obojetnice

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
cimrman
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21.8.2007, 9:57
Bydliště: horní Posázaví

obojetnice

Příspěvek od cimrman »

Mám možnost koupě staré lankasterky obojetnice,která však potřebuje celkovou renovaci,je obrezlá,dřívka na nic,tu a tam něco chybí :x Mám však k těmto zbraním citový vztah tak chci do toho jít.Otázka zní:nevíte prosím o někom seriózním,kdo slušně a levně :D restauruje tyto zbraně?
Někde jsem nějaký odkaz viděl ale již jsem to Nenašel.
M98 7x57+Meopta 7x50,I?43 16/16,Cz75,Zetor 25A
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

bohužel renovace starých zbraní je poměrně nákladná zále?itost, a je tím dra??í čím horší je stav zbraně. Je docela dost puškařů co se tímhle zabývají ale jen pár opravdu zkušených kteří se zabývají přímo repasem. Zkus se podivat sem: http://www.sweb.cz/armsstudio/

ten to opravdu umí, nevím co je "levnej" ale vždycky mi přišlo že jsem za svý prachy dostal akekvátní práci....
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od king »

Rád bych se zeptal, jaké je obvyklé uspořádání hlavní u obojetnic? Kulová je vlevo nebo vpravo?
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

Podle spou?tění hlavní je to jako u brokovnic, první spouští pravá. Tedy kulová bývá na pravo.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od king »

Má to nějaký praktický význam? Já mám kulovou vlevo.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

No je to neobvyklé, alespoň já jsem to neviděl a nikdo z renomovanch výrobců to nedělá, Možná by jsi mohl napsat co je to za zbraň, podorbně?í technické parametry.

Na pravo je to podle za?itého mechanismu u brokovnic kde první spou?t odpaluje náboj v pravé hlavni a tyto zbraně měli často sadu výměných hlavní - brokové a tkz. "pixlaufy" neboli obojetnicový svazek. Přední spouš» odpalující pravý lauf taky byla obvykle vybavena napínáčkem a vzhledem k manipulaci by u zadní spouští odpalující levou hlaveň šlo napnutí vyře?it obtí?ně (dnes už se to ale také dělá...).
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
cimrman
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21.8.2007, 9:57
Bydliště: horní Posázaví

Příspěvek od cimrman »

Jakube díky,zkusím se pana mistra zeptat... .Jinak pro zajímavost kulovou hlaveň má mnou popisovaná obojetnice také v pravo,ráže 9.3x72R/16,výrobce(prodejce) Joh.Wlas Vídeň-neznám.
M98 7x57+Meopta 7x50,I?43 16/16,Cz75,Zetor 25A
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od king »

jakub203:
Dnes už to asi nikdo přesně nezjistí, ale v někdy v době, kdy byla ta obojetnice vyrobena (nejstarší tormentace je z 1939) přišel její majitel o ruku. takže si asi nechal vyrobit pušku s kulovou hlavní vlevo, aby mohl odpalovat kuli zadní spouští, což je Možná (?) lepší, pokud máte jen jednu ruku. A lovil dál i bez ruky?
sako80
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pon 20.11.2006, 19:42
Bydliště: SK

Příspěvek od sako80 »

mohlo by par majitelov obojetnic napisat vyrobcov svojich zbrani,rok vyroby a kalibre? chcel by som si urobit o tychto puskach obraz. dik
Hubert
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: ned 07.10.2007, 18:26
Bydliště: jižní Morava

Příspěvek od Hubert »

Pánové,mám prosím na Vás malou prosbu.Mám velmi slušnou belgickou dvojku z roku 1923 a přemýšlím,že bych si na ni nechal udělat obojetnicovou hlaveň.Nedávno jsem koupil starší kulobrok,jsem ve smí?ené honitbě kde spíše převládá pole a drobná zvěř a tedy kombinovaná zbraň mě nadchla vzhledem k využítí v lovu škodné.bohužel ta váha a na Blasera zatím nemám,myslím,že by to tedy mohla být dobrá alternativa.
Taková má představa by byla 6,5*57R/20/76,bohužel nevím zda by to unesla baskule.můžete mi prosím někdo poradit zda na Moravě je nějaký puškař který toto provádí a kolik stojí případná služba?
dík H :?:
"Je lepší padnout s rachotem,než vyhrát bez povyku,ke slunci žene nás už jenom síla zvyku."-Visací Zámek
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re:

Příspěvek od psdk »

Hubert píše:Pánové,mám prosím na Vás malou prosbu.Mám velmi slušnou belgickou dvojku z roku 1923 a přemýšlím,že bych si na ni nechal udělat obojetnicovou hlaveň.Nedávno jsem koupil starší kulobrok,jsem ve smí?ené honitbě kde spíše převládá pole a drobná zvěř a tedy kombinovaná zbraň mě nadchla vzhledem k využítí v lovu škodné.bohužel ta váha a na Blasera zatím nemám,myslím,že by to tedy mohla být dobrá alternativa.
Taková má představa by byla 6,5*57R/20/76,bohužel nevím zda by to unesla baskule.můžete mi prosím někdo poradit zda na Moravě je nějaký puškař který toto provádí a kolik stojí případná služba?
dík H :?:
Puškařů to dělá hodně, hlavně na bázi strých ZPček. Nejspíš by to i na tu tvoji šlo, ale když jsem já zjišťoval ceny tak to bylo mezi 25-30 tis takže je možná lepší si rovnou našetřit na toho Blasera.
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
zmijak
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: stř 27.10.2010, 9:25

Re: obojetnice

Příspěvek od zmijak »

Zdravím všechny,
dostala se mi do rukou obojetnice 16/65, 9,3x72R, výrobce Franz Thiele Teplice. Je to hamerleska s první zkušebnou v roce 1910. Délka hlavní je 68 cm a váha hlavňového svazku jen 1,7 kg. Kulový vývrt je pohledově v perfektním stavu, broky vypadané, ale žádná tragédie. Na brokovém laufu nápis NICHT KUGELN, na kulovém laufu není vyražena ráže, ale při zběžné prohlídce je zde zřejmě průměr vývrtu, asi v drážkách, 8,75. Ale poslední zkušebna je z roku tuším 1983, tak by 9,3 měla být snad v pohodě. Pán, který mi to prodával tvrdil, že s tím střílel přesně bez problému 130 m. Zatím jsem nerozluštil ošoupané a orezlé nápisy na hlavních, ale na temení kličce je zlacený ornament a zlacená písmena DR. K tomu podle mě patří i popis na kulovém laufu, tak je podle mě možné, že Thiele jen přeprodal spasovaný polotovar, jak to bylo v té době běžné. Nemáte někdo o tomto puškaři více informací? Na netu jsem nic nenašel. Ten zlacený ornament je podobný značce, kterou jsem našel na stránkách zkušebny zbraní - Zbraně s jednou drážkovanou hlavní, povinná zkouška černým prachem Praha, 1891 - 1931. Snad se mi v nejbližší době podaří flintu nafotit a vložit nějaké foto.
Obojetnice P.Soukup Podlesí 8x57JRS,20/76,
Obojetnice Thiele Teplice 9,3x72R, 16/65
ZKM 451
dvojka ZP 147 12/70
dvojka Belgie 16/65
ČZ vz. 50, ČZ vz. 52
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: obojetnice

Příspěvek od Petr1970 »

viděl jsem v reálu lancaster-obojetnici - a jedna byla "švýcarský jelen" - 11,15x60r - pánové, to sou rakety...
nádherná zbraň, perfektní stav (čistý hlavně co sem koukal okem..

takže od týhle chvíle nepovažuju 9.xx za knedlíky:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: obojetnice

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Petře asi obojetnic této ráže existuje víc. U nás jí má také jeden chlápek. Otevírá se spodní pákou do strany, lancaster, krásná štíhlá flintička. Laufy čisté 1A, flinta bez vůlí, krásná zbraň. Ráže 11,15x60R/16. Náboje si chlap přebijí. Střely i nábojnice mu posílá jeho kamarád z USA. Tam jsou fandové všelijakých nestandartů a seženeš tam k nim všechno...
Odpovědět