Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od polovnikrv »

Dobrý deň,
mám staru bixku ferlach vyrobenu ešte pred 1900. v kalibri 8x57r360/20ga Mám ju v renovácii u puškára, a mám na nej diopter.

Chcel by som sa Vás opýtať ako sa má diopter správne používať. T.j. mierim iba cez diopter a mušku. Alebo mierim naraz diopter cielnik a mušku.

Nakoľko tam bol dorobeny pravdepodobne cielnik, cez ktorý nevidím na mušku, a uvažujem ho že ho dám preč úplne, a na šíne nechám iba vyplniť prázdne miesto. Prípadne ako by ste to riešili vy. Chcel by som ju dať do povodného stavu, a používať aj diopter ak to bude možné.

za pochopenie a pomoc vopred ďakujem.

Upravil jsem název vlákna. Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od pufr »

Bych s těmi rezultáty počkal, až budeš mít nějaké střelivo a vyzkoušíš, jak ta obojetnička reálně střílí.

Nemůžou být na zbrani dvě dobře / správně "nastřelená" hledí, která přes stejnou mušku míří každé někam jinam. Když jsou na zbrani se sklopným dioptrem na krku pažby používaná obě hledí, tak skrz dioptr pochopitelně vidíš mušku někde v zářezu toho otevřeného hledí. Je víc možností. Předchozí vlastník pravděpodobně vynaložil nějaké úsilí nebo peníze na vyšší otevřené hledí (a to z nějakého důvodu). Nebo je jen špatně seřítený ten diptr - bývají tam dvě rybinové drážky kolmo na sebe a dá se v malém rozsahu rektifikovat ...
To všechno zjistíš, až z toho vystřelíš nějaké svoje náboje. Při tom malém rozsahu seřízení sklopného dioptru je i reálně možné, že ho s novými náboji nepůjde použít ... :?

Jinak ten dioptr příjemně zvýší hloubku ostrosti, takže i starší oko vidí ostřeji mušku i cíl. Na druhou stranu jeho použití většinou vyžaduje denní světlo, za šera už si skrz něj moc dlouho nepokoukáš. :wink:

Pokud se puška osvědčí, stejně to časem nejspíš dopadne takhle nějak:

Hahn-buechsflinte-unbekannter-deutscher-hersteller-kal.-5-6-x-36r-.410.jpg
Hahn-buechsflinte-unbekannter-deutscher-hersteller-kal.-5-6-x-36r-.410.jpg (117.18 KiB) Zobrazeno 5699 x
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od dalas »

Je to sice jen má domněnka, ale jsem toho názoru, že ten "nepravý" dioptr má sloužit jen pro zvýšení hloubky ostrosti. Hledí a muška mají vzhledem k hlavni pevnou pozici. Dioptr, vzhledem k lůžkovému závěru ne. Jinak souhlasím s pufrem, že to chce taky střelit, která mířidla jsou platná a neukvapovat se.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od pufr »

Ano, nakonec při nastřelení dioptru na stejnou dálku s pevným, otevřeným hledím to vždy bude, jak píše Dalas.

Další věc, na kterou při použití dioptru spousta lidí narazí je, kolik je tam místa kolem té mušky :) (přitom se dioptrem v dobré kondici dá střílet přesněji než skrz otevřené hledí). Bez většího tréningu se oku zdá zamíření velmi "nejisté". A jak píše Dalas, pokud to otevřené hledí není sklopné (jak bývá třeba u trojáků), tak stejně budeš mířit defakto skrz obě hledí. Nevýhoda je, že staré zbraně zapomenutých ráží nejsou pro nějaký intenzivnější tréning zrovna nejvhodnější ... :?

Kdysi jsem podobně jako poľovníkrv provozoval lankasterový kulobrok (Gustav Tichý Mor. Ostrava - z belgického "polotovaru" - kompletně zkoušeného v Lutichu) se sklopným dioptrem na krku pažby, shodou okolností taky ráže 8x57R.360. A tam jsi pohledem skrz ten dioptr viděl hodně hrubou (čti vysokou) mušku - dioptr byl nastřelený na větší vzdálenost - s mými náboji - historicky těžko říct.
Na kulobrok jsem nakonec taky dal klapkovou montáž s postarším dobovým Hensoldem (Diatal 8x52), který dnes koupíš za mrzký peníz. Ale největší investice je pak ta montáž ..., na mém kulobroku tehdy už byly základny montáže.
Jinak je to samosebou osobní volba - lankasterový troják S&S v ráži 11,15x65R LK Express už jsem taky zachoval bez optiky - líbí se mi tak - a "chodí" jen na "společné." Jedním z hlavních důvodů je ale právě skutečnost, že moje nové náboje s kalibrovanými, tence plášťovanými revolverovými .45 300 gr HP střelami střílí výrazně výš než původní dobové náboje :)
Pufr
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od fesoj »

Kulovnice ZKK 600 v r. 7x64 byla přece také standardně vybavena stavitelným dioptrem, ale u ní si při zaměřování klasické hledí a dioptr nepřekážely. Podle mého názoru měl sloužit dioptr na loveckých kulovnicích pro rychlou střelbu na běžící cíl a byl to vlastně takový předchůdce kolimátoru. Samozřejmě, člověk se s tím musel naučit střílet
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od polovnikrv »

Ahoj kluci, diky za vcasnou info,

streliva jiz chvalabohu mam dost :-) Nasel jsem pana co to prebiji za rozumny peniz vyjde me to asi stejne jako naboj RWS do 7x64 a vyrabi nabojnice z novych 9,3x72r, takze to pujde pak znova prebit a pak uz za 50 korunu co celkem ujde. Pripadne kdyby se nekomu valeli strely prumeru .318 doma tak je rad odkoupim (RWS, nebo starsi S&B) Nastrel vyskousim az bude hotove nove zapazbeni.

Jinak ta flinta na obrazku vypada podobne jako moje... jen ta moje je asi kapek starsi, taky tam pujde klapkova montaz s Lovcem, zvazoval jsem i novy zeiss ale asi by to na ni docela spatilo..ale chci zachovat moznost strileni i volne bez optiky... vzdy se mi to libilo a pri lovu na blizko to ma docela sve caro.
https://drive.google.com/file/d/1nYTIKB ... Cd7Ku/view

Kazdopadne ja mam taky docela spatny voci a fakt jsem prez diopter videl ostre, takze mate pravdu.
S puskarem jsem dohodnutej i na volbe ze by mi tam vyrobil misto toho sklopne hledi, to co tam je vypada fakt otrasne a ta flinta si to nezaslouzi :-)

Za pomoc vopred dekuju,

pripadne ak mate nekdo podobnou flintu a by jste byl laskav odfotit to hledi i musku, to bych vam podekoval.

S pratelskym pozdravem

Csaba
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od pufr »

Ta stará skla jsou fajn, jen propustnost je cca 60% a už slabé protisvětlo znemožní zamíření ...
Obrázek Tvé krásky bohužel asi není sdílený volně, takže ho zatím nevidíme

Nějaká dobová otevřená hledí jsou s "Hermann lupou" vidět třeba tady:
http://www.hermann-historica-archiv.de/ ... at58_s.txt
http://www.hermann-historica-archiv.de/ ... at58_s.txt
http://www.hermann-historica-archiv.de/ ... at58_s.txt
http://www.hermann-historica-archiv.de/ ... at58_s.txt


fesoj píše: sob 13.3.2021, 9:16 Kulovnice ZKK 600 byla přece také standardně vybavena stavitelným dioptrem
To byl ale trochu jiný dioptr s větším otvorem, kterému hlavně vojáci říkají "ghost ring sight," skutečně je dělaný na rychlé míření na menší vzdálenost a jeho tenký kroužek umístěný cca 10 - 15 cm od oka neomezuje přehled střelce. Cvičený střelec ho už vlastně skoro nevnímá - proto prý "ghost ring."
Dioptry na krku pažby, blízko oka, jsou na tom s rychlou střelbou a přehledem o dění kolem cíle podstatně hůř :?
Pufr
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od polovnikrv »

Tady jsem neco nasel,

ale bohuzel zalostni fotky, a nemam novy od Ledna je u puskare...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

uznejte blbsi fotky jsem nemoh udelat.... Jinak ta sina tam byla prilepena jenom chemoprenem...:D

Ono to neni moc videt ale nejaky blazen to popajel vsechno tvrdou medenou pajkou a docela dodrbal vzhledove ten svazek... ale doufam ze alespon kus to pujde dat dokupy aby to vypadalo. A ty srouby v tych kladivkach taky hruza....
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od pufr »

Zde je asi nejlepší použít menu příloha - je pod boxem pro psaní příspěvku a načíst přímo "do fóra" - fotky je ale pravda potřeba zmenšit (do 150 kB), což se každému nechce ... viz návod "jak vložit fotky" :?
viewtopic.php?f=15&t=7604&sid=e3acb4eba ... eeade6682e


Pro inspiraci přidávám Tebou poptávané fotky sklopného hledíčka - na cca 120 let starém trojáku. Je vidět, jak pořešili zhotovení prizmatu částečně utopeného pod úrovní - mezi hlavněmi (musí jít demontovat - když praskne nebo se unaví aretační pružinka pod hledím - a do boku to prostě vyklepnout nejde a nejde a nejde :) ) a jak si poradili s výrobou plátku hledí z ohnutého plechu - vzhledem ke kroužkům nápadně připomínajícím bodové sváry možná taky nebude původní:

Hledi_1c.jpg
Hledi_1c.jpg (46.92 KiB) Zobrazeno 5501 x

Hledi_2c.jpg
Hledi_2c.jpg (50.3 KiB) Zobrazeno 5501 x
Pufr
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od polovnikrv »

Diky za fotky,
u me prave byla moznost posouvat bokem, i kdyz nechapu az tak proc kdyz se da i muska... ale problem byl ten ze vlastne tu pruzinu udelal z vrchu cize to vypadalo otrasne. Skoda ze nemam fotku....
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od pufr »

To sklopné hledí na trojáku na obrázku nahoře se dá taky v malém rozsahu "bočně" posunout.

Dám na sklo ještě detail jednoho dioptříku, bychom věděli o čem je řeč a jak to asi může fungovat za šera ... :? Celková šířka toho horizontálního prizmátka je cca 10 mm. ImageJ při měření na fotce ukáže průměr dírky necelého 0,5 mm:

Dioptr_c.jpg
Dioptr_c.jpg (41.28 KiB) Zobrazeno 5417 x
Pufr
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od polovnikrv »

Este som premyslal ze ci by nepomohlo keby som dal bielu bodku na koniec musky ( svetlovodna farba) aj tak by to bolo blbe za sera? Len preto že zorné pole cez dierku diptra kruh by tam teoreticky byl...a v strede by tam bola svetlovodna muska(bodka) nepomohlo by to? Alebo to skor vadi ze obraz (svetlo) prechadza do oka cez 0,5 mm dierku?
Len preto som rozmyslal lebo aj stare tercovnice mali diopter uplne u oka, napr.

Obrázek
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od pufr »

Těžko říct. Z mého pohledu by s takovou "nedělní" bixkou mělo jít střelit naprosto lahůdkově srnče na komoru i na vzdálenost cca 80 m nebo možná i o něco dál, což pro mě osobně splní spíš drobnější perličková muška ... :?
Ta světlovodná vlákna nevím, jestli mají tak dobře definovaný obrys, jestli se jeho vnímání se světlem nemění. Zrovna terčová mířidla to nejsou. Možná je to o cviku a o zvyku :)
Pufr
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od miso243 »

Tiež som si dal na bixu svetlovodnú mušku ale hlavne kvôli zamýšľanému použitiu na spoločné poľovačky. Z mojej skúsenosti je do 50 m super, k 100 m to na tak malý cieľ ako srnča chce mať veľmi dobre natrénované. Vlákno hocjako tenké je vždy v nejakej trubke a muška je už hrubá . Chce to jemnú perličkovú mušku a pri "padavejších" kalibroch aj viacplátkový cieľnik. Nakoniec som ju nechal osadiť starším SB s otočnou montážou čo mi zostal po prerábke rugera.
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: Sklopné dioptrické hledí kombinované zbraně

Příspěvek od polovnikrv »

Dopadlo to nakoniec takto ako ste spomínali,

montáž som však dával urobiť na druhýkrát prvýkrát to dopadlo katastrofálne,

no naštastie je už teraz flinta v poriadku,

Obrázek
Odpovědět