Brno 500

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Brno 500

Příspěvek od campo »

Zdravím příznivce kombi zbraní. Jsem rozhodnutý koupit nebo si nechat postavit kulobrok. Chtěl jsem původně Brno Combo ale po prohlídce jsem ho vyloučil. Volba tedy padla na Brno 500, ale stále řeším výběr kulové ráže. Mám kulovnici 308 Win a chci ještě něco jiného s rantlem. Favoritem je 30-30 Win ale uvažoval jsem i o 9,3x72R. Chci aby to moc nerozbíjelo a ze zákona se tím dalo lovit vše, primárně ale hlavně srnčí a dančí a mladá černá. Uvítám veškeré rady a zkušenosti na výběr ráže pro tuto zbraň. Nechal bych to postavit u p. Hanáka.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Brno 500

Příspěvek od michalos »

30-30 - málo munice na výběr, je to amerika takže nemusí být vždy skladem, znám to protože mám 45-70 Gov
9,3x72R - výběhová ráže, málo munice na výběr, na černou zhlediska legislativy slabá, protože od (Slabý a Blbý) jsou tabulkové hodnoty zavádějící.

Podle mě je jasná volba 8x57JRS a nemáš co řešit patronů na výběr více než dosti, rána je to příjemná a poškození zvěřiny opravdu malé oproti 7x57R či 7x65R i při použití obyč SPCE. Balistika daleko lepší než tvoje 2 zmiňované. Toť můj názor, osmičku jsem taky vlastnil, teď mám osmu bez rantlu v kratší hlavni v semi-auto a výkon je podobný jako s rantlem, takže vím o čem mluvím.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Brno 500

Příspěvek od suhl »

Michalos - souhlas.
Nechápu, proč si kompikovat život a hledat dávno objevené, tady je osma (8x57IRS) jasná volba, šetrná k srnčímu, dostatečně účinná na černou a vysokou. Ale 7X57R bych vůbec nezatracoval. Spousta tovární munice i komponenty na přebíjení.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Brno 500

Příspěvek od michalos »

To je pravda, ale pokud dotazovaný nebude přebíjet tak nemá cenu tohle řešit... Už kvůli tomu průměru a rychlosti to bude lepší :wink:
Jinak přesně Brno 500stovku jsem si nechal před 7 léty postavit, nicméně se mi nakupilo více kulových zbraní a já se nějaké musel vzdát... :cry:
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Brno 500

Příspěvek od petjan »

Dotaz na majitele Brno 500, při otevírání hlavní, při již nataženém bicím mechanizmu se mi téměř na konci dráhy kličky ozve takové docela hlasité cvaknutí (ale jen někdy), máte to také tak. Když jsem to reklamoval u puškaře, tak mi řekl že je to v pořádku. Taky mi tvrdil, že se tou kličkou natahuje bicí mechanizmus. Po výstřelu obou hlavní se musí ta klička natáhnout mnohem větší silou, než při natažené bicím mechanizmu a prostém otevření. Když ale vystřelím, dám tu páčku do prava, ale nezlomím hlavně, tak spouště necvaknou. Je to nějaký pomocný mechanismus, nebo mě oblbuje. Vím třeba, že u Brno Effect se ten bicí mechanismus tou kličkou natahuje. Díky za radu, klidně do SZ
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
preparator
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 24.12.2009, 9:41

Re: Brno 500

Příspěvek od preparator »

Zdravím já jsem si letos dovezl 5oo od Hanáka klička taky občas cvakne ale hned na začátku bráhy na konci ne,jak je to ale stím natahováním si nejsem jistý,když sundám předpažbi tak sou vidět natahovací páky a bez nasazeného předpažbí to nenatáhnu jestli tomu napomáhá i vychýlení kličky opravdu netuším.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Brno 500

Příspěvek od petjan »

Nedalo mi to, tak jsem sundal pažbu a už vím jak to funguje. Ta klička poodtahne kladívka, aby zalezli uderniky a pak se to dotáhne těma pákama při zlomení. Asi mi to tak i puška vysvětlil akorát jsem to blbě pochopil. Mimochodem to byl taky Hanák. Patrně už znám i důvod toho cvaknuti, akorát k tomu potřebuju rozkres. Tak pokud by někdo z vás měl, tak budu vděčný.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
Lexa
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: stř 30.12.2009, 20:13
Bydliště: Břeclav

Re: Brno 500

Příspěvek od Lexa »

Zdravím. Vlastním tento kulobrok krátce a jsem s ním spokojený. Jen mě trápí jedna věc. V jednom místě mezi hlavněmi pod předpažbím v místě sletování mne opakovaně vystupuje takový bílý povlak, vypodá to jak plísen. Když ho setřu, tak je to v pohodě, ale po nějaké době, několik dní, se udělá zase. Co to může být? Setkal se s tím už někdo? Díky.
Zavadil
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: pon 01.10.2007, 13:52

Re: Brno 500

Příspěvek od Zavadil »

Zdravím,řekl bych,že to vystupují zbytky chemikálií po černění.Asi nedostatečně vypláchnutá mezera mezi hlavněmi a pak to takto vystupuje.Doporučuji utírat a mazat.
Sauer 202 270W , 9.3*62
Mauser M03 8*57 , 30-06Sprg
CZ 527 233Rem
Brno super 12/12
Uživatelský avatar
Lexa
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: stř 30.12.2009, 20:13
Bydliště: Břeclav

Re: Brno 500

Příspěvek od Lexa »

Asi máte pravdu. Na zbrani jsem nechal dělat nový brynýr, tak se vše vysvětluje.
Děkuji.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Brno 500

Příspěvek od pufr »

Pokud tam máš otvor pro vstup do dutiny mezi lištami hlavňového svazku (popravdě z hlavy nevím, jak to u tohohle modelu je), hohl bys tam pipetou nalít nějaký LCP olej, pár dnů nechat a vylít - dutinu vypláchnout a nebo se "poradit" s autorem nového brynýru ...
Pufr
Odpovědět