Troják.

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Troják.

Příspěvek od Nik.308 »

Ta diskuze o správném pojmenování trojáků je pryč, ale našel jsem zajímavý katalog netu Merkla, nové je pro mne pojmenování bergstutzdrilling, je to strana 179.
http://www.merkel-die-jagd.de/de/extras ... tammbuch0/
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Troják.

Příspěvek od pufr »

No, pro Bergstutz - pušku se dvěma kulovými hlavněmi různé ráže přímý český ekvivalent nemáme, ale pro Bergstutzendrilling, stejně jako pro maličko jinak uspořádaný Bockdrilling bych neměl problém s českým termínem Trojče (možná se pletu, klidně mě opravte, definice zveřejňované různými autory se nepochybně liší - a škatulkování není moje hoby :)

Mimochodem on i ten Bockdrilling v Německu vypadá různě
http://www.frankonia.de/Bockdrilling+Bl ... mer=101958
http://www.waffen-ohlenforst.de/index.p ... &Itemid=57

Chtělo by to asi nejlépe nahlédnout do nějakého staršího vydání Mahrholdtova Waffenlexikonu - nejlépe samozřejmě v originále - bez neplechy překladů :)

Wikipedia si ví rady jen s Bockdrillingem a vyobrazené "klasické" uspořádání hlavní označuje termínem Triumphbock, přípouští tedy i jiná; pročež bych soudruhy z NDR s Wikipedii neznámým pojmem Bergstutzendrilling podezíral možná z chytrého marketingu
http://de.wikipedia.org/wiki/Bockdrilling
Pufr
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Troják.

Příspěvek od Nik.308 »

Pufr asi to tak bude.

Jinak musím říct, že ty jejich Bockdrillingy jsou moc pěkný, nedávno se mi jeden dostal do ruky. Zdál se mi lehčí než typický troják, byl to blízký příbuzný mého BBF 700/88, bohužel jsem nemohl mluvit s majitelem, zajímal by mne soustřel a střelivo, bylo to tuším označení Blaser BD 880. Krásná zbraň 7x65R - 222Rem - 16/70.
Člověk musí uznat, že prostě umí, viz:
WL-09.jpg
WL-09.jpg (97.33 KiB) Zobrazeno 12978 x
jitolil
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 10.6.2013, 13:58

Re: Troják.

Příspěvek od jitolil »

Dobrý den všem. Jsem tu dnes poprvé, jako aktivní účastník diskuse. A co je důvodem? Použiju citát:Ernest Thompson Seton: „Protože jsem poznal trýzeň žízně, vyhloubil jsem studnu, aby mohli pít i jiní." Řídím se tímto a možná teď pomohu i jiným kteří, zatím marně, pátrají:-) Já jsem již žízeň uhasil.... :D Jde o dovoz z Něměcka, přes internetový obchod.
http://www.lovecke-a-historicke-zbrane. ... Itemid=101
Troják Sauer a Sohn 7x65R;16/70;16/70, optika Zeiss 6x42 T, shulská montáž, zrcadlové hlavně, r.v. 1966, mi dovezli až domů, vše absolutně sedělo dle popisu, spolupráce výborná, komunikace v češtině. Včetně vyřízení formalit mám nádhernou pušku za 25 000,- Kč i s optikou. Ještě jsem ji dovezl ke svému ověřebému puškaři, p. Vlasákovi v Draheničkách, v pátek to bude hotové... Má na fecebooku stránu a v albech najdete, jak pokračuje repasování https://www.facebook.com/jakub.klecacky ... 409&type=1
BecherTomas
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 11.2.2011, 18:37

Re: Troják.

Příspěvek od BecherTomas »

Zdravím ten troják u pavla Vlasáku bude opravdu luxusní zbraň. V neděli jsme spolu pili kafe a on ma něm pracoval tak jsem si to mohl dobře prohlednout až skončí bude to uplně nová zbraň na kterou bych místo v trezoru vždycky našel.Blahopřeji k dobré koupi
jitolil
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 10.6.2013, 13:58

Re: Troják

Příspěvek od jitolil »

Musím říct, že pan Vlasák překonal mé očekávání. Dát 2500,-Kč, za takovou nádheru-brynýr + renovace pažby a systému, není rozhodně přehnaná cena (a to ty fotky ani zdaleka neukazují, to co mám teď doma 8) ). A spolu s kolimátorem a montáží, kterou mi na něj dodal a vyrobil ( 4100,-Kč), jsem to všecko pořídil, za 31 600 i s puškohledem. A za takovou cenu se běžně prodávají "omlácené flinty" s vyrezlými hlavněmi :( Díky, pane Vlasáku!
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Troják.

Příspěvek od kounek »

Není to sice Troják, ale sem se to asi hodí nejvíc.

Co byste řekli na toto:

http://www.zbrane-strelivo-optika.cz/pr ... ut--12/282

Cena je na tak zajímavou zbraň taky docela zarážející. Pro lovecké "exhibicionisty" by to bylo na naháňky na předvedení se něco... 8)
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Troják.

Příspěvek od tornádo »

za turka 40 000,- ? :lol:
To si raději připlatím a pořídím normální troják z druhé ruky.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Troják.

Příspěvek od kounek »

Nejde o tu cenu, ale o to, jak je to neobvyklá konstrukce flinty se třemi brokovými hlavněmi...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Troják.

Příspěvek od michalos »

No zajímavá to tedy opravdu je...ale pro mě by bylo daleko důležitější jaká má zbraň krytí a taky jak choděj jednotlivé hlavně...aby třeba ty jednotný střely nelítaly od sebe 20 centimetrů každá jinam....:D to raději samonabíječku s jednou hlavní a vím kam to střílí...
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Troják.

Příspěvek od tornádo »

kounek píše:Nejde o tu cenu, ale o to, jak je to neobvyklá konstrukce flinty se třemi brokovými hlavněmi...
podle všeho to odpaluje všechny laufy ve stejném pořadí,takže na honech kde je možnost odstřelu jak drobné tak černé,je to kničemu.Těžké to bude jak prase,neohrabané a o střelbě slugem si nedělám vůbec žádné iluze.
Je to zajímavá,nevšední konstrukce ale jedná se o krok zpátky.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Troják.

Příspěvek od Reno »

kounek píše:Co byste řekli na toto:

http://www.zbrane-strelivo-optika.cz/pr ... ut--12/282
Co bych na to řekl? :D Asi něco jako: Ježišmarjá, k čemu je to dobré? :shock: :lol:

Při pohledu na tu věc se mi nějak podvědomě vybavilo TOHLE... :twisted:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Troják.

Příspěvek od BwanaHunter »

Reno> mozna to prekvapi, ale brokovy trojak neni novodoby pokus z Turecka. Neni jich moc, ale existuji i z pomerne znamych dilen z pocatku minuleho stoleti. Nicmene, tezky to je. A ty co jsem mel v ruce, mely ty hlavne obracene, treti vespod, jako klasika, jen vsechny 3 brokove.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Troják.

Příspěvek od kounek »

Nechci tomuto výrobku ani prodejně dělat nějakou reklamu, ani si ho nehodlám koupit, jen jsem to tu chtěl ukázat jako zajímavej kousek.

Co se týče té váhy, tak to asi nebude tak strašný, jestli se dá věřit tomu, co je uvedeno v popise, tak to s kratšími laufy váží 3,45 Kg. Pro srovnání Browning 525 Sporter má uvedeno 3,5 kg a naše BO801 má 3,25 kg, takže to nejsou zase takové markantí rozdíly ve váze oproti klasické brokovnici...

Samozřejmě, otázka soustřelu je více než spekulativní, asi to bude spíš věc náhody (obzvlášť u jednotné střely). Dvojspoušť by asi taky byla pro našince na naháňky spíš výhoda, ale na hony je jednospoušť spíš plus, no ale to už si musí každý vyřešit podle svého vkusu...

Za mě, když bych viděl vedle sebe stát dva chlapy, jednoho s brokovým automatem a druhého s tímto "trojákem", tak se ohlédnu rozhodně za tím druhým... :)
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Troják.

Příspěvek od Reno »

BwanaHunter píše:Reno> mozna to prekvapi, ale brokovy trojak neni novodoby pokus z Turecka...
Nepřekvapí. :) Už jen z toho, že se v terminologii loveckých zbraní výraz "brojkový troják" vyskytuje, vyplývá to, že něco takového bylo vymyšleno mnohem dříve, než ten kounkem odkazovaný soudobý turecký výrobek. Každopádně dosud jsem měl v ruce pouze "klasický" troják, tedy kombinovanou zbraň, čistě brokové či kulové variace trojáků jsem zatím viděl jen na obrázku.
kounek píše:Nechci tomuto výrobku ani prodejně dělat nějakou reklamu, ani si ho nehodlám koupit, jen jsem to tu chtěl ukázat jako zajímavej kousek...
Konstrukčně zajímavá zbraň to určitě je a je dobře, žes jí tu zmínil. :wink: A přestože ji většina dnešních myslivců / lovců pravděpodobně bude považovat spíše za oživený anachronizmus, nějaké své fanoušky si určitě také najde, hmotnostně je na tom celkem dobře. Ta pro trojáky netradiční varianta s jednou hlavní nahoře a dvěma dole bude zřejmě z důvodu přehlednějšího zamíření / předsazení na menší letící cíle a také eliminace horizontálního odskoku po první ráně, tedy podobné výhody jako u brokové kozlice oproti dvojce. Každopádně mně samotnému brokovnice obecně skoro nic neříkají, u nás v lese drobnou nelovíme a střílet na asfaltové holuby baví spíše manželku. A na naháňku si vezmu raději pumpu.

PS: Jinak já se ohlížím za ženskýma, chlapi, dokonce ani ti s brokovými trojáky, mě fakt neberou... :twisted:
Odpovědět