Baikal IŽ 94 Taiga

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Staniol
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: stř 22.12.2010, 8:07
Kontaktovat uživatele:

Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od Staniol »

Rád bych se zeptal zda nemá někdo zkušenost s Baikalem IŽ 94 Taiga. Mohu koupit .308/12. Mám obavu z přesnosti kule.Diky za info.S.
miroš
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: ned 03.10.2010, 15:27
Bydliště: Severní Morava

Re: Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od miroš »

IŽ 94 Tajga vlastním v ráži 7x57R/12 a jsem s ním maximálně spokojený. S kvalitním střelivem je to přesná a hlavně bytelná zbraň. Akorát při delších pochůzkách se těch 4,5kg s optikou pěkně pronese. Ale za těch pár peněz :lol: :lol: :lol:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od dalas »

Nevím teď z paměti, jestli to je taiga, ale s největší pravděpodobností ano. Tedy IŽ 94 - .308/12-76 mám. Hodnotím obdobně jako miroš. Je třeba si zvyknout na tvrdší spoušť. S běžnou loveckou přesností není problém. Já ji tahám do revíru, když nemám lovecký cíl. Občas i na naháňku. Za ty prachy dobrý.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
mr.soumen
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: stř 08.12.2010, 20:08

Re: Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od mr.soumen »

Vlastním též Ruský kulobrok, 308W/12,76, a jsem taktéž spokojený, je to levná pracovní flinta až na tu váhu, jinak je obráceně oproti jiným kulobrokům spoušť. První kohout brok, druhý kule.
Staniol
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: stř 22.12.2010, 8:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od Staniol »

Děkuji za poznatky... prosím můžete mi někdo popsat přibliznou přesnos a rozptly ve 100m...??? Předem dík.
miroš
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: ned 03.10.2010, 15:27
Bydliště: Severní Morava

Re: Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od miroš »

Nedávno jsem IŽ-ku nastřeloval na Geco (podotýkám,že nejsem moc dobrý střelec) na 50m to bylo do 50-ti kačky,takže na běžnou loveckou střelbu do ONV to je myslím v pohodě.
Walter
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: pát 12.12.2008, 8:26
Bydliště: SK

Re: Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od Walter »

IŽ 94 Bajkal prev. LUX .223Rem-12/76Mag..... na 100m s oporou v sede... royptyl troch rán - čierny bod nastr. terča RWS, t.j. 3cm,... náboje - vlastná laborácia - nábojnica S&B, zápalka CCI, prach Vihtavuori, strela Hornady 3,6g V-Max,....zbraň ako taká má svoje nedostatky, ako je dopracovanie detailov, netypický výzor, tvrdšia spúšť, dosť neforemná pažba (škoda kaukazského orecha s peknou kresbou),.... ale zas má aj pozitíva, ako sú vývrty v tvrdochrome, komora brokovej hlavne 76mm, nastavovanie sústrelu brokovej a guľovej hlavne,(tento systém je potrebný na nastavenie sústrelu hlavní pri používaní jednotných striel od rôznzch výrobcov, to zbadá strelec u zbrane s pevne zletovanými hlavňami, že niektoré náboje s jednotnou strelou skrátka z jeho zbrane sú nepoužiteľné, lebo sústrel s guľovou hlavňou má odchýlku na 50m aj 30cm,... u IŽ tiek som nastavoval v pohode do 2cm), 3x vymenitelné choke, pevné zámky,trvanlivý brunír, guľová spúšť ako prvá od strelca,... skrátka robustná, trvanlivá, spoľahlivá, presná, nie moc oku ladiaca flinta
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od tonny »

Nám chodí lépe střela V-max 40grs než 55grs. Kamarádovi taktéž v Iž 94, přebíjím nbc. SB, taktéž naše zápalka 4,4 SR, Lovex D073.04 (Acc 2230) asi 26,6grs (přesně nemohu najít). Rozptyl poloviční.

To štelování hlavní do 2cm, to máš dobrej kus. Jinak jako flinta na škodnou super. Spoušť mu vyladil - zaleštil puškař a spokojenost. Montáž je lépe ocelová než ta duralová, co se vymačkává.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od Začátečník »

Jestli je to ještě aktuální, tak při koupi staršího IŽ 94 je třeba dávat pozor na to, co se zbraní prováděl předchozí majitel. Prohlížel jsem 3 a všechny měly jedno společné. Levná montáž s levnou optikou. Všechno s bodem. Ten byl na 100 m přes půl pistolového terče. Umění udělat 5 cm soustřel. Dalas sem kdysi psal, že hlavně bývají někdy do vrtule. Je třeba se podívat podél hlavní, jestli je kulová rovnoběžně s brokovou. Pokud ne, je skoro škoda střílet jednotnou. Koupě je pak na zvážení. Dalas popisoval, jak to ladit ve svěráku, ale je to spousta práce.
Spouště bývají hodně různé. Mně se někdy sekala broková. Po zásahu puškaře je to minimálně lepší. Od té doby jsem toho moc nevystřílel.
U kulových jednušek se tu někde psalo, že mají hrozně dělaný vývrt a střela na něj po nabití běžně nedosedne. Bylo to u kalibru 308 W. Pufr kdysi dával fotky sem nebo na střelectví. Už nevím. Nedá se vyloučit, že se tyhle hlavně dostaly i do kulobroků. Vzal bych nábojnici, nahoře jí nařízl a zasadil do ní střelu. Ta se pak může relativně volně pohybovat a po nabití se zasune hluboko podle toho, jak je vývrt. Měla by vyjít nějaká délka náboje blízká obyčejnému střelivu. Když ne, je problém a flintu nebrat.
Zatím řeším problémy s montáží. Varuji před rychloupínací od Kozapu. Neudrží brokovou ránu. Nová čeká po výměně na namontování.
Ta flinta postrádá veškerou eleganci, ale střílí moc pěkně. Mám 223 Reminton a přesnost vynikající. Škoda jen, že má 12 stoupání a nejdou z ní moc těžší střely. Laufy se nekroutí ani 20 ranách rychle po sobě. Na delší nosení to moc není, ale na čekanou ideální. Předpažbí je dole rovné a dá se bezvadně opřít. Pažba je pro praváka, ale i jako levák v pohodě. Lomení dobré. Padne mi bezvadně. Dlouho se mi nestalo, aby mi tovární flinta seděla tak dobře. Hlavně v tvrdochromu jsou velká výhoda. Dají se bez problémů střílet i náboje s plechovou nábojnící nebo třeba v Mosinu stará vojenská munice. . Stejně tak čokovaná broková 12/76 má něco do sebe. Ale je krátká a relativně mlsná na střelivo.
Flinta chce trochu údržbu, protože má sklon reznout a spoušťový mechanismus chodí lépe, když je namazaný.
Až budou peníze, chtěl bych jí i v 7,62x54R nebo jako brokovnici.
Kdybych mohl poprosit, zajímala by mě navážka u té 40 gr V max.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od Lotr »

Začátečník: Jarda Hlavata ze zbraninaobjednavku.cz nabízí komplet - kulobrok v Tebou požadované ráži + spasované hlavně 12/12, tak máš na co šetřit: :wink:

http://www.zbranenaobjednavku.cz/product=613
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od Začátečník »

Hlavatu znám. Solidní člověk. Pochybuji, že by teď byl schopen něco sehnat. Pokud není skladem, kvůli sankcím je nikdo nedoveze. Myslím, že můžu šetřit v klidu a pomalu.
Zbyndour5
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: úte 15.7.2008, 18:27

Re: Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od Zbyndour5 »

Zdravim mam moznost mit kulovou kozlici IZ 24 ve 308 win.Je nekde mozne sehnat kulobrokovou hlaven,pripadne cena.Moc dekuji
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od Začátečník »

Tohle není ta správná cesta. Je problém sehnat i brokové hlavně ke kulobroku. Ty bych případně taky rád, ale nikomu se je neche dovézt s tím, že je s Ruskem hrozná spolupráce a kvůli ceně se to nevyplatí. Pokud už to někdo nobešel, je v současnoti na veškeré zbraně z Ruska embargo. Cena té flinty je tak nízká, že se přestavba nevyplatí. Navíc nevím o puškaři, který by uměl kulovou hlaveň v tvrdochromu. Počkej na kulobrok.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Chlapi já bych si tuhle flintu nikdy nekoupil. Ruský kulobrok se mi nelíbí. Ten robusní hlavňový svazek je děsný, zadní spoušť na kuli, to je také rarita. Jako "farmářka do traktoru" možná. Pro používání brokových magnumů 76 mm musíš mít opravdu kvalitní optiku a dobrou montáž, protože ta rána je hrozná drba na celou sestavu a pokud tam někdo má lacinou optiku a jednoduchou montáž, tak to pořád ladí a střílí to do "klobouku". Ne, děkuji. Zlaté ZH.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Baikal IŽ 94 Taiga

Příspěvek od dalas »

Tak nic proti estetickému cítění, ale ta hlaveň je daná ráží a tím, že tam musí být i "maso" na choke. Její mohutnost ale umocňuje i úsťová objímka. Výhoda tohoto svazku je zejména v nastavitelnosti soustřelu bez puškaře. Co se týká uspořádání spouští, právě zadní kulová umožňuje lepší polohu prstu vůči spoušti u kule. Na zadní mám polohu posledního článku 90° a u přední 45°. U broku to tak kritické zase není. Mě třeba zase dělá problém ZH s kulí v předu, kdy poslední článek nedám kolmo na spoušť ani za prase. Takže je tam boční tlak. No a vachrlatá montáž a levnej krasohled? Tak tam nacpu 12x70 a je to. :wink: Neberte to jako nějaké opěvování této zbraně, ale na druhé straně bych ji nepodceňoval.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět