Nový kulobrok Brno

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Ratte »

Měl bych dotaz trochu mimo téma, ale nepokládám za nezbytné kvůli tomu zakládat nové vlákno. Z redakce mě přišel návrh, jestli bych nezpracoval článek o zbraních Zbrojovky Brno. Vím, že jsou už dlouho pod CZUB, ale měl jsem za to, že výroba sice byla přesunuta, ale pořád běží. Ovšem když se teď podívám na stránky Zbrojovky Brno, tak jsou z velké části nefunkční a hází na chybovou stránku CZUB. Poslal jsem mail s dotazem jak to je, ale odpověď byla typicky uherskobrodská, tedy žádná. S přihlédnutím k tomu, že Brna mají v obchodech skladem spíše výjimečně, si začínám říkat, jestli po ukončení výroby kulobroků to nekončí komplet.
Nikde jsem o tom nic nenašel a v mém okolí není nikdo, kdo by se o Brno nějak zvlášť zajímal. Rád bych se tedy zde zeptal, zdali někdo neví jak to v současnosti s Brnem je.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od bon »

Po krachu Zbrojovky Brno odkoupila CZUB nějaké stroje, práva k některým zbraním a pod hlavičkou Brno Rifles pokračovali ve výrobě zlamovacích zbraní v pronajatých prostorách v Brně. Hlavně a pažby dělali v UB, montáž v dílně v Brně. Duchovním otcem těchto zbraní je konstruktér Ing. Michal Koutný. Ten by ti k tomu asi podal nejzasvěcenější informace.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Ratte »

Díky za informace, ale stran vývoje zbraní a historie značky mám dost informací. Jde mi jen o to, jestli to co mají na stránkách se ještě vyrábí, nebo jestli to už bez náhrady ukončují.
poky77
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: sob 10.3.2007, 8:00
Bydliště: středočeský

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od poky77 »

Ahoj všem, mám Brno combo a mám jediný problém a zadám zkušené o radu. Za 3 roky lovu touto zbraní nejsem schopen ulovit lišku broky ! Vzdálenost vždy cca 20-40m a liška sice postrelena ale uteče! V obchodě zbraně a střelivo je rada najít brokovi náboj co flintě chutná? Zkoušel jsem vždy brok 4mm sb corona - fortuna, sb Magnum 42,5g rc 40 Magnum 3,9 brok a vždy výsledek stejný!!! Jinak soustřel je v pořádku několikrát ověřeno , broky rovnoměrně v terci ale řídce asi dost rozkazuje? Tak proto má otázka na vás co chutná vašemu Combu. Děkuji za vaše odpovědi
ZKK 600 3006spg
BERETTA 686E skeet
IZ 27 EM 1C-CH
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od tonny »

Brno nemám ale tipnul bych si, jestli náhodou nemíříš jak s kulovnicí a pak podstřeluješ. Měl by jsi ji s hlavněmi spíš "zakrýt". Zkus mířit výš.
Uživatelský avatar
jiri
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: sob 24.10.2015, 21:03
Bydliště: Severní Morava

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od jiri »

Já na broky nedám dopustit. Minulý rok jsem měl uspěšnost 94%. Což je 11 lišek(12 nedohledaná postřelená), 6 kun a 1 jezevec. Lišky stříleny 15- 40m. Kuny většinou do 25, jedna na 40m.
Kromě jezevce vše stříleno B&P long range 36g 3jka brok.
Před tím jsem střílel Mini magnumy 3,5, tam byla úspěšnost cca 80%.
Problém může být v pozvolném spuštění spouště. Ze začátku jsem k vůli toho strhával rány, protože jsem byl zvyklý, že stačí trochu zmáčknout spoušť. Tady se pravdu musí domáčknout a celou dobu mířit na cíl. Chvilku jsem to testoval na prázdno.

poky77 píše: ned 24.4.2022, 16:58 Ahoj všem, mám Brno combo a mám jediný problém a zadám zkušené o radu. Za 3 roky lovu touto zbraní nejsem schopen ulovit lišku broky ! Vzdálenost vždy cca 20-40m a liška sice postrelena ale uteče! V obchodě zbraně a střelivo je rada najít brokovi náboj co flintě chutná? Zkoušel jsem vždy brok 4mm sb corona - fortuna, sb Magnum 42,5g rc 40 Magnum 3,9 brok a vždy výsledek stejný!!! Jinak soustřel je v pořádku několikrát ověřeno , broky rovnoměrně v terci ale řídce asi dost rozkazuje? Tak proto má otázka na vás co chutná vašemu Combu. Děkuji za vaše odpovědi
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Předpokládám, že z toho střílíš brokem přes optiku, večer na lišku...Zkus si tak střelit i na karton papíru
abys viděl kam jde střed shluku. Já si myslím, že podstřeluješ a chytáš zvěř horními krajovými broky.
Ta flinta musí střílet, krytí určitě má a zvlášť s patronou 12/76 magnum. Má to komory 76 ?! že ano?
Uživatelský avatar
jiri
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: sob 24.10.2015, 21:03
Bydliště: Severní Morava

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od jiri »

Jo Combo ma 76 komoru.
S tim kartonem máš pravdu, taky jsem si každý druh náboje nejdříve otestoval.
Jan Slavětínský píše: pon 25.4.2022, 11:10 Předpokládám, že z toho střílíš brokem přes optiku, večer na lišku...Zkus si tak střelit i na karton papíru
abys viděl kam jde střed shluku. Já si myslím, že podstřeluješ a chytáš zvěř horními krajovými broky.
Ta flinta musí střílet, krytí určitě má a zvlášť s patronou 12/76 magnum. Má to komory 76 ?! že ano?
poky77
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: sob 10.3.2007, 8:00
Bydliště: středočeský

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od poky77 »

Děkuji za odpovědi. Tak lovim přes 25 let flintu si umím nastrelit 😂 samozřejmě jsem každý brokovi náboj zkoušel nejprve do kartonů , mám i seřízený soustředění obou hlavní. Ránu určitě nestrhávám. Ano lovim přes puskohled teda přes thermo. Zkratka mi přijde ,ze brokovi lauf moc rozkazuje, velké mezery mezi broky cca 10-15cm . Pamatuji si jako začínající myslivec s ZH 200 něco jsem ulovil první kunu na cca 45m náboj sb mini mag 4mm tu jsem stáhnul a měla 13 broku v těle !!!!
ZKK 600 3006spg
BERETTA 686E skeet
IZ 27 EM 1C-CH
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od beskydak »

Ahoj, pokud se nepletu, veškeré náboje které uvádíš jsou náboje s kontejnerem. Skus sehnat nějaké plsťáky, ve většině případů mívají pravidelnější krytí. Problém je, že SaB ve 12 se 4 mm nabízí pouze MARK III, ale deklasuje je navážkou 32 g, tedy do levelu 16, shodně typ plastic. SaB je už neuvádí, ale na pultech jsou v doprodeji ještě papíráky 12/70 tuším 35,4g. No a pak SaB uvádí, že v 12/76 jsou 53 gramovky s plstí. To by mohla být velice kvalitní medicína, ale ta řacha na optiku bude u elektroniky asi kritická :shock: Lesu, lovu
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

No rozhodně bych nepoužíval výrazivo ve smyslu toho, že 32g broků v náboji ho deklasuje. Za 34 let myslivosti, počítám jen s loveckým lístkem, jsem viděl příliš mnoho zvěře, která byla ulovena se 16 20 a v komorách 65, případně 64,5mm. A bylo to daleko. Když je rána blbá, tak je zcela jedno, zda je na krabičce napsáno magnum, heavy, high speed, ultar, super, hyper a obdobné čičoviny.

Na 20m, 25m, pokud bude rána sedět, tak bude liška s 32g , brok 3,5mm, se skeetovou flintou.

Obecně, hodně lidí si kulobrok pořídilo právě kvůli brokové ráně na škodou a to jednak z důvodu bezpečnosti a hlavně, protože si kulí nevěří. Jiška je ostražitá, malá a většinou stále v pohybu. Vždy bude lepší na 40m střižná hranka z 7x57R na střed těla, než broková rána. Jenže se střílí rychle, aby se nezradila, když se pod žebříkem objeví, případně je strach že se kulí chybí. Střílí se rychle, spíše zbrkle. Pokud má flinta dobrý soustřel, střed brokového shluku sedí se středem záměrného obrazce, tak je potřeba se zaměřit na na řádné zamíření. Střílet, když je z boku, na hlavu, krk a přední část těla. Vyhnout se ranám naostro. Vzhledem k tomu, že je pohyblivá a přístroje mají jisté zpoždění, tak je lépe střílet, když je v klidu. Dodržovat rozumnou vzdálenost, tj. 35m, ale skutečných, To, že si nastřelím flintu, že udělám přesně testy do papíru, ještě neznamená, že je to takové při lovu. Platí to i obráceně. Jsou myslivci, kteří jsou na infarkt z honění milimetrů na terči na střelnici, ale venku jsou imunní vůči horečce.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Jan Slavětínský »

1) Thermo má zpoždění a tam může být ten problém. Opravdu zmáčknout na lišku, která je v klidu a na plocho. 2) Najít patronu s nejlepším krytím, vyzkoušet a používat např. brok 3,5 nebo 3,3 mm když 4 mm nemá krytí. A 3) fakt vědět, kam jde střed brokové rány přes optiku nebo thermo. Vzhledem k montáži a konstrukci přístroje to může být jinak než člověk předpokládá.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Marpie »

Já si z výše uvedených důvodů kulobrok pořídil (střelba nakrátko a případně i v pohybu) sice s brokem 16 a nakonec jsem to po pár zkušenostech vyhodnotil že to žádné terno na škodnou ten brok není, chyběla mi druhá rychlá rána a tak jsem se vrátil po asi roce k opakovací kulovnici. A lišek ulovil už víc za kratší dobu než s kulobrokem.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Uživatelský avatar
jiri
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: sob 24.10.2015, 21:03
Bydliště: Severní Morava

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od jiri »

Mám opačnou zkušenost, to je na tom krásné :D . Většinu lišek a kun lovím v remízkách a úzkých pásech lesa mezi poli v pohybu mezi stromy. S kulovnicí bych se nechytal.

Marpie píše: čtv 28.4.2022, 6:35 Já si z výše uvedených důvodů kulobrok pořídil (střelba nakrátko a případně i v pohybu) sice s brokem 16 a nakonec jsem to po pár zkušenostech vyhodnotil že to žádné terno na škodnou ten brok není, chyběla mi druhá rychlá rána a tak jsem se vrátil po asi roce k opakovací kulovnici. A lišek ulovil už víc za kratší dobu než s kulobrokem.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Nový kulobrok Brno

Příspěvek od Marpie »

Jj o tom to je. Někdo nedá na kulobrok dopustit já to s ním zkusil a vyhodnotil že mi vyhovuje víc opakovací kulovnice.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Odpovědět