nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od Petr1970 »

jeden kolega naopak preferuje "jednu zbraň" a jen mění hlavně...
má na br.super 2x9,3tx74..s nv...
pak má 2x 12 na kachny...(ale to moc nechodí)..
a kulobrok 9,3 a 12..

naopak si u toho chválí že neřeší chování spouští, odjištění, nabíjení. prostě jedna zbraň... na prasata bere kuli, jinak kulobrok na vše...

loví celkem hodně, v trezoru má zbraní neúrekom (různé 223, 308.... i 9,3x62 automat) ale prý v 90 procentech nosí jen tuhle pažbu s výměnýma hlavněma..

je to asi o vkusu a honitby každéhou soudruha...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od BwanaHunter »

beskydak> podle vkusu každého soudruha, ale osobně bych nesouhlasil. Mám soupravy dvě, což vzniklo tak nějak mimoděk, protože obě zbraně jsem kupoval kvůli kulové verzi, a brokové hlavně byly tak nějak nádavkem, a zjistil jsem, jak velmi mi to vyhovuje. Opakovaně jsem třeba vyrážel do revíru kdy jsem kombinoval lov spárkaté i drobné, typu "ranní čekaná na srnce, odpolední hon na kachny" a velmi se mi zamlouvalo, že jen přehodím laufy. Když sedí pažba, neumím si představit, co by mělo vadit na nějaké půlce té soupravy. Ale každý máme jiné preference, to samozřejmě respektuji, jen přidávám názor.

cheyen> pokud jde o ten Krieghoff, nejsem puškař, ale pokládal bych za vysoce pravděpodobné, že ty komory by šly na 76 protáhnout. Když ta baskule je stavěná na to, aby udržela kulové rány, neměl by to být žádný problém.(20/76 Pmax 1050, 7x57R Pmax 3900) Mám s tím zkušenosti u dvanáctky, z 12/70 na 12/76 a velmi to prospělo. Co na to profíci Zbrojovák nebo Pufr?

Pokud bys uvažoval o Combu, tak si to nejdřív osahej a nejlépe si z toho vystřel. Mě třeba nesedí a nijak mě neuchvátilo. Možná mě někdo vynadá, ale za mě Super i to UB je na tom líp.
Naposledy upravil(a) BwanaHunter dne sob 13.2.2016, 13:54, celkem upraveno 1 x.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od Citron »

Každopádně je třeba si po zúžení výběru ty zbraně důkladně osahat, bez toho může výběr skončit velmi velkou nespokojeností, byť to bude po technické stránce přesně to, co zadavatel dotazu chtěl.
Před Combem jsem měl v ruce Merkel a to je ve všech směrech jiná liga. Za sebe bych doporučil zbraň se hřbetním napínáním, je to velmi bezpečné a pohodlné, pojistka na to nemá. V případě jednézbraně s více hlavněmi, kde jedna bude kulová, bych to silně doporučil, v případě dvou zbraní bych to u brokovnice oželel.
Co se mi na zbraních naší výroby nelíbí (těch novějších), to jsou humpolácké pažby, oproti trojáku je to strašně silné, takové, jako kdyby z toho zapomněli ubrat velkou část materiálu, to platí pro zbraně kombinované i pro kulovnice.
Nebál bych se u kulobroku štelovacího soustřelu, já jsem s tím spokojen, po 4 ranách jsem nepozoroval, že by se projevil efekt bimetalu. Netvrdím ovšem, že pevně spájené hlavně nemají své výhody.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od beskydak »

Pokud někdo chce soupravu není co řešit. Chtěl jsem jen nastínit jiný úhel pohledu na věc. Osobně v trezoru taky nějakou najdu :D
2 BwanaHunter - pokud dojíždíš do honitby, pak to může být podstatné zjednodušení. Já sice do honiteb taky dojíždím, ale do obou to mám pár kilometrů, takže se z lovu vždycky vracím domů a na druhou vycházku šáhnu do trezoru po tom co je třeba. Ja jsem na zbraně v některých ohledech dost náročný. Když jsem kupoval poslední kulobrok, bylo mojí podmínkou sólo bez výměnných hlavní a s dobrým soustřelem hlavní. Povedlo se. Soustřel středu tříranných položek pokud se nepletu zhruba 2-3 cm/50m, ale byly k tomu výměnné hlavně, tal jsem to musel koupit celé. U brokovnic taky poctivě testuji, viz třeba příspěvek z 26.7. 17:49 viewtopic.php?f=7&t=6897&start=30 a ty brokové hlavně nejsou žádný zázrak a tak leží v trezoru. Prodat je mi je líto, protože je to na jednom číslu. To je to co mi vadí na té horší půlce soupravy :( Každopádně vždy časem najdu brokovnici se super krytím. Najít soupravu, kde bude parádní kulobrok i výměnné hlavně je spíše jen o štěstí.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od BwanaHunter »

beskydak> já to tak blízko nemám, takže není výjimka, že jedu na několik dní a spím v místě. Jinak chápu, špatnou flintu taky nesnesu, ta jen zabírá místo v trezoru, ale nebyla by třeba cesta najít střelivo, které bude těm hlavním "chutnat"? Nebo chceš říct, že jsi měl takovou smůlu, a ty laufy stojí tak za prd, že ať střílíš cokoliv, tak to nekryje? Jak to přesně myslíš s tím soustřelem tříranných položek u dvouhlavňové zbraně pls?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
cheyen
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: pon 17.12.2007, 9:24

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od cheyen »

Beskydak- taky si myslim ze jsem si dal tak trochu neresitelny ukol. Vymyslet a najit reseni ktere bude z obou pouzitelnych variant zbrane nejlepsi. O strelivu to neni. Ptoste ty hlavne musi strilet tam kam maji. Obavam se ze ale at se najde jakekoli reseni tak u kulobroku to bude vzdy o nejake toleranci neceho:-(
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od beskydak »

Soustřel tříranných položek myslím vzdálenost středních zásahu tříranné položky kulové hlavně a tříranné položky jednotných střel hlavně brokové. V kulobroku UB 7x57R/16, jsem testoval a lovil (lovím) střelivem Norma Oryx, RWS KS a Geco TM. Ta Norma a RWS mají téměř totožný střední zásah, Geco jde o něco níže. V brokové jsem testoval jednotné Sauvestre, kdy tříranná položka měla rozptyl na 50 m cca 19 - 20 mm, tedy cca 1,4 MOA. Střední zásah těch Sauvestrín byl na těch 50 m cca 3 cm od RWS a Normy, ke Gekáčům něco přes 2 cm. Dá se říct že použitím těch Sauvestrín z toho uděláš kulový dvoják (kozlici) :wink: Ty brokové z té soupravy jsou zrovna ty, které jsou testovány v tom odkazu výše. Krytí samozřejmě mají ucházející, ale nedá se to srovnat třeba s tou IŽ v tom testu. A lepší střelivo v 16 seženeš těžko, testoval jsem toho mraky. Když lovíme spárkatou, dáváme si záležet, aby to šlo přes oba plícní laloky a co nejdříve byl konec. U té drobné pernaté to už vypadá jinak. Mlátí se do toho hlava nehlava, někdy to padá, někdy jen peří. Ten pták za naší střeleckou kondici nemůže a to, že to je zbraní je už jen na nás. Ten pták celý život bojoval o své přežití a to, že pak bídně hyne třeba celý den, je taky jen o nás. Pokud mi jedna brokovnice střílí s 20 % horším krytím než ta druhá, tak na lov beru tu lepší a ta druhá musí pryč nebo odpočívá v trezoru. A to jsou třeba zrovna ty výměnné hlavně.
Naposledy upravil(a) beskydak dne sob 13.2.2016, 20:07, celkem upraveno 1 x.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od beskydak »

2 cheyen - z mého pohledu je lepší vybírat jednu zbraň (kulobrok) a pak druhou (brokovnici). Pokud budeš chtít najít super soupravu, tak to bude na palici. Nakonec to bude o kompromisu.
cheyen
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: pon 17.12.2007, 9:24

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od cheyen »

Presne ke stejnemu konci asi nejspis speji. Asi neexistuje jedno skvele reseni pro vsechno. Pro mne je primarni mit brokovnici nez kulobrok. Kulobrokove laufy jsem chtel jako bonus. Jeste mne porad prepada myslenka toho Blaseru BBF97, a k nemu vymenne laufy. Ale to asi nikdo krom Blaseru neudela a Blaser vymenne hlavne nenabizi.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od BwanaHunter »

beskydak> líbí se mi, že to máš vyzkoušené, a víš velmi dobře, jak ti která zbraň střílí. To zdaleka tak nemá každý. Respekt.
K těm testům brokových hlavní ať koukám jak koukám, jestli nekoukám blbě, tak vidím samé SB a něco málo BP. To mi nepřipadá jako zrovna moc všeobjímající vzorek. Tak např. moje dvanáctkové hlavně ke KB UB střílí jednoznačně nejlíp s Rottweil Magnum (po úpravě komor), na druhém místě Fiocchi, zato třeba s Winchester Superspeed, které řada lidí velmi chválí, je to bída. Rusandě ve 12 nejvíc chutná Fiocchi a GB, Rottweil naopak nebyl žádná sláva. Mluvíš o šestnáctce, mám dvě dvojky, obě mají nejlepší výsledek s Rottweil Waidmannsheil HV. Bráchova 20/76 střílí dobře s SB... Takže vzhledem k rozdílům si myslím, že se vhodné střelivo najít dá, pokud člověk nemá vyloženě smůlu na šunt.
Mám dvě soupravy, k oběma jsem přišel jak slepý k houslím, a obě střílí velmi slušně. Že bych měl až tak výjimečnou kliku? Těžko věřit. A to jsem si původně myslel, že je ani používat nebudu, protože moje oblíbená ráže je 16 a 20. Ale poměrně rychle jsem změnil názor, a UB s dvanáctkovými hlavněmi se stala mojí preferovanou zbraní na vodu a velké rybníky.

Dovolím si poznámku - dobrý soustřel z kulobroku kulovou kozlici neudělá, protože obě střely letí zásadně jinak rychle, a neznám moc lidí, kteří by dokázali při tuplu dynamicky měnit předsazení podle toho, kterou hlavní střílí, a spolehlivě trefovali. Osobně si myslím, že přesně tohle není účel kulobroku. Ale třeba ty jsi výjimka, to neber osobně.

cheyen> samozřejmě je to na tobě, ale o střelivu to je. Snad žádná brokovnice, bez ohledu na cenu a kvalitu, nestřílí stejně s veškerým střelivem. Pravdou si je, že snáz najdeš kvalitní každou zbraň zvlášť, než dobrou soupravu, ale zase si nemyslím, že by to bylo tak nemožné. Jestli někdo je schopen udělat druhý svazek k Blaseru ti musí říct někdo, kdo tomu rozumí. Sice si říkám, proč by to zrovna k tomu jít nemělo, ale nerozumím tomu, takže vlastně mlčím... :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od beskydak »

V tom testu je jen vzorek pro vypovídající hodnotu požadovaného. Pravdou ale je, že třeba v té 16 jsem vyzkoušel pouze SaB, BaP, GB a Sagy. V té 12 toho bylo více a v trezoru na testy čekají další lahůdky jako asi 10 druhů BaP, Winchester Superspeed, Fiochi, Rotweil Semimagnum :D Na to se těším, bohužel už 2 roky jsem se k tomu nedostal :( Ty Rotweily Waidmannsheil HV Plastik v 16 objednám a vyzkouším. Díky za tip.
Že z kulobroku ve skutečnosti dvoják (kulovou kozlici) neudělám, samozřejmě vím, proto za to šel ten Smajlík. Ale je to potěšující, že se soudruhům svazek povedl a ten soustřel je nadstandardní.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od Začátečník »

Tomu tvému testu chybí k dokonalosti jen přeměření rychlosti jednotlivých nábojů. A pokračování by vůbec neškodilo. Ty Superspeedy klidně vynech. Zatím to nechodilo z ani jedný ze 4 flint. Už ni nevím, kde a kdy v krámě měli GB. Jak to dopadlo s přebíjením slabšího náboje s 9g střelou do 7x57R. Byla by návážka?
Do 12 mohu doporučit k vyzkoušení Fortunu 3,5 mm. Lítá v celku ze všeho. Z něčeho velice dobře, z jiných jen uspokojivě. Z méně hrdleného laufu stojí za pokus i 4 mm.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Vysoká rychlost broků je podle mých testů na škodu a na úkor krytí. Vlašim se drží kolem 380 m/s a má lepší krytí než různé italské patrony nebo některé RWS. Sice kvalita nábojnice,potisk a uzavření zdaleka nekonkuruje italkám ,ale krytí nají SB lepší. Mluvím o loveckém střelivu. Mě docela překvapilo, jak z brokovnice s 3/4 zahrdlením pravidelně a pěkně kryl vlašimský MARK III s 3,5 mm brokem, s plstěnou zátkou a 32g náplní.
Do kulobroku zásadně používám košíčkové patrony. Nejradši Mini magnum 42,5g nebo Fortuny a brok 3,5 mm v létě, v zimě 4 mm. V kulobroku ta 3,5 ka kreje docela slušně. Občas se na pultech objeví i brok 3,75 mm. Jak říká kamarád, "to je takový Persil" :P, "na všetko" .Ale každé flintě chutná něco jiného a je potřeba si to otestovat.

A k výměnným brokovým hlavním na kulobrok? Já osobně už bych to nechtěl, ale je to každého věc. Z brokovnice člověk dá více ran,zvlášť pokud si občas vyrazí na asfalťáky. Ono se to nezdá, ale rány přibývají a to všechno dostává rázy ,baskule, háky,uložení a pomalinku se to vymlacuje. Určitě se to všechno nasčítané projevuje i na přehozených kulobrokových hlavních, především na přesnosti střelby. Pokud někdo dá dvacet ran ročně, tak se nemá cenu o tom bavit :wink:
No a vozit do revíru i druhé hlavně a po dobu čekané je mít někde v autě, je přinejmenším hazard se ZP....
cheyen
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: pon 17.12.2007, 9:24

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od cheyen »

můj dotaz na možnou kombi zněl z praktického důvodu. chci řešit novou zbraň, pro mne primární brokovnici (a nejspíše kozlici). tudíž pokud by byla nějaká možnost mít k tomu i laufy kulobrokové, tak by to bylo prima. očividně ale zjišťuji, že k takovému ideálu asi cesta nevede. Když už je dobrá brokovnice, tak kulobrokové laufy mají nějakou vadu a naopak. nejspíše to nakonec vyřeším postupným nákupem dvou zbraní - broková kozlice a poté možná samotný kulobrok. děkuji všem za reakce
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: nejlepší kulobrok + výměnné brokové hlavně

Příspěvek od beskydak »

2 Začátečník – podlaborované 7x57R 9g SP jsou nachystány, hradla taky, čeká se jen na počasí bez deště a volnou střelnici. Výsledek a laboraci písnu do patřičného tématu.
Pokračování testu časem určitě bude, s tím přeměřením rychlostí to bude složitější. V měřené vzdálenosti by se nejdříve muselo zkusit do papíru pár obrazců brokového shluku, nerad bych ty hradla poslal do věčných lovišť. Fortuny jsem v IŽce zkoušel pouze částečně a to v 3,, 3,5 a 4 mm. Nenadchly.
Omlouvám se za OT.
Odpovědět