Suzuki Jimny

Vše o teréních vozidlech pro využití v myslivosti
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Suzuki Jimny

Příspěvek od kikin »

curil-hlavně je máš v papírech a odpovídají převodům.Na větší gumy potřebuješ zvýšený podvozek,třeba Emu za cca 1000E,aby se to vešlo do podběhů.Pak je z toho ještě větší zvrhák a doporučuje se to jen u novějšího diesla,aby se to utáhlo.
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: Suzuki Jimny

Příspěvek od curil »

takže asi koupím tu klasiku.
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Suzuki Jimny

Příspěvek od mikycz »

Máte něco na podbězích aby nepadal bordel do těch kapes co jsou v zadu mimo jiné tam vedou dráty do zadních světel ?
Frankie
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: úte 25.9.2012, 13:12

Re: Suzuki Jimny

Příspěvek od Frankie »

Nazdar lidi
Dlouho jsem zde nebyl, jen bych sem rád připomenul, že veškeré problémy s volnoběžkama, potažmo přední nápravou (vibrace) umíme asi jako jediní opravit.
Frankie
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: úte 25.9.2012, 13:12

Re: Suzuki Jimny

Příspěvek od Frankie »

kikin píše:curil-hlavně je máš v papírech a odpovídají převodům.Na větší gumy potřebuješ zvýšený podvozek,třeba Emu za cca 1000E,aby se to vešlo do podběhů.Pak je z toho ještě větší zvrhák a doporučuje se to jen u novějšího diesla,aby se to utáhlo.
Na podvozek nesahat, obzláště tam necpat tzv. tovární nefunkční podvozky.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Suzuki Jimny

Příspěvek od Myslivec Milda »

Situace v myslivosti se mi letos vyvrbila tak, že do nové lesní honitby potřebuji malé, ale šikovné auto. Ze stávající nabídky na trhu mi splnilo zadání = co to auto má umět a jak má být vybavené akorát to Suzuki Jimny-N1. Je to auto pro radost, koníčky a volný čas. Je to dělník do lesa a pomocník pro výkon práva myslivosti. Když jsem přijel do autosalonu a sednul jsem si do Jimnyho, první pocit byl, že je to pro mne moc malé, že se na sedadle necítím pohodlně. Pak mi demontovali drátěnou přepážku za sedadly ( to se může ) a ejhle sedačka se posunula skoro nadoraz do zadní polohy a místa je najednou habakuk. No a volant JE výškově stavitelný. V jeho horní poloze je to tak akorát pro pohodlné řízení. Řadicí páka je dostatečně dlouhá pro pohodlné řazení. Pedály brzda, spojka, plyn jsou sice blízko u sebe, ale dá se na to rychle zvyknout. Z auta je taky perfektní výhled na všechny strany. To, že je auto úzké a krátké je jeho důležitá a praktická přednost. Nikdo s tím přece nebude jezdit na dovolenou do Chorvatska, etc.etc. na to máme jiné auto, že. Dva chlapi se tam vejdou v pohodě, a dělat na naháňkách "taxi zdarma" se mi taky nechce. Motor 1,5L benzín je pro takové autíčko bohatě dostačující, dobrá je i volba jízdních režimů: Zadokolka / 4x4 / a uzávěrka zadku pro výjezd z kluzkého terénu nebo bláta. Všechno se řadí mechanicky. Auto má pevný žebřinový rám, obě tuhé nápravy s fantastickým křížením a velkými nájezdovými úhly. Pro lesní cesty a terén značka ideál. Do kufru se toho vejde dostatečně, event. je varianta nosič na kouli TZ. Pochopitelně jsem si objednal „šusplechy“ = ochrana podvozku a agregátů, kdyby se náhodou, nechtěně podařilo přejet pařez, kámen, silnou haluz a podobně. Přemýšlel jsem nad pneumatikami, jestli obout širší než originál, ale byl jsem přesvědčen těmi co vědí, že „široké papuče“ jsou dobré na dálnici, ale do terénu nikoliv. Takže zůstanu na původním rozměru 195/80 R15, pneu zn. YOKOHAMA Geolandar G015. Budu věřit že se osvědčí. Dopředu přijde ochranný rám, aby doplnil „zadní senzor“ . Co mně mile překvapilo, že nový Jimny má vyhřívaná sedadla, telefon ovládaný na volantu, a solidně vybavené rádio s možností CD a USB a podobné drobnosti které sice nejsou nutně potřeba, ale mile překvapí. Stejně tak různí jízdní asistenti udělají radost. Světla fungují dobře, přes den automaticky a pak ruční volba. Tady Jimny trochu zaostává za LC čkem, které si svítí jak je potřeba samo a řidič nemusí nic řešit. Nastupování je taky méně pohodlné, páč Jimny nemá nášlapy a svícení pod auto. Ale to nějak rozchodím, je to přece jen obyčejné pracovní auto a dá se s tím žít. Podstatné je, že je malé, krátké, úzké a obratné. To je oč tu běží. Vleze se tam, kde má dospělé auto smůlu v tom, že je velké. Jsem fakt zvědavý, jaká bude s tou „lesní vosou“ prdča . Očekávání jsou velká a praxe ukáže jaká je realita.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Suzuki Jimny

Příspěvek od Šumavák »

Pokud nebudeš mít štěstí na povedený kus a zároveň to autíčko budeš častěji "týrat" v terénu, tak pravděpodobně brzy pocítíš jeho ve srovnání s Land Cruiserem výrazně nižší odolnost. Divím se, že si někdo jako ty, kdo si tak potrpí na kvalitu, pořídí prdítko, které se v TÜV statistikách poruchovosti dvou až tříletých vozů (tato nejnovější generace Jimnyho) umístilo v červené koncové části tabulky, v sousedství Dácií, které ji uzavírají. :D
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Suzuki Jimny

Příspěvek od Myslivec Milda »

Šumaváku, NIKDY jsi neměl nové auto pro radost a zábavu, a jenom si cintáš pentli. O novém Suzuki Jimny reálně nic nevíš, ale budeš nám o tom vyprávět. Nemáš peníze na nové auto, tak se zmůžeš leda na hanění a pusté tlachání. Nový Jimny má 3.roky záruku a další dva roky záruky navíc jsem si dokoupil. Když se na něm něco pokazí, odvezu to do autorizovaného servisu a řeknu: chlapci pracujte. Když mně bude Jimny soustavně nasírat, tak ho odvezu do Áček a někdo ho koupí. Jak prosté, že ? Mám ho, protože se mi do lesa, mezi stromy Land Cruiser nevleze, bo je moc veliký. Těch 20. km do honitby a dvacet zpátky max. třikrát týdně zvládne nový Jimny levou zadní. Teď mu nastříkali dutiny a spodek, do dvou týdnů dostane oplechování spodku „šusplechy“, bourací rám a tahačku. Nové gumy už jsou nachystané na přezutí. Do konce roku musím ještě nastřílet 20.ks holé, a černé mám v revíru víc než bych chtěl mít. Takže Jimny dostane zabrat a pak teprve, z reálné praxe, budu moci mluvit o tom, co vydrží nebo ne. Zatím se mi nový Suzuki Jimny v současné době jeví jako nejlepší možná volba dělníka pro zábavu a pomocníka pro výkon práva myslivosti. Má to taky ekonomickou stránku, ale to bys asi nepochopil.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Suzuki Jimny

Příspěvek od kikin »

šumavák-mám ho 3 roky,sedím v něm každý den a jediný co jsem ihned měnil byly gumy.Mohli ubrat na dizajnovejch plastech na prazích a elektronických ochranách.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Suzuki Jimny

Příspěvek od Michal_123 »

Lidi ti budou závidět i pěkné počasí na pohřbu.
Zdeněk Galuška, Slovácko sa nesúdí.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Suzuki Jimny

Příspěvek od Šumavák »

Myslivec Milda píše: ned 05.11.2023, 21:51 Šumaváku, NIKDY jsi neměl nové auto pro radost a zábavu, a jenom si cintáš pentli. O novém Suzuki Jimny reálně nic nevíš, ale budeš nám o tom vyprávět. Nemáš peníze na nové auto, tak se zmůžeš leda na hanění a pusté tlachání...
Tak jasnovidej Mildo opravdu nejseš. :roll: Ojeté jsem si za svůj život pořídil pouze jediné z mých aut, ostatní jsem vždy kupoval nové. Nikdy jsem neměl potřebu s auty exhibovat, jsou pro mě pouhým nástrojem, který má odvádět svou práci a nesypat se. Nepotrpím si na okázalý luxus, ale na funkčnost za rozumnou cenu (nejen u aut). Pořídit dobré auto pro silniční provoz problém není, jiné je to v případě nestandardní kombinace silnice / horší terén. Udržované lesní svážnice, nebo nějaká louka a pole, žádným horším terénem nejsou, ty v pohodě zvládne většina SUVček. Pokud se ale člověk v lese drápe do kopců po vodou vymletých nerovných zbytcích cest, kde se střídá kamení, bláto, písek a kořeny, je situace úplně jiná. Tam, kde není auto schopné nápravami kopírovat větší nerovnosti, opakovaně některé z kol volně promáchne vzduchem a pak se opět zasekne do podkladu. A pokud je ten podklad zrovna pevný, jsou to pro podvozek rázy, které drtivá většina SUVéček dlouhodobě nevydrží (některá ani krátkodobě), takže jejich provozovatele čeká nekonečný kolotoč výměn poloos, homokinetických kloubů, ložisek, čepů atd. Jimny by s jeho tuhými nápravami měl vykřížit o dost víc, než SUV s nezávislým zavěšením kol, ale vyšší zátěži podvozku se tak jako tak úplně nevyhne. Přiznávám, že k autům japonské značky začínající na Suz... mám určitou averzi, neboť jsem jeden takový stroj vlastnil. Na silnici a lehký terén byl naprosto OK, ale jízdou ve výše popsaném prostředí jsem jej navzdory poměrně šetrnému způsobu jízdy a opakovaným opravám za několik let rozložil na mikročástice. A nebyl jsem sám. :idea: Poslední jejich pro horší terén odolnější modely prý byly Samurai a staré Vitary cca do roku výroby 2002. Nový Suzuki Jimny nevlastním, ale protože jsem o jeho pořízení svého času krátce uvažoval, něco málo jsem s ním najezdil - a možná i víc, než jsi zatím stihnul ty, Mildo. Je to obratné autíčko, které díky své malé hmotnosti, rozměrům a krátkému rozvoru zvládne vyjet hodně. Ale uvnitř je to strašně malé (pro lidi i náklad), prostě pro mě za ty peníze nesmysl. A informace o poruchovosti nějaké značky aut? Pokuď tvůj příbuzný léta pracuje v servisu, tak to na úrovni "jedna paní povídala" fakt není. Leda že by v jejich kraji řidiči zacházeli s auty o hodně surověji, než v tom našem.
Michal_123 píše: pon 06.11.2023, 14:25Lidi ti budou závidět i pěkné počasí na pohřbu.
Zdeněk Galuška, Slovácko sa nesúdí.
Já se metodou pokus (vydrží? :P ) - omyl (nevydrží :? ) postupně dopracoval ke značce a typu, který zde ani nemohu napsat, protože jeho vlastnictví evidentně není takový nemajetný šumavský venkovan hoden, na rozdíl od např. olomouckého prodejce zbraní. Ale krátká třídveřová verze v lese manévruje dobře, na otočení moc místa nepotřebuje, s vhodnými pneumatikami schroupne cokoliv a po vyhození pro mě zbytečných zadních sedaček je v ní i dostatek místa pro náklad i psy, v případě potřeby navíc s možností tažení třítunového vleku tam, kde se neprotáhne traktor, nebo při potřebě jízdy na větší vzdálenost. A přitom na silnici je to velmi pohodlné auto a to i na delší trasy, jen ty hrubší pneu jsou trochu slyšet. Tak proč bych proboha měl někomu závidět mikroautíčko za sotva polovinu jeho ceny? :roll: Za každý z našich traktorů bych si těchto fungl nových "angličáků" mohl koupit několik. Přesto nemám nos nahoru, já lidi posuzuji podle jejich chování a je mi jedno, jestli do honitby jezdí např. novým Land Cruiserem, nebo x-krát vyvařovanou starou Nivou. Můj původní příspěvek směřoval výhradně k tomu, že toho, kdo je zvyklý na odolnost LC, může Jimny snadno zklamat. Nic víc. :idea:
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Suzuki Jimny

Příspěvek od Myslivec Milda »

Šumaváku, tohle vlákno se jmenuje – Suzuki Jimny. Nejmenuje se to Šumavák se musí ke všemu vyjadřovat, Aneb vím o tom velký kulový, ale budu vám o tom vyprávět. Nemáš takové auto, takže k němu nemáš co říct. Je to tak těžké pochopit ? Klidně si založ nové vlákno, třeba – OffRoad do lesa podle Šumaváka a tam se realizuj. Jak prosté, že ? Já se budu vyjadřovat k autu které mám a používám a jak se mi s ním jezdí a jak jsem s ním spokojený.

Takže, vyměnil jsem pneumatiky za celoroční – Yokohama Geolandar , namontovali mi tahačku, konečně dorazila čtyřdílná sada ocelových krycích plechů = ochrana podvozku + přední bourací rám + pár drobností. Takže Jimny je připravený pracovat. Tedy už pracuje. Den po vyzvednutí upraveného auta z autorizovaného servisu napadal sníh a nadešel den pravdy. Naložili jsme 4.pytle kukuřice a dva člověky . Potřebovali jsme objet 4.hromady a zakrmit tam. Byl jsem fakt zvědavý na to, co tohle auto opravdu umí na sněhu a lesních cestách, do kopce a z kopce + mezi stromy, kde si musí prorazit cestu v souvislé sněhové pokrývce. Naštěstí nám napadlo jenom nějakých 20 - 25 cm sněhu. Moc mile mně tahle malá žlutá vosa překvapila. Po okresních silnicích do honitby – byly tam zmrazky a sem tam menší sněhové jazyky to jelo jako zadokolka, samozřejmě pomalu, max do 70 - 80 km/hod. V lese po ledě a sněhu to už bylo složitější. Tam už začala pracovat elektronika pro stabilizaci, fakt to skvěle funguje ! No a pak jsem musel připojit i předek na 4X4. V tenhle okamžik to bylo úúúúplně jinačí auto. Super trakce a projelo to všude, kam jsem se odvážil vjet. Skončil jsem až na poli, do kopce, kde bylo nafoukáno tolik sněhu, že si Jimny lehnul "na břicho" a musel jsem vycouvat zpátky, naštěstí to bylo z kopce a tak to jelo jako po kolejích vlak. Jsem spokojen a nelituji, že jsem si nového Jimnyho koupil. Jako druhé auto, pro zábavu a dělníka pro mého koníčka. Mám najeto necelých 1.000 km a průměrná spotřeba je zatím 7,3 L/100km. Nehoním to auto a nezkouším za každou cenu co všechno dokáže. Proč taky, že. Stačí mi, že pracuje podle mých představ a dělá mi radost. Páč neumím tady dávat fotky, dal jsem odkaz na Rajče kde je Jimny na sněhu.

ZDE: https://www.rajce.idnes.cz/myslivecmild ... 1619636219
Majkl7
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pon 28.11.2022, 22:29

Re: Suzuki Jimny

Příspěvek od Majkl7 »

Ahoj, koupil jsem jsi ojetého jimny rok 2013, a chci se zeptat ohledně vybavení vnitřku jak kdo máte, mám to převážně do lesa krmeni apod. Třeba jak převážíte zbraně když jsou zadní sedačky vytáhnuté? Nebo jakou vanu máte aby to nebylo vše zasrané v kufru. budu rád za každou inspiraci.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Suzuki Jimny

Příspěvek od Myslivec Milda »

Neznám osobně Suzuki Jimny model 2013, neměl jsem ho a nikdy jsem ho neřídil. Takže se můžu vyjádřit jenom k tomu co mám a s čím mám osobní zkušenost. Jimny, model 2023, motor 1,5 L Benzín, je takové maličké „ krabicoidní “ pracovní autíčko , co vypadá jako mimino od Mercedes - G Klasse. Tohle auto se smí prodávat jenom jako N1 – malý nákladní automobil, bo nesplňuje pošahané eko-greedeal normy. Prostě je to poslední mohykán klasických, jednoduchých motorizací. Proto má stávající model Suzuki Jimny pouze = DVĚ sedadla ! Tím se mu ale zvětšil nákladový prostor. Taky se jeho karoserie nezúžuje směrem nahoru, z toho plyne větší vnitřní prostor. Do kufru dám v pohodě lódnu 100x60cm, do které se v pohodě vejde i stokilový divočák, k tomu elektrickou řetězovou pilu ( nesmrdí to jako benzínová, a s nejsilnější baterií funguje bezvadně ). Pod bednu se dá položit nosič na zvěř = na kouli TZ , a ještě zůstane místo pro pár drobností. Pušku – v pouzdře ( dělají se i speciální závěsná pouzdra ) , obyčejné pouzdro na popruhu zavěsím za opěrky hlavy za sedačky. Nebo vedle sebe, když jsem sám. Jimny je zevnitř obložený plasty, spodek pak má gumovou, tvarovanou rohož přes celou podlahu autíčka. Takže snadno se udržuje a čistí. Co bych doporučil, vybrat opravdu kvalitní pneumatiky, ty limitují průchodnost terénem a jejich vliv je extrémní. Pro ilustraci pár fotek, jak vypadá kufr u Jimnyho. Neumím tady vkládat fotky, tak dám odkaz na Rajče.cz . Jako inspirace by to mohlo stačit.

https://www.rajce.idnes.cz/myslivecmild ... 1624150317
https://www.rajce.idnes.cz/myslivecmild ... 1624150471
https://www.rajce.idnes.cz/myslivecmild ... 1624150386
Odpovědět