Legenda "ZH"

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od pufr »

Pufr
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Kubajs »

Chlapy nevíte, jak to bylo se sčíslováním hlavňového svazku a baskule u nových zbraní? Jestli jsou výrobní číslo shodná, nebo byly rozdílná.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od pufr »

Na mnoha zbraních byla čísla na hlavni i závěru stejná, na některých byla na objímce hlavně na levé straně vyražena čísla dvě a jedno z nich bylo číslo baskule - během času se to zřejmě trochu měnilo ... :?
Pufr
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Kubajs »

Super díky za info...
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Kubajs já mám ZHáčka dvě a obě mají jiné číslo na baskuli a jiné na laufech. To jsem ty flinty kupoval nové. Tak nevím. Ale dává to logiku, protože můžeš hlavně prodat a kupovat nové s vlastní kartou a baskule ti zůstane a též kartu má. Běžná věc a jednoduchá registrace.
Pokud to někdy na Policii dali jako kompletní zbraň na jednu kartu i tak lze při prodeji hlavní flintu rozepsat na karty dvě.
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od zvire »

Zdravím, taky mám různá čísla na laufech a baskuli, a to byla kupovaná nová flinta jako KB! Na PČR si to kapánek zjednodušili a vystavili jen jednu kartu se dvěma čísly!!
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
Siki
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: úte 23.3.2021, 18:28

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Siki »

Zdravím pánové.

Po několika létech vlastění ZH 124 jsem se rozhodnul dát flintě malou péči a mimo vylepšení omšelého dřeva vyřešit problém s dvouvýstřelem z brokových laufů při zmáčknutí předního kohoutku. Po rozborce baskule jsem narazil na jeden problémek, se kterým bych potřeboval poradit. Na obrázkách níže je takový třmínek, který je na první pohled nahoře ulomený. Nikde na netu jsem bohužel nenašel rozkresy dílů pro řadu ZH 100 ani nějaký obrázek, jak by měl celý kus vypadat. Také mi není úplně jasná funkce tohoto dílku. Jelikož je na jedné straně ovládán tyčkou od páky závěru, připadá mi to jako nějaká pojistka proti výstřelu při nedovření závěru.

Prosím o radu někoho zkušenějšího :-)

Děkuji

Závěr.gif
Závěr.gif (116.12 KiB) Zobrazeno 3844 x
Detail.jpg
Detail.jpg (73.32 KiB) Zobrazeno 3844 x
argonaut
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: ned 21.3.2021, 8:09

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od argonaut »

Zkuste https://indylic.rajce.idnes.cz/ZH/705783093

a nebo se pak podívat na https://www.promys.cz/nahradni-dily-zh co by to tak mohlo být.
Siki
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: úte 23.3.2021, 18:28

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Siki »

argonaut píše: stř 24.3.2021, 6:43 Zkuste https://indylic.rajce.idnes.cz/ZH/705783093

a nebo se pak podívat na https://www.promys.cz/nahradni-dily-zh co by to tak mohlo být.
Jj, to už jsem zkoušel. Jenže to jsou rozkresy na řadu 300 a je to trochu odlišné. U třístovek mačká tyčka na dílek č. 57 a tak přímo na pojistku. Ale tady ne.

Náhradní díly jsem také prohledával a nikde nic :(

Asi zkusím puškaře.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od fesoj »

Mechanismus stovkové řady ZH byl nedokonalý a stávalo se, že došlo k výstřelu i při nedokonale uzavřeném závěru /temenní klička nebyla plně v ose zbraně/. Viděl jsem to na vlastní oči při střelbě z kulobroku. Naštěstí došlo jen k otevření hlavní a žádný úraz nenásledoval. U řady 200 a další byl již tento konstrukční nedostatek odstraněn.
Ve shora popisovaném případě důrazně doporučuji se nesnažit o nějakou opravu podomácku a předat zbraň k opravě kvalifikovanému puškaři.
Kritériem pravdy je praxe.
Siki
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: úte 23.3.2021, 18:28

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Siki »

Určitě se nehodlám pouštět do žádných velkých domácích oprav. Jen se snažím pochopit funkci všech součástek, když už jsem to rozebral. Osobně zastávám názor, že tato součástka v původním kompletním tvaru zabraňovala dopadu kadívek na úderníky při nedovřené temení kličce. Když je klička plně v ose, odmáčkne přes spojovací tyčku tento dílek o cca 3mm dolů, kde (při kompletním tvaru) krásně zapadne do drážek v kadívkách a ty mohou dopadnout na úderník.
Doufám, že mi to puškař potvrdí.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od pufr »

Třeba ti řekne i něco víc o vzniku té "rakouské pojistky" v ZH 200 řadě - nemuselo to být jediné řešení, které tenkrát soudruzi po prvních nehodách s neuzamčeným závěrem uplatnili.
Bohužel řady těch lidí, kteří by o tom ze své paměti mohli něco říct už řídnou :?
Pufr
PTB
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: čtv 18.10.2007, 7:57

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od PTB »

Siki poslal jsem SZ.
septum
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: úte 22.9.2015, 10:40

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od septum »

Mám dotaz ohledně picatinny montáže na ZH, klasická nasuvna. Je to použitelné? Pořídil jsem si novou kulovnici s picatinny a rad bych prehazoval nocnak i na kulobrok, když podporuje nastreleni na několik zbraní.
Díky za info.
Patrik D
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 136
Registrován: úte 10.9.2019, 14:14

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Patrik D »

Zdravím ZH, chci se zeptat na klesání střelu 7x57R, 11,2g, jaké má klesání, mám nastřeleno na cca 70m, nedávno jsem ulovil kunu na 90m kam jsem to dal tam to bylo, kolik bude pokles na 150, 200m??? Díky
Odpovědět