Přesnost kulobroků

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Přesnost kulobroků

Příspěvek od tornádo »

Mám skromný dotaz.
Který kulobrok je podle vás nejpřesnější ze studeného laufu ? především co se týká soustřelu.(jak samotná kule,tak kulová s brokovou za použití jednotné střely.V tomto případě se jedná většinou o náhodu a může to být kus od kusu rozdílné ale i tak by mě zajímalo,který je na tom nejlépe ?
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Přesnost kulobroků

Příspěvek od TomF »

To je zajímavý dotaz. Třeba můj kulobrok ZH 104 měl u kule soustřel do 4 cm na 100 metrů. A broková (jednotná) chodila do 40 cm pod záměrnou a do 10 cm od sebe, takže stačilo mířit trochu výš. Když jsem se snažil zjistit soustřel obou laufů, tak mi vyšel průměrný rozdíl mezi kulí a s-ballem kolem 10 cm (za předpokladu, že se s jednotnou mířilo výš a člověk měl už odhad, kam to létá). Jde to ale blbě, holt není to dvoják :) . Zkoušel jsem to i na 40 metrů a to byl soustřel zase kolem 10 cm, protože tam je zase problém s kulí (létá vysoko).
Asi nejobjektivnější by to bylo vyzkoušet bez puškohledu, jen pomocí mířidel na vzdálenost do 50 metrů, ale to nemohu sloužit.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Přesnost kulobroků

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Pokud se jedná o kulobroky s pevně letovanými svazky, tak je soustřel daný ze zbrojovky a nic s ním nelze dělat. Současné svazky se vyrábí v přesných přípravcích a ty soustřely jsou už někde jinde než např.u starých modelových řad ZH. Samotná flinta je vyrobená v nějakých tolerancích od-do a samozřejmě i při shánění a při kupování nové flinty můžou hrát svojí roli i známosti nebo požadavky zákazníka. Vždy se nechá v regálu vybrat jedna flinta z řady těch ostatních, která má supr soustřel, má lepší krytí, pěkné dřevo atd. To bylo ,je a bude.
Člověk si může u svého kulobroku vyzkoušet a vychytat pouze tu nejlepší kombinaci střeliva, které se co nejvíce přibližuje.
To znamená vyzkoušet víc druhů kulových nábojů - různé váhy střel a k nim jednotné brokové. Rozdíl mezi některými střelami může být i 15 cm na výšku např. SPCE 11,2 a SP 9g nebo něco od RWS. Takto si najít střelivo a to potom používat.
Např. u kulobroků ZH lze použít a vyměnit mušku. Zbrojovka dělala mušky tří velikostí (výšek).
Kulobroky ,které mají volné hlavně jako např.Blaser, tam se soustřel našteluje,a seřídí bez větších problémů.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Přesnost kulobroků

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Pro prxi a lovecké využití kulobroku stačí mít vyzkoušený a vychytaný soustřel kule/brenek do 40 metrů. Zkoušet jednotné brokové na sto metrů je nesmysl.
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Přesnost kulobroků

Příspěvek od TomF »

Tak jistěže je to nesmysl z praktického hlediska. Když už jsem to ale nastřeloval, tak mi přišlo zajímavé to vyzkoušet. Ještě by mě třeba zajímalo, jakou má v těch 100 metrech razanci.
Každopádně objevily se podkaliberní jednotné střely, které mají zázračné výsledky i na 150 metrů! Takže to zas taková kravina není střílet tím na tu vzdálenost...jen cena 70 kč za kus je trochu drsná.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Přesnost kulobroků

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Vzhledem k běžným rychlostem jednotných střel a při dodržení povolených tlaků , to asi na ty větší dálky nebude žádný zázrak. Spíš komerční záležitost.
Už takhle je na běžných 40 kroků s kulobrokem různé předsazení v kuli a eSbalem.
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Přesnost kulobroků

Příspěvek od TomF »

Nedávno, no asi 3 roky, o tom byl nezávislý článek v myslivosti. Jedná se o střelu s výrazně menším průměrem, než je průměr hlavně (co si pamatuji, tak nějakých 11mm průměr). Když to přeženu, tak celá střela připomíná jakési miniaturní torpédo. To se roztočí díky křidélkům a vodítkům, které se po opuštění hlavně od střely oddělí. Díky tomu se nenaklápí, jako klasický s-ball. Rychlost se blížila hodně k 500 m/s, což je o nějakých 100 m/s víc než u klasiky. Jedna patrona stojí opravdu asi 70 kč, ale za ty výsledky a na pár ran ročně bych to i používal.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Přesnost kulobroků

Příspěvek od Zdenek41 »

Pokud na nahánkách a podle zákona současné legislativy používáš jednotnou střelu.Používat jí nad 60m je hazard.Znám zázračné zásahy na těch i 150.Jsou takový mistři....Bohužel po těchto a jiných dostřeluji z odpuštěním utrápené zdechliny.A pořád jich je od roku víc a víc.Proč asi?
Udělám to pro ně rád.To co vytrpěli bych přál těm všem mistrům střelby.I když kopat ty díry mě už opravdu někdy pěkně se...
Pokud to padne je každý borec a odstřelovač,pokud ne tak to bylo jen prase...A to zoologického druhu a i lidského.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Přesnost kulobroků

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Zdeněk 41 - naprostý souhlas.
v Americe těmito podkaliberními střelami loví ty jejich jelence. Když se podíváte do jakéhokoliv katalogu střeliva, tak to tam najdete. V podstatě se jedná o střelu podobnou jako do revolveru - fy winchester (plášťovaná s expanzní dutinou),která je usazená v plastovém kontejneru nebo od Hornady (taková větší SST).
Oni s tím opravdu střílí na větší dálky, ale mají k tomu brokovnice s drážkovanou hlavní. Zkoušel jsem tuto střelu od winchestra střílet ze ZH, ale z hladké hlavně nemá stabilitu. Do papíru to dělalo oválné díry, tak že střela chodí naplocho.
Už i u nás se tyto patrony dají běžně koupit, ale pro naše flinty to ztrácí smysl.
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Přesnost kulobroků

Příspěvek od TomF »

Tak jsem to našel. Je to sice delší, ale rozhodně to není reklamní tah výrobce - doporučuji přečíst. Ono když se nebudeme bavit o kulobroku, ale o brokovnici, tak i na těch 40 metrů to není žádný zázrak. Takže pokud bych měl střelu, co na tu vzdálenost spolehlivě poletí do 5 cm od černého...proč si nepřiplatit.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Přesnost kulobroků

Příspěvek od Jiří K. »

TomF.Co doporučuješ přečíst, jsem z Tvého příspěvku zmetěný. Zřejmě jsi chtěl připojit nějaký odkaz.
Jinak střely sauvestre mají šípovou stabilizaci, nerotují. A ty vodítka pouze těsní v hlavni a pak odpadnou. Dal jsem si tu práci a projel net. Je zajímavé, že nikde nenajdeš fotky terče na 100 či 150 m. Pouze v článku Ing.Helebranta jsou nástřelky na 50 m.
Odkaz na článek je zde:
viewtopic.php?f=7&t=3748

Co se týče všeobecně přesnosti kombinovaných zbraní, tak ta snad vychází z toho k čemu je zbraň určena. Kombinované zbraně mají využití hlavně v honitbách s drobnou zvěří, s výskytém menšího počtu spárkaté zvěře. Primárně tak broková hlaveň slouží pro střelbu brokovým nábojem. Na soustřel s jednotnou střelou nejsou dělané.
Jak napsal již J.S. rozdíl rychlostí je příliš velký a pokud první ranou chybím, tak v tom stresu tou druhou se určitě trefím.

A pod to co napsal Zdeněk41 se taky klidně podepíšu.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Přesnost kulobroků

Příspěvek od Zdenek41 »

Ne ono nejde o to zázračně se trefit na 150m.
Spíš mě udivuje,kde a za jakých podmínkách chceš jednotnou střelu použít...Nejsem velkým zastáncem naháněk.Bohužel v dnešní době a u černé zvěře je to asi už jedno.A někde jediná šance na lov.
Ale abych neodbíhal.Na pár nahánkách jsem už byl,pár jich již organizoval..Musel jsem...Ale nikde jsem nezažil to aby se dalo bezpečně lovit na 100-150m.Snad až na pár vyjímek v poli.V lese stavím vždy do 50m a 100% nikdo nemá šanci vystřelit dál.Pár štontů je na kulovnici to jo,taky je tam stavím.Nenapadlo by mě tam postavit chlapa s brokovnicí.
Pokud je broková hlaven s drážkou u nás to má málokdo je to o něčem jiném,ale pořád je to jednotná střela.Kulovnice to nikdy co do razance nebude.Chce to tu pokoru k živému a myslet. :wink:
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Přesnost kulobroků

Příspěvek od TomF »

Vy jste mě špatně pochopili. Nejde o to střílet brokovnnicí na půl kilometru. Doufám, že nemusím říkat jak je na tom obecně přesnost jednotné, takže, když je tu náboj, který má dobré výsledky i na 150 metrů, tak bych ho mnohem raději použil než náš klasický slug. To je právě ke zvěři mnohem šetrnější a myslivecké, než po ní vyslat slug, který má i na 50 metrů prachbídné výsledky. Nebo není?
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Přesnost kulobroků

Příspěvek od Leon »

nevím co máš za kulobrok ale tohle má http://www.lovecke-zbrane.eu/strelivo/s ... na-strela/ na těch 50m daleko větší stop efekt jak ten podkalibr a na 50 jsem s tím v pohodě brokovnicí kde jsem měl to magnetické hledí trefoval asfalťáky
P.S. mají tam blbě nadpis
CZ 550 american 308win.
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Přesnost kulobroků

Příspěvek od campo »

Ahoj, trochu oživím tohle staré téma. Jaký máte názor na systém nastavování soustřelu kombinovaných zbraní např. Brno Combo ale i další výrobci to používají. Myslím že jde pouze o zlevnění výroby a ponechání procesu nastavení soustřelu na zákazníkovi. Když uvažuji jak dlouho se kombi zbraně vyrábějí a nikdo ze starých mistrů takový system nepoužil tak nevím zda to má být přínos. Nebo se mýlím ?
Odpovědět