool »

motolada píše:Myslím,že pokud chceš tahat dřevo z lesa,bez ocelového to nejde,hrozí tam prodření o okolní porost(to horolezecké by vydrželo asi den).Pro tahání auta klidně tam se o nic nepoškodí.Pro tahání zvěře určitě syntetiku,zachází se sním jednoduše a smotá se i na ruku a pak do kufru.
Sám se dívám po nějakém navijáku,na 4kole mám elektr.ale jde mi o ruční pro věšení úlovků doma a na to bude asi dobrý ruční,na netu je jich plno cena 400 až 2000,určitě by šel připevnit i za kouli nebo tažné oko auta...
ja mel ten na 950 kg za par korun,koupil jsem cubu na vozejk a k tomu jsem ho prisrouboval,napajenu ze zasuvky na tazny.fungovalo to bajecne na zver ... pak mi ho nekdo ukradl kdyz mi vybrali sklad cigani ... jo a mel jsem na nem petku ocel 40m :wink:
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: lanový naviják

Příspěvek od motolada »

Jo taky řešení,já ale myslel ruční a jeho výhodu beru v tom,že ho sundám z vozíku,pověsím doma na traverzu a tahám zase,ale ten elektrický bude taky dobrý...doma ale nemám 12V
vhool

Re: lanový naviják

Příspěvek od vhool »

motolada píše:Jo taky řešení,já ale myslel ruční a jeho výhodu beru v tom,že ho sundám z vozíku,pověsím doma na traverzu a tahám zase,ale ten elektrický bude taky dobrý...doma ale nemám 12V
neco podobnyho to bylo ale trosku vetsi ... a doma na poveseni jsem ho povesil na tram a pres kabely z autobaterky jsem si jelena vytahl nahoru ...taky to slo primo z auta pres kladku :wink:
http://www.doplnkynaauto.cz/stredni-off ... zeni.22074
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: lanový naviják

Příspěvek od motolada »

třeba http://www.uni-max.cz/rucni-navijak-1-100-kg/d/

Jinak menšinoví spoluobčané u nás sekají kabely od míchaček pro měď atd...
vhool

Re: lanový naviják

Příspěvek od vhool »

na to dostanes jen par metru a jeste se nadres :-)
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: lanový naviják

Příspěvek od motolada »

no jak říkám potřebuju zvednout prase z koleček a pověsit ho takže mě stačí 2m.
Pokud tahat zvěř z nástřelu tak bych to prodloužil kurtnou tam je to pak bez omezení(zatím jsem nic nad 85kg neulovil a ani to nemám v plánu)
Ale te elektrice se nebráním
vhool

Re: lanový naviják

Příspěvek od vhool »

jinak slusny vyber pro lovecke pouziti je zde http://www.myslivecky-obchod.cz/myslive ... vijaky-12v
Odpovědět