Kulobrok

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kulobrok

Příspěvek od pufr »

Ono to do tohohle vlákna nepatří, ale když jsem si někdy před třemi roky na IWA prohlížel první kus té kulovnice Hänel Jäger 10 Büchse, úplně jsem se zhrozil, právě nad provedením pažby. Nedosmirkované boule, otřepené dřevo v "rybinách", spolu s tou klikou závěru tvořenou drátem .... Vědělo se, že je to "blízká příbuzná" Anschütz 1780 - takže by mohla střílet velmi přesně - a je avizovaná jako levný model - jsem byl zvědavý - a vypadala otřesně. Jsem tedy s přítomnými firemními mužíky zapředl hovor soustředěný na téma, má li Hänel (Haenel) tohle zapotřebí a oni mi vysvětlili, že marketing toho "spojenectví" Merkel/Hänel - Anschütz se bojí, by jim levná puška "nekanibalizovala" dražší modely kulovnic.
Další rok už vypadaly pažby úplně obvykle - jako frézované na automatech ve velkých sériích - boule žádné, laserové zdrsnění (rybina) by nebylo otřepené ani na balze ... :?
Obdobně jsem zaslechl, že pokud dělník kompletuje hlavně pro Merkel K3, má na to "normovaný" asi o 300% delší čas (to jsem se nepřepsal), než pokud dělá na Hänel Jäger 9, i tak ale ty "levnější" pušky nestřílí špatně :?
Omluva za OT ve vláknu :oops:
Pufr
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Kulobrok

Příspěvek od Reno »

Safra, já snad začínám mít na nějaký ten kulobrok opravdu zálusk... :P Nedá se to nějak léčit? Zbraní už máme doma celkem dost, tiskárnu na peníze však nikoliv... :lol: :oops: Jinak zpracování na úrovni Merkelu u Haenelek nikdo čekat nemůže, to je jasné. Snad by alespoň použité materiály mohly být dostatečně kvalitní. Ale to je všechno jen teoretizování, u nás v ČR jsou evidentně s loveckými zbraněmi značky Haenel dosud malé zkušenosti, takže kdo ví... Na mě ten Haenel Jaeger 8.10 působí dojmem takové obyčejné pracovní zbraně na tahání honitbou, u které člověk nebude nějaký ten škrábanec řešit. Akorát ta pořizovací cena k tomuto pojetí moc nesedí. Viděl jsem a řádně ošmatal i to nové Brno Combo, ale střílet jsem z něj možnost zatím neměl. Cena sympatická, stejně jako na celoocelový kulobrok hmotnost okolo 3 kg. I mi to přišlo relativně slušně vyvážené, chod spouští velmi dobrý. Ovšem ty světlé baskule s nějakou dětskou kresbičkou se mi vůbec nelíbí, kdyby to udělali černé a bez rytiny, vypadalo by to lépe. Také pažba mi připadá taková neforemná. Mířidla vypadají zajímavě, skoro stejně jako Drückjagdvisierung od Krieghoffu. Ohledně bezpečného nošení nabité zbraně mi ale to hřbetní napínání u té Haenelky přece jen přijde bezpečnější, než klasická pojistka u toho Brna.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Kulobrok

Příspěvek od Rogam »

Reno píše:......zpracování na úrovni Merkelu u Haenelek nikdo čekat nemůže.....
Teda nechci Ti brát iluze, ale Merkel z poslední doby není zrovna dobré měřítko kvality, je to fakt dost bída, jak se říká: "Až je to jednomu líto.", kvantita zvítězila...., viz zde:

Pod novými a bohatými arabskými vlastníky se vydala zcela jednoznačně na cestu expanze a dobývání dříve ztracených pozic. http://www.streleckarevue.cz/archiv-det ... 12/024.pdf

Na posledně výstavě IWA jsem se v tom jen utvrdil.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Kulobrok

Příspěvek od Reno »

Klidně mi ty iluze ber, kdybych nebažil po nějakém aktuálním infu, tak sem nepíšu, že... :)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Kulobrok

Příspěvek od Petr1970 »

zeptám se blbě - jak fungují kulobroky na "neokrajové" nábojnice? prostě klasické do opakovaček?
R-rantly chápu - to je opřený a drží to....
normální náboj je opřen-držen kde? za krček-tvar komory do nábojnice?

jde udělat běžně kulobrok z opakovacíhonáboje nebo to má nějaký nevýhody-problémy třeba s vytahovačem-vyhazovačem?
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kulobrok

Příspěvek od pufr »

Do drážky bezokrajového náboje vstupuje odpružený drápek vytahovače, který samosebou působí na výrazně menší plochu než segmentový vytahovač okrajového náboje + je odpružený - pohyblivý = nemusí být tak "pevný"

Opřené v komoře jsou náboje úplně stejně jak v kulovnici
Dnes se vyrábí řada "zlamovacích" zbraní na bezokrajové náboje i na náboje s nákružkem - do Afriky na útočící zvěř by ti to asi naši místní znalci nedoporučili, ale funguje to celkem spolehlivě :?

Obrázek Merkel K3 na bezokrajový náboj vypůjčený od Lutze Mőllera - s dobře viditelným drobným drápkem vytahovače:

Obrázek

Obrázek
Pufr
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Kulobrok

Příspěvek od Petr1970 »

super, díky - naonec asi u kulobroku uvažuji (dokonce v rámci čištění trezoru si říkám jestli nezrušit kulovnici) ..a myslím že do těch ? 150 metrů se to nechá udělat přesný (i dál?)..

a ráže je jasná - 6,5x55 v rámci sjednocení domácnosti...
tak jestli když už někomu? zaplatím 30k jen za svazek nebudu mít pak nějaký naštvánjní že to nevyhazuje(nevytahuje), problémy s čištěním-spolehlivostí atd atd...

ted ještě psychicky jestli chci 20 aby to bylo "malý" .. nebo budu srab a zůstanu u 12... jako u sportovní:-)
sjednocení munice mluví pro 12, ale 20.. prostě je to malá roura, což se mi líbí ))
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Kulobrok

Příspěvek od kabát »

Ahoj, mám v kulobrokách 6,5 x 55 SE, s vytahovákem, nikdy mě za 18 let nepotkal problém s přebitím.
Jeden je origoš BRNO 500 s 12 brokovou, zakázkový svazek na Brno 500 je s 20 brokovou a delší hlavní.
Na 165 kroků cíl o velikosti kočky. Koloucha na 180 metrů nepovažuju za cíl hodný diskuze.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Kulobrok

Příspěvek od Začátečník »

Mám 223 Remington a u tovární SB munice je znát, že jdou hůře vyndavat. To je ale možná jenom sérií, protože přebíjenky i všechno ostatní bylo zatím v pohodě. Za sebe bych určitě považoval tu 6.5x55 za dobrou volbu.
Brok určitě 12/76. Velký výběr střeliva.
Kulovnici neruš. Na střelnici bude dobrá. Na to kulobrok moc není.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Kulobrok

Příspěvek od BwanaHunter »

Petr> mám kulobrok na "neokrajový" 222 Rem. a doposud jsem nezaznamenal problém. Vytažení nábojnice při přebíjení je jen o trochu méně komfortní a tím zdlouhavější, než třeba u 7x65R, kde můžu srovnávat, protože to jsou dokonce stejné typy kulobroků. Přesnost kulové hlavně u kulobroku záleží jako u každé kulové zbraně na sestavě - hlaveň, komora, závěr a jeho vůle, optika, montáž, střelivo. Osobně si myslím, že řeči, že kulobrok není tak přesný a je tak na to střílení na blízko jsou fámy, a že při běžné lovecké střelbě na běžné vzdálenosti nezaznamenáš rozdíl, pokud nemáš smůlu na zbraň. V praxi vcelku běžně střílím kulobrokem kolem 200m, loni např. lišče na laserem změřených 185m do hlavy (to nepíšu proto, abych se chlubil, taky umím ledacos zprasit, ale jako příklad vlastností kulobroku). Rozdíl oproti kulovnici poznáš zejména v případě, kdy chceš nebo potřebuješ vystřelit víc ran za sebou. Rozdílné zahřívání jednotlivých částí svazku se vlivem tepelné roztažnosti projeví posunem bodu zásahu. Jakým směrem a jak moc pak záleží na konkrétním svazku a jeho konstrukci... U kulovnice ti tohle odpadá.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Kulobrok

Příspěvek od Leon »

Měl jsem v zimě půjčený UB v 30-06 a nikdy bych to nechtěl do baráku,přebít to po hodině v mrazu na štondu byl zážitek
CZ 550 american 308win.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Kulobrok

Příspěvek od beskydak »

Petr 1970 - strach z přesnosti opravdu mít nemusíš. Pokud tedy nepotřebuješ pár ran za sebou. Jednotlivě s přestávkama na vychladnutí hlavně bez problému 3 ranné série do SUB MOA s naprostou většinou továrního střeliva. O přebíjenkách zbytečně hovořit. Využívám 3 kulobroky UB, 2 rantlové, jeden bez a vytahování té bezokrajovky bez jakýchkoliv probému. Brokovou ráži bych volil 12, ten výběr střeliva je naprosto bezkonkurenční. Až zjistíš výhody kombinované zbraně, mimo společné lovy (a to jak kdy) a střelnici, nebudeš na rameni tahat nic jiného.
Leon - jasně, že po hodině na fleku budeš mít s vytahováním bezokrajových nábojnic zmrzlými prsty trošičku patálii. Ten rantlík tam těm zkřehlým prstům trochu pomůže.
Osobně ale uvažuji o koupi UB v 30-06 a předkopání na 30R Blaser. Mám totiž hodně blízké 7x57R a 7x65R a ta 30R mě prostě přitahuje
Lesu, lovu.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Kulobrok

Příspěvek od Petr1970 »

Leon: díky za názor, čím to je?
vlastnost "bezrantlů" že to není čím vzít? (zkřehlé prsty?
nebo našlapané náboje rozevřené v komoře že to ani ten vytahovač-drápek nevytáhne?
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Kulobrok

Příspěvek od motolada »

Jo jo,zato pár bezmocných tahajících rafanů za kliky od otočných závěrů kulovnic jsem už pár viděl a nebyli na štontě hodinu ani náhodou :lol:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Kulobrok

Příspěvek od Petr1970 »

no a já minulý týden viděl na dvojáku postaveném na nějaké brokovnici jak mu to nešlo zavřít - prasklo mu tam něco? a čuměl mu úderníkv en

takže podle týhle logiky si nevybereš žádnej systém:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět